Bacak Bacak Üstüne Atmak Ne Anlama Gelir? Saygısızlık Mı? Zararlı Mı?

bacak bacak ustune atmak

Bacak bacak üstüne atmanın anlamı, kişinin bir bacağını diğer bacağının üzerine çapraz biçimde yerleştirdiği oturma biçimidir. Genellikle rahat, resmiyetten uzak bir oturma biçimi olarak kabul edilir. Geleneksel aile yapılarında büyüklerin yanında bacak bacak üstüne atmak saygısızlık olarak kabul edilebilmektedir ancak modern zamanlarda yeni neslin bu hareketi sıkça yaptığı ve saygısızlık olarak kabul etmediği bilinmektedir.

Eğer, birini dinliyorsanız, bacak bacak üstüne attıysanız ve ayağınızın iç kısmı, vücudunuz ilgili kişiye doğru çevrilmişse bu o kişiyi dikkatli bir şekilde dinlediğiniz anlamına gelmektedir.

Contents

Bacak Bacak Üste Atmak Zararlı Mı?

Uzun süre bacak bacak üstüne atmak zararlı olabilir. Bacak bacak üstüne atmak uzun vadede varis oluşumuna, fıtığa, dolaşım sorunlarına ve duruş bozukluklarına sebep verebilir. Aynı zamanda bacak bacak üstüne atarak oturmanın kas ve eklem ağrılarına neden olabildiği de bilinmektedir. Bu nedenle uzun süre hareket etmeden bacak bacak üstüne atmaktan kaçınmak gereklidir.

Erkekler Hangi Ayağını Üst Üste Atar?

Erkekler zaman zaman hem sağ hem de sol ayaklarını üste alarak bacak bacak üstüne atabilir. Genellikle sağ elini kullanan erkekler sol, sol elini kullanan erkekler ise sağ ayaklarını üste almayı tercih eder. Oturulan yerin konumuna göre de üste atılan ayak değişebilir.

Bacak Bacak Üstüne Atmak Selülit Yapar Mı?

Bacak bacak üstüne atmak tek başına selülit oluşmasına neden olmaz, ancak selülite yatkın kişilerde artmasına neden olabilir. Bacak bacak üstüne atıldığında bacaklardaki kan dolaşımı yavaşlar. Daha yavaş bir kan dolaşımı selülit oluşumuna katkıda bulunur.

Hamilelikte Bacak Bacak Üstüne Atmak Zararlı Mı?

Hamileliğin ilk aylarında bacak bacak üstüne atmanın bir sakıncası yoktur, ancak son aylarında bu oturuş biçimi zararlı olabilir. Hamileliğin son aylarında varis oluşumu sık karşılaşılan ve anneye rahatsızlık veren bir durumdur. Uzun süre bacak bacak üstüne atarak oturmak varis oluşumuna katkıda bulunacağından, hamileliğinin son aylarındaki kişiler için önerilmemektedir. Ancak bacak bacak üstüne atmanın bebeği sıkıştıracağı, plesenta ayrılmasına neden olacağı gibi düşünceler hurafeden ibarettir. Bacak bacak üstüne atmak bebeğe herhangi bir zarar vermez, kısa süreli bacak bacak üstüne atmanın anne için de bir sakıncası yoktur.

Bebekler Neden Bacak Bacak Üstüne Atar?

Bebekler doğdukları andan itibaren dünyayı ve kendi vücutlarının sınırlarını keşfetmeye başlarlar, bu nedenle bacak bacak üstüne atarak oturma pozisyonunu da denemek isterler. Özellikle çevresinden gördüklerini tekrar etme eğiliminde olan bebeklerde, bacak bacak üstüne atarak oturma durumu sık görülür. Bebeklerin kasları yetişkinlerden çok daha esnektir, bu nedenle yetişkinlere rahatsız gelen pozisyonlarda çok daha rahat vakit geçirebilirler.