fbpx

Başkalarını Motive Etmesi Gerekenlere 6 Tavsiye

Bir grup insanın başarısına yön veriyorsanız, başkalarını nasıl motive edeceğinizi öğrenmelisiniz. Başkalarını motive eden şeyleri anlamaya odaklanırsanız ve bu insanların ihtiyaçlarını karşılıyorsanız, ilgili herkes için olumlu ve aydınlatıcı bir deneyim için doğru yolda olursunuz.

İnsanların temel ihtiyaçları karşılanmadığında, genellikle kendilerini verip bir sonraki görevleri üzerinde çalışmaya devam edemezler. Örneğin, bir kişi acıkmışsa, eleştirel düşünme görevine konsantre olamaz. Bu durumda, bu kişinin görevine başlamadan önce yemek yediğinden emin olmanız gerekir. Esas soru, temel ihtiyaçlar yerine getirildikten sonra belirli görevleri tamamlamak için onları nasıl motive edebilirsiniz?

İnsanları motive etmek için aşağıdaki yollardan birini veya fazlasını deneyin:

İnsanlara nazik davranın

Bir lider olarak, insanlara azami saygı ve nezaketle yardım etmelisiniz. Etkili olduklarında iltifat edin. Bilmiyor olabilirsiniz, ama insanlar haklı olarak görüldüklerinde büyük bir motivasyon duyarlar. İnsanlar ne zaman iyi bir iş çıkardıklarını bilmek isterler ve başkalarına nezaketle davranan insanlarla çalışmaktan zevk alırlar.

İnsanlara sorumluluk verin

Başkalarına devretme hakkına sahip olduğunuz belirli görevler varsa, her zaman bu görev için sorumluluk alacak birini seçin. İnsanlar tamamen sorumlu olduklarında, görevi tamamlamak için motivasyonu bulma olasılıkları daha yüksektir.

İyi bir dinleyici olun

Kimse önemli değilmiş gibi hissetmeyi sevmez. Sadece son sözü söyleyen kişi olmanız, önemli karar alma konusunda yardım alamayacağınız anlamına gelmez. İnsanlar bir fark yaratıyormuş gibi hissetmekten hoşlanırlar. Her zaman can kulağıyla dinleyen kişi olursanız, ekibinizi sorunlara çözümler ve yaratıcı fikirler üretmeye motive edebilirsiniz.

Hedefler için onları gerin

Hedef belirleme yeteneklerinizin, başkalarını nasıl motive edeceğinizi öğretmek için uzunca düşünün. Basit ve çok da önemli olmayan hedefler belirlemek istemezsiniz. Ekibiniz onlara zaten hızlı bir şekilde ulaşabilir, ancak olabilecekleri en iyisi olmak için zorlanmazlar.

İnsanları tanıyın

İş arkadaşlarınızla kişisel arkadaş olmak istemeyebilirsiniz, ancak bu onları insan olarak tanımayacağınız anlamına gelmez. İletişim hatlarınızı açık tutun ve onların isteklerine, ihtiyaçlarına, güçlü ve zayıf yönlerine dikkat ederek ekibinizi tanıyın. İnsanlar zekidir ve umursayan ya da umursamayan bir lidere sahip olduklarını bilirler. Onları önemseyen biri için çok çalışmaya daha fazla motive olacaklardır.

Herkesi aydınlıkta tutun

Hiç kimse karanlıkta kalmayı sevmez. Motive ettiğiniz kişilerle düşünün ve kararlarınız hakkında açık olduğunuzdan emin olun. Elbette, bazen paylaşmamanız gereken şeyler olacak. Ancak önemli olan, değerli bir bilgiyi yaymak için çaba sarf etmeniz gerektiği.

Başkalarını motive etmek için çalışırken, onların aidiyet duygusunu güçlendirmek kesinlikle önemlidir. Küçük bir aileye liderlik ediyorsanız, herkesi mutlu ettiğinizde büyük şeylere ulaşmak için motive olurlar.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,701BeğenenlerBeğen
80,389TakipçilerTakip Et
2,042TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Kariyerinizde İlerlemek İçin Bu 15 Beceride Ustalaşın

Kariyerinizde ilerlemek için gerekli beceriler nelerdir? Hangi yeteneklere sahip olmak, sizi kariyer basamaklarında daha hızlı ve emin adımlarla yukarı taşıyacak? İş hayatında tüm bu...

Komik Ve Anlamlı Karikatürler – Gülmek Yaşamaktır

Komik ve anlamlı karikatürler bölümümüzde bu kez gülmenin hayatımıza katkıları üzerinde duracağız. Gülmek, yaşamaktır aslında. Ve kahkahalarınız kadar neşeli zaman dilimi biriktirebiliyorsanız, o kadar...

Etkili Karar Verme Becerisi Nasıl Geliştirilir?

Karar verme becerisi, özellikle bir takımda veya bir organizasyonda çalışırken önemli bir konuda hayati bir seçim veya eylem yapma süreci olarak tanımlanabilir. Yaşamınızda dönüm...

Doğrudan Satışta Kısa Süreli Düşünme Sendromu

Doğrudan satışta kısa süreli düşünme sendromu hakkında bilginiz var mı? Doğrudan satış başarısı ile bakış açınız arasında kuvvetli bir bağ bulunmaktadır. Baş açınızı da...

Müşteri Sadakatini Artırmanın On Etkili Yolu

Başarılı olmak için işletmeler müşteri sadakati geliştirmek için çaba göstermelidir. Etkili bir pazarlama tekniğinin yanında, müşteri memnuniyeti de önemli bir yer tutar. Müşteri hizmetlerinin...

Etkili Öğrenmek İçin Görsel Öğrenme Nasıl Kullanılır?

Etkili öğrenme yaparken görsel öğrenmeden yararlanarak kalıcılık sağlayabileceğiniz kaçınılmaz gerçek. İnsanlar farklı şekillerde öğrenir; birçok öğrenme biçiminden zevkli şekilde öğrenebiliyorlar dediğimiz kuşkusuz ki görsel...