Kişisel gelişim bölümümüzde bu defa kader ve özgür irade konusuna değineceğiz. Acaba başımıza gelenler bizim elimizde mi yoksa kader mi? Bu sorular üzerinde duracağız.

Kader Nedir?

Kader (Arapça: قدر, İngilizce: Destiny, fate; felsefedeki adıyla determinizm), bütün olayların önceden ve değişmeyecek biçimde düzenlediğine inanılan ezeli takdir. Alın yazısıYazgı veya Mukadderat olarak da anılır.

Bir çok insan hayatında gerçekleşen olumsuz durumlarda her zaman kendi kaderini suçlar, bu durum hayattaki en büyük yanılgıdır. Çünkü suçu kendimizden başkasına attığımız zaman vicdan rahatlaması denilen durum gerçekleşir. Her şey kaderin suçu değildir.

Kader kavramı üzerinde çok tartışılmıştır. Bu konu da belli başlı doğrular vardır. Kader kavramı insanların zamanı oluşturmasıyla farklı bir boyut kazanmıştır. Daha doğrusu zaman kavramının oluşmasıyla insanlar bir şeyleri yanlış yorumlamışlardır.

Tanrı tüm zamanlara hakim bir varlıktır ve bizim hangi yoldan gideceğimizi, hayatımızda ne gibi kararlar alacağımızı ve nasıl hareketlerde bulunacağımızı bilmektedir. Aynı zamanda özgür irade dediğimiz bir şey vardır. Yani Tanrı bizim özgür irademizle neyi seçeceğimizi veya neyi seçmeyeceğimizi bilmektedir. 

Kişisel Gelişim İçin Yapmanız Gerekenler – Analiz Derdi Geride Bırakır >>

Özgür İrade Nedir?

Özgür İrade - Özgür irade, kişinin eylemlerini, arzu, niyet ve amaçlarına göre kontrol altında tutabilme ve belirleme gücüdür.

Özgür irade, kişinin eylemlerini, arzu, niyet ve amaçlarına göre kontrol altında tutabilme ve belirleme gücüdür. Tanrı tüm zamanlara hakim olduğu için bizim geçmiş zaman dediğimiz ruhlar aleminde gelecekte ne gibi bir adım atacağımızı bilmektedir. Kaderimiz bizim özgür irademizle şekillenmektedir.

Seçmiş olduğumuz her yoldan ve attığımız her adımdan biz sorumluyuz. Karşımıza çıkan negatif durumların suçlusu kader veya Tanrı değildir. Her şey bizim seçimimizdir( bazı istisnai konular hariç; kaza gibi, doğduğumuz ve öleceğimiz tarihler gibi). Yani bizim irademizin dışındaki durumlar hariç her şeyden bizler sorumluyuz. Dolayısıyla ortada suçlu yok, özgür irademiz sayesinde yaşadığımız hayatımız var.

2021 İçin Edinmeniz Gereken 21 Kişisel Gelişim Hedefi >>

Konumuzu Antik Yunan’ın ünlü tragedya yazarı, Sophokles’in sözüyle daha iyi açıklayalım. 

” Kader, harekete geçmeyen kişiye asla yardım etmez.”

Bu sözümüzde de görüldüğü gibi her şey bizim elimizdedir. Kaderimizde bizim elimizdedir. Yolun da gitmeyen bir şeyler varsa harekete geçip olan durumu değiştirmeliyiz. Hayatımızı değiştirmek için yeni şeyler yapmalıyız, yeni şeyler denemeliyiz, öğrenmeliyiz. Ancak o zaman hayatımız da güzel şeyler gerçekleşir.

Attığımız adımları çok iyi atmalıyız, verdiğimiz kararları çok iyi almalıyız, denemekten korkmamalıyız. Kısacası hayatımızın iplerini elimize alıp, kimseyi veya herhangi bir şeyi suçlamadan, harekete geçmeliyiz. Çünkü kader, harekete geçenlere yardım eder ve her şey daha güzel olur.

2021 için edinmeniz gereken kişisel gelişim hedefleri neler? Kişisel hedefler, geleceğimizi planlamamıza yardımcı olur. Başarı yolunda, edinmeniz gereken becerileri, değişim ve gelişim için alışkanlıklar edinmenizi sağlar. Neyi başarmak istediğimizi bildiğimizde, hedeflerimize ulaşmak için bir eylem planı yapmak daha kolaydır.

Ayrıca kişisel gelişimimize de yardımcı olurlar. Kendiniz için ne tür bir seçim yapacağınızdan emin değilseniz, listelenen bu fikirleri dikkate alabilirsiniz. İşte hayatınızda belirleyebileceğiniz ve başarabileceğiniz kişisel hedefler.

Son Derece Başarı 12 İnsanın Önemli Alışkanlıkları >>

2021 İçin Edinmeniz Gereken Kişisel Gelişim Hedefleri

2021 yılı için kendiniz üzerinde çalışmanız gerekmektedir. 2020 senesi biterken, geçtiğimiz yıl için belirlediğiniz hedeflerinizin ne kadarını yaptığınız, hangilerini başaramadığınız konusunda bir gözlem yapmanız gerekiyor. İyi haber, daha sene bitmedi. Hala zamanınız var. Kendi nezdinizdeki ününüzü korumak için son düzlüktesiniz.

Daha sonra hemen yeni yıl planları üzerinde çalışmalısınız. Burada size bakış açısı verecek, kişisel gelişim hedefleri bulunmaktadır. Belli bir sıraya göre yapılmamıştır. Bu sene kendi sınırlarınızı zorladığınız muhteşem bir yıl olabilir. Bu tamamen sizin ellerinizde. İşte size yardımcı olacak bazı fikiler;

 1. Öğrenmeyi asla bırakmayın

Yeni kitaplar okuyarak ve yeni hobiler edinerek zihninizi aktif tutun.

Yeni kitaplar okuyarak ve yeni hobiler edinerek zihninizi aktif tutun. Hayatınızın her günü zihinsel olarak zinde kalmanız daha olasıdır. Bu nedenle hayatınızda öğrenmeyi asla bırakmayın.

 1. Kusurlarınızı kabul edin

Kimse mükemmel değildir. Sürekli olarak kusurlarınızı kabul etmeye çalışın. Kendinize tüm olumlu niteliklerinizi hatırlatın. Pozitif özellikleriniz üzerinde çalışın. Sürekli negatif özelliklerinizi konuşmak, sizi çok daha geri götürecektir. Dikkatli olun, kelam her şeydir.

Kişisel Gelişim İçin Neler Yapmalısınız? >>

 1. Kendinize daha çok inanın

Kendinize inanmazsanız, hayatta çok şey başarmanız pek olası değildir. Şimdiye kadar bazı şeyleri başardınız. Bu yüzden bu, bir kişiyi kime çevirdiğiniz hakkında bir şeyler söylemeli. Daha da ileri gidebileceğinize ve yeni başarı seviyelerine ulaşabileceğinize inanın.

 1. İç sakinliğinizi geliştirin

Gerçek bir büyüme işareti, hayatta kötü şeyler olduğunda bu kadar olumsuz tepkili olmamayı öğrenmektir. Meditasyon yoluyla içinizdeki sakinliğinizi geliştirin. Hayat başınıza gelenler ile ilgili değil, onlara karşı nasıl tepki verdiğinizle ilgilidir.

 1. Erken kalkmayı alışkanlık edinin

Edinmeniz gereken kişisel gelişim hedefleri için bir diğer önemli konu gününüze erken başlamaktır.

Edinmeniz gereken kişisel gelişim hedefleri için bir diğer önemli konu gününüze erken başlamaktır. Geç kalmak zaman kaybıdır. Erken yatarak daha fazla enerji ve erken uyanarak işleri halletmek için daha fazla zaman kazanın.

 1. Daha yaratıcı olun

Yaratıcı insanların problemleri daha iyi çözebildiklerini her yerde okumuş olabilirsiniz. Yaratıcı yönünüze dokunarak problem çözme becerilerinizi geliştirin. Sanat, müzik veya benzersizliğinizi parlatan başka bir şey yapın.

Kişisel Gelişim İçin En Sağlıklı Yaklaşımlar Nelerdir? >>

 1. Dinleme becerilerinizi geliştirin

İyi bir dinleyici olmak, insanlarla daha etkili bir şekilde iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır. İnsanlar sizinle konuşurken duyulduğunu hissettirdiğiniz için sizi daha çok takdir edecek.

 1. Size meydan okuyan faaliyetler yapın

Hepimiz hayatımızda arada bir zorlayıcı bir faaliyet yapabiliriz. Bize hayatta bir şeyler yapmak için ne kadar yetenekli olduğumuzu gösterebilirler. Rahatsız olabileceğiniz veya yapabileceğinizden emin olamayacağınız yeni bir aktivite düşünün ve ne olacağını görün. Hayatta arzuladığınız her şeyi denemeniz için size güven oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Kişisel Gelişiminiz İçin Mutlaka İzlemeniz Gereken Network Okulu Tv Videoları >>

 1. Geçmişinizi kabul edin

Hepimizin değiştirebilmeyi dilediğimiz bir geçmişi var, ama yapamadığımız için, bunu kabul etsek daha iyi olur.

Hepimizin değiştirebilmeyi dilediğimiz bir geçmişi var, ama yapamadığımız için, bunu kabul etsek daha iyi olur. Başkalarına veya kendinize vermiş olabileceğiniz acıyı ve incinmeyi bırakmak kişisel gelişim hedefleri arasında olmalıdır.

 1. Kişiliğinizi geliştirin

Hepimizin mutlu ve başarılı bir yaşam sürmek için en ideal olmayan kişilik özelliklerine sahibiz. Olmanız gerektiği kadar disiplinli değilseniz veya olmanız gerektiği kadar sabırlı değilseniz, bunlar kendiniz için belirlemeniz gereken iyi kişisel gelişim hedefleridir. Daha disiplinli, daha sabırlı olmak veya yararlanabileceğiniz başka herhangi bir olumlu özellik edinin.

20’li Yaşlar İçin Kişisel Gelişim Hedefleri >>

 1. Yalnız kalmak için zaman ayırın

Kendinizle olan ilişkiniz, başkalarıyla olan ilişkiniz kadar önemlidir. Yalnız kalmak için zaman ayırın ve kendinizle kaliteli zamanın tadını çıkarın.

 1. Daha bağışlayıcı olun

Herkes hata yapar. Kin tutmak size hiçbir fayda sağlamaz. Seni incitenleri affet ve acıdan uzaklaş. Göreceksin, çok daha iyi olacaksın.

 1. Sevdiklerinize, takdir edildiğini hissettirin

Ortaklarımızı arada bir hafife aldığımız için hepimiz suçlu olabiliriz.

Ortaklarımızı arada bir hafife aldığımız için hepimiz suçlu olabiliriz. Partnerinizin daima takdir edildiğini hissetmesi için elinizden gelenin en iyisini yapın. Hayatınıza getirdikleri şeyler için onlara teşekkür edin.

 1. Sevdiklerinizle daha fazla zaman geçirin

Zaman değerlidir. Hiçbirimiz için bunun ne zaman ve nasıl biteceğini bilmiyoruz. Sevdiklerinizle olabildiğince çok zaman geçirmek her zaman önemlidir.

Kişisel Gelişim İçin Mutlaka Okumanız Gereken 10 Kitap Önerisi >>

 1. Zihinsel sağlığınıza özen gösterin

Ruh sağlığı, hayatınızda sürekli olarak bir öncelik olmalıdır. Hayatınız gerçekten stresli hale geldiğinde rahatlamak ve gevşemek için zaman ayırın. Gerçekten zorlandığınızı düşünüyorsanız profesyonel yardım alın.

 1. Fiziksel sağlığınızı iyileştirin

Kendinize bakmak her zaman iyi bir kişisel hedeftir. Daha iyi hissetmenize ve daha mutlu olmanıza yardımcı olur. Kendinizi fiziksel olarak iyi hale getirmek için daha fazlasını yapmanın yollarını bulun. Ağırlık kaldırabilir, yürüyüşlere çıkabilir veya hoşunuza giden bir tür fiziksel aktivite yapabilirsiniz. Fiziksel olarak ne kadar iyi hissederseniz, zihinsel ve duygusal olarak o kadar iyi hissedebilirsiniz.

Kişisel Gelişiminiz İçin Mutlaka Okumanız Gereken Kısa Hikayeler >>

 1. Yeni bir beceri öğrenin

Kaç yaşında olursan ol, yeni bir beceri öğrenmeyi asla bırakmamalısın.

Kaç yaşında olursan ol, yeni bir beceri öğrenmeyi asla bırakmamalısın. Çok karmaşık bir şey olmak zorunda değil; sadece ilginç bulduğunuz bir şey olabilir. Belki bir gün bahçe düzenlemeyi öğrenmeyi deneyebilirsin. Belki yeni bir enstrümanı nasıl çalacağını öğrenebilirsin. Yeni şeyler öğrenmeye devam etmek, zihinsel olarak zinde kalmanıza yardımcı olabilir.

 1. Bir iş kurun

2021 yılı için edinmeniz gereken kişisel gelişim hedefleri arasında kendi işinizin patronu olmak da yer almalıdır. Çünkü bazen bir başkası için çalışmak zorunda kalmadan daha fazla zaman kaybetmek istemediğinize karar vermek bu gibi anları alır. Artık yapmak istediğiniz iş fikrini veya hayalini kurduğunuz ev kariyerinden işe başlamak için bir plan oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Kişisel Gelişiminiz İçin İzlemeniz Gereken Film Önerileri >>

 1. Zamanınızı daha iyi yönetin

Son zamanlarda kendinizi evden çalışırken bulduysanız, zaman yönetimi özellikle iyi bir iş hedefidir. İşleri halletme zamanı geldiğinde dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınma konusunda daha dikkatli olun.

Planlanmış görevlerinize odaklanacağınız ve herhangi bir sosyal medyaya veya işle ilgili olmayan diğer materyallere bakmayacağınız zaman blokları belirleyin. Zamanınız konusunda daha gayretli olmak, işinizin daha verimli yapılmasına yardımcı olur ve belki de patronunuzu sonunda sizi terfi ettirecek kadar etkileyecektir.

 1. Liderlik rolleri için gönüllü olun

Baskın bir karakter değilseniz, liderlik rolleri için gönüllü olmayı asla teklif etmeyen insanlardan birisiniz. Kendinizi bir şeyden sorumlu olma pozisyonuna sokmak biraz korkutucu olabilir. Buna rağmen, bu hedef muhtemelen iş için belirleyebileceğiniz en iyi hedeflerden biridir. Çünkü liderlik rollerini üstlenmek, özgüveninizi geliştirmek için harika bir yol olabilir.

Size durumları yönetme pratiği yapma şansı verir. Bu nihai kararları vermek zorunda olan kişi olarak karar verme becerilerinizi geliştirirsiniz. Bir durum için en iyisi olduğuna karar verdiğiniz şeye güvenmeyi öğrenebilir ve insanları en iyi gördüğünüz şekilde yönlendirirken rahat olabilirsiniz. Kendi işinizi yürütmeye veya liderlik etmek istediğiniz bir grup kurmaya karar verirseniz, bu tür becerileri geliştirmek iyi bir hazırlık olabilir.

2020 İçin Edinmeniz Gereken Kişisel Gelişim Hedefleri Nelerdi? >>

 1. Kişisel gelişim hedefleriniz için ekstra çaba sarf edin

Yaptığımız iş her zaman zevk aldığımız şey olmasa da, fazladan çaba göstermeyi alışkanlık haline getirmek, yönetimi etkilemenin başka bir yolu olabilir.

Tam çalışma zamanı geldiğinde ortaya çıkan ve sonra zaman aşımına uğradığı zaman oradan ayrılan işçiler var. Yaptığımız iş her zaman zevk aldığımız şey olmasa da, fazladan çaba göstermeyi alışkanlık haline getirmek, yönetimi etkilemenin başka bir yolu olabilir.

Yönetimi etkilemese bile, iş ahlakınızı geliştirmenize yardımcı olur. İster o işte ister başka bir işte olsun, sonunda sahip olmak istediğiniz kariyer yolunda ilerlemenize yardımcı olacak iyi bir iş ahlakı geliştirmek önemlidir.

Hedeflerinizi nasıl belirlersiniz

Ne kadar uzun süreye ihtiyacınız olursa olsun, gerçekten neyi başarmak istediğinizi düşünün. Neyi başarmak istediğinize dair iyi bir fikriniz olduğunu düşündüğünüzde, bu hedefleri yazın ve planlamaya başlayın.

2021 yılı için edinmeniz gereken kişisel gelişim hedefleri yazımızı okudunuz. Sizler bu sene neleri hedef olarak belirlediniz? Kişisel hedeflerinizi bizimle yorum kısmından paylaşarak, hedeflerinize olan inancınızı daha da güçlendirebilirsiniz.

İçe Dönük İnsanlar İçin Networking İpuçları >>

Öncelik belirlemek, başarınızı artıracak en önemli etkendir diyebiliriz. Peki yapılacaklar listenizdeki her öğenin çok önemli olduğunu düşündüğünüz için her gün tüm görevlerinizi tamamlamaya mı çalışıyorsunuz? Tüm bu görevleri başarmak için zamanınız sınırlı mı? Cevabınız evet ise, o zaman hayatınızdaki net bir öncelikler listeniz olmayabilir.

Zamanınızı etkili bir şekilde yönetmek ve hedefleriniz doğrultusunda ilerlerken neyin önemli olduğunu bilmek için net bir öncelikler listesine sahip olmak gerekir. Sürekli olarak çok fazla görev üstlenirseniz, sonunda kendinizi strese sokabilirsiniz.

Unutmayın, hedefiniz gelecekte ulaşmak istediğiniz bir hedeftir. Öncelikler, bu hedefe ulaşmak için belirlemeniz ve odaklanmanız gereken şeylerdir. Bir öncelikler listesine sahip olduğunuzda, yaşam görevinizle uyumlu değişiklikleri ve kararları uygulama şansınız artar.

Hayatta Sahip Olmanız Gereken En Önemli 7 Öncelik

Herkes farklıdır ve herkes farklı şeyleri önemseyecektir. Ancak, bazı ortak konular hepimizi birbirine bağlar. Bu öncelikler listesindeki her öğenin sizinle rezonansa girdiğini bulamayabilirsiniz, ancak muhtemelen en azından birkaçı olacaktır. Öncelikleriniz konusunda net değilseniz, öncelik belirlemek konusunda çalışmalısınız. Bunlar düşüncelerinizi ve enerjinizi nereye koymanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Öncelik Planlama Teknikleri – Zaman Yönetimi >>

 1. Yaşam Misyonunuz

Kişisel yaşam misyonları size anlam ve mutluluk verecek önceliklerdir. Bunlar, başarılı olmanın ötesinde yaşamanızı sağlayan, aynı zamanda hayatta önemli bir şey üzerinde çalışmanızı sağlayan şeylerdir. Hayattan ne istiyorsunuz? Onlara olan bağlılığınızdan ödün vermeden bu şeylere öncelik verdiğinizde, her zaman hedeflerinize ulaşırsınız.

Öncelik belirlemek konusunu düşünürken misyon ifadenizi tanımlayın ve yaşamdaki amacınıza ulaşmak için yapmanız gereken şeyleri belirleyin.

 1. Fiziksel Sağlık

Sağlığınız çok önemlidir ve öncelikler listenizde ilk sırada yer almalıdır. Refahınızı, rahatlığınızı ve genel tutumunuzu belirler. Kötü sağlık sizi mutluluğunuzdan mahrum eder ve genel üretkenliğinizi azaltır. Bu nedenle kötü sağlık döngüsünü kırmanız gerekir. İşte fiziksel sağlığınızın neden öncelikler listenizde olması gerektiği:

Etkili İletişimi Etkileyen Faktörler >>

 1. Aileyle Kaliteli Zaman Geçirmek

Öncelik belirlemek deyince aile genelde arka plana atılır. Ancak iş yerinde kötü bir zaman geçirdiğinizde, desteğin ilk ayağı her zaman ailenizdir. Aileyle geçirilen zaman, benlik saygınızı artırır, olumlu alışkanlıkları teşvik eder ve anılar oluşturur. Yakın ailenizle zaman geçirmeye öncelik verin ve bu zamanı iyi değerlendirin. Birlikte egzersiz yapın, yemekten sonra yürüyüşe çıkın, birlikte okumak için bir kitap seçin, yemek yapın veya birlikte yemek yiyin. Beraberliğe öncelik verin! İş yerinde başarılı olabilir ve yine de ailenizle kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

 1. Sağlıklı İlişkiler Kurmak

Hayatta anlam ve amaç bulmada ilişkiler önemlidir. Ailenizden sonra, arkadaşlarınız, meslektaşlarınız veya topluluğunuzun üyeleri hayatınızda hayal edebileceğinizin ötesinde önemli roller oynarlar.

Northwestern Tıbbına göre sağlıklı ilişkilere öncelik vermek stresten sorumlu olan stres hormonu kortizolün üretimini azaltabilir. Bir araştırma, evli insanların psikolojik stres yaşama olasılığının düşük olduğunu ortaya çıkardı. Bunun nedeni, ilişkilerin sunduğu duygusal ve sosyal desteğin stres için mükemmel bir tedavi olabilmesidir.

 1. Ruh Sağlığı

Ruh sağlığı, öncelik belirlemek deyince mutlaka aklınızın bir köşesinde olması gereken bir kavramdır. Her zaman iş, sosyal sorumluluklar, çalışmalar, aile ve günlük aktivitelerle meşgul müsünüz? Cevabınız evet ise, zihinsel sağlığınıza öncelik vermeniz gerekir. Meşgul olduğunuzda veya çok çalıştığınızda nasıl hissettiğinizi araştırmak için bir rutin oluşturun. Kendinizi kontrol altında tutmak için aşağıdakileri yapmayı deneyin.

Bugün Başlamanız Gereken 11 Finansal Alışkanlık >>

 1. Finans

Para önemsiz değildir. Mutluluğu satın almasa da, mutlu kalmak için en azından ihtiyacınız olanın üzerinde kazanmanız gerekir. Faturaları ödemekte ya da kendinizi beslemekte zorlandığınızda hayat perişan olabilir, bu yüzden mali durumunuza öncelik verin! Robert Kiyosaki Cashflow Quadrant adlı kitabında şunları tavsiye ediyor:

“Hayatınız boyunca para için çalışmak yerine, paranın sizin için çalışmasını sağlayın.”

Robert, sadece tasarruflarınız ve yatırım hedefleriniz üzerinde çalışmanızı tavsiye ediyor. Öyleyse , mali durumunuzu nasıl önceliklendirir ve iyileştirirsiniz ?

 1. Kişisel Gelişim

Lou Holtz’un sözleriyle, “Ya büyüyorsun ya da ölüyorsun!”. Sıradanlık ve gönül rahatlığından kaçınarak hayallerinizin insanı olabilirsiniz. Kendinizi geliştirmenin basit yolları var. Hayatınızı olumlu yönde etkileyebilecek TEDx Konuşmaları‘nı izleyebilir, kişisel gelişim kitapları okuyabilir veya yeni beceriler öğrenebilirsiniz. Alanınızın dışında bir şeyler öğrenmek kötü bir fikir bile değil. Öğrenmek yaşamayı sürdürür! Size uygun bir kişisel gelişim planı oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Hedeflerinizi Tanımlayın

Hedeflerinizi (genel liste) tanımlayın ve genel listenizi belirli öğelere bölerek daha spesifik olun. 20 TL kaybedin, bir sertifika kazanın, yeni bir rol için antrenman yapın, vb. Akıllı hedefleri nasıl belirleyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 1. Güçlü Yönlerinize Odaklanın

Belirli hedeflere ulaşmak için güçlü yönlerinizi ve eksikliklerinizi vurgulayın. O halde neden onları gerçeğe dönüştürmek istediğinizi tanımlayın. Size nasıl fayda sağlayacaklar?

Kitap Önerileri – Kişisel Gelişim Kitapları >>

 1. Görselleştirin

Hedeflerinize ulaştığınızı hayal edin. Şunları yapabilirsiniz Bir vizyon devre tasarımı nasıl görüneceğini başarı görmenizi sağlamaktır. Daha sağlıklı ve daha mutlu bir senin fotoğraflarını seçin!

 1. Planınızı Düzenleyin

Oyun planınızı oluşturun. Oraya nasıl gideceksin? Ne gerektirecek? Yeni bir beceri mi öğreniyorsunuz? Çevrimiçi bir kursa abone misiniz? İyileştirmek için atmanız gereken eyleme geçirilebilir adımları tanımlamanız gerekir.

Küçük başarılara ulaştığınızda kendinizi ödüllendirebilmeniz için ilerledikçe küçük kilometre taşları belirlemeyi unutmayın.

Sonuç

Şimdiye kadar en önemli önceliklerinizin ne olduğundan emin değilseniz, oturup sizin için önemli olan her şeyi listelemeniz gerekebilir. Örneğin, tükenmişseniz ve sağlığınıza zarar veriyorsa, o zaman sağlığınıza öncelik vermeniz gerekir. Sağlıklı değilseniz odaklanmanın ve üretken olmanın bir yolu yok.

Bir sonraki adım, bir oyun planı oluşturmaktır. Örneğin, tükenmişliği önlemek için neler yapabileceğinizi vurgulayabilirsiniz . Farkındalık, bir psikologla konuşmak veya işe ara vermek olabilir. Ardından, oyun planınızı uygulamak için zaman ayırın.

Son olarak, doğru yolda olup olmadığınızı anlamak için bir öz değerlendirme testi yapın. İlerlemenizi değerlendirmek için yardıma ihtiyacınız varsa, sorumluluk ortağınız, eşiniz, meslektaşınız veya akıl hocanızla konuşabilirsiniz.

Başarılı bir Amerikan kurgu yazarı ve Cosmere Universe’ün arkasındaki beyin olan Brandon Sanderson’ın sözlerini tamamlayacağız:

“Harika bir adamın işareti, hayati olanları başarmak için önemli şeyleri ne zaman bir kenara bırakacağını bilen kişidir.”

Michael Phelps’ten Öğrenmeniz Gereken 7 Ders >>

Başarılı distribütörler ortak bir özelliği paylaşır: başarılı olma isteği. Irk, cinsiyet, eğitim, görünüm, konum ve maddi durum önemli değil. Başka herhangi bir ayrımdan bağımsız olarak, bu ortak özellik – sağlam bir şekilde belirlenmiş bir neden – hepsine, her ne pahasına olursa olsun başarıya ulaşma yeteneği verir. “Başarısızlık bir seçenek değildir” derken gerçek anlamda bu kavramı yaşıyorlar.

“Başarılı distribütörler ortak bir özelliği paylaşır: başarılı olma isteği.”

Herkesin başarılı olmak için kendi sebepleri vardır. Kendinizin ne olduğunu belirlemeniz ve her gün kendinize hatırlatmanız gerekir. Unutma ki bu iş bir maraton, sprint değil.

Sponsor olarak, oynayabileceğiniz en değerli rollerden biri, sırayla, kendi motivasyonunuzu incelemek ve kendilerini keşfetmek için, organizasyonunuza yardımcı olmaktır. Sadece nedenlerini bilmeleri kritik değil, sizin de bilmeniz gerekir. Daha sonra, iş istedikleri gibi gitmediği zamanlarda, onlara neden baskı yapmaları gerektiğini nazikçe hatırlatabilirsiniz.

Network Marketingde Hedef Nasıl Belirlenir? Hemen Öğrenin >>

İşte yeni distribütörünüzden nedenini ortaya çıkarmaya başlamasını isteyebileceğiniz bazı sorular. Siz de kendinize aynı soruları sormak isteyebilirsiniz:

Bu işi neden yaptığınızı, siz ve aileniz için ne yapmak istediğinizi belirledikten sonra, cevaplarınızı yazmak önemlidir. Düşün, konuş, yaz ve son olarak öğret . Bu adımlar, belirlediğiniz hedeflerin tümüne sahip olmanızı ve onlara ulaşacağınız sarsılmaz bir inancı verir.

Hedeflerinize ulaşmak için bir zaman çizelgesi belirleyin

Şimdi neden başarılı olmak istediğinizi belirlediğinize göre, hedeflerinizi yazma ve hedeflerine ulaşmak için bir zaman çizelgesi belirleme zamanı.

Şimdi neden başarılı olmak istediğinizi belirlediğinize göre, hedeflerinizi yazma ve hedeflerine ulaşmak için bir zaman çizelgesi belirleme zamanı. İki tür hedef vardır:

“Unutma ki bu iş bir maraton, sprint değil.”

1) Kişisel:  daha fazla boş zaman, aile üyelerine yardım, hayır kurumlarına ya da kiliselere yardım, daha fazla tatil vb.

2) İşiniz:  finansal bağımsızlık, tazminat planınızdaki bir sonraki aşama veya belirli bir gelir düzeyi. Kişisel veya iş, tüm etkili hedefler bu özellikleri paylaşır:

Bu pragmatik özelliklerin ötesinde, her etkili hedefin daha derin, daha önemli ve daha kritik bir özelliği var: o kadar çok istiyorsun ki, bunun için fedakarlık yapmak istiyorsun – ve bırakmak asla bir seçenek değildir!

Başarılı distribütörler tarafından paylaşılan bir özelliği hatırlayın: başarılı olma arzusu. Sizin “nedeniniz” bunu ne gerekiyorsa yapmaya, tüm hedeflerinize ulaşmak için sizi taşıyamaya itecektir. Erken kalkıp geç yatmana yardımcı olacak şey budur.

Girişimciler Nasıl Motive Olur? >>

Hedefler odaklanmanıza yardım eder

Belirli hedefler, gün içinde ve gün dışında bir sonraki adımlarınıza odaklanmanıza yardımcı olur.

Sizin nedenleriniz uzun vadeli bir resmi kafanıza canlı tutar. Belirli hedefler, gün içinde ve gün dışında bir sonraki adımlarınıza odaklanmanıza yardımcı olur.

Ağ oluşturma kariyerimdeki ilk hedefim, yarı zamanlı olarak yaptığım işin gelirini, tam zamanlı işimin geliriyle eşitlemekti. (Başka bir deyişle, patronumu kovmak için!) Asıl takvimim bunu 6 ayda elde etmeme rağmen, bunu başarmam 10 ay sürdü – ama başardım. Her gün yapmam gerekeni yapmaya odaklandım; hiçbir şey yoluma çıkmayacaktı. Sonunda tam zamanlı işimden ayrıldığım gün söyleyeceğim şeyin konuşmasını kafamda tekrar tekrar oynadım. Hedefime ulaşmak için kendimi görselleştirdim.

Bir sonraki hedefim, o şirkette en üst sıradaki pozisyona ulaşmaktı . Bu amaç için zaman çizelgem iki yıldı. Kalıcılık ve pek çok iniş çıkış aldı ve planladığımdan yüzde 50 daha uzun sürdü. Ancak üç yıldan biraz fazla bir süre sonra bu pozisyona terfi ettim.

“Bu işte başarı elde etmek, yüzde 10 “nasıl” ve yüzde 90 “neden”.”

Hedefimi gerçekleştirdim, çünkü ulusal sözleşmemizdeki bir numaralı noktaya terfi etmek için yanma arzum vardı. Bunu o kadar çok istedim ki, olaydan çok önce terfi ettiğimi görebildim. Hatta sahneye yaklaşırken çalınacak şarkıları bile seçtim.Bu üç yıl boyunca, pes etmek istediğim zamanlar oldu… Ama nedenlerim çok güçlüydü. Bırakmak bir seçenek değildi.

Ancak bütün bunlar kendi başına yeterli olmazdı. Hedefime ulaşmamın başka bir nedeni daha vardı: Her gün yazıp uygulayacağım adım adım bir planım vardı. Sen de yapabilirsin!

*** Uluslararası organizasyon kurmuş bir Network Marketing liderinden alıntıdır.

Ticaretinizde Ciddi Bir Başarı İçin Altın Kurallar >>

Network marketingde hedef nasıl belirlenir? SMART hedefler nasıl oluşturulur? Network marketingde başarılı olmanın yolları konusunda ilk sırada gelir. İşin püf noktasını öğrenmek istiyorsanız hayal, hedef konusundan başlamalısınız. Peki nasıl?

İnsanlar hayallerine ve hedeflerine ulaşabilmeleri, ileride hangi noktaya geleceklerine karar vermeleri için hayal kurarlar. Bu hayalleri hedef olarak belirlemelidirler. Bizler çocukken çok fazla hayal kurarız. Bunları ilerleyen zamanlarda unutmaya ve azaltmaya başlarız. Çünkü yaşımız büyüdükçe çevremizden, yaşantımızdan, olduğumuz bölgeden, bulunduğumuz konumdan ve ailemizden gelen okuma ya da çalışma baskısından dolayı hayallerimizi bastırmaya, azaltmaya, hatta hayal kurmamaya başlarız.

Dolayısı ile network marketinde hedef belirlemek konusunu hiç önemsemeyiz. Tüm bunların nedeni okul, dersler, çalıştığımız iş ve izlediğimiz televizyon dizileridir. Ailemiz ve yakın çevremizin baskısı sürekli oku adam ol yönündedir bu yüzden biz kendi becerilerimizi geliştiremeyiz, sevdiğimiz işi hayalini kurduğumuz işi yapamayız.

Çocukluğumuzdan beridir çevremizden ve televizyon dizilerinden aklımızda hep şunlar kalır. Zenginler kötüdür, zenginler çalar, zenginler haram yer, zenginler insanların üzerine basarak yükselir vs. Bunlar bizi hayallerimizden, hedeflerimizden ve gitmek istediğimiz noktadan uzaklaştıran gereksiz şeylerdir.

Network marketingde önce kazanıp, sonra mı hayal kurmalıyız? Yoksa tam tersi mi?

İnsan doğasında hayal kurmak, hedef belirlemek ve bunlar için çalışmak vardır.

İnsan doğasında hayal kurmak, hedef belirlemek ve bunlar için çalışmak vardır. Belli bir yaştan sonra işe başladığımızda Türkiye ortalamasında 10 saat çalışırız, işe gidip gelmek için 2 saatimizi harcarız, 8-9 saat uyuruz, 1 saat yemek yeriz, 2-3 saatte TV izleriz. Böylece günlerimizi, haftalarımızı, aylarımızı hatta yıllarımızı geçiririz. Birde bakarız ki 65-70 yaşına gelmişiz.

Bütün o kurduğumuz hayaller, bütün o belirlediğimiz hedeflerden çok ama çok uzaktayız. Bu yüzden network marketing yapmaya başladığımızda hayal ve hedeflerimizi çok net bir şekilde belirlemeliyiz. Çünkü bizi hayallerimize ve hedeflerimize götürebilecek en basit yol network marketing‘dir. Bu neden network marktingde hedef belirlemek özemlidir.

Yaptıklarından değil yapmadıklarından pişman olursun.

Genelde toplumda hayallerden konuşurken insanlar kendilerini çokta rahat hissetmezler. Bu konuyu anlamadığımız sürece bize hiç kimse yardımcı olamaz. Bütün insanların unuttuğu şeydir hayalleri. Çünkü ömür boyu işe eve işe eve gidip gelmekten ibaret bir hayatımız var. Düşünmeye vakit ayıramadığımız için hayallerimizi düşünmüyoruz bile.

Network Marketingin Temel Aktivitesi: Tanıtım Nasıl Yapılır? >>

Biraz çocukluğumuza geri dönelim, çünkü hayalleri olmayan bir çocuk yoktur. Çocukluğumuzda ben şöyle olacağım, ben büyüdüğümde buraya gideceğim ben böyle bir araba alacağım diyorduk. TV de gördüğümüz her şeyi istiyorduk buda o zamanlarda henüz aklımızın saf olduğundan dolayıydı. Henüz realiteler yerleşmiş değildi. Her şeyi yapabilirim hatta uçabilirim bile diyorduk.

Kırk yıl çalıştıktan sonra bırakın uçmayı bir uçak bileti bile alamıyoruz. Peki bize ne olmaktadır, realite alanına giriyoruz her ay geçinme düşüncesinin sahip olduğu bir yere ve dolayısı ile tüm sahip olduğumuz hayallerimizi unutuyoruz. En üzücü şey hayal kurma kabiliyetini, hayal kurma yetisini kaybetmiş olmamızdır.

Network Marketing’de hayallerinizi sınıflandırın.

Problem olan da bu zaten, biz inanmayı bıraktık.

Network marketingde ve yaşamımızda neden hayallere daha çok önem vermeliyiz? Çünkü tek itekleyici sebebimiz ve o kadar çok ulaşmak istediğimiz her şeyimizi vereceğimiz 24 saat düşündüğümüz bir şeydir. Bu bir Ferrari, özel bir Jet ya da bir malikane olmaya bilir. Kendi evimizin olması ya da ailemizle güzel bir tatil gibi basit şeyler olabilir.  Problem hayallere sahip olmamamız değil hayallerimiz var problem bu hayallere ulaşamayacağımıza inanmamamızdır. Problem olan da bu zaten, biz inanmayı bıraktık. Network marketingde hedef belirlemeyi de bırakmış olduk.

Network Marketingde Sahip Olduğunuz En Önemli Şey Nedir? >>

 1. Ticaretinizle ilgili hayalleriniz.
 2. Yaşam tarzınız ile ilgili hayalleriniz.
 3. Kim olmak istediğinizle ilgili hayalleriniz.

Nereye gittiğimizi bilmeden bir şeye başlayamayız. Farz edelim ki biri bize bir Ferrari verdi. Bizim nereye gideceğimiz ile ilgili hiçbir fikrimiz yok. Bizim yapacağımız tek şey o Ferrari’nin içinde oturup radyo dinlemektir, başka bir şey yapamayız. Bu sektör de gerçekten bir Ferrari’dir. Ama hayalleriniz yoksa sadece başlamanız hiçbir işe yaramayacaktır. Bizim ticaretle ilgili hedeflerimiz apaçık olmalıdır.

Network Marketingde Akıllı Çalışmak Nedir? >>

Network marketingde hedef belirlemek yetmez, onları ciddiye almalısınız. Hayallerinizi ve hedeflerinizi gelir planınıza göre yazın, hatta evimizin her yerine yazmalısınız ve gün içerisinde görebileceğimiz her yere asın. Hayallerinizi sadece konuşmayın, aynı zamanda onları yazmalısınız çünkü insan doğasıdır konuştuklarımızı unuturuz ama yazdıklarımızı hiçbir zaman unutmayız. Eğer bizim hayallerimizin ve hedeflerimizin yazılı olduğu çok kıymetli bir eşyamız gibi koruduğumuz bir listemiz yoksa hayallerimiz hakkında ciddi değiliz demektir.

Biraz düşünün, gerçekten düşünün. Eğer uplinemız ile oturup hayal ve hedeflerimizi konuşup yazacak kadar efor harcamıyorsak bu ticaret konusunda nasıl, nasıl ciddi olabiliriz ki. Hayallerimiz neyse, oturup birkaç saat üzerine düşünüp ve bunları yazmalıyız. Geçmişte de hayallerimiz vardı ama ciddiye alıp hiçbir zaman oturup düşünüp yazmadık. Çünkü ciddiye almıyorduk.

Bu Ticaretin %95’i Demektir >>

Bunlar hayatımızda ki en güzel şeylerdir. Hayaller hedefler gibidirler ve biz onları hiçbir yere yazmadık. Ve ileride o listemize baktığımızda birçoğuna ulaştığımızı göreceğiz ve şöyle diyeceğiz; “Vay be birçoğuna ulaşmışım.”

Biraz gerilere dönelim 16-17 yaşımıza o zamanlar neler istiyorduk bunları bir düşünelim belki o zamanlarda alamadık ama şuan onları alabiliriz. Her sabah kalkıp hayallerimizi düşünmeliyiz. Bu liste gerçekten elde etmek istediğimiz şeyleri fark etmemize görmemize yarayacak.

Bizi makinelerden ayıran tek şey hayal kurabilme kabiliyetimiz ve gücümüzdür. Bazılarımız bu ticareti 5-6 yıldır yapmaktayız ve bu süreçte hayal kurmayı unutmuşuzdur. Sunum ve eğitim yapmakla o kadar meşgul oluruz ki hayallerimizin ve ulaşmak istediğimiz şeylerin ne olduğunu unutmuşuzdur. Bu ticarette bizi itekleyen bir dış etmen yoktur, patronumuz yoktur. Upline’miz bizi desteklemek için var iteklemek için değil, zorla bir şey yaptıramaz.

Davet Nasıl Yapılır? Hemen Öğrenin >>

Klasik ticaret ve network marketing arasında çok fark var.

Network marketingde hedef belirlemek çok önemlidir, çünkü klasik ticaretten farkları vardır. Geleneksel ticaret gibi değildir, burada bir karşılaştırma söz konusu. Geleneksel ticarette negatif motivasyon denen bir şey vardır, biliyorum bu iki kelime çelişiyor. Açıklamama müsaade edin. Geleneksel ticarette diyelim ki bir lokanta açmak istiyorsunuz, dünyanın herhangi bir yerinde lokanta açmak için 400-500 bin TL paraya ihtiyacınız vardır. Lokanta açmak istiyorsanız muhtemelen paranız yoktur paranız olsa lokanta açmazsınız. Ve gidip bir bankadan kredi çekeceksiniz kredi çektiğinizde her ay ödeme yapmanız gerekecek.

Lokantayı açtınız, 400 bin TL Kredi aldınız lokantanızın işi saat kaçta başlar büyük ihtimalle 24 saat açık olacak ya da bazı ülkeler sabah 6 da açılır. Diyelim ki işiniz bitti ve kepenkleri çekiyorsunuz bu sırada lokantanıza doğru gelen 50 kişilik bir grup gördünüz ne yapacaksınız derhal kepenkleri geri açacaksınız ve onlarda size

Neden? Sizi motive eden şey nedir? Büyük bir ihtimalle bankaya olan borcunuzdur. Buna negatif motivasyon diyoruz.

Ayrıntılı Network Marketing Nedir? Yazımızı Okuyabilirsiniz.

Network Marketing ticaretinde size gerekli olan para miktarı, şirketlere göre değişiklik göstermektedir. 100 TL ile başlanan da var 3000 TL ile başlanan da. Bunun için bankadan kredi çekmenize gerek yoktur. Bu ücreti ödedikten sonra unutuyorsunuz. Ticarete girdikten sonra bizi motive eden şey nedir?

 1. Negatif motivasyon? Hayır.
 2. Banka borcu? Hayır.
 3. Patron? Hayır.
 4. 9-5 kontrat? Hayır.

Bu ticareti, bizi yapmaya itekleyen şey sadece kendi hayallerimizdir. Ve onsuz eğer yolculuğumuz zorlu olursa, sürpriz yaşamamalıyız, şaşırmamalıyız.

Merak etmeyin, hayalleriniz zamanla değişecek ve gelişecek.

Hayallerimiz ticarette büyüdüğümüz zaman gelişir.

Network marketingde hedef belirlemek önceliklidir. Çünkü hayallerimiz ticarette büyüdüğümüz zaman gelişir. Hayallerimiz maddiden, kişisele dönüşür. Hayallerimiz küçük olup büyüyebilir ya da inanılmaz büyük olarak başlayabilir. Hayaller herhangi bir şey herhangi bir hayal olabilir, biz onu istediğimiz sürece onun için her zaman hayallerimizi düşünmeliyiz. Hayal yoksa bu ticareti yapmamızın bir anlamı yoktur. Eğer hayal yoksa bizi iteklemek için zorlayıcı bir sebebimiz yok demektir.

Yeni Başlayanlara Network Marketing Başlangıç Rehberi – 1 >>

Bu yazıyı okuduktan sonra lütfen oturun bir parça kağıt alalım hayallerimizin olduğu günlere geri dönelim ve hayatımızda ulaşmak istediğimiz her şeyi yazalım. Eğer sarı renkli pembe noktalı bir jet ise onu da yazalım ama ona inandığımız müddetçe. Bu konuyu bir söz ile noktalayalım;

‘’Hayalleriniz yeteri kadar büyükse, gerçekler anlamını yitirmektedir.’’

Bu cümleyi anlamamız gerekiyor. Eğer hayallerimiz büyükse gerçekten büyükse gerçekler zorluklar anlamını yitirmektedir. Gerçekler zorluklar nelerdir? 20 hayır duymak gerçektir, yorulduğunuz gerçektir, yeterince zamanımızın olmaması da bir gerçektir. Takımımızda ki arkadaşımız tembeldir bu da olabilir. Pazarımız doygundur ki bu koca bir yalandır, pazar doygunluğu diye bir şey yoktur. Bu söz neyi ifade etmektedir?

Eğer hayallerimiz yeterince büyükse tüm gerçekler zorluklar yok olur. 35 kere “hayır” duyduk ve biz hala gülümsüyorsak daha çok sunum yapıyorsak hayalimiz yeterince büyük demektir. Onun için tekrar bir vurgu yapmak istiyorum. Bu ticarete yeni başlayan arkadaşınızla oturun veya yeni başlamış biriyseniz upline’nizla oturun ve bu hayal konusunu sonuna kadar irdeleyin.

Tamam, şimdi hayallerinizi hedeflerinize dönüştürme zamanı.

Network marketinge giren her kişi hata yapabilir, özellikle de hayal ve hedef konusunda. Hayallerimizin ve hedeflerimizin yazılı olduğu bir listemizin ve panomuzun olması gerekiyor. Bunları her yere asabiliriz. Odamıza kapımıza eve gidip gelirken kullandığımız sokaklarda ki direklere vs. bu bizi başarıya götürecektir. Network marketing 200 milyar dolarlık  büyük  bir sektör olması bizi başarılı yapmaz. Planlı çalışırsak başarılı olabiliriz. Plan demişken Network Marketing’de plan nasıl olmalıdır rast gele değil SMART olması gerekir.

Sadece Profesyonel Networkerlerin Geçebildiği Test! – Hemen Çöz >>

Network marketingde hedef belirlemek konusu herkesin dilinde dolaşmaktadır. Ancak nasıl SMART plan yapılacağını biliyor muyuz? Peki nedir bu SMART?

SMART hedef belirlemek

Bunları biraz daha açıklayacak olursak;

Specific – Belirli;

Measurable – Ölçülebilir;

Bir İşin En Büyük Katili Nedir? Hemen Öğrenin >>

Achiavable – Uygulanabilir, Başarılabilir;

Relevant – İlgili, Gerçekçi, Amaca hizmet eden:

Time-bound – Zamanlaması olan, Takvime bağlı;

Siz de network marketingde yaptığınız hayal listenizi, SMART bir plan ile bu şekilde hedefleriniz haline dönüştürebilirsiniz. Bu durumda dışarıdaki milyonlarca insandan farklı bir adım atmış oluyorsunuz. Hayallerinizi yazın, anlatın. Herkese anlatın. Alay edecekler diye korkmayın. Çünkü bu durumda kendinizi yükümlü hissedeceksiniz ve işinize daha sıkı  sarılacaksınız.

Network Marketingde Başarısız İnsanların Ortak Özelliği İşte Bu! >>

Bu yöntemi ünlü mucit Thomas Edison çok kullanmış. Thomas Edison, aklına yeni bir icat fikri geldiği zaman hemen basın toplantısı düzenleyip, bu fikrini herkese anlatırmış. Daha sonra da laboratuarına kapanıp onu icat edermiş.
Ünlü yazar ve eğitimci Robin Sharma’nın sözüyle yazımızı bitirelim;

“İnsanlar hayallerinize gülmüyorsa, hayalleriniz yeterince büyük değil demektir.” – Robin Sharma

Hedeflerimiz, onlara ulaştığımız zaman veya onları elde ettiğimiz zaman kendimizi daha iyi hissedeceğimiz herhangi bir şeydir. Başkaları için bir anlam ifade etmese de ona ulaşınca kendimizi iyi hissederiz.

Kariyer yapmak, işinizi büyütmek veya hayatınızı değiştirmek, daha planlı hale getirmek için karar verdiyseniz, bir sonraki aşama plan yapmak üzerindedir. Belirlediğiniz hedeflerinizi, yıllık, aylık ve haftalık olarak parçalara ayırmalısınız. Çünkü bir plan size çok zor gelebilir. Ancak onu küçük küçük parçalara ayırdığınız zaman aslında başarılabilir olduğunu görebilirsiniz. İşte hedefleriniz için plan yapmanın amacı budur. Yani gidilecek yolu, geçirilecek zamanı hesaplamaktır.

Haftalık Hedeflerimizi Nasıl Belirlemeliyiz?

Hedef belirleme, kişisel gelişim konuları içerisinde sizi planınıza sadık kılacak yöntemlerden biridir. Sadece kafada belirlenmiş genel bir plan sizi fazla iştahlandırmaz. Sizi herekete geçirmez. Motivasonunuzu arttırabilir ancak adım adım şekillenmedikten sonra motivasyonunuzu aşağı çekecektir.

Bu nedenle haftalık yapacaklarımızı belirlemek önemlidir. Bu konuda aşağıda bahsedeceğimiz noktalara gelin birlikte bakalım;

Üç çeşit liste yapın.

Rutin liste, nihayetinde gerçekleşmesi gereken şeylerin yapılacaklar listesidir. Okula uğra, markete uğra randevunu kaçırma gibi.

İkinci liste, o zaman dilimi içinde gerçekleşmesi gereken ancak acil olmayan şeylerin aylık veya mevsimsel bir listesidir. Aylık veya mevsimlik ürünler, özel doğum gününe hazırlanmak, gelecek sezonun ev veya bahçe bakımı için malzeme satın almak veya mevsimlik araç temizliği/yağ değişiminiz gibi işlerdir.

Daha sonra acil yapılacaklar listesi öğelerinin veya hedeflerinin bir listesi. Asla unutulmaması gerek işleri belirtir.

Günlük Kontrol Listenizde Bulunması Gereken 11 Madde Nedir? >>

Acil olan işlerinizi önceliklendirin.

Hedeflerimizi karışıma dahil etmeden önce acil görevleri yerine getirmemiz gerekir. Belki de mutfağı temizlemelisin, bu bir felakettir ve tezgahlar darmadağın olduğundan orada yemek yapamazsın. En kısa sürede ne yapılması gerektiğini planlayın. Yapılması gereken her şeyi bir anda yapmak istiyoruz, ancak acil olmayan işleri öncelik sırasına koyarsak, acil görevler ihmal edilir ve bazı önemli etkileri olabilir.

Her görev için tahmini bir süreyi bulun ve ikiye katlayın.

Her listede, her bir görevin ne kadar süreceğini hesaplayın ve ardından ikiye katlayın. Bir göreve harcamayı planladığınız süreyi neden iki katına çıkarmalısınız? Çünkü bir görevin, görevi planladığımız veya başlattığımızda fark edilemeyen ya da dikkate alınmayan kısımları olmasından daha sık gerçekleşmesidir. Bu sistemin amacı, hayal kırıklığından kaçınmaktır – ikiye katlanan süreden daha az süre kullanırsanız bu harika!

Bireysel Zaman Planlama Teknikleri >>

Gerçekten ne kadar zamanınız olduğunu çözün.

Bazen aniden sorunlar, işler ortaya çıkabilir. Planlamasında hesaba katmadığın şeyler elbette ki olacak, zamanının bir kısmını kaçırabilirsiniz.  Bunlar sizi strese sokmasın. Yeniden planlama ile zamanınızı geri kazanabilirsiniz. Ayrıca, her gün ailenizle kaliteli vakit geçirmek  için zaman ayırın.

Hedeflerinize doğru planlı ilerleyin.

Hedeflerinize bakın ve bu hedeflere ulaşmak için neler yapılması gerektiğini anlayın. Çünkü başarının anahtarı hedef odaklı olmaktır. Paradan tasarruf etmek istiyorsanız, düzenli olarak bütçeleme yapıyor ve bu bütçeyi kontrol ediyor olmanız ve ayrıca para tasarrufu sağlayan görevler için potansiyel olarak zaman harcamanız gerekiyor.

Bir dil öğrenmek istiyorsanız, o dili çalışmak için düzenli zaman ayırmanız gerekir. Size yardımcı olmak için bir sınıfa veya uygulamaları, CD’leri veya kitaplara bakmak isteyebilirsiniz.

Hedeflerinizin belirli bir bitiş tarihi varsa, bu hedeflere ulaşmak için ne kadar zaman harcanması gerektiğini belirleyin, bunu şu an ile bitiş tarihiniz arasındaki hafta sayısına bölün ve ardından tahmin ettin – Her hafta bu hedeflere harcamayı planladığınız zamanı belirleyin.

Amaç ve görevler dengesini iyi kurun.

Gerçekten acil görevleri yerine getirildikten sonra, hedeflerinizden biri için her gün biraz zaman harcamayı planlayın. Sabahları gününüzün ilk 15 dakikası bile hafta sonuna kadar bir saatten fazla zaman dilimine ulaşmanızı sağlar. Yapılacaklar listelerinizin başında kalmak, size hedefler için daha fazla zaman verecektir ve hedeflerinize zaman harcamak size görevlerinizde daha fazla takdir ve kararlılık sağlayacaktır.

Sadece yapın.

Bazı işleri başlatmak veya tamamlamak için mükemmel koşulların oluşmasını durdurun. Sadece farklı bir zamanda gerçekleşmeleri gerekiyorsa işleri yeniden planlayın. Kimse yağmurda araba temizlemenizi beklemiyor, ancak hava soğuksa, bir eldiven ve bir ceket giyip oraya çıkın!

Telefon görüşmelerinde olduğu gibi – evinizde her zaman gürültü olacaktır. Bu yüzden evet, en son çığlık salgınıyla başa çıkmaya çalışırken telefonu kapatın. Ancak geri kalanı için endişelenmeyin. Yavaşlamayın, sadece yapın.

Kendinizi ödüllendirin ve neyin çalışıp çalışmadığını keşfedin.

Albert Einstein, deliliğin tanımının “Aynı şeyi tekrar tekrar yapıp, farklı bir sonuç beklemektir” olarak söyledi. Hedef belirleme ve zaman yönetimi ile bu tamamen doğrudur. Bir haftada yeni bir program işe yaramadıysa, nedenini düşünün ve ayarlamalar yapın.

Örneğin, mutfak dağınıklığı yeniden ortaya çıkmaya devam ederse, neden olduğunu öğrenin ve sorunu anlayın: dağınıklığa neden olan bir örgütsel sistem eksikliği var mı? Sorunları anlamlandırın ve çözme yolunda ilerleyin.

Zamanınızı Etkin Kullanarak Siz Zamanı Yönetin, Zaman Sizi Değil >>

Başarı için çoğu zaman hepimiz hedefler belirleriz. Hedef belirlemekten daha zor olan hedeflerinize odaklanabilmek ve hedefleriniz doğrultusunda çalışmaktır. Peki önemli hedeflerimizi belirledik mi? Bunu anlamanız için birkaç önemli maddeden bahsedeceğiz.

Başarının Anahtarı: Hedef Odaklı Olmak

Geniş Bir Perspektiften Bakın

Önemli hedefler edindiğinizden emin olmak için geri çekilin ve hayatınızı daha geniş bir perspektiften inceleyin. Ulaşmak istediğiniz mutlu sonu düşünün ve oraya nasıl gideceğinizi belirlemek için geriye doğru çalışın.

Örneğin, önümüzdeki beş yıl boyunca kendiniz için hedefler oluşturmak istiyorsanız, bundan beş yıl sonra profesyonel ve kişisel olarak nerede olmak istediğinizi yazın. Hiçbir şeyin seni engellemesine izin verme. Sadece kalemin hareket etmesini sağla ve seni nereye götürdüğünü gör.

Kendinizi işle ilgili olarak nerede görüyorsunuz? Aile hayatın nasıl? Ne tür arkadaşlarınız ve sosyal destek grubunuz var? Hobilerin neler? Sağlığın nasıl?

Ardından, beş yıl içinde başarmak istediklerinize göre, bir yıl sonra nerede olmak istediğinizi kendinize sorun. Cevabı yeterince ayrıntılı olarak yazın, böylece size gerçek gibi görünecektir. O zaman kendinize bundan üç ay sonra nerede olmak istediğinizi sorun. Açık olun.

Peki ya bir ay? Bir hafta? Ana planınıza ulaşmaya daha da yaklaşmak için bu hafta hangi küçük bir hareketi gerçekleştirebilirsiniz?

Bu egzersiz göz korkutucu görünüyorsa, endişelenme. Bu, hayatınızı daha büyük bir resimle hedeflerinizi hizalamak için eğlenceli ve göz alıcı bir yoldur, böylece değerli hayallerinizi ve diğer insanların ajandalarını geçirmek için değerli zamanınızı boşa harcamazsınız.

İç İçe Hedefler Oluşturma

Hedeflerinize ulaşırken eylem öğelerini hedeflerin içlerine yerleştirin.

Hedefleriniz zorlu olabilir ama çok da zorlaştırmayın. Her biri ölçülebilir olmalıdır. “Bir kitap yazmak istiyorum” yazmak yerine, “Günde iki saat haftada dört kez yazmak istiyorum” gibi bir amaç belirlemeye çalışın ve takviminizdeki boşluğu işaretleyin.

Amaçlarınızı pozitifleştirin. “Kokuşmuş işimden ayrılmak istiyorum” yerine, arzu edilen bir kariyerin nasıl olacağını düşünün. “Sanal bir ofiste benzer düşünen insanlarla eğitici oyuncaklar geliştirmek istiyorum” u deneyin ve ardından iş ilanlarınızı açıklayan şirketlere özgeçmişinizi gönderin.

Hedeflerinize alternatif yollar kullanarak, işe yaramazsa, zaten B planına sahip olacaksınız. Başarısızlık ve aksilikler yaşanması normaldir. Bu hedefe yönelik strateji, ne olursa olsun, hayallerinize giden yolda ilerlemenize yardımcı olacaktır.

Değerlerinizi Açıklayın

Hedef belirlemeye başlamadan önce, kendinize gerçekte neye değer verdiğinizi, sormak önemlidir.

Çoğu insanın istediklerini elde edemediğini bilmelisiniz, çünkü başkalarının ne olması gerektiği hakkında fikirlerini oynuyorlar.Bu özlemler materyalden (yeni bir araba gibi) psikolojiye (kendi kendine değer verme), manevi (içsel barış), düşünebileceğiniz hemen hemen her şeye kadar değişebilir. Ne tür bir yaşam kulaklarına müzik olur? Ulaşılamaz veya hatta düpedüz delilik gibi görünmesi önemli değil.

“Zengin ve doyurucu bir yaşam hakkında hayal kurmak için kendinize izin vermek, onu edinmenin ilk adımıdır. Hedeflerinizin ruhunuzla konuştuğundan emin olun.”

İlham Vermek İçin Zaman Kazanın

Hedeflerinizi bir araya getirirken, “Ben” olan yaşamınızdan ilham almak için duruş süresini nasıl bulacağınızı düşünün.

Amerikalılar en uzun çalışma saatlerini koyup ve gelişmiş dünyadaki en kısa ücretli tatil zamanına sahipler. İşimizi yapacak kadar şanslı olan bizler, çalışma haftanıza bir gün daha kattılar, çünkü artık iş e-postalarını ve evden gelen çağrıları kontrol ediyoruz. İş yerinde yapamayacağımız her şeyi çalışma saatleri dışında doldurmaya çalışmamız şaşırtıcı değil.

Araştırmalar, yaratıcı hobilere ve yan projelere dahil olan insanların yaşamda daha mutlu ve geliştiğini gösteriyor Çünkü yeni fikirler üretip kendilerini benzersiz bir şekilde ifade edebiliyorlar. Enerjik ve eğlenceli hissetmek, daha az zamanda daha çok iş yapmak, daha iyi problem çözücüler olmak ve işte daha iyi değerlendirmeler almak.

Hedef odaklı yaşamınızda dengeyi bir öncelik haline getirin. İş günü sona erdikten sonra kendinizi gençleştirmek için bir hobi veya yan proje başlatın. Boyayın, kelime oyunları oynayın ya da yeni bir akşam yemeği tarifi deneyin. Haftada birkaç saat sevdiğiniz bir şeyi yapmak hayatınızı önemli ölçüde iyileştirebilir. Bir gemiyi hafifçe sağa yönlendirmek gibi, zamanla istediğiniz hedefe varacaksınız.

Süper Güçleriniz Etrafında Hedefler Oluşturun

Araştırmalar, insanların doğal güçlerini geliştirdiklerinde, zayıf yönleri üzerinde çalışmaktan daha başarılı olma ihtimalinin olduğunu gösteriyor.

Her birimizin yaşamda kendine özgü bir amacı var. Ancak çoğumuz bunun farkında değiliz, çünkü başkasının kim olmamız gerektiği fikrine uymak için kendimize baskı yapıyoruz. Değişim korkusu ve rahatlık bölgelerimizde kalmak büyümemizi engelliyor. Kalbinizi şarkı söyleten şeyin ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız, kendinizi esnetin ve risk alın.

Süper güçlerinizi düzenli olarak dile getirdiğiniz, mesleğiniz, anlamlı bir yan proje, değerli bir neden, dikkatli ebeveynlik, gönüllü çalışma veya ilginizi çeken başka bir şey olsun. Bu hedef odaklı strateji, işte ve evde başarılı olacağınızı garanti eder.

Duygusal Olarak Açın

Hedeflerinizi oluştururken, duygularınız hakkında açabileceğiniz yolları dahil ettiğinizden emin olun. Başkalarıyla barışı sağlamak için duygularını doldurmak yerine gerçek duygularını ifade etme cesaretini gösterin. Gerçekleştirici bir yaşam sürmek için, gerçek duygularınızı gizlemek yerine konuşmaya öncelik vermek ve başkalarıyla dürüst davranmak önemlidir.

Leslie Becker-Phelps;

“Duygularınızı tanımlamakla (örneğin, kızgın, incinmiş) ve sizi bu şekilde hissetmenizi tetikleyen şeyi ayırtetmelisiniz.”

Duygularını anlamaya çalışmanızı ve onlara şefkat göstermenizi tavsiye ediyor. Sakin olduğunuzda, sizi üzen kişiyi anlamaya çalışın. Duyguları neler? Onları ne tetikledi ? Bu, kendinize ve diğer kişiye saygı duymanıza ve bakım vermenize yardımcı olacaktır.

Konuşmanız gereken biri veya çözmek istediğiniz bir durum varsa, duygularınızı onurlandırın. Bir mektup yazmayı, telefon görüşmesi yapmayı veya yıllarca görmediğiniz birisini ziyaret etmeyi hedef listenize ekleyin. Size zarar veren birisiyle yüzleşiyorsanız güvenli bir ortamda buluşmayı unutmayın. Gördüğün gibi gerçeği söyle ve nazik olmaya çalış.

Beslenme Mutluluğu

Hedefe yönelik ve yaşamda başarılı olmak için, mutluluk veren insanları ve etkinlikleri besleyin. İnsanların sizi ve kendilerini mutlu etmelerine izin verin. Ama günümüz insanları bunun yerine, mutsuz, memnuniyetsiz bir yaşamı seçtiler.

İşinizden hoşlanmıyorsanız, maaşınızı amacınıza uygun hale getiren yeni bir pozisyon aramayı hedefleyin.

Evliliğinizden veya romantik ilişkinizden memnun değilseniz, bu konuda bir şeyler yapmak için bir hedef belirleyin. Danışmanlığa gitmen mi gerekiyor? Devam etmen gerekiyor mu? Eğer bir arkadaşınızı hayatınızda tutup tutmama konusunda çitin üzerindeyseniz, konuyla ilgilenmek konusunda hedef odaklı olun. Yoga dersleri alarak veya çok ihtiyaç duyulan bir masajla bu süreçte kendinize iyi bakın.

Ne yaparsanız yapın, şefkatinizi olabildiğince sık göstermeyi hedefleyin, böylece mutluluğunuz artacak.

Dr. Amit Sood, “şefkat” i şöyle tanımlar: “Başkalarının duygularını, sevinçten üzüntüye, yardım etme arzusu ile deneyimleme yeteneğiniz”

İhtiyacı olan başkalarına yardım ederek, onların acılarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda sizi mutlu etmek için doğrudan faaliyetleri takip ederek kendinizden daha mutlu olmanızı da sağlayabilirsiniz.

Bundan 5 yıl sonra nerede olmak istersiniz? Sağlam bir cevabınız var mı? Gerçek şu ki, çoğu insan bu soruyu cevaplayamıyor. Ayrıca cevaplayamazsanız üzülmeyin, ama şimdi yaşamınız için 5 yıllık bir plan oluşturmayı düşünmenin zamanı geldi.

Bugünün yayınında, 5 yıllık bir yaşam planı oluşturma konusunda işte size 6 ipucu;

5 Yıllık Bir Yaşam Planı Oluşturun, İpucu 1: Liste Yapın

Liste her zaman gözardı edilen fakat sizin inancınızı kuvvetlendiren bir materyaldir. Şu sözü unutmamak gerekir, “En renksiz yazılar, en renkli sözlerden daha kalıcıdır.” Bir liste yaparak başlamanızı öneriyoruz; bu liste 4 farklı kategori içermeli… Listenizde olması gerekenler;

Bu listeyi yapmak yetmez. Herkesin bir yerlere not aldığını ancak en önemli kuralın, yazılanlar listesindekileri uygulamak olduğunu da asla unutmamak gerekir. Uygulama, yani eyleme dökmek olmazsa olmazınız olmalıdır. Ertelemek, hayatı kaçırmaktır.

5 Yıllık Bir Yaşam Planı Oluşturun, İpucu 2: 1. Konu Sonrası Yapılacaklar

Tamam, şimdi listenizi alarak, her  ay’ınızı 4’er haftalık çalışma planlarına dönüştürün. Ünlü eğitmen, kişisel gelişim koçu ve yazar Brian Tracy’in dediği gibi;

“…Bir FİL’i nasıl yersiniz? Cevap aslında o kadar da karmaşık değil. Tabiki yiyebileceğiniz kadar küçük lokmalara bölerek…” – Brian Tracy

Hafta hafta hangi özellikleriniz, hangi konular üzerinde çalışacağınızı belirlemelisiniz.

Şu şekilde bir yol izleyebilirsiniz;

 1. Hafta, bir özelliğinizi inşa etmeye başlayın,
 2. Hafta, zayıf bir yönününüzü güçlendirmek için, bir yöntem bulun,
 3. Hafta, haftanın korkusunu yenmek için yol bulun,
 4. Ve bu hafta bir fırsattan yararlanmanın bir yolunu bulun.

Bunların her birine saldırmanın birçok yolu var. Kitaplar, videolar, mentorlar vb.

5 Yıllık Bir Yaşam Planı Oluşturun, İpucu 3: Bir Gülümseme Planı ile İleriye Bakın

Kendinize aşağıdaki başlıklar ile ilgili sorular sormak zorundasınız. Bu sorular sizin olduğunuz konumu düşünmeniz için bir başlangıç etkisi yaratacaktır;

Bunları listelemelisiniz. Asıl fikir, beyninizi ihtiyaçlarınız ve isteklerinizle sarmaktır. Aklınızı bunlarla doldurmak, gündelik hayatın sıkıntıları, dertler, negatifler gibi sizi hiçbir zaman ileriye götürmeyecek konular ile doldurmaktan çok daha iyi olacağı kesindir.

5 Yıllık Bir Yaşam Planı Oluşturun, İpucu 4: Birinci Yıl Hedefinizi Yaratın

Kendinize bir ajanda alın. Listenizi, planlarınızı bu ajanda ile yönlendirmeniz sizi motive edecektir. Çünkü her yıl, o yıl için bir hedef belirleyeceksiniz. Ajanda biriktirin, hafta sonunda, ay sonunda, yıl sonunda kendi ilerlemenizi ölçebileceksiniz;

Her sene başardığın hedefleri not al ve sonra da önümüzdeki sene yapacağın hedefleri belirle.

5 Yıllık Bir Yaşam Planı Oluşturun, İpucu 5: Şimdi 1 Büyük Hedef Belirleme Zamanı

Şimdi numara 4’deki listeyi göz önünde bulundurarak, bir alan bulun ve büyük şeyler hayal edin… Büyük bir hedef koyun; sizi 5 senenin daha iyi bir parçası haline getirecek bir hedef:

Bu fikri anladığınızı düşünüyoruz. Sizin için yüksek bir hedef olmalı. Yapamayacağınızı düşünmeyin. Olumsuz bir zihinle, olumlu bir sonuç alamayacağınızı bilmelisiniz. Olumlu bir zihin geliştirmenin yollarını bulun, kendinizin inancını arttıracak bir yol olmalı bu.

5 Yıllık Bir Yaşam Planı Oluşturun, İpucu 6: Değerlerinizi Tanımlayın ve Nasıl Yaşayacağınızı Belirleyin

Yine, o kağıt ve kaleme ihtiyacınız var. Bu defa sizin gerçekten değer verdiğiniz konular hakkında bir düşünme süreci geçireceksiniz. Bu noktayı asla gözardı etmeyin.

Belki sadece 1 veya 2’niz olabilir veya belki 10 veya 20 konuyu listeleyebilirsiniz. Ne olursa olsun, en üst değerlerinizi listeleyin… Bazı örnekler:

Şimdi, en önemlisini seçin ve nasıl çözeceğinize dair bir plan başlatın. Belki bir vakıf kurmaya yardım edebilirsiniz. Veya bir protesto grubu düzenleyebilirsiniz. Her şey yaratıcılığınızla başlar. Ama peşinden gidin! Aynadaki Adama veya Kadına bakın.

Sizinle aynı fikirde olmayan insanlar hep olacaktır. Ancak değerlerinizi yaşıyorsanız bu sizin için vazgeçilmeziniz, değeriniz olmalı. Kimsenin size farklı bir şey yapmanızı söylemesine izin vermeyin.

“Başka fikirleri değerlendirin fakat başkalarının değerlerini yaşamayın.”

Kendim İçin 5 Yıllık Plan Nasıl İşledi?

Psikolog, doktor, avukat değilim ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olmadığıma eminim. Fakat 5 yıllık planların bir yolunu izledim ve sonunda hayatım harika oldu…

İnsanlar asla bir yazar olarak yapamayacağımı söylediğinde, onlara gösterdim! (50’den fazla kitap yayınlandı ve kağıda koyduğum kelimeleri seven birçok müşterim oldu.)

Diğerleri bir kasabada kalacağımı ve ölene kadar çıkmaz bir iş yapacağımı söylerken, 5 yıllık bir plan sayesinde onların yanıldığını  ispatladım! (Bu Karayip adasında kendi işim var ve yakın zamanda ölmek gibi bir planım yok.)

Peki şimdi büyük 5 yıllık planım nedir?

2 tane büyük planım var…

Öyleyse sana sormama izin ver… Senin büyük 5 yıllık planın nedir?”

Son düşünceler

Eğer hissediyorsan, yapabilirsin! Çünkü her şey seninle başlar. İsterseniz büyük planınızı paylaşmaktan çekinmeyin… Sonunda yorum alanında bunu yapabilirsiniz. Gerçekten bu yazının okuyan herkese ilham vermesini umuyorum.

Şimdi bana sadece 2 iyilik yapın lütfen;

“5 sene sonra hatırlamayacağınız bir konu için, şuan 5 dakikanızı heba etmeyin…”

Yazar hakkında

Greg Boudonck tam zamanlı bir serbest yazar ve dünya çapında best-seller bir kitap yazarıdır. Aynı zamanda yaşam koçluğu da yapmaktadır. Kitaplarını Amazon, Barnes & Noble ve daha pek çok yerde bulabilirsiniz.

Bugün, 2020 yılı ve sonrası için, en iyi iş önerilerini paylaşıyoruz. Bu tavsiyeler, yeni yılda herhangi bir sektördeki herhangi bir iş sahibine, hatta network marketing ticareti içerisinde olanlara da fayda sağlayabilir. Bunlar, işinizi yeni yılda ve sonraki yıllarda bir üst seviyeye çıkarmak için yapabileceğiniz şeylerdir. Fikirleri belirli bir sırada listelemedik.

Ayrıca buradaki bilgileri hayatınızda, yeni yılınızda kullanmak için, uygulamak için kendinize bir fırsat tanıyın. Bunu hak ediyorsunuz. Kendinizi, içinizdeki en iyi “siz”i bulması için biraz zorlamanız, asla zararınıza olmayacaktır. Şimdiden mutlu seneler diliyoruz.

Yeni Yılda İşiniz İçin En İyi Öneriler

Önce 30,000 metre yükseklikten işinizi biraz gözlemleyin

Tüm zamanınızı işinizde çalışarak harcamak o kadar kolaydır ki, geri adım atmayı ve işinize dışarıdan bakmayı unutursunuz. 2020 yılında, haftada bir saatinizi 30.000 metre yukarıdan, işinize bakmanızı öneriyoruz.

Pazarlama yatırım getirinizi değerlendirin

Biraz zaman harcayın, pazarlama ve reklamcılığını değerlendirin mutlaka. Ne kadar kaliteli ürününüz olduğunu insanlar bilmezse, sizden nasıl satın alacaklar ki? Sizi bulabilmeleri için fikrinizi pazarlamayı öğrenmelisiniz.

Her yöntemle yeni bir müşteri edinme maliyetinizi belirleyin ve ardından bir müşterinin sizin için ne kadar değerli olduğunu belirlemek için zaman ayırın. Kârlı bir şekilde yeni müşteriler kazanamayacağınız pazarlama ve reklamcılık yöntemlerini kaldırın.

Daha fazla para kazanmanın yollarını araştırın

Herhangi bir işte, daha fazla para kazanmanın ÜÇ yolu vardır.

Öncelikle, yeni müşteriler edinmeye odaklanabilirsiniz. Çoğu işletmenin yaptığı budur. Sürekli yeni müşteri edinmek için genelde müşteri kalitesini düşürürler. Diğer kalıcı noktalara çok odaklanmazlar.

Ardından, mevcut müşterilerinize daha büyük satışlar yapabilirsiniz. Başka bir deyişle, müşterilerinize sizinle ilk iş yaptıklarında kullanımlarına yarayacak bazı satışlar ve ek ürün ve hizmetler sağlayın.

Son yöntem müşterilerinize daha sık satmaktır. Bu sıklığı artırmanın tek yolu, müşterilerinizle düzenli olarak iletişimde kalmak ve onlara geri dönmeleri ve sizinle iş yapmaları için teşvikler vermektir.

İşinizde daha fazla para kazanmak için bu üç yoldan biriyle yapabileceğiniz iki şeyden birini tanımlayın. Çok cuzi miktarlarda sermayeler ve daha az zaman harcayarak nasıl kendi işinizi kuracağınızın yollarını araştırın. 

Müşterilerinize işletmeniz hakkında konuşmak için bir neden verin

Ağızdan-ağıza reklam kelimesi, sahip olabileceğiniz en iyi reklam şeklidir ve ücretsizdir.  2020’de müşterilerinize siz, şirketiniz ve ürünleriniz hakkında iyi şeyler söylemek için bir sebep verin.

Neyin çalışıp çalışmadığını değerlendirmek için zaman ayırın

İşinizde neyin iyi çalıştığını ve neyin iyi çalışmadığını görmek için zaman ayırın. Zamanınızı ve paranızı boşa harcayan alanları bulun ve ortadan kaldırın.

Mevcut ve eski müşterilerle iletişimde kalmak için daha iyi bir iş yapın

Tüm işletmeler mevcut ve geçmiş müşterilerle iletişimde kalmak için daha iyi bir iş yapabilir. 2020’de de kendizin postayla gönderilen aylık haber bülteninizi başlatmaya dikkat edin. Ölü olanlar ya da onlarla tekrar iletişime geçmemenizi söyleyene kadar, ayda bir kez tüm eski müşterilerinizle minimum bağlantıda kalın. Not kartları, periyodik telefon görüşmeleri, e-postalar ve doğrudan posta gönderin. Servet takiptedir. Bu, birisinin sizinle paylaştığı en iyi iş tavsiyesi olabilir.

İnce, eşsiz satış teklifinizi ayarlayın

Her yıl, benzersiz satış teklifinize ince ayar yapmanız iyi bir fikirdir. Başka bir deyişle, sizi ve işinizi rakiplerinizden farklı kılan şey nedir? Neden insanlar sizinle iş yapıyor, başkasıyla değil? İdeal olarak, bir ila iki cümle ile benzersiz satış teklifinizi oluşturun. Kartvizitlerinizde, kırtasiye, web sitesi, tabela ve tüm pazarlama materyallerinde olduğundan emin olun.

En iyi müşterilerinizi belirleyin

Önceki yıldaki tüm satış rakamlarınızı inceleyin ve en iyi müşterilerinizi belirleyin. İşletmeniz çoğu işletme gibiyse, satışlarınızın% 80’inin müşterilerinizin% 20’sinden geldiğini hemen anlayacaksınız. Bu, 20/80 Kuralı olarak bilinir. Kendinize bir iyilik yapın ve bu% 20 inceleyin. En iyi müşterilerinizle ilgili öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin, sonra dışarı çıkın ve onlar gibi daha fazla müşteri bulun! Unutmayın, tüm müşteriler eşit yaratılmamıştır. En iyi% 20 müşterinize odaklanarak zamanınızın% 80’ini kendinize bırakarak pazarlama bütçenizi daha da arttırabilirsiniz.

İşyerinde daha çok eğlenmeye çalışın

Bütün gün iştesiniz ve oyun yoksa, bu durum sizi da sıkıcı bir çocuk yapar, yaratıcılığınızı öldürür ve artık çalışmak istemezsiniz! Yaptıklarınla ​​eğlenmeye çalış. Çalışanlarınız veya sizin için (veya sizinle birlikte) çalışan diğer kişileriniz varsa, işyerine mutluluk ve eğlence getirmenin yollarını bulun.

Vaktinizi boşaltmak için daha fazla dış kaynak kullanın

Çok meşgul olmayı kes! Gelecek 30 gün boyunca günlük olarak ne yaptığınızı izleyin. Ayın sonunda, her günü nasıl harcadığınıza bakın ve yaptığınız her şeyin bir listesini yapın, ancak başkasının yapmasını sağlayın. Zevk almadığınız ve işiniz için kazanç sağlamadığınız zaman harcı ve görevlerini tanımlayın. Bu görevleri açık bir şekilde tanımladıktan sonra, bu görevleri sizin için yapması için bir çalışanı işe almayı düşünün veya bağımsız bir yükleniciye yaptırın. Bu işlem zamanınızı boşaltacaktır. Unutmayın, işletme sahibi olarak en önemli işiniz, işinizin stratejik çalışmasıdır. Yetki vermeyi öğrenmek, sizinle paylaşabileceğimiz en iyi iş tavsiyelerinin bir kısmıdır.

Kaçırılan fırsatları arayın

Her niş ve hedef pazarda, kaçırılmış fırsatlar var. Hangi ürünleri ve hizmetleri sağlayabileceğinizi düşünüyorsunuz?

2020’de yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri müşterilerinize anket yapmak ve onlara “işimizde size daha iyi hizmet vermemiz için ne tür öneriler eklersiniz?” Veya onlara “ne yapmamızı istiyorsunuz? Verdiğimiz hizmetten memnun musunuz?” gibi soruları müşterilerinize sorarsanız, bazı harika fikirler elde edeceksiniz mutlaka.

Çıkış planınız üzerinde çalışın

Tüm girişimcilerin bir çıkış planı olmalıdır, böylece bir gün işlerini büyük bir kar için satabilirler. İşinizde yerinizi alabilmenin yollarını düşünmeye başlayın. Sistemler ve prosedürler üzerinde çalışın. İşletmeniz için kısa vadeli veya uzun vadeli hedefler oluşturun, böylece iple çekeceğiniz bir şey elde edin.

İşinizi doğru bir şekilde yaparsanız, emekli olmak veya başka bir şeye geçmek istediğinizde kapatmanız gerekmez. Bunun yerine, büyük bir kar için satabilecek veya sensiz otomatik pilotta çalışmasına izin verebileceksiniz. Gördüğünüz gibi bir işletme sahibi olmanın amacı budur.

Son düşünceler

Özetle, bunlar yeni yılda yani 2020 yılı ve sonrası için işiniz konusunda en iyi ipuçlarınız olacaktır. Umarız bu şeyleri işinizde yapmak için kendinize zaman ayırırsınız. Bunu yaparsanız iyi şeyler olacağından emin olabilirsiniz. Yapmazsanız, aynı şeylerden daha fazlasını almaya devam edersiniz.

Sizin yeni yıldan, 2020 senesinden veya daha da ötesinden beklentileriniz neler? Bu sene neler yapmayı planlıyorsunuz, düşüncelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Kendinizi çok büyük tutkulu bir hedef belirlediniz, sizi strese soktu, endişe yarattı ve ‘neden bunu yapıyorum?’ Diye merak ettiniz mi?

Ya bu endişeyi odağa dönüştürebilirseniz, bu da daha verimli sonuçlar doğurursa? Bunu yapacak unsurları öğrendiğimde, başarı denklemimin en önemli bileşenlerinden biriydi.

Başarıyı en derin seviyede göstermelisin. Hedefinize ulaşmak için tutkulu bir arzuya sahip olmalısınız. Eğer ateş karnınızda değilse, bu sizin için işe yaramayacaktır. Gerçekten istediğin bir şeye doğru çalışıyor olmalısınız.

Bir tutkuya çalışırken ortaya çıkan stres, sizi sakat bırakmasına izin vermek yerine, sizi nihai hedefinize doğru itmek için harcayabileceğiniz enerji türüdür. Bu yüzden, bilerek, tutkuyla beslendiğinden ve yolculuğa bağlı olduğunuzdan emin olun.

Stresi Başarıya Dönüştürmek İçin 4 Adım

Rolünü Belirle

Hayattaki rolünüzü kesinlikle istediğiniz hedefi elde etmek zorunda olmak olarak görüyor musunuz?

Şimdi neden 1’in bu kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Hedefinize ulaşmak için yanma arzusuna sahip olmalısınız, çünkü 2. sıra, bunun gerçekleşmesini sağlayacak rolü kendinize koymak için kendinize izin vermektir.

Bunun düşüncesi sizi çoktan strese sokuyor mu? Ama bu endişeyi ayarlayabilirsiniz. Kendimi aile varlıklarıyla desteklemek bir girişimci olarak benim rolümdü. Ailemle liderlik sohbeti diyeceğim şeye odaklanarak bu endişeyi odağa dönüştürdüm. Bu yüzden bu rolü benimsedim.

İyi stresi, kötü stresi belirle

Vizyonunuzu oluşturmaya çalışırken, stres yaşamaya başlayacaksınız, ancak iyiyi kötüden nasıl ayırt edeceğinizi öğrenmek önemlidir.

Vücut strese cevaben büyür. Stres karakter büyümesini, duygusal büyümeyi, ruhsal büyümeyi ve kas büyümesini teşvik eder. Hayallerinizi kovalarken, inişler ve çıkışlar garanti edilir, ancak bu büyümenin sizi güçlendirmesi için izin verin.

Kötü bir stres, hayatınızı kontrol altına almamanızdır. Tutkunuzdan, güvenli bölgenizden uzaklaştırıldınız ve işler hala yanlış gidiyor. Bu stres sizi zayıflatır ve ‘fakir bir ben’ zihniyetine katkıda bulunur. Kendin için üzülecek bir hayal kurulmadı.

Endişenin zayıfladığına inanıyorsanız, kendi kendine yeten bir kehanet olacaktır. Bu inançlarla yüzleşin ve değiştirin; bu şeyleri odaklanmaya dönüştürmek uzun bir yol alacaktır.

Başarı Hikayeleriyle Kendinizi Kuşatın

Strese kapıldığınız anlarda hikayeler en iyi kurtarıcınız olabilir. Hikayeler sizi en karamsar anlarda bile motive edecektir. Hikayeleri çevrenizden dinleyebileceğiniz gibi, kitap internet ve film aracılığı ile hikayelere ulaşabilirsiniz. Gerçek hayat hikayelerine dayalı öneri film listemize ulaşmak için tıklayınız.

Mantıksız Korkularla Felç Olma

Korkunuzu anlamlandırın. Anlam veremediğiniz korkularla karşı karşıya iseniz derhal hayatınızdan çıkartın. Ve bu korkularınızı yenmek için size bazı örnekler vereceğim. Yüksekten korkuyorsanız, uçağa binmekle yola koyulabilirsiniz. Sudan korkuyorsanız, yazın her gün yüzmeye gidin, bu mantıksız korkuyu ve buna eşlik eden bir kaygıyı coşkulu enerjiye dönüştürüp keyfini çıkarmaya başlayıncaya kadar devam edin!

Stresin olduğu yerde, büyüme vardır. Zorla ilerlediğiniz ve geri çekilmediğiniz sürece, bu enerjiyi odağa dönüştürebilirsiniz, bu da sizi olmak istediğiniz yere itecektir.