Daha İyi Bir Hayat İçin 6 Özgüven Önerisi

Daha İyi Bir Hayat İçin 6 Özgüven Önerisi

Özgüven, iyiyi kötülükten ayıran şeydir. Bununla birlikte, yaşamda en küçük yollarla güveninizi kaybetmek kolaydır. Başınıza gelen en ufak kötü şey bile, gün boyunca sizi daha az özgüvenli hissetirebilir.

Neyse ki, özgüveninizi arttırabileceğiniz yollar var. İşte hayatınızı daha iyi hale getirmek için 6 güven oluşturma yolu:

 

İyi bir tavır takın

“Gülümse, kendini daha iyi hissedeceksin.” Evet, gülümsemek veya kendini gülümsemeye zorlamak, gün içinde olumlu bir tutum geliştirmenize yardımcı olabilir. Gülümseyerek, daha olumlu ve yetenekleriniz konusunda daha özgüvenli olacaksınız.

 

Olumsuz düşüncelerden kurtulun

”Bunu yapamazsın. Bunu yapacak kadar akıllı değilsin. Bunu yapmak için gereken becerilere sahip değilsin.” Sadece bunları okumak bile sizin modunuzu düşürdü. Hatta bu ifadelerden en azından birini kabul etmiş olabilirsiniz.

Tüm bu düşünceleri başınızdan atın! Kendine güvenen bir insan için olumsuz düşünce diye bir şey yoktur. Negatif düşüncelerin özgüveninizi öldürmesine izin vermeyin.

 

Başarısızlığı kabul etmeyin

Başarısızlığı; öğrenmek için bir fırsat olarak kullanın, başarısızlığınız karşısında öylece durup “neyse bir dahaki sefere.” demeyin. Kendinize şu soruları sorun: Neden başarısız oldum? Neyi yanlış yaptım? Bir dahaki sefere kendimi nasıl daha iyi yapabilirim? Sonra bu sorulara cevap verin, başarısızlığınızın sebebini bulun.

 

Gönüllü olun

Gönüllüler, topluma yardım ederken yeni beceriler öğrenerek özgüvenlerini arttırırlar. Başkalarına iyi davranarak, hem kendinizle gurur duyabileceksiniz hem de başkalarına yardım etmek için zaman ayıran birisi olarak anılacaksınız.

 

Çözüme odaklanın

Bu konuda bir şey yapmayacaksanız şikayet de etmek için zaman ayırmayın.

Şikayet etmeden veya pes etmeden önce, daima bir çözüm bulmaya çalışmalısınız. Bunu yaparak, her şeyi düzeltmenin ve özgüveninizi artırmanın bir yolu olduğunu kendinize ispatlamış olacaksınız.

 

Vücut dilinizi değiştirin

Duruşunuz hissettiğinizi yansıtır. Bu nedenle, kendinizi özgüvende hissetmek istiyorsanız, kendinize emin görünmeye çalışmalısınız. Dik dur, ellerini yumruk yap ve gülümse. Yapabileceğin kadar kendine güven ve yakında gerçek hislerin o duruşu yansıtacak.