Başarısızlıklarından Ders Çıkarabiliyorsan, Doğru Yoldasın

Başarısızlıkları, zararlı sonuçları olan olumsuz etkiler olarak görmek normaldir. Gerçekte başarısız olmak, başarılı olan bir süreç kadar doğaldır. Asıl mesele başarısızlıklarından ders çıkararak yoluna devam edebilmektir. Her meslekte başarısızlık, kendinize yeni bir şeyler katmak ya da öğrenmek için daha fazla fırsat vermek anlamına gelir.

Zihniyetimize yön verecek en güzel alıntılardan biri:

“Büyüme ve konfor bir arada olmaz.”

Büyüme, risk almaya ve gelişmeye istekli olduğun anlamına gelir. Evrimleşmenin ve değişmenin tek yolu başarısız olmaktır. Muhtemelen kendine soruyorsun, bekle, başarının gelişmeni sağladığını düşün. Cevap hala evet ise, başarı evrimi ve değişimi tetikliyor, sen de biliyorsun. Ancak; Bu noktaya ulaşmak için, daha büyük bir manzara ortaya çıkarmak amacıyla sayısız başarısızlık yaşamalısın.

Bunun hakkında çok düşünürseniz, başarısızlıklar hem fiziksel hem de zihinsel ve duygusal büyümeyi teşvik eder. Herhangi bir durumda, gelecekte ikinci bir şans veya fırsat bulunduğunu unutuyoruz.

Yaratıcı bireyler olsak da başarısızlığı hepsinin de sonu olarak görebiliyoruz. Gerçek şu ki, başarılı olan herhangi biri de sayısız başarısızlık yaşadı. İşte bu yüzden başarılılar: deneme, hata, yeniden deneme ve ardından başarı.

Gerçekten, başarısızlıklar kör edici ve cesaret kırıcı olabilir. Hedeflerimizi ve özlemlerimizi gözden kaçırmamıza neden olabilirler. Başarısızlığın her başarı hikayesinin bir parçası olduğunu kabul etmek, umutsuzca ulaşmak istediğiniz hedeflere ulaşmak için atılan bir adımdır.

Yazar Elizabeth Gilbert, dönüşümlerin yalnızca harabelerde olabileceğini söyledi.  Öyleyse çalışmanızla yaşamınız dağılsın, böylece her şeyi yeniden şekillendirebilir ve yeniden düzenleyebilirsiniz. Yıkılmış haldeyken, inanılmaz şeylerde reform yapmaya başlayabilirsiniz. Başarısızlığı harabeye düşmek olarak görürseniz, umarım bu makale zihniyetinizi yeniden yapılandırır.

Başarısızlığın neden iyi, olumlu ve zenginleştirici bir şey olduğunu çözüp ve bu konuda zihniyetinizi değiştirmenize yardımcı olacağımız bu makaleyi sindirmeye hazır mısınız?

Başarısızlığın Size Kazandırdığı 13 Özellik

Başarısızlıktan yeni bir rota oluşturursunuz.

Başarısızlık, yeni bir rota oluşturmak için bir fırsat olarak görülmelidir. Bir konuda başarısız olduğunuzu hissetmişseniz, bununla ilgili bir dergi yapın ya da kendi kendini yansıtan şeyler yapın ve neyin ortaya çıktığını görün. Bir arızadan sonra vazgeçmek yerine, başka bir rota veya yol oluşturun ve tekrar deneyin. Sizi yaratıcı bir engelden veya sıkışmadan kurtaracak yeni bir bakış açısı ve farklı bir yön kazanacaksınız.

Bazen hayat yolumuzu değiştirir ve buna uyum sağlamalıyız. Başarısızlıklar yollarımızı da yönlendirebilir, bu yüzden onu uyarlamak ve kucaklamak çok önemlidir. Bu şekilde düşünmek ve yaklaşmak sizi farklı bir yere, farklı bir yöne ve sonuçlara götürecektir.

Neyin işe yarayıp yaramadığını belirleme konusunda yetenekli olursunuz.

Hemen hemen her alan veya endüstriye girip başarısız olmak neyin işe yarayıp neyin yaramadığını belirlemenize yardımcı olur. Bir şeyin neden tezahür etmediğini anladığınızda, bir şeyi farklı bir şekilde yapma şansınız olur. Bir şeyleri tekrar denemek ve daha önce yanlış yaptığınızı anlamakta her zaman bir güzellik vardır. Değişmek de bu değil midir?

 Mesleğinizde ve ya işinizde yeni bilgi edinirsiniz.

Başarısızlıkların eşit kayıp olması gerekmez. Aksine, onlar kazanç olabilir. Kariyerinizde belirli bir noktaya ulaşmak için, yeni bilgi veya bakış açıları kazanmak için başarısız olmalısınız. Yaratıcı olsun ya da olmasın, başarısızlıklar zihinlerimizi genişletir ve büyümeyi teşvik eder.

Kendinizi ikinci bir şans için hazır hale getirebilirsiniz.

Hatalar sizi yalnızca ikinci şans için ayarlayabilir. Bırakmak yapabileceğiniz en ölümcül şeydir. Büyümeyi teşvik etmeyecek hiçbir zaman. Bu motivasyon, sürücü ve disiplini tükenmesi ile sonuçlanacaktır. Verilen, şu anda bir başarısızlık sindirimi zor olabilir.

Kendinize hatırlatmada başka fırsatlar var. Başarısızlıklar, bizi yalnızca gelecekte başarı için ayarlayabilir, ancak size ikinci bir şansın olduğunu hatırlatmak çok zaman alabilir.

Zorluklara karşı daha sağlam hale gelirsiniz.

Başarısızlığın diğer bir faydası: Daha dayanıklı hale gelmenizdir. Duygusal olarak nötr ve dengeli olmanızı sağlar. Size gelen zorluklarla mücadele etmeye hazır olacaksınız.

Zihniyet, başarısızlığın meydana geldiği herhangi bir durumda her şeydir. Yolun ilerleyen saatlerinde daha donanımlı ve esnek olursunuz.

Duygusal esnekliği geliştireceksiniz.

Duygusal esneklik, bir şey yolunda gitmediğinde çılgına dönmediğiniz anlamına gelir. Durumlara, olaylara ve arızalara nasıl cevap vereceğiniz, gelecekte olacaklara karşı nasıl önlem alacağınızı belirler.

Duygusal olarak geri çekilmek, duruma bağlı olarak zor olabilir. Ancak daha az zaman harcıyorsanız gelişme var demektir.

Başkalarına ilham vereceksiniz.

Herhangi bir girişimci veya şirket çalışanı hedeflerine ulaşmadan önce onlarca ve onlarca kez başarısız oldu. JK Rowling gibi, yazar olmadan önce tekrar tekrar reddedilen yazarlar var. İlk önce başarısız olmadan kimse mükemmel olmadı. Bunu unutma.

Başarısızlıktan sonra yeni bir örgütlenme yöntemi geliştirilmelidir.

Hazırlık ve organizasyon, başarılı olmak için gereken anahtar unsurlardır. İyi haber şu: bir başarısızlık bizi iş hayatımızı yeniden düzenlemeye ve yeniden yapılandırmaya zorlar.

Yeni bir organizasyon ve yapı sayesinde yeni bir benlik duygusu oluşacaktır. Çalışma alanınızı ve profesyonel yaşamınızdaki dağınık ya da kargaşa içinde olan herhangi bir alanı yeniden başlatmak zorunda kalacaksınız. Bu yeni değişiklik merakı arttıracak ve ilerlemenizi sağlayacak diğer önemli unsurlardan biri olacaktır.

Hata odağınızı sıfırlar.

Büyük hayal kırıklıkları yaşadıktan sonra, odak noktanız değişebilir. Odağınız daha önce orada olmayabilir ama ikinci seferinizde, detaylara olan dikkatiniz daha keskin hale gelecektir. Sadece yeni objektife, gitmemiz gereken yere doğru daha net bir yol görselleştirebiliyoruz.

Başarısızlıklar zihinlerimizi, düşüncelerimizi ve eylemlerimizi geri alabilen güçlü güçler olabilir. Odağınızı sıfırlamak, çalışma hayatınızda başlangıçta gözden kaçırmış olabileceğiniz bir duruma yaklaşmanın yeni bir yolu demektir.

Hata, zihniyetinizi güçlendirir.

Daha güçlü bir zihniyet, duygusal denge sağlar. Hayatta başarısızlıklar insan doğasının ve büyümesinin bir parçasıdır. Zamanının 500 yıl ilerisinde olan bir adam olan Leonardo Da Vinci,

“Başarısızlıklar, başarılarından daha çok şey bilmektedir .”

Hayal etmesi ve meyve vermesi için cesaretlendirdiği şey, icatlarının işe yarayıp yaramadığı ile ünlüdür. Ne yaptığınızla tanınmıyorsunuz; daha ziyade, ne tür bir insanla tanınırsınız: meraklı, bir risk alan, ne kadar hayal kırıklığına uğradığına bakılmaksızın sebat eden ve güçlü kalan biri. Meraklı bir zihin, başarısızlık korkusu olmadan araştırmaya devam etmek, inşa etmeye devam etmek ve yapmaya istekli olandır.

Bir aşkınlık deneyimleyeceksiniz.

Aşkınlık kelimesi, “normal ya da fiziksel seviyenin ötesinde varolmak ya da tecrübe” anlamına gelir. Başarısızlık ve başarı arasındaki fark, ikisinden de almayı seçtiğimiz şeydir.

Sadece başarısızlık yaşamımızı değiştirecek bir şeyle sonuçlanacak bir değişime götürebilir.

Deneme yanılmalardan ustalaşma sürecine geçmek normal bir durumdur.

Hangi alanda olursanız olun, deneme yanılma temel olarak bir bilim deneyidir. Deneme ve başarısız olma süreci. Denemeye ve yapmaya devam etme istekliliği, zanaatınızın ustalığı ile sonuçlanır. Yaratıcı ve teknik işlerdeki bireylerin günlük olarak bu süreçten geçmesi gerekir.

Başarısızlık zihinsel ve duygusal büyümeyi teşvik ediyor.

Başarısızlıklar ayrıca zihinsel ve duygusal gelişim ile sonuçlanır. Olumlu bir zihniyet algısında olmamızı sağlar. Merak bizi keşfetmek, daha fazlasını yapmak, sorunları çözmek ve çalışma hayatımızda çözümler bulmak için itiyor. Başarısızlıklarımız bize güçlendirici bir zihinsel genişleme dozu veriyor. Bu büyüme döneminde düşüncelerimiz, başarısızlık ve başarı algımız güçlenir.

Başarısızlığı her şeyden önce bir sonuç olarak algılarsak, kendimizi zenginleştirici bir dönüşüme hazırlamış oluruz.