Özgür Demirtaş kimdir? Asıl adı Kemal Özgür Demirtaş olup, Türk ekonomist, mühendis, akademisyen ve de yazardır. Ankara’da dünyaya gelen Prof. Demirtaş, öğrenimini farklı şehirlerde tamamlamış ve Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Doktora çalışmalarını Amerika Birleşik Devletleri’nde Boston College’de 5 yıl içerisinde tamamlamış ve doktor ünvanı kazanmıştır.

“Kıpırdamayan insan, hiçbir şey başaramaz.” – Özgür Demirtaş

Gelecek Kaygısı Olanlar El Kaldırsın – Prof. Dr. Özgür Demirtaş

Özgür Demirtaş - Özellikle son yıllarda, ekonomi alanında adından sık sık söz ettiren ünlü yazar, gerek sosyal medyada olsun gerekse sosyal hayatta olsun, insanlar tarafından sıkı takip edilmektedir.

Özellikle son yıllarda, ekonomi alanında adından sık sık söz ettiren ünlü yazar, gerek sosyal medyada olsun gerekse sosyal hayatta olsun, insanlar tarafından sıkı takip edilmektedir. Gençlerin kendilerini geliştirmeleri için, basit ve de sade bir anlatımla, ekonomi bilgisini onlara anlatmak için adeta bir elçi gibi davranmaktadır.

Her konuda, insanların basit ekonomi bilgisi ile hayatlarını olumlu yönde nasıl değiştireceklerini dile getiren ünlü Profesör, gençlerin geleceğe umut ile bakmaları gerektiği üzerinde durmaktadır. Gerçek başarının ancak ve de ancak, umut edip, çok çalışan bir nesil ile ortaya çıkacağının altını çizmektedir.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın Uluslararası Başarıları

2010 yılında ABD, İngiltere, Kanada ve İskoçya’da 1 milyon profesör için yapılan 10 milyonu aşkın öğrenci değerlendirmesi sonucunda ilk 20 içerisinde gösterilmiştir. 25’in üzerinde akademik yayın yapmış Prof. Dr. Demirtaş, birçok üniversitede sayısız ödüller almıştır.

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra, yüksek lisansını da bitiren Prof. Demirtaş, 1998 yılında Finans doktorası için Boston College’a kabul edilmiştir. 2003 senesinde doktor unvanını almaya hak kazanmıştır. Aynı sene içinde Baruch College City University of New York‘ta yardımcı doçent unvanıyla akademik kariyerine hızlı ve de güçlü bir başlangıç yapmıştır. 31 yaşındayken, New York Şehir Koleji’nde tenür unvanını almıştır. 2012 senesinde ise tenür ünvanını bırakarak ülkemize dönen ünlü profesör, Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanlığını yürütmeye başlamıştır.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın TEDx konferansındaki konuşmasını, birlikte izleyelim;

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Sizce gençler başka hangi konularda gelecek kaygısı taşımaktadır? Bu kaygılar için neler yapılabilir? Düşüncelerinizi ve tecrübelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Başarılı İnsanlar Neleri Farklı Yaparlar? >>

İyimserliğin faydaları nelerdir? İnsanlar pozitif bir tutum ile mutluluk rolüne mi bürünüyorlar? Ruh ve beden sağlığı, odaklanma, üretkenlik gibi daha nice durum için iyimserlik son derece önemlidir. Ancak nasıl?

Yukarıdaki resme daha yakından bakın; bardağın yarısı dolu mu yoksa boş mu? BBC internet sitesinde iyimser kadınların daha uzun yaşadığına dair bir rapor yayınladı. Bu rapor kötümser kadınların daha yüksek tansiyon ve kolesterole sahip olduğunu, iyimser kadınların %9 daha az kalp krizi geçirme riskinin ve takibindeki 8 yılda %14 daha az ölüm riskinin olduğunu ortaya çıkarmak için çalışma yapan Amerikalı bir grup bilim adamı tarafından yürütülen bir araştırmaya dayalıydı.

İyimserliğin 44 Faydası

İyimserliğin faydaları hakkında konuşmadan önce belirtmek gerekir ki bu gönderinin içeriği sadece kadınları hedef almıyor; iyimserlik konusunun, her gün hayatla mücadele yaşayan her bireyi etkilediğine inanıyoruz. İyimserlikle ilgili çeşitli çalışmalar yapıldı ve aşırı iyimserlik üzerine birkaç çekincemiz olsa da, iyimserliğin kişisel gelişiminizi geliştirmedeki rolünü inkar edemiyoruz.

Başarı İçin İlk Adım Budur! >>

İyimserlik Nedir?

İyimserliğin Faydaları - Winston Churchill, ''Bir kötümser, her fırsatta zorluğu görür; bir iyimser ise her zorlukta fırsatları görür.''

İyimserlik, olayların daha olumlu taraflarına bakmak ve her durumda mümkün olan en iyi sonucu beklemektir. Winston Churchill, ”Bir kötümser, her fırsatta zorluğu görür; bir iyimser ise her zorlukta fırsatları görür.” demiştir. Peki siz ne görüyorsunuz? İyimserlikte, umut unsurlarını ifade etmenin önemli olduğunu da not almak önemlidir. Rick Synder şöyle ifade eder:

“Umut, birinin hedefe giden yolları bulabileceği ve algılanan yeteneklere ve düşünmeye dayalı motivasyona sahip olduğuna dair inancını yansıtan, bir hedefe yönelik düşünce sürecidir.”.

Pozitif insanlar, pozitif oldukları için iyimser değillerdir. Aslında iyimser bir ruh modunu kendilerinde geliştirdikleri için pozitiftir diyebiliriz. Özel bir sıraya koymadan, işte iyimserliğin 44 faydası:

 1. Size yaşamak için bir sebep verir.
 2. Yaşadığınız stresin seviyesini azaltmanızı sağlar.
 3. Araştırmalar ömrü arttırdığını gösteriyor.
 4. Duygularınızı kontrol altına almanızı sağlar.
 5. Mutluluğunuza katkıda bulunur.
 6. Öz saygı ve dürüstlüğü teşvik eder.
 7. Hayatın boğuşmalarıyla mücadele etmek için geliştirilmiş çeşitli baş etme yöntemlerini arttırır.
 8. Başarıya ulaşmak için gerekli temel bir özellik olan ısrarı pekiştirir.
 9. Bir tatmin ve mutluluk duygusu yaratır.
 10. Sağlıklı yaşamı destekler.
 11. Geleceğe dair olumlu beklenti yaratır.
 12. Verimliliğinizi arttırır.
 13. Yapıcı şekilde başarısızlıkla başa çıkmanızı sağlar.
 14. Sabır niteliğinizi geliştirmenize izin verir.
 15. Sizi proaktif yapar.
 16. Fizyolojik ve psikolojik olarak sizi geliştirerek daha iyi hale gelmenizi sağlar.
 17. Yayılan daimi olumsuz düşüncelerle baş ederek hayata karşı daha dengeli bir yaklaşım içinde olmanızı sağlar.
 18. Etkili problem çözme olasılığınızı arttırır.
 19. Size huzur verir.
 20. Deneyimlenen çeşitli zorluklar için daha umut verici bir alternatif üretmenize olanak sağlar.
 21. Hayallerinize inanmanızı garantiler.
 22. Tolerans seviyenizi yükseltir, çünkü küçük şeyler için artık pek tahrik olmazsınız.
 23. Minnettar olma alışkanlığınızı geliştirmenizi sağlar.
 24. Olumlu bir tutum yaratır.
 25. Motivasyon seviyenizi artırır.
 26. Üretkenliği destekleyerek başarılı kariyerler inşa eder.
 27. Kahkahaya teşvik eder.
 28. Kendinizi reddetmenize mahal vermez.
 29. Yapıcı her değişikliği hoş karşılar.
 30. Olumlu beklentiler yaratır.
 31. Pozitif ilişkileri destekler.
 32. Güçlükler karşısında direnç sağlar.
 33. Özgüveni destekler ve özsaygıyı artırır.
 34. Odaklanmış olduğunuzdan emin olur.
 35. Bireyler arasında bağ kurmaya teşvik eder.
 36. Hayal kırıklıklarının ve endişelerin seviyesini azaltır.
 37. Bağışlayıcı olmaya teşvik eder.
 38. Etkili iletişimi geliştirir.
 39. Ruhsal gelişiminizi ve uyanışınızı arttırır.
 40. Sizi yeteneklerinizi kullanmaktan alıkoyan sınırlayıcı inanışlarınızla başa çıkar.
 41. Kendinizi ifade etmenizde yarar sağlar.
 42. Zihinsel esnekliğinizi artırır.
 43. İyileştirici etkisi vardır.
 44. Sosyal hayatınızı geliştirir.

İyimserliğin faydaları hakkında konuştuk. Yukarıda da belirtildiği üzere, gündelik hayattan iş hayatında başarıya kadar her alanda yararları bulunmaktadır. Kötümser bir ruh halini yaşamanız kaçınılmaz olsa da, onu sürekli olarak aklınızda ve de kalbinizde tutmanız size hiçbir şey kazandırmayacaktır. Şimdi de bu bakış açısını nasıl geliştirebiliriz, gelin birlikte bunu inceleyelim.

Değişim Yolunda Kendi Yolunuzu Nasıl Çizebilirsiniz? >>

İyimserliğinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

İyimserlik, daha birçok özellik gibi, doğuştan gelmez. İnsanlar farkındalıklarını geliştirerek, iyimser bir bakış açısı da geliştirebilirler. İyimserliğin geliştirilebileceği çeşitli yollar vardır. Bunlar;

Bir kez daha, bu yazının amacı size iyimserliğin faydaları hakkında hatırlatmada bulunmaktır. Hayatınızı şekillendirirken, depresif, stresli ve de öfke içerikli bir bakış açısı size oldukça zarar verebilir. Bunun yerine iyimserliğinizi artırmak için çaba göstermeniz, çevrenizin de size olan bakış açısını değiştirecektir. Etkili ve de başarılı bir insan olacağınızdan şüpheniz olmasın.

***

İyimser olmanın faydalarını yukarıda gördüğünüz gibi saya saya bitiremedik. Sizler de bu faydaları yaşamınızda görmek istiyorsanız günlük yaşamınızda iyimser olmaya dikkat edin. Bu konuyla ilgili yorumlarınızı da mutlaka bekliyoruz.

İdeal Uyku Süresi Nedir? Kaliteli Uyku Hakkında Her Şey >>

Çocuğunuzu çalışması için nasıl motive edersiniz? Çocuklar büyüdükçe, ödevlerini tamamlamak, derslerine daha fazla çalışmak için onlara daha fazla sorumluluk yüklenir. Bazı öğrenciler çalışmalarını zamanında tamamlama motivasyonuna sahipken, diğer öğrenciler başlamak için mücadele ederler.

Ebeveynlerin, çocuklarının ödevlerini tamamlamalarında aktif rol almaları önemli olmakla birlikte, çocuğunuzu bunu yapmaya zorlamamak da önemlidir. Çünkü zorlamak ve motive etmek arasında büyük bir fark vardır.

Çalışmak için nasıl motive olunur?

Çocuğunuzu motivasyon kaynağını bulmak, güzel alışkanlıklar oluşturmak için önemlidir. Çocuğunuzu iş yapmaya zorlamak, iyi bir seçim değildir. Eğer zorlarsanız, çalışmak için kendini motive etmeyi başaramayabilir. Peki, çocuğunuzun çalışmak için iyi bir motivasyonu olmadığında ne yapabilirsiniz? Çocuğunuzun ev ödevlerini yapma dürtüsünü bulmasına yardımcı olması için bu ipuçlarına mutlaka göz atın.

1. Çocuğunuzu neyin durdurduğunu öğrenin

Çocuğunuz bir dizi nedenden dolayı eğitim, çalışmak veya ödevler hakkında iyi şeyler görmüyor olabilir

Çocuğunuz bir dizi nedenden dolayı eğitim, çalışmak veya ödevler hakkında iyi şeyler görmüyor olabilir. Sorunun kökenini bulmak, sizin ve çocuğunuzun ödevlerini tamamlamasını engelleyen engellerin üstesinden gelmek için bir plan geliştirmenize yardımcı olacaktır. Motivasyon eksikliğinin bazı nedenleri şunlar olabilir:

2. Çalışma süresini kolaylaştırın

Çocuğunuza, işi yapmak için gereken her şeyi sağlayarak çalışma süresini mümkün olduğunca kolaylaştırın. Çünkü çocuğunuzun ihtiyacı olan her şeye sahip olduğundan emin olmak, daha az direnç ve daha az mazeret anlamına gelir.

Sessiz alan: Çocuğunuzun çalışabilmesi için sessiz, dikkat dağıtmayan bir alan bulun.
Yiyecek ve içecek: Çocuğunuz açsa, derse odaklanmak zor olabilir. Çocuğunuza bir çalışma seansından önce hafif bir atıştırmalık ve odaklanmış kalabilmesi için bol su verin.
Doğru araçlar: Kurşun kalemlerin, silginin, hesap makinesinin ve diğer önemli araçların kolayca erişilebilir olduğundan emin olun. Böylece onları bulmaya çalışırken zaman kaybetmeyin.

Kısa Hikayeler: Acaba Alışkanlıklarımız Doğru Mu? >>

3. Birlikte bir çalışma planı oluşturun

Çocuklar plan ile iyi işlerler. Sağlam bir çalışma planının olması çocuğunuzun başarı yolunda gitmesine yardımcı olacaktır.

Çocuklar plan ile iyi işlerler. Sağlam bir çalışma planının olması çocuğunuzun başarı yolunda gitmesine yardımcı olacaktır. Çocuğunuzla oturun ve her gece ödevinizi tamamlamak için bir plan oluşturun. Çocuğunuzu sürece dahil etmek, onun meşgul olmasını sağlamaya yardımcı olacaktır (ve plana uymaya daha istekli olacaktır!) Planınız şunları içermelidir:

4. Bir ödül sistemi yaratın

Çocuğunuzla birlikte bir ödül sistemi oluşturun. Ödüller, çocuğunuzu nasıl motive edersiniz sorusu için verilebilecek en iyi örnekler arasındadır. Böylece çalışma süresi tamamlandığında sabırsızlıkla beklediği bir şey olur. Eğitim için motive olmanın anahtarıdır. Ödüller, ödev yapıldıktan sonra TV izlemek veya özel bir şey için kullanmak üzere her çalışma oturumundan sonra ‘puan’ toplamak kadar basit olabilir.

Özgüveninizi Nasıl Geliştirirsiniz? >>

5. Stresi sınırlayın

Çocuğunuz stresli ise, çalışmayı zor bulabilir.

Çocuğunuz stresli ise, çalışmayı zor bulabilir. Hatta başlamak için motivasyonunu bulamayabilir. Çocuğunuzla birlikte zaman geçirin. Onun düşünceleri ve duyguları ile ilgili konuşmaları yönünde teşvik ederek stresi azaltmasına yardımcı olun. Çocuğunuzun her akşam stresini gidermek için yeterli zamanı olduğundan emin olun. Çalışma aralarında veya ödev tamamlandıktan sonra yapılabilecek, stresin azaltılmasına yardımcı olabilecek aktiviteleri tartışın. Örneğin:

6. Performans yerine öğrenmeye odaklanın

Öncelikle notlara odaklanmak yerine, hem büyük hem de küçük olmak üzere öğrenmeyle ilgili kilometre taşlarını kutlayın. Bu, çocuğunuzun zor bir matematik problemini başarıyla çözmesi veya bir denemenin ilk taslağını yazmayı bitirmesi olabilir. Odağı öğrenmeye do[ru değiştirirken, çocuğunuz iş başarmada daha fazla zevk bulabilir. Motivasyonunu artırmaya yardımcı olabilir.

Kalıcı Öğrenme İçin Feynman Tekniği >>

7. Çocuğunuzu küçük hedefler belirlemeye teşvik edin

Çocuğunuzu nasıl motive edersiniz sorusuna yedinci cevabımız hedeflerle ilgilidir.

Çocuğunuzu nasıl motive edersiniz sorusuna yedinci cevabımız hedeflerle ilgilidir. Neyin başarılması gerektiğine bağlı olarak küçük, ulaşılabilir çalışma hedefleri belirlemeye teşvik edin. Hedef belirlemek çocuğunuza ne yapılması gerektiği konusunda net talimatlar verir. Ve bu hedeflere ulaştığında güvenini artırır. Çalışma hedeflerine bazı örnekler:

8. Farklı teknikleri deneyin

Eğitim için ‘herkese uyan bir çözüm’ yoktur. Çocuğunuzu nasıl motive edersiniz sorusuna verilecek cevaplar farklı olabilir. Çünkü herkesin motive olabileceği şeyler farklı olacaktır. Her öğrencinin biraz farklı bir öğrenme şekli vardır. Çocuğunuz öğrenme tarzına uymayan bir yöntemle çalışıyorsa, materyali kavramak çok daha zor hale geldiğinden hayal kırıklığına uğrayabilir. Çocuğunuz için neyin en iyi olduğunu görmek için farklı çalışma tekniklerini deneyin.

9. Uygun çalışma molaları verin

Tüm ödevleri bir seferde denemek ve yapmak cazip gelse de, beyin mola vermeden odağı kaybedebilir (özellikle genç öğrenciler için).

Tüm ödevleri bir seferde denemek ve yapmak cazip gelse de, beyin mola vermeden odağı kaybedebilir (özellikle genç öğrenciler için). Çalışma süresinin yönetilebilir parçalara bölünmesi, çocuğunuzun zihnini taze ve meşgul tutmak için önemlidir. Çocuğunuzu, bir çalışma seansı sırasında uygun çalışma molaları vermeye teşvik edin. Verimli bir çalışma molası için şu ipuçlarını aklınızda bulundurun:

10. Egzersiz yapmayı teşvik edin

Pent-up (hapsedilmiş, bastırılmış) enerjisi hayal kırıklığına yol açar. Çalışmayı daha da zorlaştırır. Düzenli egzersiz, genel refahı artırır ve stresi azaltır. Ödevlerin gerçekleştirilmesini, yapılmasını çok daha kolay hale getirir.

Çalışmadan önce çocuğunuzun her gün bol miktarda fiziksel aktivite yaptığından emin olun. Bir çalışma molası sırasında blok etrafında hızlı bir yürüyüş bile çocuğunuzun beynine kan akmasını sağlamak için harika bir yoldur. Hayal kırıklığı ve tükenmişliği önlemeye yardımcı olur.

Analitik Düşünme Nedir? >>

11. Çocuğunuza destek sağlayın

Çocuğunuzu nasıl motive edersiniz sorusunda son ipucumuz, destek olmakla ilgilidir.

Çocuğunuzu nasıl motive edersiniz sorusunda son ipucumuz, destek olmakla ilgilidir. Çocuğunuzla açık iletişimi sürdürün ve gerektiğinde ona destek verin. Bu, çocuğunuzun öğretmeni ile konuşmak için toplantılar yapmak, çocuğunuzun ekstra yardım almasını veya çocuğunuz bunalmışken bir mola vermeyi, konuşmayı içerebilir. Desteğinizi hissetmek, çocuğunuzun ortaya çıkabilecek sorunların üstesinden gelmek için güven geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu motivasyonu bulmasına yardım edin

Korkunç ödev savaşından kaçının. Ve çocuğunuzun iyi çalışma alışkanlıkları geliştirmesine yardımcı olmak için yukarıdaki ipuçlarını kullanın. Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun ödevinin tamamlandığından emin olmak önemlidir. Ancak çocuğunuzu bunu yapmaya zorlamamak daha da önemlidir. Bunun yerine, çocuğunuzun zamanında tamamlanması için kendini motive edebilmesi için çalışma süresini olumlu bir deneyim haline getirmeye odaklanın.

Daha İyi Bir Öğrenci Olmanın 10 Yolu >>

Anthony Robbins, kişisel gelişim deyince akla ilk gelen isimlerden biridir. Jim Rohn’dan ders almış olan ünlü motivasyon konuşmacısı, aynı zamanda yazar, yaşam koçu ve bir hayırseverdir. Daha çok dünya çapında yapmış olduğu seminerler ve best-seller olmuş kitapları ile tanınmaktadır.

Ünlü motivasyon konuşmacısı Robbins, 1987 yılında ilk baskısı yapılan Sınırsız Güç kitabı ile kendini göstermiştir. Daha sonra 1993 yılında İçindeki Devi Uyandır adlı kitabını piyasaya sürmüştür. Tüm dünyada hala ilgi görmekte olan kitapları, kişisel gelişim kitapları içerisinde ilk akla gelenler arasındadır.

Anthony Robbins Hayatı

Anthony Robbins 29 Şubat 1960’ta Kuzey Hollywood, Kaliforniya’da Anthony J. Mahavoric olarak dünyaya gelmiştir. Üç çocuklu bir ailede en büyük çocuk olarak dünyaya gelen Robbins’in ailesi o daha 7 yaşındayken boşanmıştır. Daha sonra annesi, Anthony’yi 12 yaşındayken yasal olarak benimseyen eski bir yarı profesyonel beyzbol oyuncusu Jim Robbins ile evlenmiştir. Anthony, soyismini üvey babasından almıştır.

Tony Robbins, öğrenimm hayatına çeşitli okullarda devam etmiştir. Kaliforniya’da gençlik çağını geçiren ünlü konuşmacı, Glendora Lisesi’ni bitirmiştir. Girişimciliğini daha o yıllarda belli eden Robbins, son sınıfında öğrenci başkanlığına seçildi. Büyürken, Robbins kardeşlerine yardımcı olmak için bir tamirci olarak çalıştı.

Warren Buffett Hayat Hikayesi Ve Sözleri >>

Anthony Robbins Kariyer Başlangıcı

Ünlü girişimci, kendisini en çok satan yazar, hayırsever ve ülkenin 1 numaralı yaşam ve iş stratejisti olarak tanımlamaktadır

Anthony Robbins kariyerinin ilk adımlarında bulunmaz bir fırsat yakalamıştı. 17 yaşındayken motivasyon konuşmacısı ve yazar Jim Rohn seminerlerinin tanıtımına başladı. Anthony Robbins aynı zamanda Jim Rohn’dan dersler de almıştır. Lise mezunu olan ünlü yaşam koçu, hiç üniversiteye gitmemiştir.

Tony Robbins ilerleyen dönemlerde kendi kariyer akademisini kurmuştur. Ünlü girişimci, kendisini en çok satan yazar, hayırsever ve ülkenin 1 numaralı yaşam ve iş stratejisti olarak tanımlamaktadır. 40 yıldan fazla bir süredir, 50 milyondan fazla insanın bakış açısına katkı sunduğunu belirtmiştir.

Accenture tarafından “Dünyanın En İyi 50 İş Entelektüelinden” biri olarak gösterilmiştir. Aynı zamanda Harvard Business Press tarafından “En İyi 200 İş Gurusu”ndan biri ve American Express tarafından “Dünyanın En İyi Altı İş Liderinden biri” olarak onurlandırılmıştır. Art arda üç yıl boyunca Worth Magazine’in küresel finans alanındaki en güçlü 100 kişisi arasına seçilmiştir.

Liderler tarafından çağrılan bir lider olma özelliğini taşıyan Anthony Robbins, Aerosmith’ten Green Day’e, Usher ve Pitbull’a kadar ABD’li 3 başkan, üst düzey şovmenler, Serena Williams, Andre Agassi, Golden State Warriors gibi sporcularla çalışmıştır.

Hedeflerinize Ulaşmak İçin 33 İlham Verici Söz >>

Hayırsever Olarak Yardımları

Bir hayırsever olarak Anthony Robbins, Feeding America ile olan ortaklığı sayesinde, son 5 yılda ihtiyaç sahibi olan 500 milyondan fazla insana yemek ulaşmıştır. Önümüzdeki 5 yıl boyunca 1 milyar yemek sağlama yolunda ilerliyor. Ayrıca 1.500’den fazla okulda, 700 hapishanede ve 50.000 hizmet organizasyonunda ve sığınma evinde programlar başlatmıştır. Hindistan’da günde 250.000 kişiye tatlı su sağlayan projeler oluşturmuştur.

Anthony Robbins Kitapları

Anthony Robbins Sözleri

 “Korkudan verilen karar, daima yanlış karardır.” - Anthony Robbins

“Korkudan verilen karar, daima yanlış karardır.”

– Anthony Robbins

“Karar nihai güçtür. Kararlar kaderi şekillendirir.”

– Anthony Robbins

“Mükemmelliği başaranlar, beyinlerinin en becerikli kısımlarına ulaşarak, ondan yararlanmada usta olanlardır. Onları diğerlerinden ayıran budur.”

– Anthony Robbins

“Yapabileceğine inanmak, kendi kendini gerçekleştiren bir kehanettir.”

– Anthony Robbins

“Önemli olan nereden başladığınız değil, nereye varmak üzere karar verdiğinizdir.”

– Anthony Robbins

“Hayatlarımızı biçimlendiren, ara sıra yaptığımız şeyler değil, sürekli olarak yaptığımız şeylerdir.”

– Anthony Robbins

“Zamana bir kere hakim oldunuz mu, insanların bir yıl içinde yapabileceklerini gözlerinde ne kadar büyüttüğünü, buna karşılık on yıl içinde yapabileceklerini nasıl da azımsadıklarını anlayacaksınız.”

– Anthony Robbins

Anthony Robbins - “Hayatlarımızı biçimlendiren, ara sıra yaptığımız şeyler değil, sürekli olarak yaptığımız şeylerdir.”

“Mutlu olmak için, insanların ve hayatın nasıl olması gerektiğine dair ne kadar fazla kuralınız olursa, o kadar az mutlu olursunuz.”

– Anthony Robbins

“Herkes bir geçmişe sahiptir. Orada yaşamadığınız müddetçe, geçmiş geleceğe emsal değildir.”

– Anthony Robbins

“Yapman gerekeni yapamazsan, yapabildiğini yapmak zorunda kalırsın.”

– Anthony Robbins

“Başarı bir kaza değildir.”

– Anthony Robbins

“Her engel bir fırsɑttır. Kɑlp kırıklığı, mutlu olmɑk için; hɑstɑlık, iyileşmek için; nefret, sevmek için; suç, bɑğışlɑmɑk için; bɑşɑrısızlık, bɑşɑrılı olmɑk için bir fırsɑttır.”

– Anthony Robbins

Richard Branson Kimdir? Hayatı Ve Sözleri >>

“Minnettar olduğunuzda korku gider ve yerini bereket alır.”

– Anthony Robbins

“Kaɾaɾ veɾdiğimiz anlaɾ, geleceğimizin şekillendiği anlaɾdıɾ.”

– Anthony Robbins

Anthony Robbins - “Müthiş bir adanmışlık yoksa, muhteşem bir başarı da yoktur.”

“Müthiş bir adanmışlık yoksa, muhteşem bir başarı da yoktur.”

– Anthony Robbins

“Sorunlarını tanımla; ama gücünü ve enerjini çözümlere ver.”

– Anthony Robbins

“Yakından bakıldığında görülür ki, üstün özelliklere sahip olduğunu düşündüğümüz kişilerin diğerlerinden farkı, kendilerini eyleme geçirme yeteneğine sahip olmalarıdır.”

– Anthony Robbins

“Hayatta ne yapacağını pek çok insan bilir; ama bildiğini yapan insanların sayısı çok azdır.”

– Anthony Robbins

“Başarının sırrı, acıyla zevkin sizi kullanmasına izin vermemekte, acıyla zevki kendiniz kullanmayı öğrenmektedir. Bunu yaparsanız, hayatınızın kontrolünü elinize alırsınız. Yapmazsanız, hayat sizi kontrol eder.”

– Anthony Robbins

“Etkin iletişimde bulunabilmek için hepimizin dünyayı farklı şekilde algıladığımızın ve bu algılamalarımızı diğerleriyle iletişimimizde rehber olarak kullandığımızın farkına varmalıyız.”

– Anthony Robbins

“İnsanlar genellikle sorarlar; belli bir becerinin ustası olmak acaba ne kadar zaman alır? Cevap çok basittir; siz ne kadar zaman almasını istiyorsunuz?”

– Anthony Robbins

Anthony Robbins - “Beklentiler, şükürlerle yer değiştirdiğinde, tüm dünya değişir.”

“Beklentiler, şükürlerle yer değiştirdiğinde, tüm dünya değişir.”

– Anthony Robbins

“Korkularınızla yüzleşmiyorsanız, büyümüyorsunuz demektir.”

– Anthony Robbins

“Kendinizi adar ve kararlılıkla hareket ederseniz, istediğiniz her şeyin olmasını sağlayabilirsiniz.”

– Anthony Robbins

“Hedefleri belirlemek, görünmeyeni görünür hale getirmenin ilk adımıdır.”

– Anthony Robbins

“Onun hakkında konuşursanız, bu bir rüyadır; eğer onu hayal ederseniz, bu mümkündür; ancak onu planlarsanız, bu gerçek olur.”

– Anthony Robbins

Jim Rohn’dan Kariyerinize Yardımcı Olacak Altın Değerinde Sözler >>

Kaynak: Wikipedia

Dışşal motivasyon günümüzde sık sık duyduğumuz kalıplardandır. Peki dışsal motivasyon nedir? Dış mtivasyon başarı için gerekli midir? İç motivasyon ile arasındaki farklar nelerdir? Eğer modunuz çabuk değişiyorsa, bu yazımız tam da sizin ihtiyacınıza yöneliktir.

Odaklanma problemleri, kafa karışıklığı, düşük verimlilik gibi durumlar aslında sizin motivasyonunuzla alakalıdır. Motivasyonunuz yüksek olduğu zaman daha verimli çalışırsınız. Ancak motivasyonunuz düşük olduğu zaman daha çok üzerinizde bir yorgunluk oluşur. Hiçbir şey yapma istediğiniz olmaz. Peki motivasyonumuzu nasıl düzgün kullanabiliriz?

Dışsal Motivasyon Nedir?

Dışsal motivasyon konusunu daha iyi anlamak için yola günlük hayattaki örneklerden başlayalım.

Dışsal motivasyon konusunu daha iyi anlamak için yola günlük hayattaki örneklerden başlayalım.

Çoğu insan yukarıdaki sorulara “evet” derdi. Ve bu mükemmel bir cevap. Sonuçta, sıkı çalışmanız ve çabanız için takdir edilmeniz ve ödüllendirilmenizin yanlış bir tarafı yoktur, doğru değil mi?

Motivasyon Liderlik İçin Önemli Midir? >>

Dışsal motivasyon (içsel olanın aksine) içsel doygunluk uğruna değil (istediğimiz için) bir şey yaptığımız anlamına gelir. Ancak bir ödül kazanmak veya bir cezadan kaçınmak anlamına da gelir. Dışsal motivasyon, dışarıdan gelir. Para, tanıma, şöhret veya övgü gibi şeylerden kaynaklanır. Örneğin, ebeveyn yaptırımlarından korktukları için ödevlerini yapan bir öğrenci dışsal olarak motive edilir. Buna karşılık, ilginç buldukları için yapıyorlarsa veya bunun becerilerini uygulamalarına ve becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacağına inanıyorlarsa, içten yönlendirileceklerdir.

Her iki tür motivasyon da bizi harekete geçirmek için çalışıyor. Ancak, yoğunluk ve arzu ve en önemlisi, sonuçlarımızın kalitesi biraz farklı olabilir. Dışsal motivasyon kendi başına iyi bir performanstır. Doğru kullanıldığında, amaca hızlıca ulaştırabilir. Ne olursa olsun, dış motive ediciler harekete geçmenizi sağlayabilir. Sonuçta, yaptığınız her şey çok eğlenceli ve tatmin edici olamaz, değil mi? Ancak, yapmaktan çekinmeyeceğiniz bir şeyi başarmanız gerekirse, dışsal ödüller sık ​​sık sizi bitiş çizgisine gitmeniz için gerekenden fazla zorlayabilir. Özellikle akademi (düşünce notları) ve iş (iş, maaşlar ve tanınma) alanlarına gelince.

Dışsal Motivasyonunuzu En İyi Şekilde Kullanmanın 4 Yolu

Performansınızı artırmak, hedeflerinize ulaşmak ve hayatınızı geliştirmek için dışsal motivasyonunuzu nasıl daha iyi kullanabileceğinizi öğrenin.

Kendinize bir şeyler yapmak için koşul koyun.

Dış motivasyon - Gerçek şu ki, bu yöntem ödülü yakından görebiliyorsak, onu elde etmek için daha kararlı olmamızı sağlayabilir.

Kendine kaç kez söyleyin: “Eğer X yaparsam, kendimi Y ile tedavi edeceğim”? Örneğin, “Bu hafta diyetimi bozmazsam, hafta sonları kendime bir dilim kek vereceğim.” veya “Çok çalışıp terfi alırsam, daha iyi bir araba alacağım.”

Gerçek şu ki, bu yöntem ödülü yakından görebiliyorsak, onu elde etmek için daha kararlı olmamızı sağlayabilir. Aynısı iç motivasyon için de geçerlidir – iç teşvikler uzun vadede bize daha fazla (maddi olmayanlar dahil) bilgi verebilse de, hala uzun süren bir oyun oynamanız ve tutkunuzun özellikle finansal olarak ödeme yapmasını beklemeniz gerekir. Ayrıca, hiç kimse çabalarınızı, becerilerinizi veya başarılarınızı tanımasa bile, yalnızca kendi memnuniyetiniz için bir şeyler yapmak konusunda kafanızda sorular vardır.

Nasıl Motive Edici Bir Konuşmacı Olursunuz? 

Başkalarına ya da kendine iltifat edin.

Dışsal motivasyon için yapılacak bir diğer şey başkalarına iltifat etmektir. Diğer insanları istediklerimizi yapmaya ikna etmek inkar edilemez bir paha biçilmez bir beceridir. Ve tam olarak bunu başarmanın en iyi yollarından biri onlara iltifat etmektir. Olumlu bir geri bildirim ve ya övgü şeklinde olabilir.

Dışsal motivasyon hakkında araştırmalara göre övgüler, beyin üzerinde nakit para almak gibi bir etkiye sahip ve performansı artırabilir. Bu nedenle, güçlü bir motivasyonel atışa eşdeğerdirler. Çalışmalar bize beğeni toplamanın performansı da artırabileceğini söylüyor. Buna ek olarak, daha verimli, daha çalışkan ve şirketinizde mesainizi biraz daha uzatmanıza neden olabilir. Bu nedenle, çalışanlarınıza bir şey yaptırmak istediğinizde iltifat edin. Veya bir arkadaşınızdan size bir iyilik yapmasını istediğinize iltifat edin. Hatta belki de ertelediğiniz bir şeyi yapmasını isteyen bir yönetici olsanız da iltifat edin.

Yeterliliklerinizi geliştirin.

Bazen işlerimiz uzun saatler boyunca çalışmamızı gerektiriyor. Ve bunu sık sık yapıyoruz çünkü “zorundayız”. Çünkü birinin bir son teslim tarihi olması ve bir projeyi bitirmesi, tanınması, terfi edilmesi veya basitçe işini sürdürmesi gerekiyor. Bunların hepsi dış sebeplerdir. Yüzeyde, ek çalışmanın sizi boş zamanlarınızdan, gerçekten yapmaktan zevk aldığınız şeylerden, birlikte olmak istediğiniz insanlardan uzaklaştırdığı anlaşılıyor.

Bir girişimci, bir öğretmen, bir muhasebeci veya Bill Gates olsanız da çalışmak, her zaman bir zorunluluk unsuru olacak. Kendimizi bir işte çalışmak için zorlamak zorunda kalacağız. Fakat yeterliliklerinizi geliştirirseniz, tanınma, terfi ve saygı gösterme ihtimaliniz de vardır.

Olumlu Düşünmek İçin Sizi Motive Edecek 28 Söz >>

Havuç, çubuk ilişkisini unutmayın.

Dışsal motivasyon - Havuç ya da sopalarla yapılan tartışmalar muhtemelen birkaç yüzyıl öncesine dayanıyor.

Havuç ya da sopalarla yapılan tartışmalar muhtemelen birkaç yüzyıl öncesine dayanıyor. Her ikisi de muhtemelen iş yerinde en tanınmış ve en çok kullanılan dış motivasyon aracıdır. “Havuçlar ve çubuklar” basitçe, yaptığımız işin üstünde ve ötesine geçmek için, işverenlerin ödülleri (maaş, ikramiye, tanınma, olumlu geri bildirimde artış) veya cezayı (olumsuz geri besleme, maaşla, indirgeme) kullandıkları anlamına gelir. Bir süredir örgütsel psikologlara göre, neyin daha iyi sonuç verdiğiyle ilgili ödüller-cezalar yaklaşımı, insanları motive etmenin en iyi yolu olarak gösteriliyor.

Şimdiye kadar tartıştığımız her şeyi içeren para, tanıma, olumlu geri bildirim. Bunlar, dış motive ediciler arasında daha iyi sonuçlar getirmektedir. Ancak ceza da işe yarıyor. Örneğin, testinizde başarısız olabileceğinizden korkuyorsunuz, bu sizi daha çok çalışmaya zorlayabilir. Yıllık değerlendirmenizde olumsuz bir geri bildirim almaktan korkuyorsanız, yıl boyunca ortalamanın üzerinde bir performans göstermeye çalışacaksınız. Bunları yaparken mutlu olmayabilir ya da sevinçli hissetmeyebilirsiniz. Ancak asıl nokta, yine de onları yapacak olmanızdır. Kendinizi biraz korkutmak kesinlikle faydalı olabilir – “Çok çalışmazsam, sınavdan kalırım” veya “Sağlıklı beslenmezsem, doktorun söylediği gibi, kalp krizi geçirebilirim.”

Çalışanlarınıza Nasıl İlham Verebilirsiniz? >>

Son düşünceler

Kısaca anlatmak istediğimiz konu aslında dış motivasyonun, bazı durumlarda ve bazı insanlarda oldukça iyi olduğudur. Kendimizi eyleme geçirmek ya da başkalarının istediklerimizi yapmasını sağlamak için kullanılabilir. Aynı zamanda oldukça öngörülebilir sonuçlar verebilir.

Dahası, dışsal ödüller tarafından yönlendirilmek utanç verici değildir. Tabii ki, içten gelen motivasyon uzun vadede daha iyi ve daha sürdürülebilirdir. Ancak dış teşviklere güvenirseniz hedeflerinize ulaşamayacağınız anlamına gelmez. Ve daha basit gözüktüğü ve öngörülebilir sonuçlar getirebileceği için, hepimiz bunları avantajımız için kullanabiliriz ve kullanmalıyız.

Sadece şan, şöhret ya da para için bir şey yapmanın uzun sürmeyeceğinin farkında olmalısınız. Dışsal motivasyon geçicidir. Belki gerçek başarı sadece iki tür motivasyonun kavşağında bulunabilir – iç ve dış. Yani, yaptıklarınızdan zevk alın. Tanınma ve saygıdan faydalanın.

Başarılı Olmak İstiyorsanız Şimdiden Bunları Yapın >>

Komik ve anlamlı karikatürler bölümümüzde bugün, yeterince güçlü istemek konusuna değineceğiz. Tutku önemli mi? Yeterince istersek istediklerimizi elde edebilir miyiz? Siz dua edip hiç bir şey yapmayanlardan mısınız yoksa hem isteyip hemde istediğiniz şey için bir şeyler yapanlardan mısınız? Bu ikisinden birini seçmek için  çok düşünmeye lüzum yoktur. Çünkü bize hangisinin sonuç getireceğini ve bizi istediğimiz şeye hangisinin ulaştıracağını biliriz.

Yeterince güçlü istiyor musun?

Komik ve Anlamlı Karikatürler - İstemek çok önemlidir.

İstemek çok önemlidir. Neyi istediğimizden ziyade nasıl istediğimiz çok daha önemlidir. Tutkuyla istemeliyiz. Çünkü fikirlerimizi, düşüncelerimizi başarılı bir işe dönüştürmek için buna ihtiyacımız var. Tutku, isteğimizi artıran çok önemli bir kavramdır. Bu konuyu daha iyi anlatabilmek için sizlere felsefenin babası olarak bilinen Sokrates’in bir adamla geçen diyaloğunu paylaşalım;

Tutkudan uzak genç bir adam Sokrates‘in yanına yaklaşarak, “Büyük Sokrates, ben sana Bilgi için geldim” der. Filozof genç adamı denizin kenarına götürmüş, onu suya sokmuş ve otuz saniye boyunca suyun altına bastırmıştır.

Kısa Hikayeler – Konfor Alanından Çık >>

Sokrates, genç adamın suyun üzerine çıkmasına izin verdiği zaman ona bunu tekrarlamasını isteyip istemediğini sorar. “ Bilgi, büyük bir şeydir. “ diye ağzı su dolu olarak konuşur genç adam. Sokrates onu yine suyun altına doğru bastırır ve bu kez biraz daha uzun bir süre öyle tutar.

Bu bir kaç kez tekrarladıktan sonra, filozof, “ Ne istiyorsun? Diye sorar. Genç adam sonunda nefes nefese kalmış şekilde “ Hava, hava istiyorum! “ der. “ İyi “ diye yanıtlar Sokrates. “ Eğer bilgiyi de havayı istediğin kadar istersen, ona sahip olabilirsin.”  der.

Tutku’nun yerine geçebilecek hiç bir şey yoktur.

O isteğin yakıtıdır. Yani Tutku’yu ve isteği ayrı ayrı düşünemeyiz. Eğer bir şeyi yeterince çok istiyorsanız, onu elde edecek istek gücü bulabilirsiniz. Böyle bir arzuya sahip olmanın tek yolu Tutku’yu geliştirmektir. Tabi ki sadece tutkuda değil. İstediğimiz şeyin gerçekleşmesi için yapılması gereken şeyleri yerine getirmeliyiz, vazgeçmeden, yorulmadan, büyük bir Tutku ile.

Ünlü yazar, John C. Maxwell de bu konu ile ilgili şu sözleri söylemiştir;

“Zayıf arzu, zayıf sonuç doğurur. Bu küçük bir ateşin az ısı oluşturması gibidir. Ateşiniz ne kadar güçlüyse, arzunuz o kadar büyük olacaktır. Ve potansiyeliniz de o denli büyük olacaktır.”

Güldürürken düşündürmek istediğimiz konu aslında, sadece bekleyerek elimize bir şey geçmeyeceğidir. Ya da sadece dua etmenin, sadece istemenin tek başına yeterli olmayacağıdır. Sadece dua edip beklemek gördüğümüz gibi doğru sonuçlar doğurmayacaktır. İstediğimiz şeyler için hem dua edip hem de elimizden geleni yaparsak sonuçlar gerçekten çok daha güzel olacaktır.

Komik Ve Anlamlı Karikatürler – Başkaları Ne Der? >>

Kaynak; Pinterest

Çoğu zaman kaybedilen, yerine gelmesi için de ekstra çaba isteyen iş motivasyonu kaybı çalışan her insanın başına gelmiştir. En ünlü girişimcilerin ya da yetenekli iş adamlarının hikayelerini okuduysanız, çoğunun ortak bir özelliği paylaştığını göreceksiniz:

İş yerinde çok başarılı oldular ve kendilerini tutkulu oldukları kariyer yolunda konumlandırabilmeleri için bir değişiklik yapmaları gerekiyordu. Gelecekteki kariyer hedeflerinizin ne olduğuna bakılmaksızın, yapmak istediğiniz şeyin ne olduğunu bilmediğiniz zaman, motive olmak ve mevcut işinizde kalmak zor olabilir.

Şu anda sahip olduğun işte kalmak için dişlerini sıkmakta zorluk çekiyor musun? Eğer öyleyseniz, tamamlanmamış iş motivasyonunuzu bulmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

Fikrinizi Amaç Üzerinde Tutun

İş yerinde motive olmanın en iyi yolu, yaptığınız işteki amacınız konusunda ve neden yaptığınız konusunda çok net olmaktır. Çalışmak için gerçek amacınızdan emin değilseniz, yalnız değilsiniz.  Para kazanmanın işi yapmanın sebebi olduğunu düşünseniz bile, daha derinde düşünmeli ve neden diye kendinize sormalısınız.

Neden daha fazla para kazanmak senin için bu kadar önemli? Desteklediğin aile yüzünden mi? Yoksa kendi işinizi kurmak için daha fazla para kazanmaya ihtiyacınız olduğu için mi? Gerçekten ne istediğinizi kökten öğrenin. Bunu amaç haline getirin ve sizde oluşturduğu dürtüye tanık olun.

Rolünüzdeki Pozitifleri Bulun

Mesleğiniz ne olursa olsun, sahip olduğunuz meslekte her zaman pozitif yanlar bulmaya çalışın. İşinde değer yaratarak ya da sadece akıllı insanlarla etkileşime girerek başkalarına yardım etmek olsun, işinizle ilgili hoşunuza giden bir şey bulma garantilidir.

Şuanda işinizle ilgili hoşunuza giden 3 şeyi yazıp yazmanızı istesem yazabilirsiniz diye umuyorum. Daha fazlasını düşünebiliyorsan, hayret verici! Sadece üçünü düşünebilir, hatta bu sayıya ulaşmakta sorun yaşıyorsanız, durum oldukça vahim.

Listenizi oluşturmayı tamamladığınızda, işe gittiğinizde o listeyi yanınıza almanızı ve sıkça bakabileceğiniz bir yere koymanızı istiyorum. Motive olmadığınızı veya tatmin olmadığınızı hissettiğinizde, rolünüzle ilgili hoşunuza giden bu şeyler listesine bakın ve çalışırken bu konulara odaklanın. Yaptığınız şeyin pozitiflerini vurgulayabildiğiniz zaman, yapmaktan tamamen memnun olmasanız bile, konumunuzda değer sağlamaya daha iyi odaklanabilirsiniz.

Hedeflerinize Odaklanın ve İşiniz Hedeflerinize Ulaşmanıza Nasıl Yardım Eder?

Eğer işinizde doymamış hissediyorsanız, bir sonraki pozisyonunuzu umarız ve oraya nasıl gideceğinize dair bir yol haritası oluşturmuşsunuzdur. Bir sonraki hamlenizi yapmanıza yardımcı olmanın yanı sıra, bu hedefler ve planlar başka bir amaca hizmet eder: Mevcut işinizde genel hedefinize hizmet ettiğini size hatırlatarak sizi motive etmek.

Nihayetinde, şu andaki pozisyonunuz yalnızca bir yer tutucudur ve çıkışınızı planlarken sabit bir gelir elde etmenin bir yoludur. Gerekirse, bu hedeflerin bir listesini veya mevcut işinizin amacını hatırlatmak için her zaman hatırlatılsın, şu anda istenmese de, bu işin gereğinden fazla olduğunu hatırlatırsın.

Ayrılmayı planladığınız günleri sayan bir takvim tutarak, bu mevcut rolü bırakmaya hazır olana kadar sıkı çalışmaya devam etmenizi hatırlatmak için de bu taktikle daha fazla motivasyon sağlayabilirsiniz.

Küçük Görevlerle Başarıya Ulaşarak Momentum Oluşturun

Şu anki pozisyonunuzda bir şey elde ettiğiniz son zamana kadar düşünün. Kendinizi iyi hissettirdi, değil mi?

İşinizle ne kadar sevginiz olursa olsun, başarıya ulaşmak, işle ilgili işleri yaparken ve onlar için tanınırken ve onlara saygı duyulurken heyecan veren bir şeydir. Bir kişi rolünde yerine getirilemediğinde, başarılı olmaya ve işte çok şey başarmaya odaklanma olasılıkları çok düşüktür. Ne yazık ki, işinizi iyi yapma arzusu, eğer değer sağlama görüşünü kaybederseniz, azalabilir.

İş yerinizde başarılı olamayacağınızdan daha fazlası olduğunu gördüğünüzde, bu başarıya olan açlık büyüyecek ve kolaylıkla ve bununla birlikte daha zor işleri başarabileceksiniz. Başarı, daha fazla başarı arzusunu doğurur ve en sevmediğiniz bir işte kendinizi motive etmekte zorlandığınızı tespit ederseniz, bu, şu an için tekrar yola çıkmanın harika bir yoludur.

Genel Duygusal Kalitenizi Yüksek Tutun

Sevdiğiniz bir işte çalışıyor olsanız bile, duygusal kaliteniz iyi durumda değilse iyi performans gösteremezsiniz. Çok yorgun veya kişisel hayatınızda yeterince eğlenmemek veya iş yerinde veya dışındaki zorluklarla uğraşmak, işinizin tüm yönlerini olumsuz yönde etkiler.

İşe gitmeden önce ve hatta gününüzü boyunca bile, duygusal kalitenizi yüksek tutmak için elinizden geleni yapın. Kendinizi sevdiğiniz meslektaşların etrafına koymak veya onlara yardım etmek, zor işlerden kurtulmak ve şarj olmak için mikro molalar vermek iyi fikir. Mutluysan, iyi performans göstereceksin. Bu kadar basit!

İşinize her zaman aşık olmayacak olsanız da, rolünüzle ilişkili görevlerin üstesinden gelmek için gereken motivasyonu her zaman bulabilirsiniz. Sevdiğiniz bir işe başlarken yapmamanız gerekenleri kaleme aldığımız makalemiz tam size göre.

“…. güzel bir şeye başla. Ama hep güzel olsun. Çünkü her insan ölecek yaşta. Geç kalmayasın…” – Şemsi Tebrizi

Emre Başkan, Marka, Marka İletişimi ve Kurumsal Gelişim alanlarında çözümler üreten Azor Brand &People Solutions adlı danışmanlık firmasını 2014 senesinde kurmuştur.

Emre Başkan (Comfort Zone Master) kendisini; kendini ve firmaları harekete geçirmeye adamış bir danışman, bir denizci, eş ve baba olarak tanıtmaktadır.

Aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi’ndeki girişimcilik programlarında dersler vermektedir.

Ünlü girişimcinin TEDx konuşmasını gelin birlikte izleyelim;

İnsan tercihleriyle hayatını güzelleştirebilir de çirkinleştirebilir de. İnsan hayatına, kendisine ve çevresine kötü sözler söyleyip yuhalıyorsa enkazlar yaratır, fakat hayatına, kendisine ve çevresine güzel sözler söyleyip sevgi ve tebessüm katıyorsa harikalar yaratır. Yani hayatımızı anlamlı kılmak ve güzelleştirmek bizim elimizdedir. Hepimiz bir başkasının yaşamına ışık tutacak, hayatını güzelleştirecek kadar güçlüyüz aslında.

Kelebek etkisini bilir misiniz?

Edward Norton Lorenz’in kelebek etkisi teorisini birçoğumuz duymuşuzdur. Lorenz teorisiyle ilgili şu örneği vermiştir: “Amazon ormanlarında bir kelebeğin kanat çırpması , ABD’ de fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, dünyanın yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.” Bunu bir hikayeyle pekiştirelim:

Bir lisenin eski mezunlarının buluştuğu gün, bazı eski öğrenciler kürsüde okula dair hatıralarını anlatıyorlardı. Yirmi yıl önce mezun olmuş öğrencilerden biri, ikinci sınıftaki sanat öğretmeninden bahsetti. Üniversiteye gitmeye onun teşvikiyle karar verdiğini ve şimdi iyi bir üniversitede profesör olduğunu, hayatından da memnun olduğunu söyledi. Günün ilerleyen saatlerinde, öğretmen ile eski öğrenci, uzun yıllar sonra birbirini bulmayı başardılar.

“Öğrettiklerim hakkında söylediklerin için teşekkür ederim” dedi sanat öğretmeni. “Bana çok güzel bir gün geçirmemi sağladın.”

“Rica ederim” diye cevap verdi öğrencisi. “Teşekkür etmek benim boynumun borcu. Çünkü siz günümü değil, bütün bir hayatımı güzelleştirdiniz!”

Her insanın kendi hayatında farklılıklar yaratabilecek kadar yaratıcılığı vardır. Ve bunu sadece kendi hayatımızı anlamlandırmak, güzelleştirmek için değil; başkalarının hayatlarına dokunabilmek, ışık tutabilmek, anlam katabilmek için de kullanabiliriz. Biliyoruz ki başkalarına yapacağımız küçük  bir davranışın bile geri dönüşü vardır. O zaman sadece kendimiz için değil, başkaları için de bir şeyler yapmalıyız.

Ne güzel özetlemiş Konfüçyüs :

“Bir insan, hayatını kurarken başkalarını da destekliyor, kendini geliştirirken, başkalarının da gelişmesine yardımcı oluyorsa o, insanları seviyordur.”