Silva Network Online Eğitim Rehberi

Silva Network network marketing eğitimleri sayfamıza hoş geldiniz. Networkokulu.net olarak güzel bir eğitim geçirmenizi dileriz. Bu içeriğimizde, 21 Mayıs Perşembe, Silva Network eğitimi içerisinde geçen hikayelere, sözlere, videolara ve çok daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Hayal Listesi Yapmak Neden Önemlidir?

İnsan doğasında hayal kurmak, hedef belirlemek ve bunlar için çalışmak vardır. Belli bir yaştan sonra işe başladığımızda Türkiye ortalamasında 10 saat çalışırız, işe gidip gelmek için 2 saatimizi harcarız, 8-9 saat uyuruz, 1 saat yemek yeriz, 2-3 saatte TV izleriz. Böylece günlerimizi, haftalarımızı, aylarımızı hatta yıllarımızı geçiririz. Birde bakarız ki 65-70 yaşına gelmişiz.

Bütün o kurduğumuz hayaller, bütün o belirlediğimiz hedeflerden çok ama çok uzaktayız. Bu yüzden network marketing yapmaya başladığımızda hayal ve hedeflerimizi çok net bir şekilde belirlemeliyiz. Çünkü bizi hayallerimize ve hedeflerimize götürebilecek en basit yol network marketing‘dir. Bu neden network marktingde hedef belirlemek önemlidir.

Unutmayın! Network marketinge 2 farklı başlayabiliriz:

 • Önce kazanıp, sonra inanarak, (bu kısa görünen, fakat uzun olan yoldur, bile bile kendi yolumuzu uzatmaktır)
 • Önce inanıp, sonra kazanarak. (bu uzun gibi görünen, fakat en kestirme ve güvenli yoldur)

İki yol da çalışma ve sabır ile elbette aydınlığa çıkmaktadır. Ancak bunlardan biri bizi daha dolambaçlı yollardan götürür. Bu nedenle hayal kurmak, daha sonra bu hayallerimiz hedeflerimiz haline getirmek son derece mühimdir.


Hayal Listesi Nasıl Yapılır?

Geleneksel ticarette negatif motivasyon denen bir şey vardır. Diyelim ki bir lokanta açmak istiyorsunuz, dünyanın herhangi bir yerinde lokanta açmak için 400-500 bin TL paraya ihtiyacınız vardır.Muhtemelen paranız yoktur. Paranız olsa lokanta açmazsınız. Ve gidip bir bankadan kredi çekeceksiniz kredi çektiğinizde her ay ödeme yapmanız gerekecek.

Lokantayı açtınız, 400 bin TL Kredi aldınız lokantanızın işi saat kaçta başlar büyük ihtimalle 24 saat açık olacak ya da bazı ülkeler sabah 6 da açılır. Diyelim ki işiniz bitti ve kepenkleri çekiyorsunuz bu sırada lokantanıza doğru gelen 50 kişilik bir grup gördünüz ne yapacaksınız derhal kepenkleri geri açacaksınız ve onlarda size:

 • – “Sanırım kapatıyorsunuz.” diyecek. Siz ne diyeceksiniz?
 • -“ Hayır hayır kapıları kontrol ediyordum, buyurun gelin size yemek yapacağız, servis yapacağız.”

Neden? Sizi motive eden şey nedir? Büyük bir ihtimalle bankaya olan borcunuzdur. Buna negatif motivasyon diyoruz.

Network Marketing ticaretinde size gerekli olan para miktarı, şirketlere göre değişiklik göstermektedir. 100 TL ile başlanan da var 3000 TL ile başlanan da. Bunun için bankadan kredi çekmenize gerek yoktur. Bu ücreti ödedikten sonra unutuyorsunuz. Ticarete girdikten sonra bizi motive eden şey nedir?

[read more]

 1. Negatif motivasyon? Hayır.
 2. Banka borcu? Hayır.
 3. Patron? Hayır.
 4. 9-5 kontrat? Hayır.

Bu ticareti, bizi yapmaya itekleyen şey sadece kendi hayallerimizdir. Bu nedenle hayal listesi yapmak çok önemlidir.

Peki hayal listemizi nasıl yapacağız?

 • Hayallerinizi kategorilere ayırın. Network marketingde hedef belirlemek deyince şu 3 şeyi başlangıçta yapmalısınız;
 1. Ticaretinizle ilgili hayalleriniz.
 2. Yaşam tarzınız ile ilgili hayalleriniz.
 3. Kim olmak istediğinizle ilgili hayalleriniz.

Nereye gittiğimizi bilmeden bir şeye başlayamayız. Farz edelim ki biri bize bir Ferrari verdi. Bizim nereye gideceğimiz ile ilgili hiçbir fikrimiz yok. Bizim yapacağımız tek şey o Ferrari’nin içinde oturup radyo dinlemektir, başka bir şey yapamayız. Bu sektör de gerçekten bir Ferrari’dir. Ama hayalleriniz yoksa sadece başlamanız, hiçbir işe yaramayacaktır.

Hayal listesi için uygulama

 • Kendinize tamamen sessiz bir ortam oluşturmalısınız. Telefon, bilgisayar tablet vb herhangi bir şey olmayacak yanınızda. Evinizin sakin bir odasını ayarlayabilirsiniz.
 • Kimsenin sizi rahatsız etmemesini isteyin.
 • Hayal listeniz bitinceye kadar odadan çıkmak yok.
 • Gerçekten bu zamanınızda derin bir şekilde düşünmeniz gerekecek. Çocukluğunuzdan itibaren düşünmeniz gerekiyor. İstediklerinizi alabilecek paranız olduğunu hayal edin. Ne isterdiniz? Ne yapardınız? Ne giyerdiniz? Nerede yaşardınız? Kendinize sorun: “Ben ne istiyorum?”
 • Bu aktivitenin işinizin bir  parçası olduğunu unutmayın.
 • Borcunuz olabilir. Ancak hayal listesi hazırlarken, bunu düşünmeden hayalinizi kurmalısınız.
 • En önemli kısımın kısa vadeli hedefler olduğunu bilmelisiniz. Sizin yakıtınız kısa vadeli hedeflerinizdir. Ulaşılması daha basit, ulaştığınız zaman sizi mutlu edecek hedeflerdir.
 • Uzun vadeli hedeflerin sizi daha az motive edeceğini bilin. 5 yıl sonra alacağınız bir villa sizin yataktan koşarak uyanmanız için, sizi bir süre motive edebilir. Ancak uzun süre sizi motive edemez. (En azından başlangıçta)
 • Bu hayal listenizi ara ara güncellemeniz gerekecek.

Nasıl yazıya dökmelisiniz?

Hedeflerinizi SMART bir şekilde belirleyeceğinizi unutmamalısınız. SMART bir plan sizin hayallerinizi engellemez. Hayalleriniz için size destek sunar. Motivasyon sunar. 

Kısa Vadeli Hedefler – 3 aylık:

3 Ay içerisinde sizin için olmazsa olmaz hedefleriniz olmalı. En önemli kısımdır burası. Sizi motive edecek kısım.

“Bunu benim kesinlikle almam lazım. İhtiyacım var. Ya da bunu alırsam çok mutlu olacağım. Şuraya gitmek istiyorum. Şunu hayatımdan çıkarmak istiyorum.” dediğiniz hedefleriniz neler? Örnek:

 • Kendinize veya çok sevdiğiniz birine bir telefon almak olabilir.
 • Ayakkabı, elbise, saat, laptop, olabilir.
 • Evinizin belli bir ihtiyacı olabilir.
 • Haftalık 1000 TL düzenli bir gelire ulaşmak olabilir.

Orta Vadeli Hedefler – 1 yıllık: 

Burası biraz daha pahalı hedeflerinizin olduğu kısımdır. Bu süre içerisinde bunlara ulaşırsam, benim için güzel olur dediğiniz hedeflerdir.  Örnek:

 • Mesela ulaşılabilir bir araba almak. 50 Bin TL değerinde veya biraz daha pahalı. (Tekrar SMART düşünceyi hatırlamanızda fayda var.)
 • Motosiklet almak olabilir.
 • Ev için tadilat olabilir.
 • Ya da bir ev kredisi çekmek.
 • Aylık 10-20 bin TL düzenli bir gelire ulaşmak.
 • İşinizden istifa etme planlarınız burada yer alabilir.
 • Bir tatil planı yapmak olabilir.
 • Doğrudan satış etkinlikleri, kampları için planlarınız burada yer alabilir.

Uzun vadeli hedefler – 5 yıl: 

Burası biraz daha sınırsız düşüneceğiniz alandır. Manevi hedeflerinizi de içerebilir. Çok daha pahalı hedefleriniz bu süre içerisindedir. Örnek:

 • Eğer Ferrrari hedefiniz varsa buraya alabilirsiniz.
 • Kredisiz ev alma, 2 ev alma hayaliniz olabilir.
 • Başka gayrimenkul hayaliniz olabilir. Mesela Antalya’dan 500.000 TL, İzmir’den 500.000 TL, toplamda 1 milyon TL değerinde gayrimenkul satın almak.
 • Üst seviye bir araba veya 2-3 araba hayal edebilirsiniz.
 • Yurt dışı tatil, eğitim kamp planlarınızı çok rahat belirleyebilirsiniz.
 • Çocuklarınızı olanakları olan bir özel üniversiteye gönderme planlarınız olabilir.

[/read]


Hayal Taahhüt İlişkisi 

Çoğu insan için taahhütler, korku filmi gibidir. Herkes alerji olur taahhütlere. İlişkilerde bir şey alırken bir şey için taahhüt verirsin. Her şeyde taahhüt vardır. Taahhüt, o verdiği söze ne olursa olsun bağlı kalmaktır. Birçok insan bunu yapmaya korkar, insanların özünde şu vardır; bir şey için söz vermezler!

İşinizde yükümlülük yoksa para yok, yükümlülük yoksa alışveriş yok. Ve tabi yükümlülük yoksa hayallerimiz ve hedeflerimiz bizden uzaklaşmaya başlar. Ama gerçekten sen yükümlülüğünü belirtmişsen durum farklıdır. İnsanların anlamakta zorlandığı şey taahhüdü normal hayatlarına uyguladıklarında çok daha rahat edebilecekleridir.

[read more]

Network marketingde taahhüt nedir?

Kaçımız 9-5 çalışıyoruz? Neredeyse hepimiz. Bu hayatımızın temel taahhüdü değil mi? Her sabah uyan işe git eve gel. Her sabah uyan işe git eve gel işe git eve gel… Kırk yıl sonra düşer ve ölürüz. Nasıl bu yükümlülüğü aldık? Şikayet etmiyoruz çünkü her ayın sonunda bize maaş verirler. Biz bu işi yükümlülük olarak değil, iş olarak tanımlarız. Bunun iş olup olmadığını karşılaştırırız ve sonunda olmadığını fark ederiz. Peki network marketingde durum nasıl:

 • Haftanın her günü 10-15 saat çalışma gibi bir zorunluluğumuz yok.
 • Haftanın 5 günü, 4 günü, 3 günü çalışabiliriz, bu neyi istediğimiz ile ilgilidir.
 • Ama haftanın 1 günü çalışarak ayda 50 bin 100 bin lira kazanamayız hatta 2 bin lira bile kazanamayız.
 • Burada yanlış bir şey var; bir tarafta 1 milyon dolar, diğer tarafta ise haftada 1 gün taahhüt veriyorsanız, bu olmaz.

Eğer network marketing sektöründe bir yılda 1 milyon dolar kazanmak istiyorsak ki bu mümkün, haftanın 7 günü ve günde 22 saat çalışırsak bunu yapabiliriz. Taahhüt seviyemiz hedeflerimizle yani başarmak istediğimiz şeylerle çok yakından ilişkilidir.

Çünkü network marketingde 3 tip insan vardır. Bu 3 bakış açısı insanların hayallerine,hedeflerine ulaşabilmelerini sağlamaktadır. Veya onlara hiç ulaşamamalarına neden olmaktadır.

 Kendimizi, sadece çalışan bir işçi gibi mi düşünüyoruz?

 • Örnek: Bir kafede çalışan garsonun işi bellidir. Doluyu götür, boşu al. Ya da tıpkı inşaatta çalışan akşam olsa da eve gitsem diyerek tuğla dizen işçiye benzer. Bu işçi sadece tuğlaları rastgele dizer arasına harcı basar.

Kendimizi, bir şirkette maaşlı çalışan müdür gibi mi düşünüyoruz?

 • Tıpkı inşaatta çalışan bir ustabaşı gibidir, işine gelince, patron inşaata uğrayınca işçileri denetlemeye çıkar ama patron kadar özen göstermez.

Yoksa kendimizi, kendi sarayını inşa eden bir usta olarak mı düşünüyoruz?

 • Tuğlaları milim milim ölçerek yerleştiren, her adımına dikkat eden, her şeyi gözden geçiren, gecesini gündüzüne katan, her noktasında düşünerek hareket eden odağını dağıtan her şeyi başından def eden, yağmur çamur demeden işinin başında duran, çivileri çakacak yeri bile milim milim ölçen bir saray ustası mısın? İşte biz de saray ustası gibi olmalıyız. Çünkü network marketing bizim kendi işimiz, kendi ticaretimiz, bireysel başarımızdır.

Bu nedenle unutmayın ki network marketingde taahhüt, sizin bakış açınızı belirler. Hayallerinize, hedeflerinize olan inancınızı ortaya koyar.

[/read]


Sözler

‘’Hayalleriniz yeteri kadar büyükse, gerçekler anlamını yitirmektedir.’’

“Yaptıklarından değil yapmadıklarından pişman olursun.”

“Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok.”