Bu Yılı En İyi Yılınız Yapmak İçin Üç Basit Adım

Şimdi 2019’un başındayız ve bu yılı başından itibaren almanın tam zamanı. Bunun için yapmanız gereken üç basit adım var:

1. Yılın hedefini belirle

2. Her refah düzeyi için stratejiler belirle

3. Gözden geçirmeyi alışkanlık haline getir

Her zaman başka adımlar ekleyebilirken, bu üç adımın temel olduğuna inanıyorum. Bu yılı şimdiye kadarki en iyi yıl yapmak için temel olarak hareket ediyorlar.

Onlara daha ayrıntılı olarak bakalım:

1. Yılın hedefini belirle

Önemli bir şey, hedefin belirli ve ölçülebilir olması gerektiğidir.

Birkaç yıl önce, yılın başında birkaç hedef belirledi. Ne yazık ki, daha sonra bir tane hedefe bile ulaşılmadığını fark ettim. Bu ertesi yıl tekrar oldu.

Hedefini bu yıl için belirle. Mümkünse, yalnızca bir hedef belirleyin, ancak gerçekten en fazla iki tane. Önemli bir şey, hedefin belirli ve ölçülebilir olması gerektiğidir. Örneğin, 2019’da daha fazla gelir elde etmek istediğinizi söylemek yeterli değil. Bunu elde etmek için zaman hedefiyle birlikte istediğiniz rakamı belirtmelisiniz. İyi bir hedef: “Yıl sonuna kadar ayda 4000 TL kazanmak”. Bu kadar spesifik ve ölçülebilir bir hedefe sahip olmak, bunu başarıp başarmadığınızı bilmenizi sağlar.

2. Her refah düzeyi için stratejiler belirleyin

İyi bir başlangıç, refahın dört yönü için stratejiler belirlemektir

Hepimiz refah içinde bir yıl geçirmek istiyoruz. İyi bir başlangıç, refahın dört yönü için stratejiler belirlemektir: finansal, manevi, fiziksel ve sosyal. Oradaki refahınızı artırmak için her yönden ne yapmak istediğinizi belirtmelisiniz. Dört madde için de stratejiler belirleyerek ve bunları yaparak, bir bütün olarak yaşam kaliteniz artacaktır.

İşte dört refah yönü için bir strateji örneği:

Mali: Ayda iki yeni gelir kaynağı keşfedin

Manevi: En az 30 dakika boyunca her gün meditasyon yapın

Fiziksel: En az 20 dakika boyunca haftada üç kez egzersiz yapın

Sosyal: Haftada en az bir yeni insan tanıyın. İstediğiniz gibi bir strateji belirleyebilirsiniz. Bu stratejiler, her yöndeki çabanız için rehberlik eder. Her madde için bir şey yapmanı ve doğru şeyi yapmanı sağlarlar.

3. Gözden geçirmeyi alışkanlık haline getirin

Planlarınızı özden geçirmezseniz size pek yardımcı olmaz

Yılın hedefini ve refah stratejilerini belirlemek, onları asla gözden geçirmezseniz size pek yardımcı olmaz. Yıl boyunca, hiç şüphesiz, yoldan sapmanız ve hizalamanız gereken birçok durum olacaktır. Sizi yeniden inşa edecek olan şey incelemektir ve bu nedenle incelemeyi bir alışkanlık haline getirmeniz gerekir.

Genellikle en iyi inceleme sıklığı haftalıktır. Bu haftalık derlemede, yıllık hedefinize ulaşma ve refah stratejilerini uygulamadaki ilerlemenizi kontrol edebilirsiniz. Gözden geçirme alışkanlığı, tüm yıl boyunca yolda kalmanıza yardımcı olur.

Bu üç adım basit görünebilir, ancak bu yılı şimdiye kadarki en iyi yıl yapmanız için size büyük avantaj sağlayabilir. Tabii ki şu an, başlamak için en iyi zaman…