fbpx

Kahkahanın Faydaları

Kahkahanın faydaları nelerdir? Stresli insanlar neden kahkaha atmalılar? Sağlımız için yararlı mıdır? Araştırmalar, kahkahanın sağlığımıza yararlarının çok fazla olduğunu göstermiştir. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar, kahkahaların ağrıyı hafifletmeye, daha fazla mutluluk getirmeye ve hatta bağışıklığı artırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Pozitif psikoloji, kahkaha eğilimini ve mizah duygusunu, kişinin sahip olabileceği 24 temel gücünden biri olarak adlandırmaktadır. Gününüzün güzel geçmesi, verimliliğiniz ve daha birçok konu için kahkaha atmanız yararlı olacaktır.Ancak ne yazık ki, birçok insan hayatlarında yeterince kahkaha atmıyorlar.

Aslında, bir araştırma, sağlıklı çocukların günde 400 kez gülebileceğini, ancak yetişkinlerin günde sadece 15 kez gülme eğiliminde olduğunu göstermektedir. Diğer çalışmalar bizi bundan biraz daha fazla gülüyor buluyor. Ama bize sorarsanız, neredeyse hepimiz hayatımızda biraz daha fazla kahkahayı kullanabiliriz. Stres seviyelerimiz ve genel sağlığımız için gerçekten ne kadar yararlı olabileceğini göreceksiniz.

Stresle Başa Çıkma Mekanizmaları >>

Kahkahanın Faydaları

Kahkahanın faydaları aslında saymakla bitmez. İ

Kahkahanın faydaları aslında saymakla bitmez. İnsanların çevrem ne der korkusu ile sesli gülmekten uzak durması aslında gergin ve de negatif bir ruh hali yaşamalarına neden olur. Ancak araştırmalar bunun son derece yanlış olduğunu ortaya koymaktadır.

  • Hormonlar İçin Faydası: Kahkahalar, kortizol, epinefrin (adrenalin), dopamin ve büyüme hormonu gibi stres hormonlarının seviyesini azaltır. Ayrıca endorfinler gibi sağlığı geliştiren hormonların seviyesini de arttırır. Kahkaha bizim için çalışan antikor üreten hücre sayısını arttırır ve T hücrelerinin etkinliğini arttırır. Bütün bunlar, daha güçlü bir bağışıklık sistemi ve stresin daha az fiziksel etkisi anlamına gelir.
  • Fiziksel Salım Faydası: İyi bir kahkahadan sonra temizlenmiş hissi yaşadınız mı? Kahkaha fiziksel ve duygusal bir salıverme sağlar. Vücudunuzun rahatlamasını ve zinde olmanızı sağlar.
  • Dahili Egzersiz Faydası: İyi bir kahkaha diyaframınıza egzersiz yaptırır. Hatta omuzları çalıştırır. Daha sonra kasları daha rahat bırakır. Hatta kalp için iyi bir egzersiz sağlar.
  • Dikkat Dağıtma Faydası: Kahkahanın faydalarından biri de negatif odağınızı dağıtmaktır. Öfke, suçluluk, stres ve olumsuz duygulardan, diğer dikkat dağıtıcı şeylere göre daha faydalı bir şekilde uzaklaştırır.
  • Perspektif Faydası: Çalışmalar stresli olaylara tepkimizin bir şeyi bir tehdit veya meydan okuma olarak görüp görmememizle değiştirilebileceğini göstermektedir. Mizah bize daha açık görüşlü bir perspektif verebilir. Olayları zorluklar olarak görmemizi engeller. Böylece onları daha az tehdit edici ve daha olumlu hale getirir.
  • Sosyal Faydaları: Kahkaha bizi başkalarıyla bağlar. Tıpkı gülümsemek ve nezaket gibi çoğu insan kahkahaların bulaşıcı olduğunu düşünür. Yani, hayatınıza daha fazla kahkaha getirirseniz, büyük olasılıkla çevrenizdeki diğer insanlara daha fazla gülmek ve bu faydaları gerçekleştirmek için yardım edebilirsiniz. Etrafınızdakilerin ruh halini yükselterek, stres seviyelerini azaltabilirsiniz. Belki de onlarla yaşadığınız sosyal etkileşimin kalitesini artırabilir, stres seviyenizi daha da azaltabilirsiniz!

Tutum Başarıyı Nasıl Etkiler? >>

Kahkaha Nasıl Kullanılır

Tüm zamanların en iyi stres yönetimi stratejilerinden biri, çünkü birçok yönden ücretsiz, kullanışlı ve faydalıdır.

Kahkahanın faydaları hakkında konuştuk. Şimdi de kahkahanızı nasıl kullanacağınız üzerinde duracağız. Tüm zamanların en iyi stres yönetimi stratejilerinden biri, çünkü birçok yönden ücretsiz, kullanışlı ve faydalıdır. Aşağıdaki stratejilerle hayatınızda daha fazla kahkaha alabilirsiniz:

1. Arkadaşlarınızla beraber gülün

Bir film veya arkadaşlarınızla bir komedi kulübüne gitmek, hayatınızda daha fazla kahkaha atmanın harika bir yoludur. Kahkahaların bulaşıcı etkisi ile gösteri sırasında daha fazla güleceğiniz anlamına gelebilir. Ayrıca daha sonra başvurmak için şakalarınız olacaktır. Bir parti ya da oyun gecesi için arkadaş olmak da kahkaha ve diğer iyi duygular için harika bir ortamdır. Bu tür eğlenceye zaman ayırmak, sağlığınızı desteklemek için hayatınızda tuttuğunuz diğer alışkanlıklar kadar önemlidir. Çoğu sağlık alışkanlığından da daha zevklidir.

2. Hayatınızda mizah bulun

Hayatın hayal kırıklıklarından şikayet etmek yerine, onlara gülmeye çalışın. Eğer bir şey, çok sinir bozucu ya da iç karartıcıysa onun saçma olduğunu, ‘geriye bakıp gülmek’ olduğunu anlayın. Arkadaşlarınıza anlatabileceğiniz bir hikaye gibi nasıl ses çıkaracağını düşünün ve sonra şimdi gülüp gülemeyeceğinize bakın. Bu tutumla, kendinizi ve etrafınızdakilere daha fazla gülmek için daha açık yürekli ve aptalca bulabilirsiniz. Hayata daha gerçekçi bir şekilde yaklaşın. Olumsuz olaylar hakkında daha az stresli olduğunuzu göreceksiniz.

3. Yapana kadar yapmış gibi yapın

Çalışmalar gülümsemenin sahte veya gerçek olsun, gülümsemenin olumlu etkilerini gösterdiğini kanıtlamıştır. Ayrıca sahte kahkahalar da yukarıda belirtilen faydaları sağlamaktadır. Beden, sadece bilerek yapmaya başladığın ‘sahte’ kahkaha ile gerçek mizahtan gelen ‘gerçek’ kahkahaları ayırt edemez. Fiziksel faydalar tamamen aynıdır. İlki genellikle ikincisine yol açar. Bu yüzden daha fazla gülümse ve sahte kahkahalar ile; yine de olumlu etkiler elde edersiniz.

4. Medyayı kullanın

Hem sinemada hem de evde, film ve TV komedileriyle eğlenceden kaynaklanan kahkaha fırsatlarını kullanın. Çok komik bir şey izleyerek zamanınızı boşa harcamak sizi gerçekten sinirlendirebilir. Ancak gerçekten komik filmler ve şovlar izlemek, ihtiyacınız olduğunda hayatınıza kahkaha atmanın kolay bir yoludur. Önerilerinizi arkadaşlarınızla paylaşmak isteyebilirsiniz ve birlikte başvuracağınız ve güldüğünüz bir şeyler olacaktır. Hayat paylaşınca güzeldir.

Hayatı Sevmek İçin 10 Neden >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,945BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,358TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Doğrudan Satışta İnancınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Doğrudan satışa olan inancınızı nasıl inşa ediyorsunuz? Başarının gerçek anahtarı nedir? Doğrudan satış başarısı için inanç son derece önemlidir. Size inancın "birine veya bir...

Öğretmenlerde Tükenmişlik Sendromunu Önlemenin 5 Yolu

Eğitim öğretim hayatında tükenmişlik sendromu, öğrencilerde olduğu kadar öğretmenlerde de görülmektedir. Ders planları, test gereksinimleri, değişen ülke standartları ve ebeveynlerden gelen çağrılar: öğretmenin tükenmişliği...

30 Yaşın Altındaki Milyonerlerde Ortak Olan 8 Özellik

Genç milyonerler arasındaki ortak özellikleri biliyor musunuz? Bazı insanlar emeklilikle milyoner statüsüne ulaşma umuduyla hayatları boyunca sıkı çalışır, cimrilik eder ve biriktirir. Milyoner olmak...

Network Marketing Kariyerinizde Sürdürülebilir Bir Başarı İçin 9 Kural

Network marketingde kariyer yapmaya karar verdiyseniz, sürdürülebilir bir başarı yakalamayı hedefleriz. Network marketingde sürdürülebilir başarı sırrını sorduğumuzda ise birçok konudan bahsedilebilir. Başarılı olmak için genelin...

Başarılı Ve Mutlu Yönetici Olmanın 17 Sırrı

Başarılı ve mutlu bir yönetici nasıl olunur? Eğer iş dünyası içerisinde iseniz ve kariyer basamaklarını kovalıyorsanız, üretkenlik, verimlilik, liderlik gibi konularda kesinlikle kendinizi geliştirmeniz...

Network Marketingde Başkalarını Nasıl Başarıya Ulaştırabilirsiniz?

Network marketingde başarı için başkalarının başarısına nasıl katkıda bulunabilirsiniz? Bu büyük sektörde üstesinden gelmeniz gereken en büyük zorluklardan biri, başkaları için kendileri için istediklerinden...