Başarılı Olmak İçin Motivasyon!

“Motivasyon” kelimesi “neden, sebep” kelimesinden türetilmiştir. Nedeniniz veya sebebiniz ne kadar büyükse, bu nedenleri-sebepleri başarmak için büyük ihtimalle daha fazla motive olacaksınız. Bu yüzden, ne olursa olsun amaçlarınızı ve nedenlerinizi gerçekleştirmek için güçlü bir arzuya sahip olmak gerçekten çok önemlidir.

 

Motivasyonla ilgili bir diğer önemli gerçek ise, sahip olduğumuz görevlerimizi kararlılık, heyecan ve dinamizmle yapmamıza yardımcı olmasıdır. Sadece sizi gerçekten motive eden bir şey elde etmek için sarf edebileceğinizi düşündüğünüz eforu ve bu eforun sınırlarını düşünün.

 

Aşağıda yer alan satırlarda, size kendinizi çok etkili bir şekilde motive etmek için gerekli olan bazı yararlı teknikleri göstermek istiyorum:

 

Öncelikle önümüzdeki 2 yıl içinde gerçekleştirmek istediğiniz 5 hedefi yazın

 

Yazdığınız her hedef için NEDEN bu hedefe ulaşmak istediğinizi belirten bir cümle ekleyin

 

Olmasını arzuladığınız amaçlarınızdan birini gerçekleştirmenin size nasıl hissettireceğini hayal edin. Ne hissettiniz? Sizi kim gibi hissettiriyor?

Gerçekten faydalı olan bir başka yöntem ise, bir hedefi daha küçük hedeflere ayırmaktır. Hedefleri küçük parçalara bölmek, özellikle çok iddialı bir hedefe ulaşmaya çalışırken motivasyonunuzu kaybetmenizi önlemekle birlikte hedefe odaklanmanıza yardımcı olur. Bu yöntemin, zaman ilerledikçe ana hedefinize adım adım ulaşmanıza yardımcı olduğunu anlayacaksınız.