Dikkatiniz Çok Mu Dağılıyor? İşte Odaklanabilmek İçin 7 Teknik

Kendinizi yükseltmek ve her gün elinizden gelenin en iyisini yapmak istiyorsunuz.

Dikkatiniz çok mu dağılıyor? Odaklanma problemi, günümüzde insanların en çok yakındığı konulardandır. Kişisel gelişim içerisinde verimli olmayı, üretken olmayı ve performansımızı ortaya çıkarmayı etkileyen önemli bir konudur. Odaklanmayı artırmak için kullanabileceğiniz bazı teknikler bulunmaktadır.

Kendinizi yükseltmek, geliştirmek ve her gün elinizden gelenin en iyisini yapmak istiyorsunuz. Herkesin beklediğinden daha yüksek kalitede bir iş üretmek istiyorsunuz. Zamanınız üzerinde bir kontrol sağlamanız gerektiğine dair bir düşünceniz varsa, sizin için önemli olan işleri üretmeye odaklanabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey, önemli olanları yapmak ve diğer insanların krizleri ve dramalarıyla başa çıkmaktan kaçınmak için gününüzde yeterli esnekliği sağlayacak birkaç basit stratejidir.

İşte odaklanmanın ve dikkatinizi daha az dağıtmanın 7 yolu

Odaklanmanın ve dikkatinizi daha az dağıtmanın yolları vardır. Odaklanma problemi tedavi edilebilir. Bu teknikleri kullanarak siz de kendi performansınızı ortaya çıkartabilirsiniz. Çevremizdeki insanlar, sosyal medya araçları (Instagram, Facebook, Twitter vb), Tv yayınları sürekli olarak dikkatimizi dağıtmak üzerine kuruludur. Peki bunların üstesinden nasıl geleceğiz? İşte size odaklanma konusunda yardımcı olacak 7 yol;

En çok odaklandığınız zamanı bulun

Bu, çoğu insan için, sürekli konsantrasyon ve odaklanma için optimum zamanlarının, uyandıktan hemen sonra olacağı anlamına gelir.

Odaklanma problemi konusunda bize yardımcı olacak ilk konu. Uyandığımız andan gün sonuna kadar beynimizin sınırlı enerji kaynaklarını kullanıyoruz. Ve günün saatine bağlı olarak güçlü konsantrasyon ile düşük konsantrasyon arasında hareket ediyoruz. Bu, çoğu insan için, sürekli konsantrasyon ve odaklanma için optimum zamanlarının, uyandıktan hemen sonra olacağı anlamına gelir. Bunu anladıktan sonra, ne zaman en iyi olduğunuzu öğrenmek ve takviminizdeki zamanı mümkün olduğunca korumak için zaman ayırabilirsiniz. Yapmanız gereken şey, en önemli işi her gün en fazla konsantrasyon gerektiren bu zaman diliminde bitirmek için planlamaktır.

Kişisel Gelişim İçin Neler Yapmalısınız? >>

“Rahatsız etme” modunu kullanarak rahat moda geçin.

Elektronik cihazlarımızı rahatsız etmeme moduna geçirebiliriz. Tüm bildirimlerin kapalı olmasını ve telefonunuz veya bilgisayarınız sizi yeni bir e-posta veya mesajla uyarmamasını sağlayabilirsiniz. Çoğu insan, patronları veya müşterileri için sürekli olarak erişilebilir olmaları gerektiğine inanmaktadır. Bu hiç doğru değil. Olanlar, her zaman ulaşılabilir durumunuz nedeniyle, bu insanları ne zaman bir sorunla karşılaşırlarsa önce size yönlendirmeleri için şartlandırdınız. Bu durumda da odaklanma probleminizin artmasına neden oldunuz.

Her gün bir odaklanma zamanı programlayın

Bu teknik sandığınızdan çok daha kolaydır.

Bu teknik sandığınızdan çok daha kolaydır. İlk önce, rahatsız edileme olasılığınızın az olduğu zamanı bulmalısınız. Çoğu kişi güne e-postalarını ve diğer mesajlarını kontrol ederek başlar. Bunu yaparken, sizi rahatsız etmeyeceklerdir. E-postanızı ne zaman kontrol etmeniz gerektiği konusunda bir kural yok. Ancak odaklanma problemi yaşıyorsanız zamanınızı tekrardan planlamanız gerekecek. Çünkü en iyi zamanınızı kullanacaksınız ve bunu e-posta kontrolü ile harcamamlısınız. Bu nedenle e-postanızı saat 10:30’da kontrol etmeye karar verebilirsiniz.

Haftanızı Planlamak İçin 6 Adım >>

Gününüzü önceki gece planlayın

Yaşamın kaçınılmazlarından biri, her zaman için günlük bir planın olmasıdır. Odaklanmanız için kendinizi şartlandırmış olursunuz. Seçim, sahip olduğunuz planın kendi yaptığınız bir plan olup olmadığıdır. Bir planın yoksa, o zaman senin kontrolünü zaman eline alacaktır. Diğer insanların öncelikleri, acil durumları ve dramaları gününüzü dolduracak. Merhum Jim Rohnun dediği gibi:

“Ya günü planlarsın, ya da gün seni planlar.”

Eğer kontrolü ele alıp, yatmadan önce ertesi gün neyi başarmak istediğinizi planlamayı alışkanlık haline getirirseniz, odaklanma konusunda yol almış olacaksınız. Kendinizi işinize daha fazla odaklanmış olarak bulacaksınız. Günde 10 görevin ötesine geçmek için kendinizi zorlamayın. Bunu yaptığınızda, gün içinde ortaya çıkacak krizleri ve diğer bilinmeyen sorunları ele almak için gününüzde yeterli esnekliğe sahip olmayacaksınız. Esneklik oluşturmadığınız zaman, yakında gününüzü planlamayı bırakacaksınız. Yalnızca işiniz ve projeleriniz üzerinde en büyük olumlu etkiye sahip olacak işleri planlayın.

Hedeflerinize Odaklanmak İçin 3 Güçlü Soru >>

“Hayır” demeyi öğrenin

Odaklanma problemi yaşamamızın bir diğer nedeni de "Hayır" diyememek.

Odaklanma problemi yaşamamızın bir diğer nedeni de “Hayır” diyememek. Sorun şu ki her şeyi yapamayız ve bir fırsata “evet” deyince, başka bir fırsata “hayır” diyoruz. Aynı anda iki yerde olamazsınız. Telefonunuza her bildirim geldiğinde “hayır” demeyi öğrenin.

Meslektaşlarınızla dedikodu yapmak istediklerinde “hayır” demeyi öğrenin. Gönüllü olmanız istenen şey sizi heyecanlandırmıyorsa, gönüllülüğe “hayır” demeyi öğrenin. Sadece “hayır” demeyi öğrenin. Fırsatlara, dikkat dağıtıcılara ve kesintilere “hayır” diyerek, daha iyi ve anlamlı şeyler için evet diyorsunuz. Dikkatinizi yoğunlaştırmak istediğiniz şeylere “evet” deyin.

Odaklanma süreniz için dikkat çekmeyen bir ortam yaratın

Sadece konsantre olacağınız, yüksek konsantrasyonlu işler yaptığınız bir yere sahip olun. Şimdi burası temiz olmalı ve sadece işinizi yapmanız için gereken araçlara sahip olmalısınız. Eğer bir rapor yazıyorsanız veya bir sunum hazırlıyorsanız, o zaman bir masaya ve bilgisayara ihtiyaç duyarsınız. İnsanların masalarının üstünde ve çevresinde biriken dosyalar, kağıtlar ve diğer atıkların gitmesi gerekiyor. Temiz, serin ve iyi aydınlatılmış bir ortam, odaklanmanız ve konsantrasyonunuz için her şeyden çok daha fazlasını yapacaktır.

Odaklanamamak, Bir Sorun Mudur? >>

Kasıtlı olun

Gerçek şu ki, kesinlikle bir şeyler yapmanız gerekiyorsa, kasıtlı olmanız gerekir.

Gerçek şu ki, kesinlikle bir şeyler yapmanız gerekiyorsa, kasıtlı olmanız gerekir. Oturmak, odaklanmak ve işi yapmak niyetinde olmalısınız. Mucizevi bir şekilde sizin için tüm işinizi yapacak sihirli hileler veya uygulamalar yok. Odaklanarak çalışmak için kasıtlı olarak zaman ayırmanız ve onları yapmanız gerekir. Bu niyet olmadan, istediğiniz kadar bu makaleyi okuyabilirsiniz. Bu işi yapamazsınız. Sadece, işi yapmak için kasıtlı olarak kendinizi ayarladığınızda, tüm bildirimleri kapattığınızda kendinizi odaklanmış olarak bulacaksınız.

Haftanızı Planlamak İçin 6 Adım >>