Başarıya Giden Yol: Zor Yolu Seçmek

Birçok insan başarılı bir hayat yaşamak istiyor. Ancak pek çoğu, bedelini ödemeye istekli değil.

Birçok harika insanın hikayelerini okuduk ve hepsinin ortak özellikleri vardı. Özellikle, farkına varıp varmadıklarını bilmesek de, hepsinin takip ettiğine inandığımız bir ilke var. İlke şudur:

Zor yolu seçmek

Kolay ve zor yol arasında seçim yaptıklarında, büyük insanlar sürekli olarak zor yolu seçer.

İyi bir örnek, Kentucky Fried Chicken’ın kurucusu Albay Sanders’tir. Bir zamanlar başarılı bir lokantası vardı. Hayat onun için iyi gidiyordu. Fakat bir gün devlet, otoyol kavşağını restoranının önünden başka bir yere taşıdı. Sonuç olarak, restoranına gelen insan sayısı düştü. İşler o kadar kötü gitti ki sonunda restoranını satmak zorunda kaldı. Daha da kötüsü, o zamanlar 66 yaşındaydı.

Onun için kolay yol sadece durumu suçlamak ve hiçbir şey yapmamaktı.

Fakat o zor yolu seçti. Birçok kez reddedilmesine rağmen kapıları çalmaya devam etti. Arabasında uyuduğu zamanlar oldu. Bedelini ödedi ve sonunda Kentucky Fried Chicken’ı kurdu.

Bir başka örnek de Bill Gates ve Paul Allen’ın hikayesidir. 1975 yılında bir derginin kapağında Altair mikrobilgisayarını gördüler. Mikrobilgisayar o sırada yeniydi. Kolay yol sadece dergiyi okumak ve bunun hakkında konuşmaktı. Ama zor yolu seçtiler: Altair için bir programlama dili oluşturmak için üç ay boyunca gece gündüz çalıştılar. Bu ürün Microsoft’u başlattı.

Baktığımız her yerde, bu başarılı insanların bu prensipte yaşadığını görüyoruz. Zor yolu seçiyorlar. Başarı için bir bedel ödüyorlar.

***

Michelangelo bu konuda şunu demiştir:

“Eğer insanlar benim ustalığımı kazanmak için ne kadar çalışmam gerektiğini bilselerdi, bu onlara hiç de harika görünmezdi.”