fbpx

Başarısızlık Bir Seçenektir Ama Korku Değildir

James Cameron’un TED konuşmasının sonunda söylediği şey budur ve bu basit ama güçlü bir sözdür.

Başarısızlık bir seçenektir, ama korku değil.

Ne yazık ki, insanlar genellikle tam tersine inanırlar: Başarısızlık bir seçenek değildir, ama korku öyledir. Başarısızlığı tolere etmezler ama korkuyu ederler. Başarısız olan insanları hor görürler, ama hayallerine ulaşma yolunda korkuya izin verirler.

Elbette onlara katılmamalıyız. Biz tam tersi tarafta durmalıyız.

Başarısızlık Bir Seçenektir

İşte bu prensibi hayatınızda nasıl uygulayacağınız:

Başarısızlığa Yer Açın

Kimse başarısız olmak istemez ama başarıya giden yolda başarısız olmak kaçınılmazdır. George Bernard Shaw der ki:

Hata yapmak için harcanan bir hayat sadece onurlu değil, hiçbir şey yapmadan harcanan bir hayattan da daha faydalıdır.

Yani eğer asla başarısız olmazsanız, muhtemelen hiçbir şey yapmamışsınız demektir. Başarısızlık, sadece konfor bölgenizde oturmak yerine bir şey yapmış olduğunuzu gösterir.

Her Başarısızlıktan Öğrenin

Başarısızlık için yer açmanız gerekse de, sadece başarısız da olmamalısınız. Akıllıca başarısız olmalısınız. Sadece başarısız olup ve bundan hiçbir şey çıkarmadan devam etmeyin. Her başarısızlıktan, sizi zaman içinde daha iyi ve daha güçlü hale getiren bir şey öğrenin.

Hızlı Bir Başarısızlık

Zaman değerlidir, bu yüzden başarısız olacaksanız  hızlı bir şekilde başarısız olmalısınız. Çünkü bu daha hızlı öğrenmenizi ve gelişmenizi sağlar. Bu sizi daha erken hazır hale getirecektir.

Buradaki anahtar nokta, geri bildirim döngüsünü kısaltmak. Çabuk çabuk ilerlemeniz için emeklerinize hızlı geri dönüş almanın bir yolunu bulun. Yapmanız gereken şey, fikrinizi mümkün olan en kısa zamanda gerçek dünyada test etmektir. Her şey mükemmel olana kadar beklemeyin. Bunun yerine, yeterince iyi olduğunda bir kez test edin ve bir sorun varsa hızla düzeltin.

Korku Bir Seçenek Değildir

Korkunun büyük bir kısmı başarısızlık korkusudur ve bu da yukarıda ele alınmıştır. Bu prensibi uygulamak için işte size iki yol daha:

Risk Alın

Pek çok insan, aşina olmadıkları bir şey üzerinde çalışmakta tereddüt ederler çünkü bilinmeyenden korkarlar. Fakat korku bir seçenek değildir, bu yüzden risk almaya istekli olmalısınız. Yeni fikirleri keşfedin. Yeni şeylerle denemeler yapın. Eğer başarılı olursanız, ödül çok büyük olabilir. Henüz olmasanız bile, ilerde eskisinden daha iyi olacaksınız.

Size Uygun Olmayan Şeyleri Yapın

Uygun olmadığını düşündüğünüz şeyleri yapmak, size büyümek için en fazla fırsatı sunar. Kendinizi konfor alanınızın ötesine taşıdığınız için hızlıca büyüyeceksiniz. Uygulaması kolay değil, ancak zaman zaman yapmak için çabalamamız gereken bir şey.

***

Sizlerin buradan öğrendiklerinizin yanında kendi tecrübe ettiğiniz başarısızlık ve korkular üzerine olaylar var mı? Varsa mutlaka bizlerle yorumlarda paylaşmalısınız.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,969BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,399TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Sınav Kaygısı Nedir? Öğrencileri Nasıl Etkiler?

Sınav kaygısı nedir? Yaklaşan bir sınav, öğrenci için stresli bir zaman oluşturur. Eğitim gören, üniversiteye hazırlanan öğrenciler için ders çalışmak inanılmaz derecede sarsıcı olabilir. Birçok...

Başarılı Bir Kariyer İçin 6 Rehber Adım

Başarılı bir kariyer için neler yapılabilir? Kişisel gelişim bu süreçte önemli midir? Hangi becerileri edinmeliyiz? Para kazanmak, etkili bir insan olmak, iş dünyasında lider...

Doğrudan Satışta Kalıcı ve Tutarlı Olmak

Doğrudan satışta kalıcı ve tutarlı mısın? Ya da dürüst müsün? Eğitim, kişisel gelişim, kişisel beceriler, satış pazarlama becerileri gibi konular üzerinde çalışıyor musun? Hergün...

Hafıza Nasıl Geliştirilir? 7 Doğal Yol

Hafıza nasıl geliştirilir? Bu soru unutkanlık yaşayan ya da kendini geliştirmek isteyen insanların sorduğu sorulardandır. Belleğinizi güçlendirmek, hayatınıza daha da hakim olabileceğinizin kanıtıdır. Hafıza,...

Kişisel Gelişim Her Yaş Grubu İçin Neden Önemlidir?

Kişisel gelişim her yaş grubu için önemli ve faydalıdır. Her ne kadar genç yaş için düşünülse de kişisel gelişim kitapları, videolar, seminerler gibi her...

Rakiplerinizi Sevmek İçin 8 Güçlü Neden

Hepimizin hayatta rakipleri var. Bizi düşünmeye, gelişmeye, yeni beceriler elde etmeye iten kişilerden bahsediyoruz. Bazen bir rakibin gelişimi, karakterinizdeki belirli farklılıkları ortaya çıkarır. Diğer...