Daha İyi Bir Hayat İçin Kurtulmanız Gereken 4 Alışkanlık

Bir alışkanlığı oluşturmak veya onu kırmak, alışveriş gibidir. Kötü bir alışkanlığı durdurmak için yerine yenilerini (umarız iyilerini!) oluşturmanız gerekir.

İşte günlük hayatınızı iyileştirmek ve daha iyi bir insan olmak için kurtulmanız gereken 4 kötü alışkanlık:

 

Alarmlarınızı ertelemek

Her gün yaptığınız ilk şey kötü bir alışkanlıktır. Bu alışkanlık, kendinizle beş ila on ekstra dakika uyumak için pazarlık yapmaya çalışmanızdır. Bu, güçlü bir düşmanla yani vücudunuzla savaştığınız için zor bir davranıştır.

Her gece aynı saatte uyumaya çalışın ve alarmınız çaldığında uyanmaya çalışın.

 

Kahvaltıyı atlamak

Çalışmalar, kahvaltı edenlerin daha sağlıklı alışkanlıklara sahip olduklarını göstermektedir. Kahvaltı yapmak, gün boyunca devam etmenizi sağlayacak birçok avantaj sunar.

Sabah kahvaltınızı yapmak için birkaç dakika ayırın.

 

Sosyal medyada aşırılık

Bir anıyı gerçek bir insanla paylaşmak yerine Facebook’ta paylaşmayı tercih ettiğinde anlıyorsunuz: Duygularınızı kelimelerle yazmak ve herkese açık olarak yayınlamak kendinize doğruları söylemekten daha kolaydır.

Paylaşmadan önce düşünün ve telefon veya bilgisayarınızda geçirdiğiniz vakitten çok insanlarla vakit geçirdiğinize emin olun.

 

Sahip olmadığınız parayı harcama

Bu her ay kredi kartınızdan yaptığınız asgari ödeme olarak da bilinir, çünkü ödeme yapabileceğiniz tek şey budur. Kredi kartınızın olması bir ayrıcalık değil, hayatınızı daha sonra etkileyebilecek büyük bir sorumluluktur.

Kredi kartınızı sadece  geri ödeme yapabileceğinizi biliyorsanız kullanın.

***

Buradaki temel çıkarım: Kötü bir alışkanlıktan kurtulun ve yerine iyi bir alışkanlık koyun. Zaman ve sabır gerektirdiğinden hemen işe yaramıyorsa acele etmeyin. Sabretmelisiniz.