Bazıları “Yarın yapabileceğim işi bugün yapmaya ne gerek var.” diye düşünür; bazıları da “Bugünün işini yarına bırakma.” diye. Siz hangi guruba aitsiniz? Siz “erteleyenlerden” mi yoksa “hemen şimdicilerden” misiniz?

Ertelemek, aslında kendini sabote etmektir. Ertelemeyi alışkanlık edinen insanlar, tipik olarak hayatın her alanında bir şeyleri ertelerler. “Kronik erteleme”, sanıldığından daha karmaşık ve önemli bir sorundur. Bu sorun her zaman sizi geride bırakır.

Ertelemek yaşamı kaçırmaktır.

Hayatta insanlar en çok erteleme yüzünden kaybederler. Bir şeyleri erteleyerek hayatı ıskalarız. Mesela: en basitinden sağlıklı beslenmeyi ertelerseniz obez olursunuz, ağrın vardır doktora gitmen gerekir ertelersiniz tedaviniz gecikir ve iyileşmeniz  zorlaşır, annemizle babamızla ilgilenmeyi erteleriz ve onları kaybettiğimizde artık çok geç olmuş olur.

Ertelediğimiz her şeyde artık çok geç kalmışızdır ve pişman oluruz. Pişman olmamak için ertelememeliyiz ve bir şeyler iyi olana kadar vazgeçmeden ısrarla yapmalıyız. Bir çok bilim adamı ve düşünür de öyle yapmıştır. Herhangi bir icadı ve düşünceyi bulana kadar pes etmeden yeniden denemişlerdir.

Bilim adamları denemeleri sonucunda sürekli olarak eksiklerini ve hatalarını gördüler. Daha sonra bu hatalarını giderip yeniden denemelerde bulundular. Bu sürekli devam eden bir döngü gibiydi. Bir buluşun gerçekleşmesi için birçok denemenin yapıldığı söylenebilir.

Çünkü buluş yapmak için tecrübeye gerek vardır. Bu da ancak çalışarak ve denemeler ile mümkün olur. Aksi halde tecrübe kazanamayız ve hiçbir şekilde ilerleyemeyiz. Denemelerinde doğrularını ve yanlışlarını gören bilim adamları bu sayede kendilerine yeni yöntemler çizerler. Böylece doğru hedefe doğru ilerlerler.

İş dünyasındaki bir anlayışa göre; iş yapan hata yapacaktır. Bir kişi hata yapmıyorsa iş yaptığından şüphe edebilirsiniz. Bu konuda çok güzel bakış açısına sahip olacağınız bir kitap önerelim; “Ye O Kurbağayı” kitabı özellikle 15. bölüm➡ Kendinizi Gayrete Getirin. Bu kitap size zaman yönetimi konusunda çok önemli tüyolar verecektir.

Bilim adamlarından pes etmeden sonuca ulaşanlardan örnek verecek olursak;

Thomas Edison’a, 999 denemeden sonra yaptığı bininci deneyde ampulü bulmasıyla ilgili olarak şöyle bir soru yöneltmişler:

– 999 kez hata yapmanıza rağmen, bininci deneyi yapacak gücü nereden buldunuz?

Edison şu yanıtı vermiş:

– “Ampulün icadı bin aşamalı bir süreçti. Hata gibi görünen ilk 999 aşama, bininci ve son aşamaya götüren öğrenmelerle doluydu.” diyerek tarihe imzasını atmıştır.

Bu günlere baktığınızda, kişilerarası ilişkilerin durumu bakımından biraz endişe duyduğunuzu hissetmek kolaydır. Kişisel hayatımızda da olsa, herkesle iyi geçinmek kolay değil. Sebep ne olursa olsun, çoğumuz birbirleriyle iyi iletişim kurmak için giderek daha zor bir zaman geçiriyor gibi görünüyoruz. Çoğu zaman empati eksikliğinin bu sorunun arkasındaki nedenlerden biri olduğu görülüyor.

Empati, tamamen farklı bir perspektifle sonuçlandığında bile, kendinizi başka birinin yerine koyma sanatı ve becerisidir. Peki empati yapmak,  liderlik hedeflerimize ulaşmakta nasıl yardımcı olur?

  1. Takımınızı empati yapmadan yönetemezsiniz.

Tam zamanlı çalışanınız işyerinde bir takvim yılının 8.760 saatinden çoğunu, yaklaşık 2.000 saatini harcıyor. Bu kişiler deneyimlerinin çoğunu, ortak olarak paylaştığınız, şirketinizin kapsamı dışında yaşadığı anlamına gelir.

Sonuç olarak, onları anlamanız – insanlar veya çalışanlar olarak – büyük olasılıkla kişiliklerinin, inançlarının ve davranışlarının sadece bir kısmına dayanıyor olabilir. Motivasyonlarını ve korkularını anlayamıyorsanız, insanları etkili bir şekilde motive etmek oldukça zordur.

  1. Yatırımcılara korkularını anlamadan güven veremezsiniz.

İş gücünüz için geçerli olan, aynı şekilde iş ortaklarınız için de geçerlidir. Yatırımcılar ve hissedarlar genellikle iş liderlerinin liderliği yapmalarına izin vermekten çok mutlular, ancak bu liderler gerçekten sonuç aldıkları sürece liderdirler.

Yatırımcılarınız, yönetim kurulu üyeleriniz veya hissedarlarınız liderlik becerilerinizde ve iş zekanızda güven erozyonu yaşamaya başlarsa, bu eğilimi tersine çevirmek giderek zorlaşır. Aslında, kaygılarını ve bu kaygıların altında yatan korkuları tam olarak anlamadığınız sürece, onları güvence altına almak neredeyse imkansızdır.

Empatinin geldiği yer burasıdır. Tek başına empati, elbette yatırımcı güveninin kaybına yol açmayacaktır, ancak bu çok önemli bir ilk adımdır. Empati, ileriye dönük stratejinizin temelini oluşturur.

  1. İhtiyaçlarını anlamadığınız takdirde, müşterilere etkili bir şekilde ulaşamazsınız.

Çoğu pazarlama uzmanı, potansiyel müşterileri markanızdan bir satın alma işlemi yapmaya etkin bir şekilde ikna etmenin sırrının potansiyelinizi yakından tanımak olduğunu söyleyecektir. Akıllı iş pazarlamacıları bunu biliyor; Bu nedenle, pazarlama planlarına yön ve ses vermek için detaylı müşteri profilleri veya kullanıcı avatarları hazırlamak için zaman ve enerji harcarlar.

Tabii ki, entelektüel olarak hedef kitlenizin genel demografisini anlamak sadece ilk adımdır. Ayrıca nasıl hissettiğini, neyden korktuğunu, neye değer verdiklerini, neyi sevdiklerini – kısaca, onlarla empati kurmaları gerektiğini anlamalısınız.

Pazarınıza bu yakınlık düzeyine ulaştığınızda, potansiyel müşterilerinizle daha etkili bir şekilde bağlantı kuracak ve potansiyel müşterilerinizi gerçek olmaya ikna edecek dijital ve çevrimdışı kampanyalar tasarlayabilirsiniz.

  1. Empatiyi bir araç olarak kullanarak daha iyi kararlar alırsınız.

Davranışlarını etkileyebilecek duygusal faktörler de dahil olmak üzere, başkalarının bakış açısını daha iyi anlayabilmek, birçoğunu tek bir araç olarak kullandığınız sürece daha iyi kararlar almanıza yardımcı olur.

İster inanın ister inanmayın, empati bile bir çeşit tepkiyi tetikledi. Bazı çalışmalar sınırlamaları ve dezavantajlarına dikkat çeker, ancak bunlar empatiye çok sınırlı bir şekilde bakma eğilimindedir.

Empati, tekil ve ayrık bir strateji değil bir araçtır. En iyi eleştirel ve rasyonel düşünme becerileri ve karar verme paradigmaları ile birlikte kullanılır. Kararlarınız nihayetinde, seçimin daha tam bir resmi ve tüm katılımcıları nasıl etkileyeceği ile desteklenir.

  1. Empati olmadan dünyayı (hatta ofis kültürünüzü) değiştiremezsiniz.

Günümüzde pek çok girişimci, dünyayı daha iyi hale getirmek için gerçek bir görev duygusunu kapsayan, ürünlerini ve hizmetlerini dünyaya getirmenin ötesine geçen güçlü bir görev duygusu hissediyor. Sürekli artan kar marjı aramaktan artık memnun olmayan bu girişimciler, sosyal ve politik adalete katkıda bulunma zorunluluğu ve yükümlülükleri olduğunu düşünüyor.

Dünyayı daha iyi hale getirmek için üzerinize düşeni yapmak, eylemlerinizin bu amaca hizmet ettiğinden emin olmak için empati kullanmak önemlidir. Empati, toplumsal değişimin yönlendirilmesine ve güçlendirilmesine yardımcı olur. Bizi bölenlerden daha fazla birleştirenlerin  olduğunu kabul etmek ilk adımdır. Yardım etmek istediklerimizin hayatlarının tüm içeriğini anladığımızda, onları en iyi şekilde nasıl destekleyeceğimiz konusunda daha iyi seçimler yapıyoruz.

“Empati, sınırlı bir kaynak değildir.”

Vücudunuzun kaslarını yaptığınız gibi, istediğiniz zaman egzersiz yaparak sizin empatinizi güçlendirebilirsiniz. Empati, dikkat eğitimi ile ve hatta kasıtlı dinleme yoluyla da geliştirilebilir. Uzmanlar, empatik düşünceyi arttırmak için beyninizin sinir ağını yeniden şekillendirmek ve yeniden eğitmek için birçok yol olduğuna inanıyor. Bunu yapmak, iş hayatındaki ve kişisel yaşamınızdaki başarınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

***

“Network Marketing’de Liderlerin En Önemli 4 Niteliği” makalesi için >>

Stephen Covey Amerikalı bir eğitimci, yazar, işadamı ve açılış konuşmacısıydı. En popüler kitabı, “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı”dır. Diğerleri arasında “Önemli İşlere Öncelik, İlke Merkezli Liderlik, Etkili Ailelerin 7 Alışkanlığı, 8. Alışkanlık” ve bir daha bir çok kitabı bulunmaktadır.

Onun sözleri, hayallerinizi gerçekleştirebilmeniz ve harekete geçmeniz için size ilham versin;

“Yaşamda üç sabit durum vardır – değişim, seçim ve ilkeler.” – Stephen Covey

 

“Planlama için zaman ayırın; Savaşlar general çadırında kazanılır. ” – Stephen Covey

 

“Proaktif olun.” – Stephen Covey

 

“Aklınızdaki son şey ile başlayın.” – Stephen Covey

 

“En yüksek önceliklerinizin ne olduğuna karar vermelisiniz ve başka şeylere ‘hayır’ deme cesaretine – hoş, gülümsemeli, mantıksız – sahip olmalısınız. Ve bunu yapmanın yolu, içinde daha büyük bir “evet” yakmasıdır.” – Stephen Covey

 

“Öncelikleri, ilk sıraya koyun.” – Stephen Covey

“Kazan-kazan’ı düşünün.” – Stephen Covey

 

“Önce anlamaya, sonra anlaşılmaya çalış.” – Stephen Covey

 

“Çoğu insan anlama niyetiyle dinlemiyor. Çoğu insan cevap vermek niyetiyle dinliyor. ” – Stephen Covey

 

“Yaptığımız şeyi yapmaya devam edersek, alacağımızı elde etmeye devam edeceğiz.” – Stephen Covey

“Güven, yaşamın tutkalıdır. Etkili iletişimdeki en temel bileşendir. Tüm ilişkileri bir arada tutan temel ilkedir.” – Stephen Covey

 

“Çalışanlarınıza tam olarak, en iyi müşterilerinize davranmalarını istediğiniz şekilde davranın.” – Stephen Covey

“Anahtar, programınıza göre olanları önceliklendirmek değil, önceliklerinizi planlamaktır.” – Stephen Covey

 

“Liderlik bir seçimdir, bir pozisyon değil.” – Stephen Covey

 

“Koşullarımın bir ürünü değilim, kararlarımın bir ürünüyüm.” – Stephen Covey

 

“Güç, benzerliklerden değil farklılıklardan kaynaklanır.” – Stephen Covey

 

“Çoğumuz acil olana çok fazla zaman harcıyoruz ve önemli olana yeterince zaman harcamıyoruz.” – Stephen Covey

 

“Hesap verebilirlik, cevap verme yeteneğini doğurur.” – Stephen Covey

“Proaktif insanlar, davranışları için koşulları veya şartlandırmaları suçlamazlar. Onların davranışları kendi bilinçli seçimleridir.” – Stephen Covey

 

“Yönetici bir şeyleri doğru yapar; liderler ise doğru şeyleri yapar.” – Stephen Covey

 

“Işık ol, yargıç değil. Bir seçim değil bir model olun. Sorunun bir parçası değil, çözümün bir parçası olun.” – Stephen Covey

“Nedeni olan kişi, nasıllarla başa çıkabileceğini bilir.” – Stephen Covey

 

“Nihai özgürlüğümüz, herhangi bir kişinin ya da kendimiz dışındaki herhangi bir şeyin bizi etkileyeceği hak ve güçtür.” – Stephen Covey

 

“Zamanla dayanan tek şey “Çiftlik Yasası”dır. Toprağı hazırlama, tohum ekme, yetiştirme ve hasat etme,bunları beklediğiniz takdirde sulamanız gerekir.” – Stephen Covey

 

“Aldığımız kişisel bir görev bildirimi diğer kararların DNA’sı olur.” – Stephen Covey

 

“Cesaret, korkunun olmaması değil, başka bir şeyin daha önemli olduğunun farkındalığıdır.” – Stephen Covey

 

“Daha önce hiç ulaşamadığınız hedeflere ulaşmak için, daha önce hiç yapmadığınız şeyleri yapmaya ihtiyacınız vardır..” – Stephen Covey

 

“Tarihinizi değil, hayal gücünüzü yaşayın.” – Stephen Covey

 

“Bir düşünceyi ekmek, bir eylemi biçmek; bir eylemde bulunmak, alışkanlık edinmek; alışkanlık vermek, bir karakter biçmek; bir karakter ekmek, bir kader biçmek.” – Stephen Covey

 

“Her insanın dört teçhizatı vardır – öz-farkındalık, vicdan, bağımsız irade ve yaratıcı hayal gücü. Bunlar bize nihai insan özgürlüğünü veriyor. Seçme, cevap verme, değişme gücü.” – Stephen Covey

 

“Motivasyon içeriden bir ateştir. Eğer başınızın altındaki ateşi yakmak isteyen biri varsa, çok kısa sürede yanma ihtimali olabilir.” – Stephen Covey

 

“Karakterimiz temel olarak alışkanlıklarımızın bir bileşimi çünkü tutarlılar. Genellikle bilinçsiz kalıplar, sürekli, günlük, karakterimizi ifade eder.” – Stephen Covey

“Kendinize karşı sabırlı olun. Kendi kendine büyüme hassastır; Kutsal topraklar gibi. Bundan daha büyük yatırım yok.”  – Stephen Covey

 

“Durumumu gerçekten iyileştirmek istersem, üzerinde kontrolüm olan bir şey üzerinde çalışabilirim – kendim.” – Stephen Covey

 

“Değerler, hedefler ve yüksek kaldıraç faaliyetleri olan önceliklerinizin net bir resmini aldıktan sonra, hayatınızı onların etrafında düzenleyin.” – Stephen Covey

 

“Yaptıklarınızın, söylediklerinizden daha büyük bir etkisi var.” – Stephen Covey

Daha başarılı bir lider mi olmak istiyorsunuz? Öğrenen, motivasyonu yüksek bir lider olmak için neler yapmalısınız? Kişisel olarak kendinizi geliştirmeyi düşündüğünüz zaman bunun içerisine bir çok konu girmektedir.

Takım kurmaktan, motivasyona, öğrenmeye açık olmaktan odaklı olmaya, vizyon belirlemeye kadar bir çok yeteneğinizi geliştireceğinizi bilmelisiniz. Hayatınızda bir fark yaratmak istiyorsanız kesinlikle sıradan şeyler yapamazsınız. Sıradan şeyler yaparak, yine aynı sonuçları alacaksınız. Bu nedenle sıradışı bir hayat için sıradışı düşünme, sıradışı davranış gerekmektedir.

Başarılı liderlik, network marketingde daha farklı gibi düşünülmektedir. Aslında liderlik her yerde aynıdır. Başarının yolu birdir. Sizin tutumunuz, sürekli değişiyorsa, liderlik özelliği kazanmanız da zorlaşacaktır. Çünkü tutum, başarının tek kelimelik cevabıdır. Bu nedenle network marketing veya başka bir işinizde bu liderlik alışkanlıklıklarınızı geliştirmekte fayda vardır.

Steve Jobs’tan Mark Zuckerberg’e, Mahatma Gandhi’den Elon Musk’a kadar başarılı olmuş ne kadar lider varsa, hepsinin ortak özellikleri olduğu görebilirsiniz. Peki bu insanları başarılı yapan özellikleri, günlük alışkanlıkları nelerdir, gelin birlikte inceleyelim:

İlerlemek İçin Risk Almalısınız >>

İşte liderlerin yaptığı 29 kanıtlanmış rutin

Büyük bir grup kurmak için lider olana kadar beklemeyin.

Bu şekilde çalışamazsınız. Çünkü ilk önce lider olmayı bekliyorsanız büyük grubu asla kuramazsınız!

Bir lider, liderlik edecek bilgiye sahip olduklarını hissedene kadar beklemez.

Liderler kendilerini sadece liderlik etme arzusundan ziyade sorumluluk alma özelliğine göre belirleniyorlar. Lider olmak ister misiniz? O zaman her gün sizi zorlayacak sorumluluklar alın ve pes etmeyin! İşte bu LİDERLİK.

Liderler etkinliklere erken varır ve ön sıradaki koltuklarını gruplarına ayırır.

Grubunuzun ön sırada yer aldığından emin olmak için beş yılınızı herkesten erken kalkarak geçirmeye istekli olun. Herhangi bir odada nadiren ikiden fazla lider olduğunu fark edeceksiniz. Bir kişi belirli bir başarı seviyesine ulaştığında, bu basit liderlik işlerini egoları yüzünden yapmayı bırakacaktır. Aniden Network Marketing işinde onlardan daha az vakti olan bir konuşmacıyı oturup dinlemek için “fazla bilgili” hale geldiklerini gözlemleyin. Mütevazı ve bilgiye aç kalırsanız, dünya sizindir.

Gerçek bir lider, lider olmakla insanların lideri olmak arasında bir fark olduğunu fark eder.

Liderler moral verirler.

Ve her zaman ekip üyelerinin yanında dururlar.

Liderler kusursuz bir görünüme sahip olur.

Kot pantolonlar da bile. Ne giyerlerse giysinler, dikkat ederler.

Liderler organize olurlar.

Su üzerinde sorunsuz dolaşan ördekler gibi. Bununla birlikte, hiç kimse liderlerin suyun altında ayaklarını ne kadar çırptığını görmez veya bilemez.

Liderler insanlarına saygıyla davranırlar.

Saygı, karşınızdakinin karakterleri veya fikirleri hakkında iyi bir bakış açınız olduğu anlamına gelir. Basitçe söylemek gerekirse, halkınızla ilgileniyorsunuz; fikirleri, şikayetleri, korkuları, başarıları!

Networkokulu Forum – Hemen Bir Konu Başlatın >>

Liderler beş önemli üretici bulur ya da geliştirirler.

Kendinizi onlara adayın. Her bir kişi hakkında sevdiğiniz üç özelliği bulun. Bunları kaydedin. Bu özelliklerden birini desteklemeye nasıl yardımcı olabileceğinizi düşünerek bunları sık sık inceleyin.

Yeni liderler genellikle kendilerini adadıkları insandan pişman olurlar.

Niye? Çünkü kendinizi adamak için yanlış kişiyi seçtiniz. Karakter deneyiminde, sadece karakter seçiminde iyisin. Seçtiğiniz kişi zamanıyla ne yapıyor? İnsanlar zamanlarını harcadıkları şeydir.

En büyük endişe kaynağı, seçtiğiniz kişinin ilerleme gösterip göstermediğidir. İlerlemezlerse, sizin için büyük bir zaman kaybı olabilirler. Tartışılabilir olsa da onu kurtaramazsanız, kendinizi de batırmayın. İşe yaramadığını hissettiğinizde kendinizi adamayı kesin.

Liderler eğitim seansları düzenler.

Ürün veya hizmetlerini gruplarını için “MÜKEMMEL” hale getirir. Lider bir şekilde, ekibin ürüne olan inancını arttırmak için kendi grubuyla görüşmeler yapar ve ürünlerini uzmanlaştırılmış bir şekilde tanıtır.

Liderler her zaman aldığından fazlasını verir.

Diyelim ekip üyeniz görevlerini yetiştirmekte zorlandı.  Evet, bu onların işi… AMA, bir lider bu üyeye bir güzel bir hediye göndererek “Çok çalıştığınız için teşekkür ederim” diye bir not gönderir. Bunun üzerine bu üyenin sizin için ne yapabileceğini merak ediyor musunuz? Hemen hemen her şey.

Liderler daha başarılı olmak için karar vericileri kim olduğunu bulur ve onları tanırlar.

Bu, böyle insanlarla çevreleyerek fırsatları görmelerini sağlar.

Liderler, şirket personelini kendi ekibine tanıtır ve aynı zamanda ekibini personeline tanıtır.

Bunu yapmak için zaman ayırın, çünkü hem kurumsal personele hem de distribütörlere aidiyet hissettirir.

Liderler herkesle aynı fikirde olmaz.

Her zaman perspektif açıdan bakar ve farklı düşünür.

Liderlere her zaman e-posta veya telefonla ulaşılabilir.

Geri dönüşleri 24 saatten fazla sürmez. Bu mümkün değilse, yanıtın daha uzun ve önemli olduğu anlaşılır.

Liderler asla zayıflıklarını ve korkularını insanlara yansıtmazlar.

Bazıları bunu “insanlık dışı” veya robotik olarak görebilir. Bununla demek istediğimiz, liderin hem işiyle hem de Network Marketing eğitim sistemi hakkındaki netliğini ve güvenini her zaman sürdürmesi gerektiğidir.

Elbette korku ve zayıf yönleri olmayan insanlar yoktur.

Şirketiniz hakkında endişeleriniz veya şüpheleriniz varsa, üstesinden gelin veya işinizi bırakın. İnsanların sizi takip edeceklerini garanti ederiz. Aksine, küçük belirsizliklerinizi ve korkularınızı onlarla paylaşın; rahatlarsınız. Çevrenizdekiler ise takip edecek başka bir lider bulacaklardır.

Liderler herkesin gelişip büyüdüğünü kabul eder.

Kuruluşundaki insanların çabalarını asla görmezden gelmezler. Bir kişi toplantıya altı misafirini, diğeri ikiyi, üçüncü kişi de hiçbirini getirmiyor olabilir. Lider, üçüncü kişinin orada olduğunu ve bunun onlar için büyük bir büyüme adımı olabileceğini fark eder. Bu yüzden bir lider onu misafir getirmediği için eleştirmek yerine, orada bulundukları için över.

Liderler her zaman insanlar hakkında bir şeyler övüyorlar.

Küçük bebekler övgüye bayılırlar, ancak yetişkin erkekler bunun için ölür. Fakat dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Eğer birini henüz yapmadığı bir şey için överseniz; düzenbaz ve sahtekar bir insan yaratırsınız.

Liderler teknolojiye hızlıca ayak uydururlar.

Bir lider, kuruluşlarında yeni teknolojiler kullanır ve öğretir, ancak gerçekten çalışıyorsa… Kuruluşunuzu çıkmaz sokaklara sürüklemeyin.

Liderler gerekli ulusal ve uluslararası (eğer varsa) gruplar ile iyi ilişkiler kurarlar.

Bu, kuruluşlarının destek ve temsil edilmesini sağlar. İttifak kurabileceğiniz hiçbir grup yoksa, oluşturun.

Etkili İletişimin Mesleki Yaşamdaki Faydaları >>

Liderler, insanlarının büyümesine odaklanır.

Liderler, primlerinin kontrolünden daha fazla olduğundan halklarının büyümesiyle ilgilenirler.

Liderler başkalarını çekmek için doğru olmayan şeyler söylemezler.

Bir lider, halkının lider olmasını ister ve ona göre insanlarını bilgilendirir.

Liderler asla, asla kimse hakkında kötü konuşmazlar.

Hak etseler bile.

Liderlerin net bir görüşü vardır.

Şirketlerinin nereye gittiğini ve insanlarını nereye götürdüklerini bilirler.

Firmalar Hakkında Ayrıntılı Bilgi Almak İçin >>

Liderler başlatıcı özelliğe sahiptirler.

Bir konuyu veya bir projeyi başlatan, liderlerdir.

Liderler planlıdır.

Her gününü bir gün önceden planlar ve onları yapmak için çalışır.

Liderler onulmaz bir derecede pozitif bir tutuma sahiptir.

Her olayda, her konuda madalyonun pozitif tarafına odaklanmışlardır. Onları negatifken göremezsiniz.

Umarız bu makale size ilham vermiştir. Kendi ekibinizi yönetirken ve oluştururken düşünmeniz için bazı şeyler vermiştir.

Güncel Doğrudan Satış Haberleri >>

Lider olmak fazlasıyla sorumluluk gerektirir. İnsanlar; karar vermek, yönlendirilmek, destek ve sonuç almak için size bakar. Gerçek bir liderin mükemmel bir karakteri vardır: Etrafındakilere ilham veren mütevazi ama kendinden emin bir kişi.

Ne yazık ki, pek çok insan lider olduklarını düşünüyor, ama gerçekte lider değiller. Aslında, yetenek bilimci Tomas Chamorro-Premuziç’e göre , insanların % 80’i ortalamadan daha iyi lider olduklarına inanıyor, bu da nesnel olarak imkansız. Her zaman lider olduklarını iddia eden insanları görürüz ama hepsi sadece konuşurlar ancak hayatlarında özümsemezler.

Liderlik Nedir?

https://giphy.com/gifs/costume-duck-donald-vIJaz7nMJhTUc

Konuştuğumuz insanların çoğu, sadece insanları yöneten bir iş yaparak lider olduklarını düşünüyorlar. Bu sadece yönetici olmakla gerçekleşebilen bir olgu değildir. Liderlik, usta bir hokkabazın bile etkilenmesini sağlayacak dengeleyici bir eylemdir.

Gerçek liderlik, çalışanların ihtiyaçları ile şirketin ihtiyaçları arasında mutlu bir denge olduğundan emin olmayı içerir. Yalnızca çalışanların ihtiyaçlarına öncelik verilirse, bu şirket için karlı olmaz. Aynı şekilde, sadece şirketin ihtiyaçları göz önünde bulundurulursa, çalışanlar mutsuz olacaktır.

Gerçek liderler; bu hassas dengeyi kurmak ve bu kilit uzlaşmaları sağlamak için öz-farkındalığa ve stratejik becerilere sahiptirler.

”Bugün başarılı liderliğin anahtarı otorite değil, ETKİ‘dir.”   – Ken Blanchard

Gerçek Bir Lider Olabilir misiniz?

https://giphy.com/gifs/duck-goose-PQ6ANFCHEYwWQ

Her ne kadar farklı liderlik stilleri ( Testi çöz ve sen hangi liderlik özelliğine sahipsin? )  ve teorileri olsa da, liderlik birkaç temele dayanmaktadır. Liderler zor ve rahatsız edici durumlarda gezinmek için duygusal zekaya ihtiyaç duyarken, diğerlerini harekete geçirmek için ilham verebilir. Lider olduğunuzu söylemek ve böyle davranmak arasında büyük fark vardır.

Kişisel farkındalığınızı arttırmak ve başkalarının güvenebileceği bir lider olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız, kendinize şu üç soruyu sorarak başlayın:

Lider Olmak İster misiniz?

https://giphy.com/gifs/nba-rajon-rondo-player-court-ycMEJHNHOGlP5RGQX8

Kulağa saçma gelebilir, ama büyük liderlerin tecrübelerine göre, en iyi liderlik yapan insanlar aslında lider olmak istemiyorlar. Sadece sahip olmadığınız şeyi istiyorsunuz ve bu lider olmak için de geçerlidir. Lider olmak istiyorsanız, muhtemelen liderliğin doğru yönlerine odaklanmıyorsunuzdur.

Gerçek liderler tam bir öncüdürler ve insanlara yol açarlar, ama kimseye liderlik etmek için yola çıkmazlar. İnsanlar onların yeteneklerini ve güvenlerini kenara not alırlar ve diğer kişilere rehberlik için tavsiye ederler.

Özgün Bir Vizyonunuz Var mı, Yoksa Sadece Güç mü Arıyorsunuz?

https://giphy.com/gifs/tablet-vision-salt-E9QTrMcX0kMtW

Neden lider olmak istiyorsunuz? Sadece son sözün sahibi mi olmak istiyorsunuz, yoksa takımla ulaşmak istediğiniz gerçek hedefleriniz var mı? Gerçek liderler başkaları tarafından tehdit altında hissetmezler – çünkü onlar işlerini yapmakla çok meşgullerdir. Liderlerin genellikle kendi güçlerini test etmeleri veya onaylamaları gerekmez.

İyi liderlerin talimatlar verdiğini ve diğerlerinin de bunlara uyduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. En iyi liderlerin genellikle çok fazla konuşmaya ihtiyaçları yoktur. Onlar dinler, gözlemler, derinden düşünür ve konuştuklarında anlamlı konuşurlar.

Gerçek bir lider hareket eder ve diğerleri bu eylemleri takip eder çünkü liderlerine güvenir ve saygı duyarlar. Bu güç savaşı ya da ego ile ilgili değildir. Liderlerin gerçek vizyonları vardır.

Kirli İşi Yapmaya İstekli misiniz?

https://giphy.com/gifs/OverboardMovie-movie-overboard-3ohs4cGsdEEzPy23ao

Tek yapmanız gereken, oturmak, emir vermek ve diğer insanların kirli işi yapmasına izin vermekse, lider olmanıza gerek yok. Gerçek liderler alçakgönüllüdür ve hiçbir şey “onların altında” değildir.

Alt tabakada neler olduğunu bilmek ve mücadele ederken çalışanlarına yardım etmek isterler. Bir müşteriyle konuşmaya ya da çalışanınızı kötü bir durumdan kurtarmaya istekli değilseniz, kendinizi bir lider olarak adlandırmayacaksınız.

”Liderlik bir mevki ya da konum değil, seçimdir.”   – Stephen Covey

Bilinçli Bir Lider Olmak

https://giphy.com/gifs/leader-69elLhHdYzbTW

Nasıl yaparsınız? Belki de lider olmak konusunu öylece kesip atmamalısınız. Belki öylesinizdir. Belki de önce birkaç şey üzerinde çalışmalısınız.

Gerçek konuşma: İyi bir lider olmak kolay değil. Ancak, gerçek bir lider olmak çevrenizdeki herkese fayda sağlar ve fazlasıyla tatmin edici olabilir. Olabilecek en iyi, en bilinçli lider olmak için her zamankinden daha kararlıysanız, bu harika bir haber: Orada daha fazla lidere ihtiyacımız var.

***

Peki sizce büyük bir liderin özellikleri nelerdir? Aşağıdaki yorum kısmında mutlaka bizimle paylaşın!

Bal porsukları, bir darbe alsalar bile yollarına devam etmek için yaratılmışlardır. Yaşadıkları sert ortam, etraflarındaki yırtıcılarla birleştiğinde, hayatta kalmaları zorlaşıyor. Bal porsuğu kalın bir cilde (esnekliğe) sahiptir. Cildi son derece kalın ve onu ısırıklara, sallanmalara ve batmalara karşı korur. Bunu daha önce de ele aldık ancak Network Marketing’de aşırı için kalın bir cilde ihtiyacınız var. İlginç gelse de bal porsuğu yorulmak bilmez. Saatlerce savaşmaya devam eder. Muhtemelen onları bu kadar korkusuz yapan şey bu kalın ciltleridir.

Network Marketing’de bir miras inşa edecekseniz, korkusuz olmalısınız. Ürününüz veya işinizi tanıtmaktan en çok korktuğunuz kişiler, muhtemelen sizi hızlı bir şekilde geliştirebilecek başarılı insanlardır. Bu insanlara takımınızda ihtiyacınız var. Belki herkesle konuşurken korkuyla boğuşuyorsunuz. Eğer durum buysa, zihninize hakim olmak için ilk bölümü tekrar gözden geçirmeniz gerekiyor. Bir şeyde korkunun üstesinden gelmenin en iyi yolu, onun üzerine gitmek ve yok etmektir. Onu nasıl yok edersiniz? Tutarlı hareket ederek.

Hergün harekete geçin, cebinizde altında daha fazla “hayır” tutun ve onları sürekli kullanın. Yakında korku azalıp ve tamamen yok olmasa bile, en azından yönetilebilir olacaktır. Tek yol bu.

Bunu okuyor ve “motive olmak” için daha fazla video izlemeniz veya “eğitimli” olmak için daha fazla makale okumanız gerektiğini düşünüyorsanız, kendinizi zaten kandırıyorsunuz. Hiç bitmeyen bir öğrenme ve eylem döngüsü, korkunun sizi tekmeleyip geride bıraktığının bir işaretidir.

Sadece eğitimli olmak size sadece zaman kaybettirecek. Hareket etmelisiniz. Hergün tanıtım ve takip peşinde koşmalısınız. Sizi ilerletip para kazandıracak olan aktiviteler bunlardır.

Bu yazıyı okuyorsanız, liderliğin teorik temellerini incelediyseniz, büyük adam teorisi ve karizmatik liderlik teorisi gibi çeşitli teorilerle karşılaşmışsınızdır. Yıllar boyunca liderlik, insanlara ne yapması gerektiğini ince bir etki, öneri ve örnekleme ile anlatma sanatından yola çıkarak gelişmiştir.

İşte liderliğin olmazsa olmaz 3 kuralı:

 

Tutku

Tutku olmaksızın büyük başarılar, şahane teşebbüsler ve deha çalışmalarının hiçbiri gerçekleşemezdi. Tutku, daha önce hiç bulunmayan bağlantılar yaratır.

Tutku, takip etmeyi seçmiş olan bireylerin arzusunu arttırır ve bireyleri ortak bir vizyona doğru ilerletir. Steve Jobs gibi liderler, her şeyde bir tutku duygusu sergilemelidir. Tutkusu bir şekilde hafifletilebilmesine rağmen, konu herhangi bir Apple ürününe geldiğinde, bir numaralı satış temsilcisi ve şampiyon olduğu şüphesizdir.

Ortak bir amaç, tutkulu bir bağlılığı paylaşan insanlar tarafından kuşatıldığında, her şey mümkündür.”   – Howard Schultz

 

Kalıcılık

Herkesin bildiği, basit ama çok etkili bir karikatür var. Oldukça geniş gagasının içinde kurbağa olan bir kuş. Ancak, kurbağanın kolları kuşun boğazını tutmuş ve kurbağayı yutulmaktan kurtarıyor. Bu çizimin altında, “asla ama asla pes etmeyin!” yazıyor.

Liderler ısrarcıdır! Problemi çözmek için her zaman bir yol olduğunu bilirler. Bu anlayışı takip eden sonraki eylemler olmalı, bu da coşku ve iyimserliğe yol açabilir!

 

Şevk

Liderler kendine güvenen insanlardır. Yıllar boyunca sistematik olarak kendilerine güvenme konusunda kendilerini geliştirirler. Kendilerine güvenmedikleri durumlarda, kendilerini güvende hissettirmeye çalışırlar. Güven öğrenilen bir şeydir. Sorunlara nasıl yaklaştığımızın zihinsel bir modeli ve bilime yakın olan zihniyetidir.

Liderler sorunu diğerlerinden önce çözeceklerini bilirler; bu tahmin etme meselesi değil, bilme meselesidir.

“Pozitiflik, güven ve süreklilik yaşamın anahtarıdır, bu yüzden asla kendinizden vazgeçmeyin.”   – Khalid

 

***

Eğer liderlik yaptığınız bir ekibiniz & grubunuz varsa yukarıda sizlerle paylaştığımız 3 kuralı ciddiye alın ve hayatınızda uygulayın. Merak etmeyin, etkisini görmeniz çok uzun sürmeyecektir.

İçe dönük insanlar, çok fazla sosyalleşmeden sonra genellikle her şeyden soyutlanmaya ihtiyaç duyan benzersiz ırklardır. Kabul ettikleri etkileşim seviyeleri, dışa dönük bir insanınkinden büyük ölçüde farklıdır; ama bu onların büyük liderler olma konusunda daha az yetenekli oldukları anlamına gelmez.

Birçok kişi dışa dönük insanların liderlik için daha uygun olduğuna inanıyor olsa da, bu doğru değildir. Liderler her türden ve biçimden olabilir. Dışa dönük bireyler, işi iyi yapmak için doğal kişilik özelliklerinden yararlanabilirler. İşte daha iyi liderler olmak isteyen içe dönük kişiler için üç ipucu.

Güçlü yanlarınıza oynayın

Kariyerinizin herhangi bir aşamasında kim olduğunuzu gizlememeli veya değiştirmemelisiniz. Dışa dönük davranışları benimsemeye çalışmak yerine, hem hedeflerinizi hem de şirketinizi ilerletmek için içe dönük biri olarak güçlü yanlarınıza yönlenmelisiniz.

SurePeople’in stratejik ortaklıklarından sorumlu başkan yardımcısı Demetra Anagnostopoulos, “İçine kapanık bir liderin temel güçlü yanlarından biri, nadiren sert davranışlı veya uçuk biri olarak algılanacak olmasıdır” diyor. “Sonuç olarak, içe dönük liderler, fikirlerini sunma noktasında kazandıkları güvenle, istikrar ve açıklık yaratırlar.”

Bu şekilde olduğunuz için özür dilemek yerine, liderlik yolunuzu benimsemelisiniz.

”Bir liderin anahtarı, kendini ifade etmeyi sürdürmek ve içe dönük olmak için fırsatları ve uygun kanalları yaratmaktır.”

Şeffaf olun

Ekibinizin endişelerini dile getirmesini istemeniz gibi, nasıl çalışmayı tercih edeceğiniz ve bunun herkes için ne anlama geldiği konusunda da açık olmalısınız. Herkesin ihtiyaçlarını eşit şekilde karşılayan bir yöntem kullanın.

“İşleme tarzınızı açıkça paylaşın ve bilgi sunarken sizin için ‘iyi’ nin neye benzediğini netleştirin” dedi Anagnostopoulos.

Kendinizi onların yerine koyun

Kariyerinizi ne zaman, niçin ve nasıl aktif bir şekilde harekete geçireceğiniz konusunda önemli bilgiler elde etmek için güçlü gözlem becerilerinizi kullanın.

Liderlerin yapabilecekleri en büyük hatalardan biri, ikinci bir düşünce olmaksızın “bilen” kişinin – belki de bir patron, yönetici veya akıl hocası – tavsiyesini körü körüne takip etmektir. Bu nedenle, içgüdüleri ile genellikle algılanandan daha fazla iletişim kurduklarını düşünürler. İçine dönük liderlerin, doğrudan raporlarının karanlıkta kalmasına rağmen aşırı iletişim kurduklarını hissetmeleri nadir değildir.

“Diğerleri umursamadığınızı veya bilmediğinizi düşünebilirler, çünkü içine dönük kişiler önce dinler ve anlarlar, sonra verileri topladıktan sonra bakış açılarını paylaşırlar”.

Dışa dönük insanlarda olduğu gibi içe dönük insanlarda da, diğerleriyle bağlantı ve iyi iletişim kurmak çok önemlidir. Bu şekilde, dengeyi bulmak ve daha iyi iletişim kurmak için bu ilişkileri kullanabilirsiniz.

Herkesin başarılı olmak için kendi yöntemleri vardır. Ancak aşağıda sıraladığımız yöntemler başarıya giden yolu eğlenceli bir sürece dönüştürmek için bilinmelidir.

 

Her gün yapmaya korktuğunuz bir şey yapın

Konfor alanınızdan çıkmayı alışkanlık haline getirdiğinizde, duygusal ve mantıksal olarak geliştiğinizi ve zihinsel engellerinizi aştığınızı göreceksiniz.

 

Yeni insanlarla tanışın

Zaman zaman yeni insanlarla tanışmak size kendi hakkınızda çok şey öğretecek. Kendinizle ilgili öğrendiğiniz yeni bilgileri kendi hayatınıza katkıda bulunmak ve başkalarına yardım etmek için kullanabilirsiniz.

 

Liderlik rolünü üstlenin

Hayatınızın her alanında liderlik rolünü üstlenmeyi alışkanlık haline getirin. Bir seyahat, bir sosyal etkinlik ya da bir grup çalışması düzenleyin. Liderlik rolü üstlendiğinizde özgüveninizde ciddi bir artış göreceksiniz.

 

Bütün fikirlerinizi not alın

Hiç zaman zaman aklınızda ışıklar yandığı oluyor mu? Fikirlerinizi dönüp bakabileceğiniz bir yere not alın, göz ardında kalmasın.

 

Kendinize zaman ayırın

Günde yarım saatinizi planlarınızı ve geleceğinizi düşünerek geçirin. Bunu yaparken yalnız ve sessiz bir yerde olun. On yıl sonra nerede olmak istediğinizi düşünün.

 

Dışarıda daha fazla zaman geçirin

Gün içinde genelde bulunduğunuz yerin dışına daha çok çıkın. Bunu planlamak zorunda değilsiniz. Basit bir doğa yürüyüşü ve su kıyısı size bu konuda yardımcı olacaktır. Böylelikle günlük ve haftalık görevlerinize yönelik yaratıcı fikirler üretebilirsiniz. Başarılı olmak, işkolik olmak ve tüm zamanı işte geçirmek demek değildir.

 

Daha çok okuyun

Televizyonu, bilgisayarı, telefonu bir kenara bırakın ve elinize bir kitap alın. Kitap okumayı alışkanlık haline getirdiğinizde dünyayı daha farklı açılardan görecek ve vizyonunuzun genişlediğini hissedeceksiniz.

 

Kendinize karşı dürüst olun

Hayatta ne istediğiniz ve kim olduğunuzla ilgili kendinize karşı dürüst olun. Hayat amacınız hakkında düşünmeye vakit harcamaktan çekinmeyin, asla zaman kaybı olarak görmeyin.

 

Lider, doğrudan satışta ne anlama geliyor? Bu meslekte hiçbir lider hiçbir zaman doğuştan bir lider olduğu için bir yere gelmedi. Liderlik bir yetenek değil, yıllardır süren zayıflıklar, tutarlılık ve güçlü yönlerin geliştirilmesi ile ortaya çıkan bir disiplindir. Liderlik bir etkidir ve kendini yönetmeyi öğrenene kadar kimseyi yönetmeyi öğrenemezsin.

Her gün okuyun!

Tüm büyük liderlerin ortak bir özelliği vardır: Onlar aç gözlü bir şekilde okurlar. Lider olmak için kendi okuma alışkanlıklarınızı geliştirin. Okuma, bilgi edinmenin en etkili yollarından biridir.

Okumak size bir bakış açısı kazandırır ve iletişim yeteneğinizi güçlendirir. Başarılı bir iş sahibi olmak istiyorsanız, insanlarla iletişim kurma becerisi sizin için büyük bir önem taşımaktadır.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg belki de yeni yıl hedefini 2015’te belirledikten sonra bunu en iyi şekilde açıkladı – 2015 için kendime koyduğum meydan okumam, farklı kültürler, inançlar, tarihler ve teknolojiler hakkında bilgi edinmeye odaklanarak her hafta yeni bir kitap okumak.

 

Çevrenizi liderlerle Kuşatın!

İyi liderler kendilerini iyi insanlarla kuşatırlar, ancak BÜYÜK liderler kendilerini daha iyi olan insanlarla kuşatırlar.

İnsanlar onları şekillendirdiğimiz kadar şekillenir. Liderler, yetkinliklerini ve karakterlerini kanıtlamış kişiler tarafından şekillendirildiklerinden emin olurlar. Zamanını geçirdiğin insanlara benzersin, o yüzden daha çok benzemek istediğin insanlarla zaman geçir.

Etrafınızı sadece sizi daha fazla yukarı taşıyacak insanlarla kuşatın.

Oprah Winfrey

Başkalarını yukarı taşıyın!

Bu sürekli bir süreç. En büyük ödül, kendilerine ve onların en çılgın hayallerinin ötesine ulaşma potansiyellerine inandırma konusunda başkalarına yatırım yaptığınız zamandır.

Liderler takipçileri değil diğer liderleri yaratır. Liderler zamanlarını diğer liderleri inşa etmeye ayırırlar.