Demir İlacı Kilo Aldırır Mı? Duolans Kilo Aldırır Mı?

demir ilaci kilo aldirir mi

Demir ilacı kilo aldırır mı? sorusuna şu şekilde yanıt verebiliriz; demir ilacı kilo aldırma gibi bir durum yoktur. Aynı zamanda kilo vermede de etkisi bulunmamaktadır. Fakat demir eksikliği olduğunda bir takım durumlar meydana gelmektedir. Bu yan etkiler demir eksikliğinin olumsuz sonuçlarıdır. Dolaylı yoldan bakıldığında da bağışıklık sistemini zayıflatacağı için kilo vermeye meyilli bir vücut yapısı oluşmaktadır. Bunun dışında demir eksikliği;

  • Yorgunlukla birlikte gelen enerji kaybı,
  • Asabi hal durumu,
  • Bağışıklık sisteminde zayıflık oluşması,
  • Çarpıntı oluşumu,
  • Nefes darlığı yaşanması,
  • Tırnak kırılmalarının artması,
  • Soluk bir yüze sahip olma gibi burumlar demir eksikliğinin sonuçlarıdır.

İlginizi Çekebilir: Egzamaya İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Duolans Kilo Aldırır Mı?

Demir ilacı kilo aldırma gibi bir sorun ile karşı karşıya kalmanızı sağlamaz. Kişilerin sadece demir ihtiyacını gidermek adına yapılmış bir ilaçtır. Demir ilacının dışında pekmez gibi demir ihtiyacını gideren ama kalori yapan gıdaların tüketimi kilo almaya sebep olabilmektedir. Bu yüzden demir ilaçlarının kilo aldırma gibi bir özelliğinin olduğunun söylenmesi yanlış bir bilgidir.

Demir İlacı Metabolizma Hızlandırır Mı?

Demir eksikliği ve metabolizma arasında kesinlikle bir ilişki bulunmaktadır. Bu özellikle vücudunuzda bulunan demirin eksik olduğu zamanlarda kendini göstermektedir. Çünkü demir, vücutta bulunmadığında bağışıklık sistemi zayıflamaktadır. Bununla birlikte metabolizma hızınız da düşmektedir.

Fakat demir ilacı ile metabolizma arasında tam anlamıyla doğrudan bir bağlantı bulunmamaktadır. Yani vücudunuzda demir olduğunda metabolizmanızın hızlanması normaldir. Fakat ekstra bir hız kattığı tam olarak bilinmemektedir. Fakat vücudunuzun normalinde metabolizma hızınız yüksekse demir eksikliği giderildiği zaman da yüksek bir şekilde devam edecektir.

Kilo Aldırmayan Demir İlacı Var Mı?

Demir ilaçları kilo aldırmaz. Bu yüzden demir ilacı kullanırken kilo alır mıyım diye düşünmemek gerekmektedir. Kilo aldığınız zaman bunun başka bir şeyin etkisinin ya da yan etkisinin olduğu bilinmelidir. Kilo aldığınız zaman da bunu demir ilaçlarına bağlamamak gerekmektedir.

Fakat demir ilacı yerine demir sağlayan besinleri tüketmek, örneğin badem, kuru kayısı, kuru üzüm, kurutulmuş meyveler ile birlikte, et, karaciğer gibi besinleri almak ve sürekli almak kilo yapmaktadır. Bu besinler arttırılabilmektedir. Bu yüzden yediğiniz besinlere dikkat etmek gerekmektedir