Bu Zihniyete Sahip Olmak Hayatınızı Değiştirebilir

Hayatta başarılı olmak istiyorsanız, sahip olmanız gereken önemli bir zihniyet var. Bu olmadan, çok ilerleme kaydetmeniz pek olası değildir. Zihniyet şu ki:

Başarısızlık bir seçenektir.

Basit görünebilir, ancak bu zihniyet hayatınızda büyük bir fark yaratabilir.

İnternette; Domino’s Pizza’nın kendini nasıl yeniden en iyiler listesine soktuğu hakkında makaleler bulup okuyabilirsiniz. 2010 yılında, hisse senedi fiyatı hisse başına sadece 8,76 $ iken; Patrick Doyle CEO olduktan sonra, resmen şirketi yeniden yaratmak için çalışmalara başladı. Borsa fiyatının şu an ne kadar olduğunu tahmin edin? Yaklaşık hisse başına 170 $ ! Bu nasıl mümkün olabilir? Şirket böyle bir gelişmeyi nasıl sağlayabilir?

Bunun büyük bir sebebi; Doyle’nin bu zihniyete sahip olması. Onun için, başarısızlık sadece bir seçenektir.

 

“Çıkarım yanlılığı” ve “kayıptan kaçınma” olarak adlandırılan iki büyük hastalık vardır:

Çıkarım Yanlılığı: Bir şey yapmaktan çok, bir şey yapmayla ilgili endişelenme eğilimidir; çünkü herkes, bir hareketin sonuçlarının kötü gidebileceğini ve yapılmayan hamlelerin maliyetlerini tahmin edebilir.

Kayıptan Kaçınma: Kazanmak için oynamaktan ziyade kaybetmemek için oynamak eğilimini tanımlar.

Hepimiz bu iki hastalıktan kurtulmamız gerekiyor. Niye? Çünkü bizi konfor bölgemizde tutuyorlar. Bizi yeni şeyler denemeye isteksiz kılıyorlar çünkü başkalarının önünde başarısız ve kötü görünebiliriz.

Onları yenmek için doğru zihniyete sahip olmanız gerekir. Doğru düşünce şudur: Başarısızlık iyidir, bu yüzden risk alın ve yeni şeyler deneyin. Bu zihniyete sahip olmak hayatınızı değiştirebilir.

İşte bu zihniyeti hayata geçirmek için üç ipucu:

Seçeneklerinizi bilin

Yeni bir şey denemeden önce, seçeneklerinizi bilmeniz gerekir. Olanakların ne olduğunu bilmelisiniz. Bunun için kitaplar, bloglar okumalı veya videolar izlemelisiniz. Daha sonra da ilginç bir şey bulduğunuzda, not almalısınız.

Deney

Seçeneklerinizi bildiğiniz zaman onlarla denemeler yapmanız gerekir. Bunu yapmanın en sevilecek yönü, yan projeler yaratmaktır. Ve bu yan projeler beklemediğiniz şekilde büyüyüp sizin ana projeniz-işiniz olabilir.

Öğrenin ve uyarlayın

Yan projeniz başarılı ya da başarısız olabilir. Başarısız olursa, bu iyi olur; onu bir öğrenme fırsatı olarak görürüz. Ondan mümkün olan her şeyi öğrenin ve buna göre kendinizi ayarlayın. Eğer başarılı olursanız, ona daha fazla kaynak ayırabilirsiniz.

***

Hayatınızda ilerlemek için risk almalısınız. Evet, başarısız olabilirsiniz, ancak başarmak için risk almak gerektiğini unutmayın. Denemediğiniz zaman zaten başarı size asla gelmeyecektir.