Dünyanın en zengin internet girişimcileri listesinde kimler var? İnternetten satış yapmak ve para kazanmak isteyenlerin ilham alacağı insanlar. Aynı zamanda dünyanın en zengin insanları listesinde de bulunan bu girişimcilerin sahip oldukları girişimleri nelerdir? Ne kadar bir servete sahipler?

Gelişen teknoloji beraberinde ticari hayatın, para kazanma şekillerinin, çalışma koşullarının da değişimini birlikte getirdi. Sanayi devrindeki hükümdarlık, değişime direnen markaları daha da aşağı çekti. Teknolojiye ayak uyduran markalar, değerlerine değer katarken ortaya yeni bir çok marka ve beraberinde yeni milyarderler getirdi. Listeye yeni katılan milyarderlerin birçoğunun internet üzerinden bir girişimciliğe sahip olduğunu zaten bilmekteyiz. Peki dünyanın en zengin internet girişimcileri arasında kimler gelin birlikte bakalım.

Dünyanın En Zengin 10 İnternet Girişimcisi

Her sene yayınlanan dünyanın en zenginleri listesinde, milyarderlerin servetlerinin güncel durumları hakkında tahmini rakamlar verilmektedir. Markalarının büyüklüğü, borsada işlem görmesi, yıl içerisinde meydana gelen olaylardan etkilenmeler ve yaptıkları yatırımlar gibi daha bir çok kıstas araştırılarak liste yayınlanmaktadır.

Günümüzde yapılan araştırmalar neticesinde de genç nesillerin, daha esnek çalışma saatleri, daha az çalışma ve daha fazla gelir elde etme imkanına sahip iş fikirlerine yöneldikleri vurgulanmıştır. İnsanlar kapalı iş yerlerinde çalışmak yerine, tatil yaparken bilgisayarlar üzerinden çalışmaya daha sıcak bakmaktadır. Tüm bu gelişmeler de insanların internet üzerinden para kazanma iştahlarını kabartmaktadır.

Tüm bu bilgilerden sonra dünyanın en zengin internet girişimcileri listesi arasından 10 kişiye bakalım. Öncesinde belirtmek isteriz ki bu liste her zaman değişmeye açıktır. Her sene yapılan araştırmalar ile liste güncellenmektedir.


1. Jeff Bezos – Amazon

Jeff Bezos -Amazon.com, 5 Temmuz 1994 senesinde Amerika Birleşik Devletleri'ne bağlı Seattle şehrinde kurulmuştur.

Web sitesi: Amazon.com, CEO
Kuruluş tarihi: 5 Temmuz 1994
Net serveti: 115 Milyar Dolar
Yaşı: 56

Amazon.com, 5 Temmuz 1994 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı Seattle şehrinde kurulmuştur. E-ticaret ve bulut bilişim şirketi olan Amazon.com, Jeff Bezos tarafından 30 yaşında kurulmuştur. Dünyanın en zengin internet girişimcileri arasında başta gelen Jeff Bezos, şirketin kurucusu, CEO’su ve yönetim kurulu başkanıdır. Şuan dünyanın en büyük online perakende şirketi olma özelliği taşımaktadır.

Amazon.com ilk başlarda sadece kitap ve geniş bir yelpaze içerisinde ürün ve hizmetlerin satışını yaparak sektörde tanınmaya başlamıştır. Günümüzde ürün ve hizmet kategorilerini çok daha artıran şirket, son zamanlarda video ve müzik yayınlarını da eklemiştir.


2. Mark Elliot Zuckerberg – Facebook

Mark Zuckerberg - Facebook ile kuruluş zamanında Harvard Üniversitesi öğrencileri arasında iletişim ve bilgi alışverişi için tasarlanmıştır.

Web sitesi: Facebook, CEO
Kuruluş tarihi: 4 Şubat 2004
Net Serveti: 76 Milyar Dolar
Yaş: 36

Facebook, insanların çevresindeki insanlar ile iletişime geçmesini ve çevresindeki insanlar ile bilgi alışverişi yapmasını sağlayan sosyal bir ağdır. 2004 Şubat ayında, Harvard Üniversitesi’nde okuyan Mark Zuckerberg tarafından kurulmuştur. Mark Elliot Zuckerberg, şirketin kurucusu, CEO’su ve yönetim kurulu başkanlığını da yapmaktadır. Aynı zamanda bilgisayar programcısı ve internet girişimcisidir.

Facebook ile kuruluş zamanında Harvard Üniversitesi öğrencileri arasında iletişim ve bilgi alışverişi için tasarlanmıştır. Ancak daha sonra tüm dünya üzerinde kullanılan en büyük ağ özelliğini kazanmıştır.


3. Larry Ellison – Oracle

Larry Ellison - Oracle firması, 1977 Haziran'ında kurulmuş olup, şuan Microsoft'tan sonra dünyanın en büyük yazılım şirketi olma özelliğini sağlamaktadır.

Web sitesi: Oracle,
Kuruluş tarihi: 16 Haziran 1977
Net serveti: 58 Milyar Dolar
Yaşı: 76

Oracle firması, 1977 Haziran’ında kurulmuş olup, şuan Microsoft’tan sonra dünyanın en büyük yazılım şirketi olma özelliğini sağlamaktadır. Oracle şirketinin şuan 120 binin üzerinde çalışanı, yaklaşık 400 bin müşterisi ile yaklaşık 150 ülkede faaliyetlerini sürdürmektedir. Firma, veri tabanı ve uygulama geliştirme araçları gibi teknolojik alanlarda müşterilerine yazılım çözümleri bulmaktadır.

Oracle firmasının kurucu ortaklarından olan Lawrence Joseph Ellison, bilinen adıyla Larry Ellison, firmanın uzun yıllar CEO’luğunu da yapmıştır. Günümüzde halen firma bünyesinde, yönetim kurulu başkanı ve teknoloji sorumlusu olan Ellison aynı zamanda lisanslı bir pilottur. Lawrence Joseph Ellison, dünyanın en zengin internet girişimcileri arasındadır.

Elon Musk Sözlerinden Alınacak Dersler >>


4. Lawrance Page – Google

Google - Lawrance Page, bilinen adıyla Larry Page, Yahudi asıllı bir Amerikalı bilgisayar mezunudur.

Web sitesi: Google
Kuruluş tarihi: 4 Eylül 1998
Net serveti: 50 Milyar Dolar
Yaşı: 47

Google firması, şuan dünyanın en büyük internet girişimleri arasında zirvede gösterilmektedir. İnternet kavramından önce insanların aklına Google gelmektedir. Google, internet tabanlı hizmet ve ürünler geliştirmektedir.

Lawrance Page, bilinen adıyla Larry Page, Yahudi asıllı bir Amerikalı bilgisayar mezunudur. Google’un kurucularından biridir. 50 Milyar Dolarlık net serveti ile dünyanın en zengin ilk 100 insanı arasındadır.


5. Sergey Brin – Google

Sergey Brin, Larry Page ile birlikte Google firmasının kurucularından biridir.

Web sitesi: Google
Kuruluş tarihi: 4 Eylül 1998
Net serveti: 48.5 Milyar Dolar
Yaşı: 46

Sergey Brin, Larry Page ile birlikte Google firmasının kurucularından biridir. Google, internet üzerinden insanlara hizmet ve ürünler sunan bir yazılımdır. Dünyanın en değerli markaları arasında gösterilmektedir. Bugün online reklamlardan, veri toplamaya kadar bir çok alanda hayatımızda yer etmiştir.

Asıl adı Sergei Mikhailovich Brin, ünlü yatırımcı, Yahudi kökenlidir. Bilgisayar bilimcisi ve internet girişimcisidir. Dünyanın en zengin internet girişimcileri arasında yer alan Sergey Brin, dünyanın en zengin ilk 20 insanı arasında gösterilmektedir. Brin, aynı zamanda 3 Aralık 2019 tarihine kadar, Google’un yan firması olan Alphanet Inc’in başkanlığını da yürütmüştür.

Warren Buffett Hayat Hikayesi Ve Sözleri >>


6. Ma Huateng – Tencent Holdings

Pony Ma olarak da bilinen Ma Huateng, Tencent teknoloji firmasının kurucusu, başkanı ve CEO'sudur.

Web sitesi: Tencent Holdings
Kuruluş tarihi: 1988
Net serveti: 46 Milyar Dolar
Yaşı: 46

Tencent, dünyanın en büyük internet ve teknoloji firmalarından biri olarak gösterilmektedir. Ayrıca yatırım, eğlence ve oyun sektöründe de dünyanın en önde gelen markaları arasındadır. Tencent şirketi, şuan Çin’in en büyük anlık mesajlaşma sistemini kontrol etmektedir.

Pony Ma olarak da bilinen Ma Huateng, Tencent teknoloji firmasının kurucusu, başkanı ve CEO’sudur. 2015 yılında Forbes dergisi tarafından dünyanın en güçlü insanları arasında gösterilmiştir. Yine 2017 senesinde Fortune dergisi tarafından da dünyanın en önemli iş adamları arasına seçilmiştir.


7. Jack Ma – Alibaba Group

Jack Ma - Alibaba.com, şuan dünyanın en büyük online alışveriş platformları arasında gösterilmektedir.

Web sitesi: Alibaba.com
Kuruluş tarihi: 4 Nisan 1999
Net serveti: 25 Milyar Dolar
Yaşı: 55

Alibaba.com, şuan dünyanın en büyük online alışveriş platformları arasında gösterilmektedir. 1988 yılında kurulan Alibaba.com, Çin’in en büyük markalarından biridir. Online alışveriş platformu üzerinde 200’ü aşkın ülkeden, 3,5 milyon firma faaliyet göstermektedir.

Jack Ma, dünyanın en zengin internet girişimcileri arasındadır. Alibaba.com kurucusu ve başkanıdır. Çin’li ünlü iş adamının hayatı başarıyı kovalayan insanlara adeta ilham olmaktadır. Girişimciler için adeta bir inanç kaynağı oluşturmaktadır.

Olumsuzlukları Başarı Olarak Gören Kişi: Edison >>


8. Masayoshi Son – SoftBank

Masayoshi Son, SoftBank'ın kurucusu ve de CEO'sudur.

Web sitesi: SoftBank
Kuruluş tarihi: Eylül 1981
Net serveti: 22.5 Milyar Dolar
Yaşı: 62

SoftBank, Japonya ve dünyanın en büyük teknoloji markaları arasında yer almaktadır. Masayoshi Son, SoftBank’ın kurucusu ve de CEO’sudur. 1999 yılında kurulan Alibaba.com’un da en büyük hissedarları arasıdadır. Daha ilk kurulduğu zaman yaptığı yatırım ile ön plana çıkmıştır.

Japonya’nın Bill Gates’i olarak tanınan Masayoshi Son, Forbes dergisine göre dünyanın en etkili 45. insanı olarak gösterilmiştir. Dünyanın en zengin internet girişimcileri arasında yer alan Son, 2020 yılı verilerine göre 23 milyar dolar civarında bir servete sahiptir.


9. Azim Hashim Premji – Wipro Limited

Wipro Limited 29 Aralık 1945 senesinde, Azim Hashim Premji tarafından kurulmuştur.

Web sitesi: Wipro
Kuruluş tarihi: 29 Aralık 1945
Net serveti: 20 Milyar Dolar
Yaşı: 74

Wipro Limited 29 Aralık 1945 senesinde, Azim Hashim Premji tarafından kurulmuştur. Premji, Hint asıllı iş adamı, yatırımcı ve de mühendistir. Gayri resmi verilere göre Hint BT endüstrisinin Çarı olarak tanınmaktadır. Wipro Limited, klasik ticaret içerisinde adını duyurmuş olsa da dünyanın en büyük bilgi teknolojisi markaları arasında yer almaktadır.

Dünyanın en etkili 500 Müslüman kişisi arasında gösterilen Azim Hashim Premji, aynı zamanda birçok kez dünyanın en etkili iş adamları listesine de girmiştir.

Steve Jobs Başarı Hikayesi >>


10. Robin Li – Baidu

Baidu 2000 senesinde Robin Li tarafından Pekin merkezli olarak kurulmuştur.

Web sitesi: Baidu
Kuruluş tarihi: 2000
Net serveti: 6 Milyar Dolar
Yaşı: 51

Baidu 2000 senesinde Robin Li tarafından Pekin merkezli olarak kurulmuştur. Çin’de hizmet veren en büyük arama motoru olan Baidu, ayrıca online reklam ve birçok online veri tabanlı hizmet vermektedir.

Robin Li, Buffalo Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi okumuştur.Dünyanın en zengin internet girişimcileri arasında yer almaktadır. Ayrıca Li, Asyalı Bilim İnsanları Dergisi tarafından, 2011 senesinde en önemli 15 Asyalı bilim insanı arasında gösterilmiştir.

Gerçek Hayat Hikayelerine Dayalı 17 Film >>

Ek gelir kazanmak için yapabileceğimiz iş fırsatları nelerdir? Yapabileceğimiz mevsimlik iş fikirleri nedir? Sadece internetten para kazanma yolları değil, dışarıda da yapabileceğiniz birçok fırsat bulunmaktadır. Peki her yerde yapabileceğiniz 16 mevsimlik iş fikri nelermiş birlikte bakalım.

Küçük bir işletme kurmayı hayal ettiyseniz, ancak girişimlerinize 7/24/365 taahhütte bulunma konusunda temkinli iseniz, başka seçenekleriniz de var. Birine part-time olarak başlayabilirsiniz. Ayrıca yalnızca takvim yılının bir bölümünde faaliyet gösteren bir işletmeye başlayabilirsiniz.

Her Yerde Yapabileceğiniz 16 Mevsimlik İş Fikri

Her yerde yapabileceğiniz bu iş fikirleri ile evinize ek gelir kazandırabilirsiniz. Bir yıl boyunca taahhüt gerektirmeyen küçük bir işletme fikri arıyorsanız, işte sizin göz önünde bulundurmanız gereken harika iş fikirlerinin bir listesi;

Gıda kamyonu işletin

Güzel havalarda, bir yemek kamyonu işletmek için harika bir iş.

Güzel havalarda, bir yemek kamyonu işletmek için harika bir iş. İş merkezlerini, halka açık mekanları ve üniversite kampüslerini ziyaret edin ve müşterilere hızlı, rahat ve lezzetli bir yemek sunun.

Macera şirketi kurun

Yaz aylarında açık macera işinde olmak için harika bir zaman. Rehberli yürüyüşlerden beyaz su rafting gezilerine ve daha pek çok şeye kadar insanlara eğlence sunabilirsiniz.

Kişisel antrenörlük  yapın

Tenis antrenöründen kilo kaybı olan kişisel antrenöre, insanları zindelik ve beslenmeyi öncelik haline getirmek için motive edin. Havalar soğuduğunda, işinizi yeni yıl kalabalığına pazarlamaya odaklanın.

Instagram Üzerinden Satış Yaparak Para Kazanın >>

Çim bakımı yapabilirsiniz

Güneşte olmayı seviyorsanız, ilkbahardan sonbahara kadar öğütme, biçme ve tırmıklama hizmetleri sunan bir çim bakımı işi başlatabilirsiniz.

Güneşte olmayı seviyorsanız, ilkbahardan sonbahara kadar öğütme, biçme ve tırmıklama hizmetleri sunan bir çim bakımı işi başlatabilirsiniz. Kışları kapalı tutun veya sezon sonuna kadar kar ve buzu temizlemeye geçin.

Baca temizleyiciliği yapın

Odun, ateşlemeli şömineli ev sahipleri, bacalarının güvenlik açısından süpürülmesinin önemli olduğunu biliyorlar. Belirli bir dönem için bir temizleyici olarak çalışın ve geri kalan zamanın tadını çıkarın.

Profesyonel organizatörlük yapın

Uzun bir kıştan sonra insanlar mekanlarını temizlemeye ve organize etmeye hazırlar. Profesyonel bir organizatör olarak, bahar temizleme sezonundan yararlanabilirsiniz.

Başarılı Bir Girişimci Olmanın 20 Anahtarı >>

Ateşli araçlar perakendecisi

Anma günleri, işçi bayramı, yılbaşları, gibi zamanlar havai fişek satıcısı olarak çalışmak için harika bir zamanlardır.

Anma günleri, işçi bayramı, yılbaşları, gibi zamanlar havai fişek satıcısı olarak çalışmak için harika bir zamanlardır.

Cadılar bayramı perakendecisi

Her ne kadar bu tür işletmeler her yıl sadece birkaç hafta kârlı olsa da, kısa süreliğine yer kiralayarak kostüm perakendecisi olarak başarılı bir işletme kurabilirsiniz.

Yılbaşı perakendeciliği

Yer kiralayın veya tatil süs eşyaları, hediyeler satıp çevrim içi olarak çalışın. Yılın en yoğun alışveriş sezonundan yararlanan bir işe başlayabilirsiniz.

Fikirlerinizi Başarılı Bir İşe Dönüştürün >>

Tur rehberliğini düşünebilirsiniz

Tarihi öneme sahip turlara önderlik edin veya misafirleri, perili yerlere götürün.

Tarihi öneme sahip turlara önderlik edin veya misafirleri, perili yerlere götürün.

Doğrudan satış sektörüne girebilirsiniz

Kendi işinizi kurmak ve daha hızlı gelir elde etmek istiyorsanız doğrudan satış sektörünü deneyebilirsiniz. İşinizden arta kalan zaman diliminde TV izlemek, sosyal medyada takılmak veya boşa zaman geçirmek yerine satış becerilerinizi geliştirmek için muazzam bir yol. Yarı zamanlı işinizi ileride asıl işiniz haline getirebilirsiniz. Yaparken de bilgi desteği için “networkokulu.net”i takip etmeyi unutmayın.

Online dersler verin

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için özel öğretmen olarak online bir işletme kurun. Online dersler verebilirsiniz. Online dersler her zaman ilgi görür. Zamandan, mekandan ve paradan tasarruf etme konusunda insanlar için harika bir seçenektir. Onların okul yılı boyunca başarılı olmalarına yardımcı olmayı deneyin.

Kadın Girişimciler İçin İş Fikirleri >>

Evcil hayvan bakıcılığı yapın

Evcil hayvanlara aileler için, tatilde veya tatil günlerinde şehir dışındayken özen gösterin.

Evcil hayvanlara aileler için, tatilde veya tatil günlerinde şehir dışındayken bakıcılık yapın. Ek bir avantaj olarak, ev içi evcil hayvan bakıcılarının başlangıç maliyeti yoktur veya çok düşüktür. Hemen bir ilan verebilirsiniz.

Havuz bakımı mevsimlik güzel bir iştir

Havuz bakımı dikkat edilmesi gereken bir iş. Havuz kimyası hakkında bir iki şey biliyorsanız, Yaz günlerine girerken bir havuz bakım işine başlayabilirsiniz.

Bahçıvanlık veya çiftçilik yapın

Küçük bir bahçe veya çiftlikte yerel ürünler sunan mevsimlik bir işletmeyi yönetebilirsiniz. Ürünlerinizi yol kenarındaki standlarda doğrudan tüketicilere veya yerel marketlere satabilirsiniz.

Taşıma işletmesi kurun

Hareketli işletmeler her zaman yüksek talep görmektedir. Ancak kolejlerin olduğu, üniversitelerin olduğu şehirlerde kesinlikle en yoğun mevsimleri vardır. Kampüs içinde ve dışında hareket eden öğrenciler için taşınma konusunda yardımcı olmak için mevsimsel bir işletme kurabilirsiniz.

Yılın sıcak veya soğuk dönemlerinde zirveye çıkan iş fikirlerini tercih etseniz de, bu mevsimlik iş fikirleri size en uygun zamanda karlı bir işletme yönetme fırsatı sunacaktır.

Daha Önce Hiç Duymadığınız İş Fikirleri >>

Network Marketing hakkında bir sunum aldınız. Size gerçek olamayacak kadar süper bir iş modeli sundular. Belki kabul etmediniz, “Hayır” dediniz. Belki de kabul ettiniz ve işe başladınız. Hangi aşamada olursa olsun bir işe başladığınız için, başarılı olma yolunu düşünmeden geçirdiğiniz bir zaman dilimi yoktur. Networkünüzü ilerletmek için ipuçları arar durusunuz. Merak etmeyin, herkesin endişesi bu ipuçları üzerinedir aslında.

Networkünüzü İlerletmek İçin Gerekli 9 İpucu

Her işin kendi içerisinde belli püf noktaları vardır. Belli kuralları, belli ipuçları bulunur. Uzmanlık da bu noktada kendini belli eder. Nerede ne yapılacağını bilmektir. Doğrudan satış içerisinde de ipuçları bulunur. Organizasyonunuzu büyütmek için, daha çok satış yapmak için, eğlenmek için vb ipuçlarını öğrenmek sizin elinizde. Network marketing ticaretinizi ilerletmek için gerekli olan 9 ipucuna birlikte bakalım.

Genç Girişimciler İçin İpuçları >>

Doğru şirkette olduğunuzdan emin olun.

Şirketinizin ürünleri konusunda tutkulu değilseniz ve insanların hayatlarını değiştirebileceklerine dair inancınız çok katı değilse, başka bir işe bakmayı düşünebilirsiniz. Network işinizde başarılı olmak istiyorsanız, şirketiniz için tutkunuzun olması gerekir. O olmadan fazla bir şansınız yok.

Size sonuç getirecek işleri yapmayı bir öncelik haline getirin.

Daha kötüsü, işiniz için biraz zaman ayırdıktan sonra ilk önce ne yapmanız gerektiğini merak etmekten başka bir şey yoktur. Oturun ve size en iyi sonucu verme şansı veren bu etkinliklerin bir listesini yapın (tanıtım,tanıtım,tanıtım). İşinize ne kadar vakit ayırırsanız ayırın, ne zaman olursa olsun, bu etkinliklere öncelik verin.

Güçlü Bir Başlangıç Ekibi Kurmak İçin >>

Zamanının efendisi ol.

Size kesin bir şey söyleyebilirim ki – gezegendeki her başarılı pazarlamacı, zamanı doğru kullanmak konusunda ustalaşmayı öğrendi. İş başarısının anahtarlarından biridir bu. Mevcut her dakikayı nasıl kullanacağınızı ve en önemlisi, zaman yetersizliğini telafi etmek için teknolojiden nasıl yararlanılacağını öğrenin.

Muhtemel iş ortaklarınıza yardımcı olmak için interneti kullanın.

Çoğu şirketin öğrettiği çevrimdışı, araştırma tekniklerinde yanlış olan hiçbir şey yok. Sıcak pazarınızı tam on ikiden vurmak, hayatınızdaki tüm tanıdıkların bir listesini yapmak

Ancak interneti, sadece teklif etmek zorunda olduğun fırsatla ilgilenen insanları, kolayca bulmak için kullanmaktan daha büyük görmelisiniz. Sosyal medya, özellikle de Facebook yeni umutlar bulmak için bir altın madenidir.

Başarılı İnsanlar Zamanlarını Böyle Yönetiyorlar >>

Çok fazla hata yap.

Bir işiniz varsa, hataların kaşlarını çatması ve sonunda kovulmanıza neden olma ihtimali yüksektir. Kendi işiniz olduğunda, harekete geçtiğinizde hatalar aslında olumlu olabilir. Hatalar başarısızlık değildir… Onlar seni başarıya yönelik bir adım daha ileri götürürler.

Gerekirse kendi aciliyetinizi yaratın.

Bir işletmeyi bir yandan büyütürken iş sahibi olmanın sorunlarından biri de aciliyet eksikliğidir. İşiniz faturalarınızı ödeyebilir ve belki de pazarlamanızı finanse etmenize yardımcı olabilir. Bu güzeldir ancak acil değildir. Normal işinizdeki profil burada geçerli değildir. Burada ne kadar para kazanacağınıza sizin aciliyet duygunuz karar verecektir. Bu sizin için doğruysa, kendi aciliyetinizi yaratmalısınız.

Sıra Sende, Hemen Harekete Geç >>

Korkularınla yüzleş.

Yarı zamanlı olduğunuzda, sizi haftalar, aylar ve hatta yıllarca süren eylemsizlik halinin felç etmesinden korkmazsınız. Sadece bu kadar zamanın yok! Herkesin korkuları vardır. Ama işte doğru olan – en çok korktuğun şey, sonuçlarında en büyük sıçramayı sağlayacak şeydir.

Ertelemeyi yenmelisin.

Tıpkı korkularda olduğu gibi, herkes bir noktada erteleme sıkıntısı çekiyor. Bazıları, aslında profesyonel tedarikçilerdir! Sınırlı bir zamanınız olduğunda, erteleme, başlamadan işinizin sonu anlamına gelebilir. İlk anahtar onu tanımak. O zaman bununla mücadele etmenin ve hızlı hareket etmenin yollarını bulmalısınız.

İlham Alabileceğiniz Muhteşem Filmler Listesi Burada >>

Daha sonra değil, daha erken yardım alın.

Dinleyin, hepimizin yardıma ihtiyacı var. (Sitemizdeki güncel ve  tarafsız yazılarımızdan yardım alabilirsiniz.) Yine de bir nedenden dolayı, sormadan önce sonuçların olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu, yarı zamanlı çalışanların yaptığı en büyük hatalardan biri! Er ya da geç, önce bir antrenör bulun.

Bonus İpucu: İşte en dürüst gerçek şudur ki; her networker bir noktada vazgeçmek istiyor. İşte size bir ipucu – networke neden başladığınızı unutmayın. Almak istediğin bir şey vardı. Buna geri dön. Acıyı unutma. Daha iyi bir şey için hayalini hatırla.

Küçük bütçenin önemi azalttığını düşünmüyor musunuz? Sadece UPS’e sorun. Şirket sola dönüş yapmanın zaman ve paraya mal olduğunu anladı, bu yüzden sürücülerden mümkün olduğunca doğru dönüş yapmalarını istediler. Bu, 2010’da bu küçük ayarlama ile 20,4 milyon mil yoldan daha az yol yaptı.. Küçük değişim, büyük fark.

Harcama alışkanlıklarınızda küçük değişiklikler yapmak, düşündüğünüzden daha hızlı tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Harcama alışkanlıklarınızdaki küçük bütçe indirimlerinden ve tasarruflarından tasarruf edebileceğiniz bu TL kesme örneklerini inceleyin.

  1. Dışarıda yemek seçenekleri

Restoranlar kategorilere ayrılır: hızlı (McDonald’s’ı düşünür), gündelik oturma (kafeler) ve kaliteli yemekler (şık kıyafet giyin!). Besin zinciri ne kadar yüksekse, o kadar fazla ödeme yaparsınız. Dışarıda dört kişilik bir akşam yemeği, ortalamanın üstünde bir mekanda size yaklaşık 100 – 200 TL’ye mal olacaktır. Bunun yerine daha uygun yerler seçebilirsiniz. Veya evde yapın, hem daha sağlıklı hem de ne yiyeceğinize istediğiniz gibi karar verebilirsiniz.

  1. Film geceleri

Hiçbir şey, gecenin en son gişe rekorunu kıran filmi bir arkadaşı ile izlemek gibi olamaz. Aynı zamanda bir cüzdan hırsızı da olabilir. İki biletin maliyeti, bir kova patlamış mısır  ve içecekler, bir korku filmi gibi hissetmenize neden olabilir. Filmi büyük ekranda görmeye ayarlandıysanız – bazıları bu şekilde daha iyidir – o zaman matineyi seçin ve önceden yiyin.

Ya da daha iyisi, Netflix’te evde kalarak büyük ekranı feda edin ve daha da fazla tasarruf edin. Markette atıştırmalıklar için birkaç TL harcayın ve maliyetin yarısından daha az bir fiyata harika bir film için hazırsınız!

  1. Kahve deliliği

Dürüst olalım. Bir kahvenin içeceği gün, bir şeye ateş eden, büyük bir Frappuccino’yu yudumlayana kadar başlamaz. O sabah ritüeli harcamayı kolayca 15 TL’ye çıkarabilir. Kahve dükkanını atlamak ve haftada iki kez bile kendi fincan kahvenizi demlemek ayda 120 TL tasarruf etmenizi sağlayabilir. Bu yüzüne bir gülümsemeye neden olabilir – kafeine gerek yok.

“Para Yönetimi Yapamıyor Musunuz? İşte Endişelerinizi Azaltacak 9 İpucu” makalemiz için >>

  1. Yolculuk tuzakları

Herkes bir yolculuğa bayılır. . . özellikle benzin istasyonlarındaki kasiyerler. Her lavabo molasında alışveriş yapmanızı severler, çünkü size bir şey satacaklar. Gazlı içecekler, tuzlu atıştırmalıklar ve bazı tatlılar satın alırsanız, her mola başına kolayca 10 TL kazanabilirsiniz. Yola çıkmadan önce markette stok yaparak para biriktirin ve piknik öğle yemeğinin tadını çıkartarak anılarınızı saklayın. Daha da fazla para kazanacaksın!

  1. Bir ay atlama

Genelde çek gibi saatlerde çek defterine çarpan alışverişlerde fazladan bir ay geçmeyi dene. Kendi tırnaklarını kendin yap (20 tl). Saçınızın dört yerine sekiz hafta (20 tl) uzamasına izin verin. Kuru temizlemeden önce bir veya iki kez bu kıyafeti kullanın (30 tl). Hiç çaba harcamadan kazanacağın 70 TL. İki aylık planınıza devam ederseniz yılda 840 TL tasarruf edebilirsiniz. Bir ay atlamak bankaya kadar tüm yolu atlamak olabilir!

Küçük Bütçe, Büyük Tasarruf Sağlıyor

Bütçe hazırlamak ve tutmak, kasa yerine büyük paralar kazandırabilecek diğer küçük değişiklikleri bulmanıza yardımcı olabilir. Ve kurtardığınız her küçük parça sizi para kazanmaya daha da yaklaştırıyor. Bu, uzun süre keyif alacağınız büyük bir fark oluşturabilir.

Siz tasarruf yapabiliyor musunuz veya planınızı nasıl yapıyorsunuz? Tecrübelerinizi yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

“Bütçe Planı Yapmak İçin 14 Pratik İpucu” makalemiz için >>

Network Marketing kolay para kazanma yolu mudur?

HERHANGİ bir işletmede para kazanmanın hızlı ya da kolay olduğunu söyleyen herkes kesinlikle size yalan söylüyordur. Herhangi bir türde başarılı ve kârlı bir işletme kurmak bir insanın, normalde ÇOK ÇALIŞILARAK birkaç YILINI alır. Bundan emin olmak için sadece herhangi bir girişimciye sormanız yeterlidir.

Ne yazık ki, birçok insan YANLIŞ beklentileri ile pazarlama ağı endüstrisine sponsorluk yapıyor. Ya sponsorları, hızlı para kazanma vaadiyle onları heveslendirir ya da bir iş kurmanın kolay olduğunu ve az çalışma gerektirdiğini söyler. Veya daha da kötüsü, müşterilern networkle ilgili piyango anlayışı var. Başka bir deyişle, “kaydolarak” paranın her ay banka hesaplarında sihirli bir şekilde ortaya çıkacağını düşünüyorlar.

Bu yanlış beklentiler HER ZAMAN hayal kırıklığına yol açar

Pazarlama ağı çok basit ama kesinlikle KOLAY değil. Başarılı olmak ve pazarlama ağında büyük para kazanmak çoğu insan için çok zor olacak. Güçlü bir iş ahlakına, büyük bir yanma arzusuna ve başarılı olmak için geliştirilmesi gereken bazı büyük satış ve insan becerilerine gerek duyulur. Çoğu insan bu beceri setlerine sahip değildir ve onları öğrenmeye istekli de değildir.

Bununla birlikte, hemen hemen herkesin, bazı tutarlı çalışmalarla ayda 200 ila 500 Dolar tutarında bir yarı zamanlı ağ pazarlama işi oluşturabildiğini de görmekteyiz. İyi bir oyun planı olsaydı, herkes üç ila dokuz aylık sürede beş ila yirmi müşteriyi bulabilirdi. Ve bu ekstra para, birçok insan için yaşam kalitesini arttırmak demektir.

İşin aslı, çoğu iş başarısız. Kime sorduğunuza bağlı olarak, on işletmeden dokuzu ilk beş yıl içinde başarısız oluyor. Bu başarısızlık, geleneksel işletmeleri, çevrimiçi işletmeleri, perakende satış mağazalarını vb. birçok işletme türünü içerir.

Ağ pazarlaması farklıdır ancak bu fark çok incedir. İnsanlar bu diğer endüstrilerdeki başarısızlık oranlarından nadiren şikayet ederler, ancak network marketingde her zaman büyük bir beklenti ile sürekli şikayet eder dururlar.

Dürüst olmak gerekirse, çoğu insan sektörümüzde başarısız olmuyorlar, bunun yerine çoğu insan işi bırakıyor. Evet bırakıyorlar. Zor geliyor düzenli çalışmak, kendini geliştirmek, plan yapmak, düşünmek vs. Çünkü gerçekçi olmayan beklentileri var ya da işi yapmak istemiyorlar. Lütfen başarısızlık ve bırakma arasındaki farkı karıştırmayın.

En az iki yıl boyunca sürekli olarak pazarlama ağı işinde çalışmayan hiç kimse başarısız olmaz. Ancak işi bıraktılar. Başlamadığın bir şeyi bırakamazsın. Bunu asla unutma.

Yıllar boyunca, geleneksel işletmelere, çevrimiçi işletmelere ve çeşitli ağ pazarlama işletmelerine sahip kişilerin görüşleri de bu yöndedir. İşletmelerin hiçbiri hızlı ya da kolay para kazandırmaz. Zaten yasal olarak değil böyle bir şeyin de mümkün değildir. Emeksiz kazanç fikri anca yasal ve ahlaki olmayan işlere mahsustur. Neredeyse her işletme karlı ve sorunsuz bir şekilde çalışmak için en az bir kaç yılınızı alacaktır. Bazıları sadece kâr etmek için bundan daha da fazla zaman alabilir.

Bir çok insan yanlış düşünüyor

Çoğu insan için, network marketing muhtemelen onlar için iyi bir iş fırsatı değildir. Endüstrimizdeki insanların neredeyse yüzde doksanının başlangıçta girişimci olmaması gerektiğine bile bahse girilebilir. Bu kişilerin çoğu, başarılı bir işletme kurmak için gereken sermayeye, uygun beceriye veya girişimci zihniyete sahip değildir. Bunu neden söylüyoruz? Kınamak ve küçümsemek için değil. Herhangi bir işte girişimci olarak başarılı olmak için sadece belirli bir zihin seti ve beceri seti gerektirdiği için bunu söylüyoruz.

Sektörümüze giren insanların çoğu, işsiz ya da iş yapmak için çaresiz insanlardan oluşuyor diyebiliriz. Son yıllarda network marketinge giren profesyonel meslek sahibi insanların seviyesi tabiki arttı. Ancak konu bu değil. Konu insanların nasıl bir zihniyet taşıdığı ile alakalıdır. Ancak işsiz ya da iş yapmak için çaresiz olmak, kendi işinizi kurmanız için iyi bir aday olduğunuz anlamına gelmeyecektir. Bu kategorilerden birine girerseniz, gerçekten sadece bir iş bulmalı ya da küçük bir perakende ticareti geliştirmelisiniz.

Eğer içinde bulunduğunuz durumun farkında olarak, çalışıyor, kendinizi geliştiriyor, liderlerinizi takip ederek işinizi büyütmek için çaba veriyorsanız, tabiki bu kategorinin dışında olacaksınız. Ancak belirtmek gerekir ki ünlü bir iş adamının sözü küpe niteliğindedir;

“Küçük ticaret yoktur, küçük düşünen insanlar vardır.”

Sonuç olarak

Network Marketing kolay yoldan para kazanma işi değildir. Hiçbir iş böyle değil. Fakat bu ticaretin birinin servet yaratması ve kaldıraç kullanması ve kendi işine sahip olması için harika bir yol olduğunu da bilmelisiniz. Ancak, eşsiz yeteneklere sahip özel bir insan ve en üst sıralarda yer almak için büyük bir yanma arzusu arar. Harika olan, katıldığınızda bu becerilere sahip olmanıza gerek kalmamasıdır. Sadece onları geliştirme vizyonuna, bağlılığına ve disipline sahip olmalısınız.

Tanıtım konusu, ne iş yapıyor olursak olalım, başarıya ulaşmak için en önemli noktadır. Başarılı insanlarla sıradan insanları ayıran noktalardan da biri olan “yaptığı işin tanıtımını etkili yapmak” konusu, Network Marketing içerisinde de belirleyicidir.

Dünyaca ünlü kişisel gelişim uzmanı, eğitimci ve yazar T. Harv EKER’de bir kitabında, “Başarılı insanlar ile sıradan insanları ayıran en önemli noktalardan biri, başarılı insanlar ellerindeki fırsatın tanıtımı için çalışır ve onu tanıtmak için her zaman gönüllüdürler. Onu karşısındaki insana ne kadar iyi anlatırsa, karşısındakini  de o denli etkileyeceğini bilir.” diye belirtmiştir.

Network Marketing’in temel aktivitelerinden biri olan tanıtım konusu için sitemizden de geniş içeriklere ulaşabilirsiniz. (Network Marketing’in Temel Aktivitesi: Tanıtım Nasıl Yapılır?) Youtube kanalımız Network Okulu Tv’de de aklınızdaki bir çok soruya cevap bulabilirsiniz.

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

***

Bu video sorularınıza yanıt verdi mi? Sizler de bu konu hakkındaki düşüncelerinizi, yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Yaşamınız, her gün kim olduğunuzu, nereye gittiğinizi hatırlamanın/hatırlamamanın ve bunun doğrultusunda hareket etmenizin bir sonucudur. Çoğu zaman, insanlar gün geçtikçe edindikleri birçok deneyimin ve dersin sonucu olarak kim olduklarını bulmak için beklerler; proaktiflik yerine pasif olarak kalmayı kabul etmeleri gerektiğini ve hayatın onlar için sakladığı her şeyin insafına kalmaları gerektiğini varsayarlar…

Bu tutum liderliğin tam tersidir ve bizi mağdur duruma sokar. Arzu ettiğimiz sonuçları proaktif olarak ortaya çıkarmak için ne gerekiyorsa yapmamak, risk almamak, kim olmayı seçtiğimiz konusunda yeniden tasarlamak için bize bir gerekçe veriyor.

“Hayatımız, kendi seçimlerimizin bir sonucudur.”

Büyümeyi ve gelişmeyi kesinlikle deneyimliyoruz ve günlük yaşam döngüsünde savrulup duruyoruz. Mesele şu ki, çoğu zaman geçici olarak yaşıyoruz, günü kurtarıyoruz. Başımıza başka bir sorun gelene kadar gelişimi ve değişimi  kovalamıyoruz. Bu düşünce bizi asla lider bir insan modeli yapmayacak.

Kendini sürekli yeniden keşfetmelisin

Liderler, yaşamlarını kendi seçimleri ile yönlendirdiklerini bilerek yaşarlar, sürekli olarak kendilerini yeniden icat ederler. Yaşamınızı bilerek tasarladığınızda, eylemleriniz, kendinizi nasıl düşündüğünüzün beyanı ile uyumlu olacaktır.

Kendinize, “Şimdi kendimi bir lider olarak ilan ettiğime göre, bu bilgilerimle neleri gerçekleştirebilirim?” diyerek, diğerlerine eşzamanlı olarak ilham verebilirsiniz. Aynı zamanda değerlerinizi onurlandırmak için cesurca davranmaya doğru ilk adım budur.

Liderler destekledikleri ilkeleri, şampiyonluk sebeplerini, liderlik etmeyi seçtikleri insanları ve uydukları değerleri oluştururlar. Hiçbir şey kendiliğinden onlara gelmedi. Sadece çalışarak ve sabrederek ve tekrar çalışarak istediklerini aldılar.

Değerleri eyleme koymalısın

Liderleri takipçilerden ayıran en büyük fark, bir bireyin, bireyin tek başına ihtiyaç duyduğu ihtiyaçların ötesinde bir amaca hizmet eden bir amaç, bir hayal, vizyon, peşinde koşma cesareti ile hareket etme kararıdır. Etkili liderler karizmatik ve ilham vericidir. Misyonlarını, başkalarının kendileri tarafından taşınacağı ve gerçekleştirilmesine katılmak istediği şekilde çerçevelemekte ustadırlar. Gerçek liderler, eylemlerini dikte etmek ve güç veya zorlama uygulamak yerine, başkalarına katkıda bulunur ve onların katılımlarını teşvik ederler.

“Etkili liderler, karizmatik ve ilham vericidir.”

Lider olarak yaşamak, deneyime dönüşen bir kavram meselesidir. Başkalarını motive etme ve onlara ilham verme yeteneği gibi, değer verdiğiniz her türlü değeri alın: bu kalite uygulanana ve deneyimlenene kadar, yalnızca bir kavram olarak var olur. Değerlerinizi eylem yoluyla deneyimlemeye karar verdiğinizde, onlar tamamen yeni bir anlam kazanıyorlar. Başkalarına gerçekten ilham veren bir şey yapana kadar , onun deneyimini değil, yalnızca liderlik kavramını elde edersiniz.

“Henüz deneyimlemek istediğiniz değer haline, daha gelmediniz.”

Tecrübeden ustalığa geçmelisin

Bir değerin bilgisinin deneyime dönüşebilmesi gibi, deneyimlemek de varlık haline gelebilir  . Varlık, “onu elde etmenin” nihai sonucudur – gerçekten oluncaya kadar bir kaliteyi değerlendirmektir. Ustalık bununla ilgilidir – kendinden bağımsız herkesi ilgilendiren bir değer üretmekle. Bu nedenle başarılı liderler sıklıkla şampiyon oldukları sebeplerle ve temsil ettikleri değerlerle ilişkilendirilir.

Tıpkı bilmediğiniz şeyi deneyimlemediğiniz gibi, deneyimlemediğiniz şeyi de olamazsınız. Liderlik tecritte var olamaz. Entelektüel bir alıştırmadan daha fazlasıdır bu kavram. İzlemeye değer ilkelere inandığımızda, dinamik, sürekli gelişen, insanları etkileyen bir duruş gelişir. Liderler başarısızlık riskini alırlar. Ve ayrıca liderler tüm liderlik kararlarının popüler olmayacağını bilmektedir.

“Güçlü Liderlerin Kendileri İçin Belirlediği 10 Liderlik Hedefi” adlı liderlik hedefleri içeriğimiz için>>

Liderler, onlardan kaçmak yerine problemleri benimserler. Her meydan okumanın, tohumlarını gelecekteki atılımlara taşıdığını biliyorlar.

“Liderler, onlardan kaçmak yerine problemleri benimserler.”

Gerçek liderler yaptıkları her işte mükemmellik ararlar. Hata yaptıklarında, onları itiraf eder, temizler, kendileri için en önemli olan ilkeleri önerir ve vizyonlarını gerçekleştirme yolunda bir sonraki hedeflerine odaklanırlar.

Karar vermede güçlü olmalısın

Liderler tüm cevaplara sahip olmadıklarını ve karşılaşacakları her zorlukla başa çıkmaya hazır olmadıklarının farkındalardır. Harekete geçmek için mükemmel zaman beklemek yerine, kararlı olmanın gücünü anlarlar. Liderler, çoğu zaman kendimize,  bilmediğimiz sebeplerden dolayı, tüm deneyimleri çektiğimizi fark eder. Bu deneyimler sayesinde sürekli bilgi, empati ve etkinlikle büyüyoruz.

Yaşamın bütün deneyimleri, kendi yaratıcılığımız için bir araç olarak kendilerini gösterir. Yaşamın herhangi bir yönünü nasıl yaşayacağımıza karar vermek tamamen bize kalmış durumda; bu durumlar da kim olmak istediğimizi seçme fırsatı veriyor.

Şu anda hangilerinin karar verdiğiniz liderin tanımını desteklediğini ve hangilerinin bundan uzaklaştığını belirlemek için aşağıdaki alanları analiz edebilirsiniz;

Şu anda olanların etkisinde mağdur olmak yerine, liderliğe adım atın ve nasıl yanıt vereceğinizin ve yarattığınız hayatın sizi etkileyeceği kaynağın yaratıcısı olan kaynağı seçin. Cevabınızda, olmayı seçtiğiniz lideri tanımlama fırsatı yatmaktadır.

Bilenin aksine, saadet zinciri mutluluk piramidi gibi yapılar kazan kazan gibi bir sistem değildir. Ağ pazarlama sisteminin tam olarak ne olduğunu kavrayabilmeniz için diğer pazarlama sistemlerinin ne olduğunu iyi bilmek gereklidir. Diğer satış sistemlerinden olan piramit ve saadet zinciri gibi ismi olanların tamamı aynıdır. Bir tanıdığınızın size zorla bir üyelik sistemi adı altında belirli özellikler ve şartlar dahilinde ürün veya ürünleri satması olarak bilinir. Network marketing konusunda fikir sahibi olmanız, bu sistemin diğer sistemlerden daha farklı olduğunu görmeniz demektir.

Tamamen yasal bir satış yöntemi olan network marketing sisteminde insanlara sadece ihtiyaç duydukları anda ihtiyaç duydukları ürünlerin pazarlanması ve bunu yaparken de daha önceden kullanmış oldukları ürünleri anlatarak kendi tecrübelerini paylaşarak ürünü en uygun fiyata nihai kullanıcısına sunmaktır. Aslında dürüst olarak kazan kazan mantığı buradadır.

Diğer yazı içerisinde bahsettiğimiz sistemler hem yasal olarak uygun değildir hem de eşinizi dostunuzu ve tanıdıklarınızı zorlamayla bazı satış işlemleri yapmanızı isteyen zorlayıcı bir sistemdir.

Network marketing sistemini doğru olarak kullandığımda  ne kadar kazanç sağlarım?

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

Hemen zengin olayım, varımı yoğumu satayım bu sisteme para gömeyim derseniz kesinlikle yanlış düşünüyorsunuz ve Network marketing sistemine girmeden evvel bu fikrinizi tekrardan gözden geçirmelisiniz. Hiç bir işte birden bomba etkisi yapacak şekilde büyük paralar kazanmayı ve bunu hemen yağmur yağar gibi size denk gelmesini beklemeyin. Her işte olduğu üzere Network marketing sisteminde de iyi paralar kazanmayı herkes isteyecektir. Bunun için öncelikle başarılı olmak çok çalışmak ve belli başlı prensiplere bağlı işleyişe sahiptir.

Bu sistem öncelikle iş yapma potansiyeline sahip olan çalışmaya ve para kazanmaya hevesli insanların yapması gereken bir yapıya sahiptir. Network marketing sistemi, sabrınıza girişkenliğinize ve hedeflerinize ulaşma arzunuza giden yolda size profesyonel anlamda destek sunarak ,bu işte uzman olan kişiler ve kuruluşlarca sağlanan istatistikler, pazar araştırmaları ve bunlara dayalı olan bilgilerle işlerinizi takip etmenizi sağlayan bir oluşumu vardır.

Örnek olarak network marketing sisteminde çalışan ve başarılı olan insanların çoğu  başarıyı elde etme yöntemleri olarak, yaptığı işe fazladan vakit ayırarak extra çaba göstermeleri, gerekirse bu sistemde daha önceden çalışmış ve tecrübeli kişilerden destek almalarıyla başarmışlardır.

Sizde tecrübe kazandığınızda bireysel olarak sizden yardım isteyen diğer arkadaşlarınız sistem hakkında bilmeleri gerekenleri öğretmelisiniz.

Network marketing sisteminde kısıtlamalar var mı?

Hiçbir şekilde kısıtlama yoktur. Genelde bilinen yanlışlar şu şekildedir. Satıcı olarak size büyük bir bölge veya alan teslim edilir. Satmanız gereken ürün sayısı, satış tutarı, ve bitmek tükenmeyen satış baskısı ile karşı karşıya olduğunuz büyük ve sinir bozucu bir gerçektir.

“Network Marketing’de Daha Hızlı Para Kazanın” adlı içeriğimiz için>>

Network marketing sistemi için nasıl bir çalışma ortamına sahip olmalıyım?

Maliyetleri minimum, masrafları az, herhangi bir mekâna sahip olmadan evinizden veya işyerinizden çalışma imkânı sağlayan bir sistemdir. Bu sistemde seyahat etmenize eğlenmenize sosyal hayatınızdan geride kalmanıza gerek yoktur. Yaşantınıza devam ederken ekstra kazanç sağlamanıza yardımcı olacak bir sistemdir.

Başarılı bir network marketing sisteminin üyesi olmanın altın kuralları nelerdir?

Öncelikle başarıya ulaşmak zorlu bir süreç ve bu süreçte sizin yukarıda sağlanmış olan bilgiler ve istatistiksel verilere ilave olarak ürün bilgisine de ihtiyacınız olacaktır. Bunun için ;

“Network Marketing’de Başarılı İnsanların Farkı İşte Bu” adlı içeriğimizi için>>

Çok katmanlı satış sistemi nedir? Bu sistemde satıcının memnuniyetini sağladığı son tüketici olan kullanıcılarını satış sistemi içine dâhil etmesiyle oluşan bir yapıdadır.

İşleyiş genelde satıcının kendi satış yaptığı müşterilerini, beğendikleri ürünlerin satılması amacıyla tavsiyelerde bulunması ile memnun olan müşterinin ve dolasıyla bilginin kullanım amacıyla doğru kanaldan doğru şekilde ihtiyacı olan kişilere ulaştırılmasını sağlamaktır.

Bu sistem sayesinde satıcı kendi müşterisi olan satıcısına prim vererek onunda pazarlamadan para kazanmasını, hatta sinsile yoluyla kendi satış ekiplerini oluşturmasını sağlayarak daha fazla prim almasını sağlayan bir yapıdır. Bu piramit şeklinde ki yapılanma ise sistem içerisinde ki herkes kaliteli ürüne doğru ne net bilgi sahilinde ulaşarak müşteri memnuniyeti en üst seviyede oluşturmaktır.

Network marketing sisteminde yerim tam olarak nerededir?

Aslında bunu biz yıllardır farkında olmadan yapıyoruz.

Aslında bunu biz yıllardır farkında olmadan yapıyoruz. İllaki memnun kaldığımız bir ürün hakkında yakınlarımıza kullanması için tavsiyede bulunduğumuz zamanlar olmuştur. Bunu sağlıyoruz ve aslında biz bu ürünün reklamını en etkili ve en başarılı şekilde yapmış oluyor ve o firma bizim anlattığımız doğru kullanım bilgileri çerçevesinde satış yapmış ve cirosunu arttırmış oluyor. Biz bu satıştan kendi prim payımızı almamız en doğal hakkımızdır. Bu primi yakınımızdan değil doğrudan satıcı firmadan alıyoruz. Yani tanıdıklarımıza ürünü doğru şekilde pazarladığımız için firma bir satış temsilci kanalıyla yaptığı satıştan doğan prim hakkını, bize teslim ediyor.

Network marketing sisteminde geçmişte yaşadıklarımıza göre örnekler

Örnek verecek olursak;

En çok kullandığımız ürünlerini etrafımızdakilere nasıl tavsiye ettiğimizi bir inceleyelim

Bulunduğunuz ilde/ilçe de çok iyi bir kokoreç yapan mekân olsun. Sizde bunu bizzat giderek denediniz ve lezzetlerden oldukça fazlasıyla memnun kaldınız. Bir yakınınız ise ileriki zamanlarda yaptığınız bir görüşme sırasında kokoreç konusu veya yemek yeme için düzgün yerler konusu açıldığında siz insani olarak içgüdülerinizle “usta bak ben geçen bir yerde bir kokoreç yedim tadı hala daha damağımda kaldı” diye överek kokoreci ve satan işyerini övmeniz ve memnuniyetini yakınınıza ifade ettiğimiz olmuştur.

“Network Marketing Nedir?” adlı en geniş Network Marketing içeriği için>>

Bir başka bir örnek ise

Bilgisayar aldığımızı ve performansında çok memnun olduğumuzu varsayalım.

Tanıdığımız bir kimseye kullandığımız bu bilgisayar hakkındaki düşüncelerimizi paylaşmak iyi ya da kötü yönlerini anlatmak, kullanımına yönelik detayları ifade etmek ve memnuniyetinizi tanıdığınızla birlikte paylaşarak onunda bu bilgisayarı almasını sağlayabiliriz.

Aslında bu bir ürün pazarlama kritiği değildir. Network marketing Türkçe ismi ile “ağ pazarlaması “ kavramı çoğu zaman internet ağı üzerinden yapılan işler gibi düşünülmektedir. Bu düşünceye ek olarak doğrudan satış olarak bilinmektedir. Bu durum yanlış anlaşılmalara sebep olmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu satış sistemi ürünün üretim aşamasından sonra nihai son kullanıcıya doğru bilgi ve en etkili kanal ile ulaşmasını sağlamaktır. Nihai kullanıcıya ulaşan bu ürünün, üreticiden tüketiciye kadar gelişi sırasında yaptığı yolculuk aslında Network Marketing sisteminin yapısını oluşturmaktadır. Bu sistem benzetme yanlış olmazsa bir örümcek ağı benzeri bir yapıyla ürün memnuniyetine göre kişilere tavsiyelerde bulunan, ilgili ürünü gönüllü olarak pazarlayan bir satış sistemidir

Network marketing doğrudan satış değildir

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

Bu anlattığımız Network marketing sistemi kesinlikle doğrudan satış değildir.

Doğrudan satış bir firmanın ürününü firma satış temsilciliği yapan çalışanı tarafından yapılan bir satış tekniğidir. Bu teknikte firma satış temsilcisi satmayı planladığı ürünle birlikte alıcıyı evinde adresinde işyerinde veya bulunduğu konuma giderek ürünü tanıtması ve pazarlayarak satmasıdır. Görüldüğü üzere Network marketing ve doğrudan satış kesinlikle birbirinden farklı ayrı ayrı iki satış sistemidir.

Bir ebeveynin bir çocuk için yapabileceği en güzel şeylerden biri, kendi işlerini çevrimiçi olarak kurmaya teşvik ederek onlara işletme ile ilgili temel bilgileri öğretmektir. Bir işletme kurmak, hatta küçük ölçekli bir işletme olmak, mükemmel bir öğrenme aracı ve daha büyük ve daha iyi şeyler için harika bir başlangıç olabilir. Girişimci bir eğitim alan çocukların kendine güvenen liderler olmaları ve yaşlandıkça başarılı bir yaşam sürmeleri muhtemeldir.

Ne yazık ki, girişimcilik çoğu okulda yaygın olarak öğretilen bir şey değildir. Bu yüzden çocuklar ya kendi başlarına grev yapmak zorundadırlar ya da şanslılarsa, bu ekstra adıma geçip onlara yardım etmek isteyen ebeveynleri vardır.

Çocukların kendi işlerini çevrimiçi (veya çevrimdışı) kurmalarına yardım etmek isteyen ebeveynler, yıllar boyunca çok büyük avantajlar elde edeceklerdir. Ve en iyi yanı, tüm süreç sadece eğlenceli değil, aynı zamanda ebeveyn-çocuk bağlarını güçlendirmenin harika bir yolu olabilir.

Temel bilgilerden başlayın

İşletme türüne karar vermek, genellikle süreçteki ilk adımdır. Bazı durumlarda, çocuğun işin ne olması gerektiği hakkında çok özel fikirleri olacaktır, ancak diğerlerinde, o kadar emin olmayabilir. Önemli olan, çocuğa ilgi duyan bir şeyle ve büyüme potansiyeli olan bir şeyle gitmektir.

Çevrimiçi bir işletme kurmak, bir WordPress blogu oluşturmak ve birkaç bağlı kuruluş bağlantısı eklemek kadar basit olabilir veya satılacak ürünleri oluşturmak kadar etkili olabilir. Tabii ki, başka birçok seçenek de mevcut. İşletmeler, bireyin yapmak istediği kadar kişiselleştirilebilir.

Kazanılan faydalar

Çocukları kendi işlerini çevrimiçi olarak başlatmaya teşvik etmenin asıl yararı, deneyimin kendisinin güven duygusunu aşılamasına yardımcı olmasıdır. Kendine güven genellikle liderlik becerileri için bir numaralı gereklilik olarak kabul edilir. Buna ek olarak, belirli iş görevleri ve yönleriyle ilgili diğer avantajlar aşağıda tartışılmaktadır.

İş için hedef belirleme

İş, ister bağlı kuruluş satışlarına,  ister ürün yaratmaya dayanıyor olsun, hedefler koymak çocuğunuzun başarısının önemli bir parçasıdır. İş hedeflerine sahip olmak, çocukların hedefler belirlemek, onları başarmak için çalışmak ve nihai başarı arasında ilişki kurmasına yardımcı olur.

Satış ve diğer fırsatlar

Bir işletmeyi yürütmek, çoğu satışa dayanan büyüme fırsatları sağlar. Bu tür fırsatları tanımayı öğrenmek, yaşam boyu bir varlık olacaktır. Ürün ve hizmetlerin nasıl satılacağını ve finansal işlemlerin nasıl yapılacağını öğrenmek, herkesin ihtiyaç duyduğu bir yaşam becerisidir. Çocuklara nasıl gelir elde edileceğini ve nasıl tasarruf edileceğini öğrenmede yardımcı olabilir.

“Daha Önce Hiç Duymadığınız Ek Gelir Getirecek 29 İş Fırsatı” adlı çok okunan içeriğimiz için>>

Pazarlama

Her girişimci pazarlama stratejilerinin yaratıcılık gerektirdiğini bilir. Çocukların kesinlikle yaratıcı oldukları biliniyor – bu konuda doğallar. Yaratıcı tekerleklerinin dönüp ne olduğunu görmelerine izin verin.

Hata yok

Her iş büyük başarı elde etmese de, gerçek bir çaba gösterildiğinde, hiçbir başarısızlığın olmadığı belirtilmelidir. Bir iş sahibi olmak beraberinde birçok zorluk getirir ve bununla birlikte işlerin planlandığı gibi gitmediği zamanları da vardır. Bu beklenen bir şey. Ebeveynler çocuklarına bu durumlardan ders almayı ve yeni bilgilerle ilerlemelerini öğretmelidir.

İletişim teknikleri

Çevrimiçi bir işletmeye sahip olmak, etkili iletişim tekniklerini uygulamak için mükemmel bir fırsat verir. Ebeveynler, gerektiğinde telefonla, yüz yüze ya da posta yoluyla iletişim kurmanın yanı sıra çevrimiçi içeriğe uygun yöntemler üzerinde çocuklarla çalışabilirler.

“Gençlere Networking Başarısı İçin 5 Strateji” adlı içeriğimiz için>>

Başkalarına yardım etmek

Çoğu çevrimiçi işletme, başkalarına bir şekilde yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır. Bu amaç, çocukların mütevazı olmanın ve bir işletme veya şirketin daha büyük nedenini görmenin önemli olduğunu görmesine yardımcı olabilir. Başka bir deyişle, bir işletmenin amacı sadece mal sahibine para kazanmak değildir; aynı zamanda diğer insanlara yardımcı olmaktır.

Çocuklar kendi işlerini geliştirirken, gurur ve öz değer duygusu hissederler; özgüvenleri artar. Bunlar, mutlu ve başarılı bağımsız, iyi ayarlanmış yetişkinler haline gelmek için büyüyen çocuklar halini alırlar.

Kendi işi olan çocuklar, bağımsız düşünürler. Cevaplar için başkalarına bakmazlar; çözüm bulmayı kendileri üstlenirler. Bu çocuklar yarının liderleridir.

Çocuklarınıza işler hakkında bir şey öğretiyor musunuz? Onları kendi işlerini kurmalarına teşvik eder misiniz? Buna katılmıyor musunuz ve çocuklara bu şekilde öğretmenin gerekli olduğunu düşünmüyor musunuz? Lütfen görüş ve düşüncelerinizi bize yorum yazarak bildirin!