İş Hayatında Etkili Liderlik Teknikleri

Aşağıda kendi liderlik stilinizi oluşturmanıza yardımcı olacak bazı etkili liderlik stilleri verilmiştir;

Etkili bir lider olmak, başarılı bir işletme yürütmenin önemli bir parçasıdır. Fakat harika bir lider olmanın tek doğru yolu yoktur. Siz de, ekibinize ve iş hedeflerinize uygun liderlik tarzını seçebilir ve geliştirebilirsiniz. Aşağıda kendi liderlik stilinizi oluşturmanıza yardımcı olacak bazı etkili liderlik stilleri verilmiştir;

Dönüşümcü Liderlik

Bir tür etkili liderlik tarzı dönüşümsel liderliktir. Dönüşümsel liderler, ekiplerini ve organizasyonlarını sürekli gelişmeleri için dönüştürme hedefi ile çalışır. Ekiplerle paylaştığı bir gelecek vizyonu yaratır, böylece herkes bu ortak amaç ve vizyon için birlikte çalışabilir.

Dönüşümsel liderler aynı zamanda otantik, öz-farkında ve empatik olarak da görülür. Ayrıca, ekip üyeleri arasındaki çatışmayı iyi idare ederler ve hem kendilerini hem de ekip üyelerini sorumlu tutarlar.

Demokratik Liderlik

Demokratik liderler ekip üyelerini karar alma süreçlerine dahil eder. Nihayet nihai karar vermekten sorumlu olsalar da, genellikle ekip üyelerine ne düşündüklerini sorarlar, düşüncelerini ve görüşlerini dikkate almaya çalışırlar. Bu, ekip üyeleri arasında katılımın artmasına yardımcı olabilir, ancak hızlı karar vermesi gereken liderler için her zaman en iyi tarz olmayabilir.

Otokratik Liderlik

Etkili liderlik stilleri yelpazesinin diğer ucunda ise otokratik liderler bulunur. Bu liderler ekip üyelerine danışmadan tüm kararları kendi başlarına alırlar. Bu hızlı kararlar vermek için iyi bir sistem olabilir. Bununla birlikte, ekip üyelerinin görüşlerini veya fikirlerini bu önemli kararlarda göz önünde bulundurulmuş gibi hissetmemeleri durumunda çalışma ortamlarından memnun veya dokunulmaz hissetmelerine neden olabilir.

“Kadınlar Liderlik Tarzını Nasıl Geliştirebilir?” adlı makalemiz için >>

“Bırakın Yapsınlar” Liderliği (Serbest Bırakma)

Bu tarzı uygulayan liderler, ekip üyelerine çok fazla özgürlük tanımalarıyla bilinir. Gerektiğinde ekip üyelerine destek ve kaynak sağlarlar ancak çalışanları sürekli olarak yönetmezler. Ekip üyeleriniz arasında çok güven duyuyorsanız ve iyi işler yaptıklarını ve zamanlarını kendi başlarına iyi idare ettiklerini biliyorsanız, bu etkili bir liderlik tarzı olabilir. Ancak, daha yeni ekip üyeleriyle, daha fazla rehberlik veya zaman yönetimi yardımına ihtiyaç duyanlarla çalışıyorsanız, bu kadar etkili olmayabilir.

Bürokratik Liderlik

Bürokratik liderlerin hepsi kurallarla ilgilidir. Kesin olarak takip ettikleri kesin prosedürleri belirleyebilirler ve ekibinden de aynı şeyi beklerler. Genellikle inovasyon veya yaratıcı problem çözmeye dayanan işletmeler veya ekipler için en iyi liderlik tarzı değildir. Bu gibi durumlarda, insanların kutu dışında düşünmek için biraz daha özgür olmalarını isteyebilir ve günden güne aynı prosedürleri izlememelerini isteyebilirsiniz.

Ancak daha rutin odaklı işler için bu liderlik tarzı iyi bir seçim olabilir. Bu gibi durumlarda, birçok çalışan, onlardan ne beklediğinizi tahmin etmekten vazgeçilmemeleri için izlenecek çok kesin ve kuru kurallara ve prosedürlere sahip olduğunu takdir edebilir.

Hizmetkar Liderlik

Hizmetkar liderler, ekibinin ihtiyaçlarını karşılamak için çok çalışırlar. Genellikle karizmatik ve cömert olarak görülürler. Bu genellikle ekip çalışanlarının işlerinde kendilerini duyduklarını ve kendilerini koruduklarını hissettiklerinden, yüksek işçi memnuniyeti oranlarına yol açar. Ayrıca, kimin sorumlu olduğuna odaklanmak yerine, herkesin kendilerini birlikte çalışan veya eşit bir oyun alanı üzerinde işbirliği yaparak eşit olarak görmelerini istediğiniz bir çalışma ortamında da yararlı olabilir. Ancak, hızlı veya zor kararlar vermesi gereken bir kişi için harika bir model olmayabilir, çünkü hizmetçi liderler çalışanları bir araya getirmek için çok çaba sarf edebilirler.

“Bu 3 Yol Sizi Daha Etkili Bir Lider Yapacak” adlı makalemiz için >>

İşlemsel Liderlik

İşlemsel liderlik, bir işi kabul etmenin bir çeşit işlem olduğu fikrine odaklanır. İşe girmeyi kabul ederek, işçiler belirtilen görevi tamamlamaları ve liderlerinin talimatlarını yerine getirmeleri gerektiğini kabul ederler. Bu stil, rolü üstlenecek birini seçmeden önce zor bir işi veya görevi açıkça belirtmeniz gereken durumlarda çalışabilir. Ayrıca, herkesin onlardan ne beklendiğinin netleşmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, soğuk veya esnek görünebilir ve bu da iş doyumunun düşük olmasına yol açabilir.

İşinize Yarayacak En Etkili Liderlik Stilleri Bulmak

Etkin liderlik stillerinden hangisinin sizin için uygun olacağına karar vermek için, birkaç farklı faktörü göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz.

İlk olarak, hangi stil işiniz ve misyonunuz için en uygun? Çalışanlarınızın yaratıcı olmalarına ve benzersiz çözümler üretmelerine güveniyorsanız, muhtemelen herkesin izlemesi gereken prosedürleri ana hatlarıyla belirten bürokratik bir tarz kullanmak istemezsiniz. Ancak, bir serbest bırakma stili, ekip üyeleriniz bu konuda serbest bırakıldığında harika fikirler ortaya çıkarsa bu durum için gerçekten işe yarayabilir.

Ayrıca kendi tarzınızı ve hedeflerinizi ve ekip üyelerinizin hedeflerini göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz. Takım üyelerinize çok özel bir talimat verildiğinde iyi çalıştıklarını, ancak kendi başlarına bıraktıklarında iyi çalışmadıklarını biliyorsanız, o zaman serbest bırakma liderliği yolunda gitmek istemeyebilirsiniz. Her kararın nasıl verilmesi gerektiğine dair güçlü içgüdüleriniz ve görüşleriniz olduğunu biliyorsanız, muhtemelen demokratik bir liderlik modeliyle gitmek istemezsiniz.

Değerlerinizi ve kişiliğinizi besleyerek her liderlik tarzını kendiniz yapmak da mümkündür. Dolayısıyla, örneğin, oldukça otokratik bir tarzda liderlik yapmayı seçtiyseniz, çünkü işinizin doğası çok hızlı kararlar vermek zorunda olduğunuz anlamına gelir, yine de ekip üyelerinize kararlarınızla ve kararlarınızla ilgili açık ve dürüst olabilirsiniz. Bu onların kendilerini daha meşgul hissetmelerini sağlayabilir ve hatta gelecekteki kararlar için hangi faktörleri göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz konusunda size daha fazla bilgi verebilir. Her durumda mükemmel çalışan bir stil yoktur. Ancak, işinize ve ekibinize uygun bir stil bulursanız, başarılı bir takıma liderlik etme yolunda iyi olabilirsiniz.

Siz kendinizi hangi liderlik stiline daha yakın görüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.