Karar verme becerisi nasıl geliştirilir? Kişisel gelişim konuları içerisinde en önemli yetkinliklerden biridir. İş hayatında ve normal hayatta başarı için etkili kararlar vermeniz gerekebilir. İnsanları etkilemeniz, bir lider olmanız veya bir şirketi yönetmeniz için etkili karar verme becerisi geliştirmeniz gerekecektir.

İyi karar verme becerilerine sahip olmak gereklidir. Karar verme sürecinizi iyi yapılandırmak ve karar verme sürecinizi geliştirmenin en iyi yollarını bilmek istiyorsanız, aşağıdaki maddeleri kontrol edin.

Etkili Karar Verme Becerilerinizi Geliştirmenin 18 Yolu

Etkili karar verme becerisi geliştirmek, öğrenilebilirdir. Doğuştan gelen yeteneklere sahip olmanız gerekmez. Bir kararlılık süreci oluşturarak, hız kesmeden üzerinde çalışmalısınız. İnsanların sizi takip etmesi, kendinize olan güveninizden kaynaklanacaktır.

Tüm bunları anlatmak ve de dinlemek gayet güzeldir. Dünyanın önde gelen başarılı iş geliştirme uzmanlarının ortak görüşlerine göre, etkili karar verme becerisi geliştirmek için şunlara dikkat etmelisiniz:

 1. Bir Karar Vermeden Önce Kesinlikleri Dikkatle Düşünün

Karar verme becerinizi geliştirin

Seçenekler değişebilir. Kararınızın kesinliğini belirlemek karar vermede destek olabilir. Bir karar vermeden önce çok araştırma yapın ve onunla ilişkili kesinlikleri dikkatlice düşünün. Alınacak karar daha küçük bir şeyle ilgiliyse, her zaman bağırsak hislerinizi düşünebilirsiniz. Bu şekilde çoğu zaman doğru kararları alırsınız.

 1. Karar Verme Sebebini Analiz Edin

Bir karar vermeniz gerekiyorsa, özellikle önemli bir şey için, önce neden karar vermeniz gerektiğini analiz etmelisiniz. Sonunda kararınızı etkileyebilecek belirli nedenler ve gündemler olabilir. Kararınızdan kaynaklanacak sonuçları belirleyin. Bu nedenle, bu kararın kim için olduğunu ve kimin bundan yararlanacağını analiz edin. Bu tür bilgiler, karar vermeniz için bir neden gerçekleştirmenize ve uygun bir seçim yapmanıza yardımcı olabilir.

Özgüveninizi Nasıl Geliştirirsiniz? >>

 1. Sahip Olduğunuz Seçim Sayısını Belirleyin

Çoğu durumda, ikiden fazla seçeneğiniz olacaktır. Bu, uygun bir karar almanızı karıştırır. Bazen seçenekler gizlidir. Bu nedenle, nihai bir karar vermeden önce çeşitli seçenekleri arayın ve en iyi neyin işe yarayacağına, sonuçların ne olacağına ve daha fazlasına göre düzenleyin.

 1. Bilgilendirilmiş Bir Karar Vermeyi Deneyin

Bir karar vermeden önce, bununla ilgili soruları sormanız önemlidir. Karar kendiniz veya başka biri için olabilir, ancak en iyi ilgiyi çeken kararı verdiğinizden emin olun. Mükemmel bir yol, bir karar vermeden önce mümkün olduğunca fazla bilgi elde etmektir. Kararınızdan kimler yararlanacak? Sorusunu da içinde barındırır. Kararın sonuçları ne olacak? Sıralı bir seçim yapmadan önce bu tür şeyleri analiz etmeye çalışın.

 1. Kararınızın Mantıklı Olduğundan Emin Olun

Sağduyu, karar vermede bağırsak hissinden daha önemli bir rol oynar. Doğru seçimi yapıp yapmadığınızı belirlemenize yardımcı olabilir. Ne zaman bir karar verirseniz, bunun mantıklı olduğundan emin olun. Belki olumlu bir sonuca yol açmayan bir karar veremezsiniz, ancak mantıklıysa, asla kimseye zarar vermez. Sağduyunuzu dinleyin ve denemek için mantığınızı kullanın. Sağduyunuz iyi kararlar vermenize yardımcı olur ve hatta her şey başarısız olduğunda verimli kararlar verebilirsiniz.

 1. Duygusal Değil, Mantıksal Bir Karar Verin

Kapana kısılmış hissettiğiniz ve öfke, üzüntü ve gurur nedeniyle döküntü kararları verme eğiliminde olduğunuz bazı durumlar olabilir.

Kapana kısılmış hissettiğiniz ve öfke, üzüntü ve gurur nedeniyle döküntü kararları verme eğiliminde olduğunuz bazı durumlar olabilir. Bu, duyguların tehlikeli olabileceğini açıkça göstermektedir. Daha dürtüseldirler ve sizi yanlış kararlarla indirebilirler. Karar vermeden hemen önce rahatlatıcı bir zihinle düşünün. Duygularınızı kontrol edin ve uygun kararlar verin. Daha sonra, tek ihtiyacınız olan mantık ve akıllıca düşünmek.

 1. Geçmiş Deneyimlerinizden Öğrenin

Kimse en başından beri mükemmel değil. Hepimiz bir anda ya da diğerinde yanlış kararlar verme eğilimindeyiz. Ancak bu, bir sonraki kararımız hakkında titizlikle düşünmemizi engellemiyor. Neredeyse her gün karar vermek zorundayız. Bu nedenle, bundan korkmamalıyız. En iyi çıkış yolu geçmiş deneyimlerimizden bir şeyler öğrenmektir. Bir sonraki sefer doğru kararı verebilmemiz için geçmiş hatalarımızı nazikçe kabul etmeli ve uygun karar vermeyi incelemeliyiz.

 1. Fayda – Maliyet Analizi Yapın

Nihai bir karara varmadan önce, tüm artıları ve eksileri ölçmeniz önemlidir. Bu, en iyi kararı vermenizi sağlayacaktır. Maliyet-fayda analizi ile, kararınızdaki nihai sonuçları inceleyebileceksiniz. Sadece olumlu olanları değil, olumsuz olanları da tahmin edin. Bu şekilde, bir karar verirken kaçırdığınız masrafları veya şeyleri tahmin edebileceksiniz.

Kararlarımızı Nasıl Veriyoruz? | Oytun Erbaş >>

 1. Seçeneklerinizi Daraltın

Etkili karar verme becerisi geliştirmek için diğer bir yol, seçenekleri daraltmaktır. Maliyet-fayda analizi sürecinizi basitleştirmek için, kullanabileceğiniz seçeneklerin seçeneklerini daraltmak akıllıca olacaktır. Daha fazla seçeneğiniz olduğunda, uygun bir karar almak zorlaşır. Ayrıca, herhangi bir karlı fırsatı kaçırabileceğiniz için daha fazla seçenek daha fazla başarısızlığa neden olabilir. Daha az seçenekle, daha fazla gönül rahatlığı elde edersiniz ve daha kısa sürede uygun bir karar verebilirsiniz.

 1. Önemini Değerlendirin

Karar vermek için harcayacağınız zaman, durumun önemine bağlıdır. Bazı durumlar sadece 10 dakikada bir karar almayı gerektirse de, onaylanması birkaç gün sürebilecek başka kararlar da olabilir. Bütün bunlar durumun önemine bağlıdır. Acı veren kararsızlığı azaltmak için karar vermenin önemini ve yaşamınız, işiniz ve bununla ilgili diğer önemli şeyler üzerinde ne kadar etkisi olacağını belirleyin.

 1. Uygun Bir Karar Vermek İçin Perspektif Tutun

Karar verme süresinin yanı sıra her şeye uygun bir perspektifiniz varsa, karar vermeyi sizin için daha kolay hale getirecektir.

Bir durumla panik yapmayın. Karar verme süresinin yanı sıra her şeye uygun bir perspektifiniz varsa, karar vermeyi sizin için daha kolay hale getirecektir. Bu, bir kararın önemini analiz etmekle yakından bağlantılıdır. Kararınız sizi ve başkalarını etkilemezse, o zaman ilerleyebilir ve karar verebilirsiniz. Geçerli bir karar değilse, zamanınızı boşa harcamamanın bir anlamı yoktur. En iyi yol, diğer seçenekleri aramaktır.

 1. Grup Kararı Alırken Çatışmaları Yönetmeyi Öğrenin

Etkili karar verme becerisi geliştirirken, grupça alınan kararlarda dikkatli olmanız gerekir. Bazen grup kararları vermeniz gerekebilir. Bu, bireysel kararlar almaktan daha karmaşıktır. Bunun nedeni, farklı bakış açıları ve ideolojileri olan çeşitli bireylerin fikirlerini ve düşüncelerini içermesidir.

Böyle bir durumda, her zaman yalnızca çatışmaları verimli bir şekilde yönetme yeteneğiniz olduğunda olumlu bir sonuç elde edebilirsiniz. Pratik çatışma yönetimini bir kazanma ve kaybetme durumuna arasındaki farkları tespit yardımcı olacaktır. Böyle bir durumda, iyi bir karar, her yönüyle bir kazan-kazan durumu içeren bir karardır.

 1. Önceden Plan Yapın

Bu yine grup kararları ile ilgilidir. Özellikle grup kararları verirken ayrıntılara önceden karar vermek en iyisidir. Bu, ekip üyeleri arasındaki çatışmaları önlemeye yardımcı olacaktır. Grup tartışmaları bir etkinlik planlamak veya bir partiye çıkmak veya ofiste bir şenlik planlamakla ilgili olabilir. Karar verme becerilerini geliştirir ve üyeler arasında sorun olma olasılığını azaltır.

 1. Gerektiğinde Ücret Alın

İddialı olmanız gereken bir zaman var. Takımdaki hiç kimse kesin bir karar veremezse, sorumluluğu üstlenebilirsiniz. Aksi takdirde, zaman kaybetmeye ve duruma göre uygun bir karar almamaya başlayacaksınız. Üretken ve katılımcı olabileceğiniz zaman, o zaman devam edin. Bu, başkalarının öne çıkmasını beklemek yerine lider olarak durup karar vermek için mükemmel bir yoldur.

Yeni Yılda Kararlarınızı Gözden Geçirin >>

 1. Hataları Tekrar Etmeyin

Karar vermeyi iyileştirmenin en büyük yollarından biri, sorunları geçmiş hatalarınızdan tekrar etmediğinizden emin olmaktır. Pişmanlık verici bir kararla yaşamak, kendi potansiyellerinize zarar vermek gibidir. Bu, gelecekte şeylere hızlı ve verimli bir şekilde karar verme yeteneğinizi mahvedecektir. Bu nedenle geçmiş hatalarınızdan ders alın ve doğru karar vermeye çalışın.

 1. Karar Vermek Çok Uzun Sürmesin

Basit kararlar almanız gerekiyorsa, bunları daha kısa sürede de eğlenceli bir şekilde vermelisiniz.

Basit kararlar almanız gerekiyorsa, bunları daha kısa sürede de eğlenceli bir şekilde vermelisiniz. Ancak kararın önemli bir konuda verilmesi gerekiyorsa, düşünmek için yeterli zaman ayırdığınızdan emin olun.

Zaman dilimi arttığında, bu durum genel durumu daha kritik hale getirebilir. Bunun iyi bir yolu, karardaki artıları, eksileri, olumluları ve olumsuzları analiz etmek için her gün odaklanmış bir zaman çerçevesi ayırmaktır. Tüm sorunları taramak da daha iyi bir karar vermenize yardımcı olacaktır.

 1. Gerçeklere Daha Fazla Odaklanın

Özellikle profesyonel cephede karar vermeniz gerektiğinde, gerçeklere odaklanmak da en iyisidir. Bir kararın sizi ne hissettirip bakacağını belirlemek için oraya zaman ayırın. Sorunu objektif olarak çözmek mümkün müdür? Eğer EVET cevabi veriyorsanız, daha sonra tüm potansiyel nedenleri listelemelisiniz.

Buna ek olarak, gerçeklere bakmak tüm kişisel eksikliklerin giderilmesine yardımcı olacaktır. İşletmenizle ilgili bir konuda yardım istiyorsanız, o zaman her zaman bunu istemelisiniz. Bu başarısız bir kararla sonuçlanmaktan daha iyidir.

 1. Kararınızı Sorgulayın

Etkili karar verme becerisi geliştirme konusunda sonuncu ama önemli olan bir diğer nokta kendinizi sorgulamaktır. Son bir karar verdiğinizde bunu sorgulamak her zaman en iyisidir. Başkalarının görüş ve tercihlerine veya herhangi bir dış desteğe veya başkalarının tavsiyelerine dayanarak bir karar almış olabilirsiniz. Tüm bu durumlarda, uygun olmayan bir karar verebilme olasılığınız vardır.

Bu nedenle, bir karar vermeden önce her zaman kendinize sorular sorun. Kararlarınızın her zaman nitel olduğundan ve yalnızca nicel olmadığından emin olun. Bir gereksinim varsa, en son endüstri trendlerini bile kontrol edebilirsiniz. Bu nedenle, karar verme sürecinizin girdileri konusunda dikkatli olun.

Etkili Karar Vermeyi Ne Önleyebilir?

Burada etkili karar verme sürecini engelleyen birkaç faktör kaydettik. Bu faktörler şunlardır:

 1. Bilgi Eksikliği
 2. Çok Fazla Bilgiye Sahip Olmak
 3. Çok Fazla Kişiye Sormak
 4. Kazanılmış Çıkarlar
 5. Duygusal Bağlılıklar
 6. Duygusal Bağlılıkların Olmaması

Sonuç olarak, karar vermek her gün yaşadığınız önemli bir süreçtir. Bazı kararlar küçük ve daha az önemliyken, diğerleri büyük ve son derece önemlidir. Bir kararın önemi ne olursa olsun, öğrenmeniz gereken tek şey doğru seçimler yapmak ve karar verme becerinizi sonuna kadar geliştirmektir.

Kendine Güven Nasıl Kazanılır? İşte 30 İpucu >>

Karar verme becerisi, özellikle bir takımda veya bir organizasyonda çalışırken önemli bir konuda hayati bir seçim veya eylem yapma süreci olarak tanımlanabilir. Yaşamınızda dönüm noktaları için hayati önem taşıyan bir süreçtir.

Yemek istediğimiz yiyeceklerden, kiralamak istediğimiz araçlara kadar tüm bunlar hayatımızda neredeyse her gün aldığımız kararlardır. Kararlarımız eylemlerimizi büyük ölçüde etkiler ve bu nedenle hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır.

Evde veya özel hayatta kişisel olarak verdiğimiz kararlar, başkalarını neredeyse hiç etkilemezler. Ancak iş yerinde, işte veya grupların dahil olduğu herhangi bir alanda kararlar alındığında, diğerleri üzerinde de büyük bir etki yaratabilir. Bu nedenle, bu gibi durumlarda, mükemmel karar verme becerisi gibi bir beceriye sahip olmak zorunlu hale gelir.

Etkili Karar Verme Becerisi Nedir?

Karar alma, iş yerinde önemli bir beceridir ve lider olmak istiyorsanız son derece önemlidir.

Karar alma, iş yerinde önemli bir beceridir ve lider olmak istiyorsanız son derece önemlidir. Birisini işe alma kararı ya da bir projeyi tamamlamak için adapte olma süreci ya da takip edilecek herhangi bir strateji olsun, iyi karar verme becerisi edinmişseniz, onlarla asla yanlış gitmeyeceksinizdir.

Karar verme süreci: Bir durumu analiz ederek, bilgileri birleştirerek ve benzer diğer kararları değerlendirerek doğru seçimler yapma sürecidir. Bu karar verme süreci, tüm bilgileri ve alternatif çözümleri değerlendirerek en iyi kararları vermenize yardımcı olur. Bu, alınan kararın en iyi ve tatmin edici karar olmasını sağlayacaktır.

 1. Kararı belirleyin

Bir karar vermeye ihtiyaç varsa, o zaman kararın doğasını açıkça tanımlamak çok önemlidir.

Psikoloji Nedir? >>

 1. İlgili bilgileri toplayın

Doğru kararı vermek için gerekli tüm bilgileri toplayın. Şimdi bu iki kısımda yapılmalıdır

 1. Alternatifleri belirleyin

Bilgi toplama sürecinde, kesinlikle birçok yol veya alternatifle karşılaşacaksınız. Hayal gücünüzü yeni alternatifler oluşturmak için bile kullanabilirsiniz.

 1. Kanıtları tartın

Olası tüm alternatifler listesini aldıktan sonra, her seçeneği analiz etmeniz ve sonucunu değerlendirmeniz gerekir. İlk adım için uygun olup olmadıklarını kontrol edin. Tüm alternatifleri öncelikli olarak listeleyin.

 1. Alternatifler arasından seçim yapın

Tüm değerlendirmelerden sonra, size en uygun alternatifi seçmeniz gerekir. Ayrıca 2 veya daha fazla alternatif birleştirmeyi de kullanabilirsiniz.

 1. Harekete geçin

Şimdi, yukarıdaki adımda seçilen alternatifi uygulamaya veya kullanmaya başlayarak eylemi gerçekleştirmenin zamanı geldi.

 1. Kararınızı ve etkilerini gözden geçirin

Kararınızın sonucunu veya sonucunu gözden geçirin ve 1. adımda belirlediğiniz ihtiyacın çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Değilse, yeni bir karar vermek için birkaç adımı tekrarlamanız gerekir.

Hipnotik Dil Kalıpları İle İnsanları Etkileme Becerisi Edinin >>

İyi Karar Verme Becerisi Neden Önemlidir?

Karar verme süreci her işletme için çok önemlidir.

‘Bir formül tüm sorunlara cevap vermeyebilir.’ Bu gerçek hayatta da geçerlidir. Her durum kendi zorlukları ve sorunları ile farklıdır. Sonuç olarak, bu tür durumlara yaklaşmanın ve tüm sorunlarla mücadele etmenin farklı yollarını benimsememiz gerekir.

Yanlış bir karar alırsanız, işler size karşı gidecektir, ancak uygun kararlar alırsanız, işler sizin lehinize çalışacaktır. Ancak unutmamanız gereken bir şey, karar vermede sistematik bir yaklaşım izlemektir, böylece kararınızdan olumlu sonuç alacağınızdan emin olabilirsiniz. Son olarak, bir durumda daha fazla sıkıntı yaşamak istemiyorsanız, iyi kararlar almak zorunludur.

Karar verme süreci her işletme için çok önemlidir. Doğru kararlar vermeden hiçbir şey olamaz. Dahası, bir kuruluş veya iş ile ilgili olduğunda, karar vermeden önce düşünmeniz gereken birkaç şey vardır.

Ayrıca bazı durumlarda, bazı önemli kararlar almanız gerekir. Bazen, dün kararınız doğru görünüyor olabilir, ancak yarın yanlış görünebilir. Eğer bir takımda karar alırsanız, o zaman çok fikir alacağınız açıktır. Bunlardan herhangi birini atmak tamamen yanlış olacaktır. Böylece en uygun kararı vermek için, belirtilen son adımdan başlayarak daha yüksek bir seviyeye çıkıp ilerleyebilirsiniz.

İşyerinde Karar Verme Becerisi Nasıl Geliştirilir?

Baskı ve stres zamanlarında, karar verme süreci çok önemli bir rol oynar. Karar verme zor olsa da, herhangi bir zamanda karar vermeye hazır olmanız gerekir. Burada, karar verme becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak bazı en iyi yolları listeledik.

 1. Hayatınıza küçük sanat ve kültür ekleyin
 2. Programlama veya dil becerilerinizi geliştirin
 3. Her yaştan insanla takılın
 4. Egzersiz yapın
 5. Yemek pişirirken farklı bir şeyler deneyin
 6. Çevrimiçi takılın ve sosyal olun
 7. Profesyonel olduğunuz ve eksik olduğunuz alanları listeleyin. Bunlar üzerinde çalışın.

Zihni Geliştirmek İçin 5 Etkili Beyin Egzersizi >>

Dürüst olmak gerekirse, bu yıl için heyecanlıyız. Yeni yılı nasıl olur da hayatınızın geri kalan kısmının en iyi yılı yapabilirsiniz; gelin biraz bunun hakkında konuşalım.

Bu yılın bir sonraki seviyeye geçme fırsatımız olduğuna inanıyoruz.  2019 senesi artık geride kalmak üzere. Geçtiğimiz yıl bir plan yaptınız, eksiğiyle artısıyla bu plana uymaya çalıştınız. Tüm bunları 2019 yılının son 2020 yılının ilk günlerine girerken değerlendirme vakti. Amacınız; yapmadığınız şeyler üzerine kafa yorarak kendi motivasyonunuzu düşürmek olmamalı. Amacınız bu yılı şimdiye kadarki en iyi yıl yapmak olmalı. Geçmişi değiştiremezsiniz, bu yüzden değiştirebileceğiniz şeyler üzerine kendinizi hazırlamanız çok daha iyi olacaktır.

Ama bunu nasıl yapabiliriz? Oraya ulaşmak için ne gerekiyor? Bu sorulara birçok cevap olabilir; ama burada sadece üç şeyi vurgulamak istiyoruz.

İşte bu yılı gelmiş geçmiş en iyi yıl yapmak için yapmanız gereken üç şey:

1. Yaşama nedeninizi bulun ve onu yaşayın.

Net bir amaç ile yaşamak gibisi yoktur. Yaşama nedeninizi bilmek size enerji verecek ve size net bir yön verecektir. Öyleyse hayattaki amacınızı bulmak için zaman ayırın. Sana içsel tatminini veren nedir? Günleriniz hakkında sizi heyecanlandıran şey nedir?

Mükemmel cevabı bulmak için endişelenme. Benim nedenim zamanla rafine edilmiş. Sadece sahip olduklarınla başla ve oradan inşa et. Önemli olan, umursadığınız bir şey, sizi tatmin eden bir şeyi seçmeniz.

2. Yeni zorluklara göğüs gerin

Kişisel olarak kapasitenizi artırmak için yeni zorluklar üstlenmelisiniz. Yaptığınız şeyi yapmaya devam ederseniz, tüm potansiyelinize ulaşamayacaksınız. Öyleyse bu yıl yeni zorluklar üstlenin. Kişisel gelişiminizde bir sonraki seviyeye geçmek için hedefiniz olsun. Evet, yeni sorumluluklar almak ve konfor bölgesinden çıkmak zor, ama sıradanlıktan kaçınmak için yapmanız gereken şey bu.

3. Zamana açıklık kazandırın.

Yılın başında ne kadar motive olursanız olun, zaman içinde dikkatinizin dağılması kolaydır. Hayatın yoğunluğu, amacınızdan sapmanıza neden olabilir. Bu yüzden amaçlarınızı belirlemek ve önceliklerinizi açıklığa kavuşturmak için zaman ayırmanız gerekiyor. Hayatınızın genel yönünü yansıtmak için zaman ayırın. Pistten çıkıp çıkmadığını kontrol et. Bunu yaparsanız, kendinizi tekrar yoluna sokmak için gerekli işlemi yaparsınız. Motive olmak bu yüzden önemlidir.

Bu üç şey basittir; ancak bu yılı şimdiye kadarki en iyi yıl yapmanıza yardımcı olabilirler.

Zamanın aktığı insanlarla beraber vakit geçirin, zamanın aktığı yerlerde olun.” diyen Oytun Erbaş, 2001 senesinde Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Birçok ünlü bilim dergisinde 100’den fazla makalesi yayımlanan Doçent Doktor Oytun Erbaş; kararlarımızı etkileyen durumlar, etkili karar verirken beynimizin bizi yönlendirmesi, işlerini severek yapan insanlar için zamanın neden çabuk geçtiği gibi ayırt edici konular üzerine mükemmel bilgiler sunuyor.

“Hayatta yanlış veya doğru karar yoktur. Hayat sadece seçimler yapmaktır.” – Oytun Erbaş

Birine bağlanmamızın nedeni, bir işi sevmemizin nedeni, çekici olan kişilerin neden çekici oldukları ve hayattaki seçimlerimiz gibi birçok konudaki inanılmaz TEDx sohbetini; gelin birlikte izleyelim.

2019’u geride bıraktık ve yeni yıl geldi. 2019’da ne yapmış olursanız olun önemli olan, 2020 yılında kendinizi geliştirmenizdir. Bu yılı şimdiye kadarki en iyi yıl yapmayı hedefleyin.

Her yeni yıl, yeni umutları, yeni hedefleri yeni çabaları da beraberinde getirir. Hayatınızın hangi evresinde olursanız olun, yeni yıldan beklentiye gireceğiniz kesindir. Ancak bu beklentilerinizi acaba kim gerçekleştirecek, periler mi? Tabiki bu sorunun cevabı basit, SİZ. Amaçladığınız ne varsa, olmasını istediğiniz, değişmesini istediğiniz ne varsa, öncüsü siz olun. Siz kendi hayalleriniz için çabalamazsanız, kimse sizin için çabalamayacak.

İşte size bunu gerçekleştirmek için  yeni yılda kurmak isteyebileceğiniz iki kişisel gelişim alışkanlığı:

1. Gelişim Günlüğü Tutmak

günlük tutmak kişisel gelişiminiz için oluşturabileceğiz en önemli alışkanlıklardan biridir.

Bu, kişisel gelişiminiz için oluşturabileceğiz en önemli alışkanlıklardan biridir. Günlük tutmanın önemli olmasının en az üç nedeni var:

Her deneyimin arkasındaki dersleri bulmanı sağlar. Belki de başlangıçta durum böyle değildir, ancak günlük tutmak alışkanlık haline geldiğinde, aklınız otomatik olarak deneyimlerinizdeki her olası dersi keşfedecektir. Sadece geçen bir etkinlik olmaktansa, her deneyim bir öğrenme fırsatı haline gelir.

Öğrendiğiniz derslerle düşünmenizi teşvik eder. Gelişim günlüğü öğrendiğiniz dersleri not almayı içerir. Bunu yapmak için, dersin özünü almalı ve özlü bir biçimde vermelisin. Bu, sizi ders boyunca düşünmeye teşvik eder, böylece gerçekten elde edebilirsiniz. Bu, dersin aklınıza ve kalbinize daha derin batmasını sağlayacaktır. Öyleyse, yapmadıysanız, bu yılki günlüğünüzü alışkanlık haline getirin.

2. Kitap Okumak

Kitap okumak yıllardır Warren Buffett'in alışkanlığı olmuştur.

Kitap okumak kişisel gelişiminiz için önemli bir alışkanlıktır. Ünlü yatırımcı Warren Buffett’in oğlu Peter Buffett ile röportajı bulunuyor. Genç Buffett’in babası hakkında söylediklerinin arasında ilginç olan bir şey var: “Çok okuyor ve hala devam ediyor.” Okumak yıllardır Warren Buffett‘in alışkanlığı olmuştur. Değişen pazar durumlarında çok iyi kararlar vermesine şaşmamalı.

Diğer pek çok ünlü kişi de kendi kişisel gelişim cephanelerinde bu alışkanlığa sahip, bu yüzden onu da bir alışkanlık haline getirmek akıllıca.

Bu kadar. Sadece iki basit alışkanlık. Sana çok fazla şey yada  yapmak için fazla karmaşık bir şey vermek istemiyorum. Bu iki alışkanlık kesinlikle yapılabilir. Basitler, ancak kişisel gelişiminiz için çok faydalı olabilirler.

Yeni Yılınız mutlu olsun!

Yılın sonu, herkesin size nasıl daha sağlıklı yaşamanız, daha iyi görünmeniz ve daha fazla para kazanmanız konusunda tavsiyelerde bulunmaya çalıştığı zamandır. Herkes kararlarınızı, hayatınızı sorgulamaya ve sonraki yıl için iyileştirmeye çalışır. Tüm ipuçları ve görüşler arasında kendinizi kaybolmuş bulursanız, üzülmeyin, bu anlaşılabilir bir durumdur. Bu makaleyi, yeni hayatınızın uyum listesinden çıkarmanız gereken şeyler hakkında günlük hayatınızı daha uyumlu ve huzurlu hale getirmek için hazırladık.

Öyleyse bunları Yeni Yıl yapılacaklar listesinden çıkardığınızdan emin olun – bedeniniz, zihniniz ve ruhunuz şükredecektir.

Yeni Yılda Yapılacaklar Listesinden Çıkarmanız Gerekenler

Anlamsız hediyeler almayı durdurun

Yükümlülük duygusunu hepimiz biliyoruz – zaten yarın olan bir etkinlik veya kutlama için bir hediye almak zorunda olduğumuzda, hepimiz telaşlı hissederiz.

Bu ipuçlarını doğum günleri, düğünler, mezuniyetler vb. Dahil olmak üzere yaklaşan tüm tatil günleri için en yakın noktaya götürün. Mecburiyetten hediye almak gereksiz bir durumdur.

Malzeme nesnelerine odaklanmayı bırak

Hangi maddi nesneye odaklanacağına odaklanmak yerine, uyandırmak istediğiniz duyguyu düşünün, hediye alıcısına gittikten sonra, bu duyguyu destekleyebilecek veya temsil edebilecek sembolik bir hediye seçin. Örneğin, kupa, çay, mum vb. ile “konfor seti” sunarak rahatlık hediye edebilirsiniz veya güzel bir planlayıcı veya not defteri sunarak motivasyon kazanabilirsiniz.

Hediyeleri önceden planlayın

Bunun söylenenden daha kolay olduğunu biliyoruz. Ancak, önümüzdeki aylarda hangi hediyelere ihtiyaç duyacağınızı planlamaya çalışırsanız (yılda üç veya dört kez bir liste yapmayı deneyin), fikirlerin akla daha fazla gelmesi ve son dakika alışverişlerinden kaçınmanız gerekir. En iyi fiyatları elde etmek için fırsatları kovalayabilirsiniz.

Verdiğiniz hediye alışveriş yerine ortak deneyimler içersin

Hediyelerinize para harcamak yerine ortak bir seyahate, akşam yemeğine veya başka bir etkinliğe gitmeyi (eşinizle veya geniş aile ile) kabul edebilirsiniz. Bazen ailede yıllarca kabul edilmiş olan kuralları çiğnemeyi başlatan kişi olmanız gerekir. Ancak grupta hediye avcılığı yapmaktan bıkan tek kişi olmadığınızdan şüpheleniyorsanız, önerileriniz için mutlaka destek bulacaksınız.

Diyetler ve fitness kararlarınızı abartmayın

TV şovlarının, makale başlıklarının ve reklamların kendimizden daha iyi, daha ince ve daha genç görünmemiz gerektiğini hissettirdiği bir sır değil. Ancak başka bir diyete devam etmek veya yanlış motivasyonla bir fitness planına başlamak nadiren mükemmel sonuçlara yol açar.

Eğer birçok insan gibiyseniz, muhtemelen yaşamınıza en az bir kez yıllık bir spor salonu üyeliği için kayıt yaptırdınız ve pes ettiniz.

Hoşunuza giden bir fiziksel aktivite bulun

Spor yapmaktan hoşlanmazsanız bile, kesinlikle zevkle yapacağınız bir aktivite bulabilirsiniz. Ne istediğinizi düşünün. Örneğin yürüyüşe çıkıp pilates yapmak, hatta evde egzersiz yapmak. Ancak bu aktiviteleri yaparken de sağlığınıza dikkat edin.

Aralıklı oruç tutmayı deneyin

Örneğin, akşam saat 8’de yemek yemeyi bırakın ve en geç 12 saat sonra tekrar başlayın. Bu yaklaşımın kilo vermenin yanı sıra sayısız sağlık yararına sahip olduğu kanıtlanmıştır .

Günlük yapılacaklar listenize bir başlık koyun

Günümüzün yoğun dünyasında, gününüzü stressiz bir şekilde planlamak aslında başlı başına bir sanattır. Sevgi dolu bir ebeveyn, çalışkan, yerel topluluğun aktif bir üyesi ve muhtemelen birkaç başka bireysel rol olmak istemek doğaldır.

Erken kalkmayı dene

Bazen 30 dakika önce uyanmak bile, günün birkaç işi için ihtiyaç duyulan baş başlangıcını sağlayabilir. Ama daha önce yatmak anlamına gelse bile her gece yeterince uyumayı unutmayın.

Gününüzü bir gün önce planlayın

Muhtemelen bir öğle yemeği hazırlar ve yatmadan önce bir kıyafet hazırlarsanız gününüzü daha iyi organize edersiniz.

E-postaları ve sosyal mesajları kontrol etmek için bir zaman belirleyin
Randevular arasında mesajlarınızı kontrol etmeye başlarsanız, yanıtlanması gereken mesajlar denizinde kaybolma riskiniz vardır. Bu etkinlik için bir zaman belirleyin veya bir toplantıya erken gelmeniz durumunda uygulayın.

Sağlıksız ve zaman çalan alışkanlıkları bırakın

Yeni yılda kurtulmamız gereken bir şey varsa, zamanımızı çalıp alışkanlık kazandıran, ancak uzun vadede herhangi bir değer sunmayan alışkanlıklardır . Ya da daha kötüsü, sağlığımız üzerinde olumsuz bir etki bırakıyor. Örneğin bu sene tv dizilerinizden ve dizi izlerken anında tükettiğiniz abur cuburlardan uzak durabilirsiniz.

Bir kahve bağımlısı olmak günümüzde çok sık karşılaşılan bir bağımlılık, ama başlangıçta göründüğü kadar masum değil. Bağımlılığın başlı başına bir sorun olmasının yanı sıra, çok fazla kahve içmek (günde 500-600 mg’dan fazla kafein) sinirlilik, uykusuzluk, mide rahatsızlığı, hızlı bir kalp atışı ve hatta kas titremesine neden olabilir.

Fakat size sağlık açısından oldukça önemli yeşil kahveyi önerebiliriz. Yeşil kahve hakkındaki makalemize ulaşmak için tıklayınız.

Hangi alışkanlıktan vazgeçmek istiyorsanız  , kendinizle bir sözleşme yapmak ve elde ettiğiniz kilometre taşları için kendinizi ödüllendirmek için bazı alışkanlıklar geliştirici araçlar kullanmayı düşünün .

Aşırı tüketmeyi durdurun

Tüketim çağında yaşıyoruz – bir yandan rahat yaşam vaadiyle büyük üreticiler ve bir yandan da modern yaşam tarzımızın doğrudan sonucu olan artan çevresel tehditler -. Tek bir çözüm var – ne zaman ve nerede olursanız olun daha az tüketmeye çalışın.

Ek satın alımlardan önce, kendinize şu soruları sorun:

Yine de kendinize engel olamıyorsanız “Para Tasarrufu Sırrı” adlı makalemizi okumanızı öneririz.

Telefonunuzdan uzaklaşmayı öğrenin

Bugünün dünyası bilgiyle doludur ve birçok insan gerçekte neyin önemli olduğuna odaklanmak için mücadele eder. Dünyada çok fazla oluyor – okumak, izlemek, bilmek, katılmak için çok fazla konuşma var.

Ancak telefonu kontrol etme ve sosyal medyayı kontrollü bir şekilde, zorlayıcı bir şekilde kullanmaya başlama cazibesini nasıl reddedebilirim?

Telefon bağımlılığınızı yönetmek için bazı ipuçları:

Yeni bir yıl başladığında, hepimiz heyecanla önümüzdeki maceraları bekliyoruz. Ancak bu yıl kendinize şunu vaat edin:

“Hiç bitmeyen bir görev ve taahhüt listesine sahip olmak yerine, gerçekten anlamlı olanlara odaklanmalıyım.”

“Fırsatı yakalamak için, önce fırsatın nasıl kaçtığına bakmak lazım.”

Dr. Emre Soyer, Özyeğin Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde davranış bilimi üzerine çalışmalar yapmaktadır. Karar alma, algı, akıl yürütme, problem çözme, yaratıcılık, kritik düşünme gibi alanlarda hem eğitim vermekte hem de araştırmalar yapmaktadır.

Nottingham, Koç ve Bocconi Üniversitelerinde ekonomi üzerine eğitimler gördükten sonra, doktorasını Pompeu Fabra Üniversitesi’nden almıştır.

Konuşmalarında insanların farklı bakış açılarını yakalayabilmeleri için bir çok örnek sunan Dr. Emre Soyer’in TEDx konuşmasını birlikte izleyelim;

Kendi işini yapan çoğu insan SMART hedeflerini nasıl belirleyeceğini bilir. Zorluk, bu hedefleri gerçeğe dönüştürmek için bir plan yaratıp takip etmekten geçiyor. Hedef belirlemenin ilk günlerinde, coşku, sonuçları elde etmek için motivasyon yaratır, ancak bu durum sürekli devam etmeyebilir.

Çünkü hayatının öncelikleri değişebilir ve hedef hafızadan uzaklaşabilir. Yapılan bir araştırmada insanların yüzde 10’undan azının hedeflerine ulaştıklarını sürekli hayal ettiklerini gösteriyor. Bu, yüzde 90’ın yapmadığı anlamına gelir, bu şaşırtıcı bir sayıdır.

Soru, yüzde 10’un yaptığı fakat yüzde 90’ın yapmadığı şey nedir? Hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığına dair birçok faktör vardır, ancak iki önemli bileşen 1) bir plan ve 2) plana bağlı çalışma taahhüdüdür.

Hedeflerinizi gerçekleştirmeye hazırsanız, işte bir plan oluşturma süreci;

 1. Hedeflerinizin SMART Olduğundan Emin Olun

SMART hedefleri, onlara ulaşmak için netlik ve son tarih verir. SMART hedefleri:

Özel: Hedefiniz açıkça tanımlanmıştır. “Daha fazla para kazanmak istiyorum” belirsizdir. “Ayda 10.000 dolar kazanmak istiyorum” diye açıklıyor.

Ölçülebilir: Amacınızı belirlemeniz gerekir, böylece onu başardığınızı bilirsiniz. Özel olmanın yardım ettiği yer burasıdır. Daha fazla parada “daha fazla” ne oluşturur? Belirli bir dolar miktarı ölçülebilir.

Ulaşılabilir: Sizi zorlayan ve kendinize meydan okuyan hedefler koymak iyidir, ancak hedefiniz imkansızsa, kendinizi hayal kırıklığı ve başarısızlık için hazırlarsınız.

İlgili: Hedefleriniz yaşamdaki nihai planlarınıza uymalıdır.

Zaman: Hedefinize ulaşılacağınız bir tarih belirlediniz.

Hedeflerin, evden çalışarak yılda 50.000 ABD doları kazanmanın yanı sıra, 30 gün içinde blog yazmaya başlamak gibi küçük projeler için veya iki haftada beş serbest müşteri kazanma gibi büyük başarılar kazanmak gibi bir çok konuda işe yaradığını unutmayın.

 1. Kilometre Taşlarını İyi Ayarlamalısın

Hedeflerine ulaşmak için, çoğu zaman son tarihten o kadar uzak ki çoğu insan, bunun farkında bile değillerdir. Bunun yerine, sahip olduğunuz süreye ve ulaşmak istediğiniz hedefe bakarak, sizi büyük hedefe yönlendiren mini hedefler oluşturun.

Örneğin, altı ay içinde işinizde ayda 10.000 dolar kazanma hedefiniz varsa, bir ayın sonunda (yani 2.000 $ / ay) ve üç ayın (yani 5.000 $) ne kadar kazanacağınıza ilişkin mini hedefler oluşturun). Bir ya da üçüncü ay geldiğinde takipte ya da kapalı olduğunuzu veya mini hedefinize çarptığınızı veya kaçırdığınızı bileceksiniz.

 1. Hedeflerinize Ulaşmak İçin Gerekenleri Belirleyin

Bu adımda, zaman dilimi içinde küçük ve büyük hedeflerinize ulaşmak için neye ihtiyacınız olduğuna dikkat edin. Ayda 10.000 dolar hedef örnek kullanarak, daha fazla para kazanmak için daha fazla müşteri edinmeniz gerekir.

Bu adımda, işletmenizde ayda 5.000 ABD Doları ile 10.000 ABD Doları tutarında müşteri kazanmanız gerektiğini belirlemek istersiniz. Satış huninize girmek için kaç potansiyel müşteriye ihtiyacınız var? Bir satış yapmak için kaç adım atılması gerekiyor?Bunları belirlemelisiniz.

 1. Hedeflerinize Ulaşmak İçin Hangi Eylemlerin Yapılması Gerektiğine Karar Verin

Hedefinizi gerçekleştirmek için düzenli olarak hangi görevleri yapmalısınız? Örneğin, iki satış yapmak için 10 kişiyle konuşmanız gerekiyorsa, 10 kişiyi bulmak için ne gibi eylemler yapmanız gerekir? Konuşacak 10 kişi bulmak için 100 ipucu bulmanız gerekiyorsa, 100 ipucu bulmak için ne gibi önlemler alınacaktır?

İşletmelerde, bu bölümdeki görevler genellikle pazarlamayı içerir; bununla birlikte, aynı zamanda kaliteli bir ürün veya hizmet sunmayı ve müşterilerinizi ve müşterilerinizi mutlu etmeyi içerir, böylece geri gelmeye devam eder ve / veya yeni potansiyel müşterileri yönlendirir.

 1. İşlemlerinizi Bir Programa Yerleştirin

# 4’ü tamamladığınızda, hedefinize ulaşmak için tamamlanması gereken görevlerin bir listesi olmalıdır. Şimdi bu görevleri günlük bir plan yaparak programınıza koymanın zamanı geldi. Bunlar, potansiyel müşteriler ve potansiyel müşteriler oluşturmak için her gün yaptığınız görevlerdir. Bunlar ayrıca, ürün veya hizmetinizi oluşturmak ve sunmak için yaptığınız görevlerdir.

Zaten yoğun bir yaşamda yarı zamanlı bir işe başlıyorsanız, günlük rutininize daha fazla görev eklemek zor olabilir. Ancak hedeflerinize ulaşmak için çok önemlidir. Hepsini yapabilmenin bir yolu, zamanınızı nasıl yöneteceğinizi ve en üst düzeye çıkaracağınızı öğrenmek.

 1. Adımlarınızı İzleyin

Yukarıdaki adımları tamamladığınızda, hedefinize yönelik çalışma sürecinde günlük programınıza ve hedeflerinize ateş etmeniz gerekir. Bir sonraki adım programınızı takip etmektir. Yapmanız için görevlendirdiğiniz günlük görevleri yapın. İşlerin iyi gitmediğini hissettiğinizde, kendinizi motive etmenin bir yolunu bulun.(Bu konuda networkokulu.net’i takip edebilirsiniz.)

İnsanlar motivasyonun düşmesini bir saçmalık gibi görünüyor ve çoğu insan hedeflerine ulaşamıyor. Çünkü işleri düzenli ve tutarlı bir şekilde yapmıyorlar. Çoğu durumda, plan başarısız olmaz, insanlar bırakır.

Bu işteyken, başarılarını ve sonuçlarını takip et. Planınızın ne kadar iyi çalıştığını değerlendirmek için her ay bir süre ayırın ve istediğiniz ilerlemeyi gerçekleştiremiyorsanız düzeltin.

Evinizde başarılı olup olamayacağınızı görmek istiyorsanız, sadece iyi bir plan yapmakla kalmayın, planınız üzerinde de çalışmaya başlayın. Pek çok girişimci, bir planlarının olduğu noktasını elde ediyor, ancak bundan vazgeçiyor. Cevap, hedefleriniz hakkında heyecanlanmak, küçük başarıları kutlamanın yollarını bulmak ve her zaman ödülü göz önünde bulundurmaktır.

İnsanlar genellikle karar vermeyi zor bulduklarını söylerler. Ne yazık ki, hepimiz her zaman karar vermek zorundayız; öğle yemeği için neyin olması gerektiği gibi önemsiz konulardan, nerede ve ne çalışacağınız ve kiminle evleneceğiniz gibi, yaşamı değiştiren kararlara kadar.

Bazı insanlar hiç durmadan daha fazla bilgi arayarak veya başkalarının önerilerini sunmalarını sağlayarak karar vermeyi bıraktılar. Diğerleri oy alarak, listeye bir iğne sokarak ya da yazı tura atarak karar vermeye başvuruyorlar.

Networkokulu.net” aynı zamanda büyük veya küçük kararlar almakta zorluk çekenlere yardım etmek için tasarlanmış bazı fikirler sunar.

Karar Verme Nedir?

En basit anlamıyla karar verme, iki veya daha fazla hareket tarzı arasında seçim yapma eylemidir. Daha geniş bir problem çözme sürecinde karar verme, bir problemin olası çözümleri arasında seçim yapmayı içerir. Kararlar sezgisel ya da gerekçeli bir süreçle ya da ikisinin bir kombinasyonu ile verilebilir.

Sezgi

Sezgi, olası hareket tarzlarıyla ilgili “içten duygularını” kullanır. Her ne kadar insanlar büyülü bir “duyu” gibi konuşsa da sezgi , aslında geçmiş deneyimlerin ve kişisel değerlerin bir birleşimidir. Sezginizi hesaba katmaya değer çünkü yaşamla ilgili öğrendiklerinizi yansıtıyor. Bununla birlikte, her zaman gerçekliğe dayanmaz, yalnızca çoğu çocukluk döneminde başlamış ve sonuç olarak çok olgunlaşmamış algılarınızdır.

Bu nedenle, özellikle belirli bir eylem biçimine karşı çok güçlü bir hissiniz varsa, nedenini çözüp çözemeyeceğinizi ve bu duygunun haklı olup olmadığını görmek için bağırsaklarınızı yakından incelemeniz gerekir.

Muhakeme

Muhakeme karar vermek için önünüzdeki gerçekleri ve rakamları kullanır. Akıl yürütmenin kökleri burada ve şimdi ve gerçeklerdedir. Bununla birlikte, kararın duygusal yönlerini ve özellikle de kararın uygulanma şeklini etkileyebilecek geçmişten gelen sorunları göz ardı edebilir.

Sezgi, kararın basit bir nitelikte olması veya hızlı bir şekilde yapılması gerektiğinde daha uygun olmakla birlikte, karar vermenin tamamen kabul edilebilir bir yoludur. Daha karmaşık kararlar, genellikle hem sezgiyi hem de akıl yürütmeyi içeren daha resmi ve yapılandırılmış bir yaklaşım gerektirme eğilimindedir. Bir duruma karşı itici tepkilere karşı dikkatli olmak önemlidir.

Hem Muhakemeyi Hem Sezgiyi Uygulama

Bunu yapmanın bir yolu da iki yönü uygulamaktır. Sebeple başlamak ve gerçekleri ve rakamları toplamak faydalıdır. Belirgin bir ‘karar’ verdiğinizde, bu sezginin sırasıdır. “Cevap” hakkında ne düşünüyorsun? Doğru olduğunu hissediyor musun?

Aldığınız karara duygusal olarak bağlı değilseniz, onu iyi ya da etkili bir şekilde uygulayamazsınız.

Etkili Karar Verme

Kişisel veya örgütsel düzeyde kararlar uygulanabiliyor olmalıdır. Bu nedenle, karara şahsen karar vermeniz ve başkalarını kendi değerleri için ikna edebilmeniz gerekir. Bu nedenle etkili bir karar alma sürecinin bunu yapabilmenizi sağlaması gerekir.

Etkili karar vermeyi önleyebilecek bazı sorunlar vardır. Bunlar şunları içerir:

 1. Yeterli Bilginizin Olmaması

Eğer yeterli bilgiye sahip değilseniz, verdiğiniz kararın herhangi bir temele dayanmadığını hissedebilirsiniz.

Zaman çizelgesi çok dar olsa bile kararınızı bildirmek için gerekli verileri toplamak için biraz zaman ayırın. Gerekirse, hangi bilgilerin sizin için en önemli olacağını belirleyerek bilgi toplanmasına öncelik verin.

 1. Çok Fazla Bilginizin Olması

Karşıt sorun, ama şaşırtıcı bir şekilde sık görülen bir sorun: “odun için ağaçlar”ı görmenin imkansız olduğu çok fazla çelişkili bilgiye sahip olmak. Buna bazen analiz felci denir ve aynı zamanda karar vermeden önce daha fazla bilgi isteyen katılımcılar ile birlikte karar vermeyi geciktirmek için bir taktik olarak kullanılır.

Bu sorun genellikle, hangi bilgilerin gerçekten ve neden önemli olduğuna karar vermek için, herkesi bir araya getirerek ve bir bilgi toplama aşaması da dahil olmak üzere, karar verme için net bir zaman çizelgesi belirleyerek çözülebilir.

 1. Çok Fazla İnsan Olması

Komite ile karar vermek zordur. Herkesin kendi görüşleri ve kendi değerleri vardır. Bu görüşlerin ne olduğunu ve neden ve nasıl önemli olduklarını bilmek önemli olsa da, bir kişinin karar vermede sorumluluk alması çok önemli olabilir. Bazen herhangi bir karar, hiçbir karar olmamasından iyidir.

 1. Kazanılmış İlgi Alanları

Karar verme süreçleri genellikle kazanılmış hakların ağırlığı altında kurulur. Bu kazanılmış haklar genellikle açıkça ifade edilmez, ancak çok önemli bir tıkanıklık olabilir. Açıkça ifade edilmediklerinden, onları net bir şekilde tanımlamak zordur ve bu nedenle bunları ele almak zordur.

Ancak bazen bunları, ancak benzer bir pozisyondaki işlemin dışındaki birisiyle keşfederek yapmak daha iyi olabilir. Ayrıca, süreci desteklemek için genellikle bir dış yardımcı, tüm paydaşlarla rasyonel / sezgisel yönleri keşfetmeye yardımcı olabilir.

 1. Duygusal Ekler

İnsanlar genellikle statükoya çok bağlıdırlar. Kararlar, birçok insanın zor bulduğu değişim olasılığını içerir.

 1. Olmayan Duygusal Ekler

Bazen bir karar vermek zor olabilir çünkü bir şekilde karar verdiğinizde diğerini umursamıyorsunuz. Bu durumda, yapılandırılmış bir karar verme süreci, belki de daha önce düşünmemiş olduğunuz belirli eylemlerin bazı gerçek artılarını ve eksilerini belirleyerek yardımcı olabilir.

Bu sorunların birçoğu, yapılandırılmış bir karar alma süreci kullanılarak aşılabilir. Bu size yardımcı olacaktır:

Basit kurallardan son derece karmaşık işlemlere kadar birçok farklı karar verme tekniği geliştirilmiştir. Kullanılan yöntem, alınacak kararın niteliğine ve ne kadar karmaşık olduğuna bağlıdır.

İşte 2019’a girdik. Yeni bir yılda olmak, yeni bir şeyler yapmanın tam zamanı.

Elbette yapabileceğiniz pek çok şey var, ama – ben kendi kendine eğitim konusunda büyük bir inancım – bu yıl kendi eğitiminize öncelik vermenizi teşvik etmek isterim.

Size neler öğreneceğiniz konusunda fikir vermek için, geleceğe hazırlanmanıza yardımcı olabileceğine inandığınız dört yetenekle birlikte.

Bu beceriler yeni fırsatlar bulmanıza ve yeni durumlara uyum sağlamanıza yardımcı olabilir.

1. Yazma

Becerilere sahip olabilirsiniz, ancak kendinizi iyi bir şekilde anlatamazsanız, insanlar hala değerinizden şüphe duyacaktır. İşte bu yüzden burada sıraladığım ilk iki yetenek iletişim becerileridir. İletişim becerileri, yüz yıl önce olduğu kadar bugün de önemli.

Yazma becerilerinizi geliştirmek için kendi blogunuzu oluşturmayı düşünebilirsiniz. Ya da kişisel bir günlük oluşturabilirsiniz.

2. Konuşma

İletişim becerilerinin ikincisi konuşma yeteneklerinizdir. Özellikle, topluluk içinde konuşma becerilerinizi geliştirmeniz işiniz için çok önemlidir. Böylece fikirlerinizi birçok insanın önünde çekinmeden ve aksamadan paylaşabilirsiniz.

3. Kodlama

Kodlama öğrenmek bugünlerde gittikçe daha popüler hale geliyor. Bunun için iyi bir neden var: Kodlama çevrenizdeki teknolojiden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir. Gerçek şu ki, etrafımızdaki birçok şeyin arkasında bilgisayar kodu var, bu yüzden kodun nasıl yazılacağını bilmek size çok yardımcı olabilir.

Gelişmiş kodlamayı öğrenmek zorunda değilsiniz. Basit web siteleri oluşturmak için sadece HTML ve CSS ile başlayabilirsiniz. Bu ikisi ile, isterseniz kendi web sitenizi oluşturabilir ve düzenleyebilirsiniz.

4. Online pazarlama

Sizinle olan son beceri çevrimiçi pazarlamadır. Gün geçtikçe daha fazla şey online olarak satıldığından, çevrimiçi pazarlama bilgisine sahip olmak, sahip olduğunuz her şeyi satmanıza yardımcı olabilir. Bu kişisel markanızı oluşturmayı içerir.