Motivasyon Derecenizi Değerlendirmek İçin Kendinize Sormanız Gereken 3 Soru

Motivasyon Derecenizi Değerlendirmek İçin Kendinize Sormanız Gereken 3 Soru

Kişisel gelişimimiz için girdiğiniz yolda, kendimizle bire bir konuşma yapmaya ihtiyacımız var. Kendimizle yapacağımız konuşmalar, gelişmemiz için neye gerek duyduğumuzu belirlememize yardımcı olacaktır. Başlangıç için, -kim olduğunuz hakkında herhangi bir şüphe duymadan- kendinize sormanız gereken üç önemli soru var:

Kim Olduğunuzu Gözlemleyebilmek İçin Kendinize Sormanız Gereken Sorular

 

Aldığınız kararların gerçekleştirdiği etkiyi hiç düşündünüz mü?

Aldığınız kararların gerçekleştirdiği etkiyi hiç düşündünüz mü

Yaptığınız her seçimin hayatınız üzerinde -kesin olarak belli olmasa da- bir etkisi vardır.

Günün her saatinde inanılmaz şeyler yapmanıza gerek yok. Ancak, bir şeyleri anlamayacak olsanız bile, yapacağınız (ya da yapmayacağınız) her tür şeyin bir çeşit etkisi olacağına karar vermeniz ve bu doğrultuda kararlarınızı uygulamanız gerekir.

 

Başkalarına karşı nasıl davranıyorsunuz?

Başkalarını sahip oldukları eksiklikler üzerinden yargılamak oldukça kolaydır ve bu aynı zamanda sizin kendi kötü yanlarınızı saklamak için fırsat verir

Başkalarını sahip oldukları eksiklikler üzerinden yargılamak oldukça kolaydır ve bu aynı zamanda sizin kendi kötü yanlarınızı saklamak için fırsat verir. Kötü alışkanlıklarımızı ve diğer kusurlarımızı gözden kaçırmaktan daha kolaydır. Bu sayede kötü alışkanlıklar ve diğer kusurlara sahip olduğumuzu fark bile etmeyebiliriz.

Başkasının yanındayken nasıl davrandığın hakkında bir düşün. Sizinle iletişime geçen başka bir kişi olduğunuzu varsayalım. Gerçek hayatta düşündüğünüz kadar itibarlı olmadığınızın farkına varmak iç karartıcı bir gerçek olabilir. Bununla birlikte, bunun düzeltilmesi için harekete geçilmesi, yaşamlarınız üzerinde müthiş bir etki yaratabilir.

 

Sizi en çok ne motive eder?

Bazılarımız başkalarını etkileme arzusuyla hareket ediyor; bazılarımızı ise sadece sevgi motive eder; bunun yanında birçok insan da bilgi edinerek motive olur

Bazılarımız başkalarını etkileme arzusuyla hareket ediyor; bazılarımızı ise sadece sevgi motive eder; bunun yanında birçok insan da bilgi edinerek motive olur.

Kendinizi daha iyi tanımak isteğine sahipseniz, kendinize sormanız gereken sorulardan biri kararlarınızı neyin motive ettiği gerçeğidir. Gittiğiniz yolda kararlarınızı nasıl motive ettiğiniz hakkında iyi bir düşünmeye ihtiyacınız var.

Bu noktada, kendinizi geliştirmek için dürüst bir karar verebilirsiniz. Kendinizle konuşmak için zaman ayırmak her zaman iyidir.