fbpx

Kahkahanın Faydaları

Kahkahanın faydaları nelerdir? Stresli insanlar neden kahkaha atmalılar? Sağlımız için yararlı mıdır? Araştırmalar, kahkahanın sağlığımıza yararlarının çok fazla olduğunu göstermiştir. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar, kahkahaların ağrıyı hafifletmeye, daha fazla mutluluk getirmeye ve hatta bağışıklığı artırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Pozitif psikoloji, kahkaha eğilimini ve mizah duygusunu, kişinin sahip olabileceği 24 temel gücünden biri olarak adlandırmaktadır. Gününüzün güzel geçmesi, verimliliğiniz ve daha birçok konu için kahkaha atmanız yararlı olacaktır.Ancak ne yazık ki, birçok insan hayatlarında yeterince kahkaha atmıyorlar.

Aslında, bir araştırma, sağlıklı çocukların günde 400 kez gülebileceğini, ancak yetişkinlerin günde sadece 15 kez gülme eğiliminde olduğunu göstermektedir. Diğer çalışmalar bizi bundan biraz daha fazla gülüyor buluyor. Ama bize sorarsanız, neredeyse hepimiz hayatımızda biraz daha fazla kahkahayı kullanabiliriz. Stres seviyelerimiz ve genel sağlığımız için gerçekten ne kadar yararlı olabileceğini göreceksiniz.

Stresle Başa Çıkma Mekanizmaları >>

Kahkahanın Faydaları

Kahkahanın faydaları aslında saymakla bitmez. İ

Kahkahanın faydaları aslında saymakla bitmez. İnsanların çevrem ne der korkusu ile sesli gülmekten uzak durması aslında gergin ve de negatif bir ruh hali yaşamalarına neden olur. Ancak araştırmalar bunun son derece yanlış olduğunu ortaya koymaktadır.

  • Hormonlar İçin Faydası: Kahkahalar, kortizol, epinefrin (adrenalin), dopamin ve büyüme hormonu gibi stres hormonlarının seviyesini azaltır. Ayrıca endorfinler gibi sağlığı geliştiren hormonların seviyesini de arttırır. Kahkaha bizim için çalışan antikor üreten hücre sayısını arttırır ve T hücrelerinin etkinliğini arttırır. Bütün bunlar, daha güçlü bir bağışıklık sistemi ve stresin daha az fiziksel etkisi anlamına gelir.
  • Fiziksel Salım Faydası: İyi bir kahkahadan sonra temizlenmiş hissi yaşadınız mı? Kahkaha fiziksel ve duygusal bir salıverme sağlar. Vücudunuzun rahatlamasını ve zinde olmanızı sağlar.
  • Dahili Egzersiz Faydası: İyi bir kahkaha diyaframınıza egzersiz yaptırır. Hatta omuzları çalıştırır. Daha sonra kasları daha rahat bırakır. Hatta kalp için iyi bir egzersiz sağlar.
  • Dikkat Dağıtma Faydası: Kahkahanın faydalarından biri de negatif odağınızı dağıtmaktır. Öfke, suçluluk, stres ve olumsuz duygulardan, diğer dikkat dağıtıcı şeylere göre daha faydalı bir şekilde uzaklaştırır.
  • Perspektif Faydası: Çalışmalar stresli olaylara tepkimizin bir şeyi bir tehdit veya meydan okuma olarak görüp görmememizle değiştirilebileceğini göstermektedir. Mizah bize daha açık görüşlü bir perspektif verebilir. Olayları zorluklar olarak görmemizi engeller. Böylece onları daha az tehdit edici ve daha olumlu hale getirir.
  • Sosyal Faydaları: Kahkaha bizi başkalarıyla bağlar. Tıpkı gülümsemek ve nezaket gibi çoğu insan kahkahaların bulaşıcı olduğunu düşünür. Yani, hayatınıza daha fazla kahkaha getirirseniz, büyük olasılıkla çevrenizdeki diğer insanlara daha fazla gülmek ve bu faydaları gerçekleştirmek için yardım edebilirsiniz. Etrafınızdakilerin ruh halini yükselterek, stres seviyelerini azaltabilirsiniz. Belki de onlarla yaşadığınız sosyal etkileşimin kalitesini artırabilir, stres seviyenizi daha da azaltabilirsiniz!

Tutum Başarıyı Nasıl Etkiler? >>

Kahkaha Nasıl Kullanılır

Tüm zamanların en iyi stres yönetimi stratejilerinden biri, çünkü birçok yönden ücretsiz, kullanışlı ve faydalıdır.

Kahkahanın faydaları hakkında konuştuk. Şimdi de kahkahanızı nasıl kullanacağınız üzerinde duracağız. Tüm zamanların en iyi stres yönetimi stratejilerinden biri, çünkü birçok yönden ücretsiz, kullanışlı ve faydalıdır. Aşağıdaki stratejilerle hayatınızda daha fazla kahkaha alabilirsiniz:

1. Arkadaşlarınızla beraber gülün

Bir film veya arkadaşlarınızla bir komedi kulübüne gitmek, hayatınızda daha fazla kahkaha atmanın harika bir yoludur. Kahkahaların bulaşıcı etkisi ile gösteri sırasında daha fazla güleceğiniz anlamına gelebilir. Ayrıca daha sonra başvurmak için şakalarınız olacaktır. Bir parti ya da oyun gecesi için arkadaş olmak da kahkaha ve diğer iyi duygular için harika bir ortamdır. Bu tür eğlenceye zaman ayırmak, sağlığınızı desteklemek için hayatınızda tuttuğunuz diğer alışkanlıklar kadar önemlidir. Çoğu sağlık alışkanlığından da daha zevklidir.

2. Hayatınızda mizah bulun

Hayatın hayal kırıklıklarından şikayet etmek yerine, onlara gülmeye çalışın. Eğer bir şey, çok sinir bozucu ya da iç karartıcıysa onun saçma olduğunu, ‘geriye bakıp gülmek’ olduğunu anlayın. Arkadaşlarınıza anlatabileceğiniz bir hikaye gibi nasıl ses çıkaracağını düşünün ve sonra şimdi gülüp gülemeyeceğinize bakın. Bu tutumla, kendinizi ve etrafınızdakilere daha fazla gülmek için daha açık yürekli ve aptalca bulabilirsiniz. Hayata daha gerçekçi bir şekilde yaklaşın. Olumsuz olaylar hakkında daha az stresli olduğunuzu göreceksiniz.

3. Yapana kadar yapmış gibi yapın

Çalışmalar gülümsemenin sahte veya gerçek olsun, gülümsemenin olumlu etkilerini gösterdiğini kanıtlamıştır. Ayrıca sahte kahkahalar da yukarıda belirtilen faydaları sağlamaktadır. Beden, sadece bilerek yapmaya başladığın ‘sahte’ kahkaha ile gerçek mizahtan gelen ‘gerçek’ kahkahaları ayırt edemez. Fiziksel faydalar tamamen aynıdır. İlki genellikle ikincisine yol açar. Bu yüzden daha fazla gülümse ve sahte kahkahalar ile; yine de olumlu etkiler elde edersiniz.

4. Medyayı kullanın

Hem sinemada hem de evde, film ve TV komedileriyle eğlenceden kaynaklanan kahkaha fırsatlarını kullanın. Çok komik bir şey izleyerek zamanınızı boşa harcamak sizi gerçekten sinirlendirebilir. Ancak gerçekten komik filmler ve şovlar izlemek, ihtiyacınız olduğunda hayatınıza kahkaha atmanın kolay bir yoludur. Önerilerinizi arkadaşlarınızla paylaşmak isteyebilirsiniz ve birlikte başvuracağınız ve güldüğünüz bir şeyler olacaktır. Hayat paylaşınca güzeldir.

Hayatı Sevmek İçin 10 Neden >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
142,997TakipçilerTakip Et
4,515TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Analiz Derdi Geride Bırakır

Kişisel gelişim bölümümüzde bu kez analiz etmek üzerine kafa yoracağız. İnsanları geride bırakan, gelişmesini ve değişmesini engelleyen bir düşünce yapısını inceleyeceğiz. Nedir bu analizci...

Kısa Hikayeler – Değerli Yüzük Hikayesi

Kısa hikayeler bölümümüzde bu defa bir şeyin değerini nasıl bileceğimiz üzerinde duracağız. Değerli yüzük hikayesi, bize bilginin önemini anlatır. Çünkü bilginin, insanı farklı kılan...

Girişimcilerin Michael Phelps’ten Öğrenebilecekleri 7 Ders

Tüm zamanların en büyük Olimpiyat sporcularından biri olan Michael Phelps, bireyin çok genç yaşta neler başarabileceğini yeniden tanımladı. Sadece beş Olimpiyat Oyunu'nda kemerinin altında...

Neden Marka Olunmalı?

Neden markalar bizim hayatımızda bu kadar önemli bir yer tutuyor? Neden bazı markalar bizim için birer “arzu nesnesi” olmuş durumda? Neden çok beğendiğimiz markalarla...

Hayatta Sahip Olmanız Gereken En Önemli 7 Öncelik Nedir?

Öncelik belirlemek, başarınızı artıracak en önemli etkendir diyebiliriz. Peki yapılacaklar listenizdeki her öğenin çok önemli olduğunu düşündüğünüz için her gün tüm görevlerinizi tamamlamaya mı...

Çevrimiçi Öğrenmenin Eğitimin Geleceği Olmasının 5 Nedeni

Geleneksel eğitim kavramı son birkaç yılda kökten değişti. Çevrimiçi öğrenme ya da uzaktan eğitim, öğrenci ve öğretmenlerde bakış açısını tamamen değiştirdi diyebiliriz. Bir sınıfta...