30 Yaşından Önce Hatalarınızdan Öğrenmeniz Gereken 5 Ders

Yaşamınızda çok fazla hata yapacaksınız. Ve hataların sonuçları hiç de kötü olmayabilir. Hatalar büyümenin önemli bir parçasıdır. Yaşlandıkça, tutkunuz ve coşkunuz azalmaya başlayabilir, ancak her zaman geriye bakmalı ve neyi doğru ya da yanlış yaptığınızı görmeliyiz. Ancak unutmayın ki yaptığınız hatalardan daha çok yapmadığınız şeylerden dolayı pişmanlık duyacaksınız.

İşte 30 yaşınızdan önce öğrenmeniz gereken, hayatınızı değiştirebilecek 5 ders:

 

Bu süreçte size her şeyi öğretmeyecekler

Bunu itiraf etmeliyiz ki, okul abartılıyor. Bazıları bunu tartışsa da, okul dışında kazanacağınız çok sayıda yeteneğin uzun vadeli başarınız için çok daha faydalı olacağını bilmek önemlidir. Robert Kiyosaki, James Altucher ve Grant Cardone gibi isimler, örgün eğitim almanın önemini savundu. Gerçek şu ki, kendi kendini eğitmen, lise ya da üniversite diplomasını değil, arzu ettiğiniz serveti size getirecektir.

 

Hiçbir şey insanların düşündüğü şeylerle ilgili değil

Diğer insanların düşüncesi önemli değildir. Çoğu zaman yapmaya çalıştığınız şey, geleneksel yöntemlere uygun olmayabilir. O zaman da insanların karşıt konuşmalarıyla karşılaşırsınız. Ama unutmayın sadece sizin fikriniz önemli.

 

Yaşam adil değil

Bu gerçekten hiç adil bir oyun değil ve asla olmayacak. Kendi eylemlerinizden sorumlu olmayı öğrenmeli ve başka insanların kalbinizdeki iyiliği etkilemesine izin vermemelisiniz. Her zaman kalbinizle kazanın.

 

Başarısızlık öğrenme süreciniz için iyidir

Evet, kimse başarısız olmayı sevmez. Fakat bir başarısızlık diğer tüm başarısızlıkları görmenizi ve yaptığınız çıkarımlar sayesinde büyümenizi sağlar. Daha fazla başarısız olanlar başarıya ulaşmak için daha iyi hazırlanır.

 

Vücudunuza dikkat edin

Şüphe yok ki vücudunuz başarının aracıdır. Vücudunuza iyi bakarsanız, sizinle ilgilenir. Çoğu insan gençken, vücutlarının başarılarını nasıl etkileyebileceğini anlayamayabilir. Ama bana güvenin, siz vücudunuza değer verdikçe o da sizi başarılı yapacaktır.

 

Sonuç

Hata yapma konusunda ihtiyatlı olmamanız gerekir. Hata yapmanıza izin verin. Hata yapmanız çok önemli. Ama odak noktanız bu hatalardan öğrenmek olmalı.

Hayatı yaşamak için buradayız. Kendinize inanın. Usta olmak için oldukça fazla başarısızlık tatmak gerekir. Eğer tutarlılık, kararlılık ve direnç ile daha büyük bir boyuta ulaşmaya istekli olursanız, bu hataları yapmak o kadar da kötü değildir. Zirveye çıkarken size iyi şanslar.