Olumlu Bir Zihniyet Nasıl Yetiştirilir?

Çevremizde o kadar çok materyal ve içerik var ki, kovduğunuz hayatta başarılı olmanız için nasıl olumlu olmanız gerektiğine dair temel unsurlar bulmak zor. Ayrıca, sansasyonel forumlarda, seminerlerde ve konferanslarda bize yardımcı olabilecek zihniyet gurubu tarafından bize verilen gizli ipuçlarına ve tavsiyelere inanmak için tünel vizyonuna girmiş olabilirsiniz. Bu tür sahne eğitimcileri o kadar cilalanmış ve istekli görünüyorlardı ki, düşüncelerimizi yardımları olmadan değiştirebilmemiz için direnmek zor.

İşin aslı, zihniyetinizi tersine çevirmek için yaşam tasarruflarınızı bir koçla feda etmeniz gerekmez. Bu adım adım kılavuz sayesinde, bugün içinizde olumlu bir zihniyet geliştirmeye başlamak için içinizdeki tüm malzemelere ve etrafınızdaki fırsatlara zaten sahip olduğunuzu fark edeceksiniz.

 1. Bazen Olumsuz Duyguların Seni Sarmasına İzin Ver

Her şeyde pozitif olmaya çalışmayı kesin. Çok yorucu, gerçekçi olmayan bir beklenti olsa bile. Ne düşünmeniz gerektiği konusunda herkesin tavsiyelerini dinlemeyi bırakınız. Bir şey hakkında nasıl hissetmek istediğinize karar verirken dizginleri geri alın.

Ayrıca, herkesin yanında olmak istediği kişi olmaya başlayacaksınız. Her zaman pozitif olmak, kendini insan olmaktan alıkoymaya çalışıyor. Olumlu ve olumsuz duyguların tam bir spektrumunu hissetme yetkinliğiyle doğduk.

Hoş olmayan duyguların ilk acı hissini hissetmek için kendinize zaman ve mekan bıraktığınızda, yoğunluklarını azaltıyor ve bunların süresi kısalıyor. O zaman, düşüncelerinizi yönlendirmeye başlamak ve size daha iyi hizmet edecek bir yöne odaklanmak için daha fazla alanınız var.

“Olumlu Düşünmen İçin Seni Motive Edecek 28 Söz” adlı içeriğimiz için>>

 1. Geri bildirim Arayarak Mevcut Zihniyetinizin Farkındalığını Arttırın

Güvendiğiniz geri bildirimler, doğru ve adil bir şekilde objektif olacaktır, onlara sadece siz olmaktan ne kadar pozitif ve canlandırıcı enerji yaşayabileceklerini sorun. Ayrıca, zihniyetinizin size yardımcı olmak yerine sizi nasıl engellediğini hissetmelerine ilişkin örnekler sunabileceklerini sorun. Başkalarından geri bildirim istemek zor bir adım olabilir. Bunu yaparak değişimi düşündüğünüzü gösteriyorsunuz.

Kime sorduğunuza bakılmaksızın, yargı veya görüşler almak istemediğinizi unutmayın. Onlardan gözlemlerini ve deneyimlerini sizinle paylaşmalarını istiyorsun. Alıştırma, daha derin bir içgörü kazanmanıza yardımcı olacak ve değişiklik yapma konusunda nereden başlayacağınızı seçmenize yardımcı olacaktır. Geri bildirimleri için onlara teşekkür edin ve bunları geri dönüp daha sonra gözden geçireceğiniz şekilde zihninize kaydedin.

 1. Yardımcı Olmayan Düşünceleri ve Dili Tanıyın, Onları Yeniden Kurgulayın

Kendinizi cümlenin ortasında yakalamaktan çekinmeyin ve sözlerinizi ve dilinizi yeniden düzenlemek için çalışın. Kendini yakalayabilmek bir beceridir, ancak pratikle çevik olabilirsin. Karşılaştığınız yararsız düşüncelere geri dönün ve kafanızda kaybolan engelleme diyaloğunda ufak değişiklikler yapıp yapamayacağınıza bakın.

 • “Bunu yapamam” yerine “Bunu yapamayacağımı hissediyorum.”
 • “Bu benim için asla olmayacak” yerine “henüz benim için olmadı” olabilir .

Farklı kelimelerin sizi nasıl hissettirdiği konusundaki farka dikkat edin. Farklı cümlelerin sizi nasıl hissettirdiğine ve başkalarının size nasıl yanıt verdiğindeki farkını aramaya dikkat edin. Kendinize konuşma şeklinizle bir arkadaşınızla veya çocuğunuzla konuşup konuşmayacağınızı sormak, dilinizin size karşı nasıl çalıştığı konusunda inanılmaz bir öz farkındalık yaratabilir.

 1. Olumlu Zihniyetinizin Tohumlarını Dikmek İçin Durumları Dikkatlice Seçin

Başlamak için basit olun. Hayatınızda yalnızca daha fazla olumlu davranış ve / veya dil değişikliği yapabileceğinizi düşündüğünüz bir veya iki bağlam seçin. Yapmanız gereken şeyleri hissettiğiniz veya söylendiği durumlarla başlamaktan kaçının. ‘Olmalı’ beklenti ağırlıklı bir kelimedir. Ne yapabileceğini, olabileceğini veya söyleyeceğini biliyordun ve yapmamayı seçtin. Bu ağır şeyler! Olumlu bir zihniyet geliştirmeyi denemek için aslında en iyi başlangıç noktası bu değil. Kınama damgasıyla lekelenen durumlardan gelişmeye çalışmak her zaman daha da zor geliyor.

Kısa sürede büyük bir zihniyet dönüşü yapmaya çalışmaktan kaçının. Muhtemelen yükseltilmiş göz kaşları ve gerçek olmayan olma etiketi ile karşılanacaksınız. Kayınvalideniz habersiz geldiğinde ve saatlerce kaldığında rahatsız edilmemek, başlamak için çok büyük bir zihniyet mücadelesi olabilir.

Bir ağaç fidesinin savaşma şansına sahip olması için iyi bir toprak temeline ihtiyaç duyması gibi, tarafsız bir durum size pozitif zihniyetinizi geliştirmek için iyi bir temel sağlayacaktır.

Günlük yaşamınızda kendini tekrarlayabilecek basit bir durum düşünün:

 • Geldiğiniz zaman iş yerindeki insanları selamlayın.
 • İşe giderken her sabah aynı kafede kahvenizi için. (Bunu anlamadım?)
 • Siz ve eşinizin sabah rutinini değiştirin.

Basit davranışları veya dil ayarlamalarını test edemeyeceğiniz – duygusal ve zihinsel olarak kayıtsız olduğunuz bağlamları seçin. Yeni pozitif zihniyet stratejilerini test etmek için yelken açabileceğiniz sakin sabit suları arıyor ve ardından insanların baskılarınıza ve beklentileriniz olmadan değişikliklerine nasıl tepki verdiklerini gözlemliyorsunuz.

 1. Hayran Olduğunuz İnsanların Olumlu Zihniyetlerini İnceleyin, Ancak Kendi Hedeflerinizi Belirleyin

Artık değişiklik yapmaya başlamak için bağlamınızı seçtiniz, şimdi ne gibi değişiklikler yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Beyin fırtınası olanakları mevcut zihniyetinizden zorlayıcı olabilir. Basitleştirin. İpuçları ve önerileriniz için kendi dışınıza bakın.

İnsanların davranışlarını, dillerini ve aksiliklere ve sıkıntılara nasıl tepki verdiklerini gözlemleyin. Onları yakından izleyin. Şimdi, benzer durumlarda normalde nasıl tepki verdiğinizle ne yaptıklarını karşılaştırın.

 1. Birleşik Düşünceleriniz ve Aksiyonlarınızla Daha Olumlu Enerji Dağıtın

Kendinizi değiştirmeye odaklanmaya çok fazla zaman harcamak sizi raydan çıkarabilir. Özellikle 7/24 iç içe yansıma egzersizi yapmaya çalışıyorsanız yorucu! Bu fikri atlat ve bir kez daha odağını dışa doğru çevir. Etrafınızdakilerin duygusal ya da zihinsel yardımlarla yapabileceğini düşündüğünüzlere bakın. Sadece başkalarına yardım etmekle kalmayacaksın, aynı zamanda kendine de çok fayda sağlayacaksın.

Aslında araştırmacılar vermenin aslında almaktan daha duygusal ve psikolojik olarak tatmin edici olabileceğini buldu. Sinirsel aktiviteyi fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme ile inceleyen çalışmaları, yardım alanların stresle ilgili aktiviteler yaşadıklarını ve bazı beyin bölümlerinde ödülle ilgili aktivitelerin yardım verenlere göre daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Düşüncelerinize ve eylemlerinize cömert olmak, yalnızca kendi bilişsel bataklığınızdan bir mola vermekle kalmaz. Başlangıç için bir şeyler hakkında iyi hissetmek için momentumunuza başlayabilir. Yuvarlandığınızda, içeriden onarım işi yapmaya başlamak için daha iyi bir yerdesiniz.

“Umutsuz Kaldığında Bile Olumlu Düşünebilmenin 5 Yolu” adlı içeriğimiz içn>>

 1. Sağlıksız Eş ya da Bağımlı İlişkilere Karşı Dikkat Edin

İhtiyaç duyulması iyi hissettirse de, çok fazla bağımlı olmak tehlikeli olabilir.

Destek, bakım ve anlayışı deneyimlemenin yetersiz kaldığı ilişkileri sürdürmek, öz saygımızı kırmaktır. Bu gibi ilişkilerde disfonksiyonel tutum ve düşünce kalıpları geliştirmeye, depresyon ve diğer ruh sağlığı rahatsızlıklarını geliştirmek için daha fazla fırsat yaratmaya meyilliyiz.

Empatik ve destekleyici olmak bir iyi bir şey. Kendinizi duygusal ve zihinsel bir çöplük haline getirmek ve kabul edilmek için kendinize izin vermek bir başka şeydir. Aslında, araştırmalar uzun vadeli olumsuz ilişkilerin sürdürülmesinin ciddi fiziksel hastalıklara yol açabileceğini göstermiştir.

İlişkilerinizdeki bu tür dinamikleri sökmeye başlamak ilk başta zor hissedecektir. Bununla birlikte, özgürleştirici bir özgürlük hissi, organik olarak zihniyetinizde yüzmek için olumlu düşünceler, fikirler ve olasılıkları otomatik olarak temizler.

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,385BeğenenlerBeğen
75,917TakipçilerTakip Et
540TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Öğrenilmiş Çaresizlik Nedir? Neden Kaynaklanır?

Öğrenilmiş çaresizlik nedir? Kötü şeyler olduğunda, durumu değiştirmek için ne gerekiyorsa yapacağımıza inanmak isteriz. Öğrenilmiş çaresizlik olarak bilinen şey üzerine yapılan araştırmalar, insanlar neler...

Yeni Şeyler Öğrenmek İçin Bilimsel Destekli Öneriler

Hiç yeni şeyler öğrenmek istediniz, ancak çok fazla çaba gerektirdiğini, çok yaşlı olduğunuzu ya da çok zor olduğunu düşündünüz mü? Birçok insan yeni bir...

Doğrudan Satış Neden Gerçek Bir İş Gibidir?

Endüstrimizde her zaman doğrudan satış ticaretinize gerçek bir iş gibi davranmanız gerektiğini söylediklerini duyuyorsunuzdur. Peki bu ne anlama gelmektedir? Neden doğrudan satış gerçek bir...

Psikoloji Nedir?

Psikoloji nedir? Sorusu insanların cevabını merak ettiği konulardandır. Psikoloji, insan düşüncesi, davranışı, gelişimi, kişiliği, duygu, motivasyonu ve daha fazlasını içeren geniş bir alandır. Daha...

Robotik Kodlamanın Aile ve Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Robotik kodlamanın aile ve çocuklar üzerindeki etkileri nelerdir? Robotik kodlamanın önemi nedir? Teknolojik gelişmeler, beraberinde robotik kodlamayı da hayatımızın bir parçası haline getirmiştir. Ancak...

Churn Nedir?

Churn, belirli bir zaman diliminde ürün veya hizmetinizden çıkmış olan müşterilerin sayısını temsil eder. Güğüm, yayık , karmaşa, çalkantı olarak da ifade edilir. Bir...