Dünyanın En Zengin İnternet Girişimcileri

Tüm bu bilgilerden sonra dünyanın en zengin internet girişimcileri listesi arasından 10 kişiye bakalım.

Dünyanın en zengin internet girişimcileri listesinde kimler var? İnternetten satış yapmak ve para kazanmak isteyenlerin ilham alacağı insanlar. Aynı zamanda dünyanın en zengin insanları listesinde de bulunan bu girişimcilerin sahip oldukları girişimleri nelerdir? Ne kadar bir servete sahipler?

Gelişen teknoloji beraberinde ticari hayatın, para kazanma şekillerinin, çalışma koşullarının da değişimini birlikte getirdi. Sanayi devrindeki hükümdarlık, değişime direnen markaları daha da aşağı çekti. Teknolojiye ayak uyduran markalar, değerlerine değer katarken ortaya yeni bir çok marka ve beraberinde yeni milyarderler getirdi. Listeye yeni katılan milyarderlerin birçoğunun internet üzerinden bir girişimciliğe sahip olduğunu zaten bilmekteyiz. Peki dünyanın en zengin internet girişimcileri arasında kimler gelin birlikte bakalım.

Dünyanın En Zengin 10 İnternet Girişimcisi

Her sene yayınlanan dünyanın en zenginleri listesinde, milyarderlerin servetlerinin güncel durumları hakkında tahmini rakamlar verilmektedir. Markalarının büyüklüğü, borsada işlem görmesi, yıl içerisinde meydana gelen olaylardan etkilenmeler ve yaptıkları yatırımlar gibi daha bir çok kıstas araştırılarak liste yayınlanmaktadır.

Günümüzde yapılan araştırmalar neticesinde de genç nesillerin, daha esnek çalışma saatleri, daha az çalışma ve daha fazla gelir elde etme imkanına sahip iş fikirlerine yöneldikleri vurgulanmıştır. İnsanlar kapalı iş yerlerinde çalışmak yerine, tatil yaparken bilgisayarlar üzerinden çalışmaya daha sıcak bakmaktadır. Tüm bu gelişmeler de insanların internet üzerinden para kazanma iştahlarını kabartmaktadır.

Tüm bu bilgilerden sonra dünyanın en zengin internet girişimcileri listesi arasından 10 kişiye bakalım. Öncesinde belirtmek isteriz ki bu liste her zaman değişmeye açıktır. Her sene yapılan araştırmalar ile liste güncellenmektedir.


1. Jeff Bezos – Amazon

Jeff Bezos -Amazon.com, 5 Temmuz 1994 senesinde Amerika Birleşik Devletleri'ne bağlı Seattle şehrinde kurulmuştur.

Web sitesi: Amazon.com, CEO
Kuruluş tarihi: 5 Temmuz 1994
Net serveti: 115 Milyar Dolar
Yaşı: 56

Amazon.com, 5 Temmuz 1994 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı Seattle şehrinde kurulmuştur. E-ticaret ve bulut bilişim şirketi olan Amazon.com, Jeff Bezos tarafından 30 yaşında kurulmuştur. Dünyanın en zengin internet girişimcileri arasında başta gelen Jeff Bezos, şirketin kurucusu, CEO’su ve yönetim kurulu başkanıdır. Şuan dünyanın en büyük online perakende şirketi olma özelliği taşımaktadır.

Amazon.com ilk başlarda sadece kitap ve geniş bir yelpaze içerisinde ürün ve hizmetlerin satışını yaparak sektörde tanınmaya başlamıştır. Günümüzde ürün ve hizmet kategorilerini çok daha artıran şirket, son zamanlarda video ve müzik yayınlarını da eklemiştir.


2. Mark Elliot Zuckerberg – Facebook

Mark Zuckerberg - Facebook ile kuruluş zamanında Harvard Üniversitesi öğrencileri arasında iletişim ve bilgi alışverişi için tasarlanmıştır.

Web sitesi: Facebook, CEO
Kuruluş tarihi: 4 Şubat 2004
Net Serveti: 76 Milyar Dolar
Yaş: 36

Facebook, insanların çevresindeki insanlar ile iletişime geçmesini ve çevresindeki insanlar ile bilgi alışverişi yapmasını sağlayan sosyal bir ağdır. 2004 Şubat ayında, Harvard Üniversitesi’nde okuyan Mark Zuckerberg tarafından kurulmuştur. Mark Elliot Zuckerberg, şirketin kurucusu, CEO’su ve yönetim kurulu başkanlığını da yapmaktadır. Aynı zamanda bilgisayar programcısı ve internet girişimcisidir.

Facebook ile kuruluş zamanında Harvard Üniversitesi öğrencileri arasında iletişim ve bilgi alışverişi için tasarlanmıştır. Ancak daha sonra tüm dünya üzerinde kullanılan en büyük ağ özelliğini kazanmıştır.


3. Larry Ellison – Oracle

Larry Ellison - Oracle firması, 1977 Haziran'ında kurulmuş olup, şuan Microsoft'tan sonra dünyanın en büyük yazılım şirketi olma özelliğini sağlamaktadır.

Web sitesi: Oracle,
Kuruluş tarihi: 16 Haziran 1977
Net serveti: 58 Milyar Dolar
Yaşı: 76

Oracle firması, 1977 Haziran’ında kurulmuş olup, şuan Microsoft’tan sonra dünyanın en büyük yazılım şirketi olma özelliğini sağlamaktadır. Oracle şirketinin şuan 120 binin üzerinde çalışanı, yaklaşık 400 bin müşterisi ile yaklaşık 150 ülkede faaliyetlerini sürdürmektedir. Firma, veri tabanı ve uygulama geliştirme araçları gibi teknolojik alanlarda müşterilerine yazılım çözümleri bulmaktadır.

Oracle firmasının kurucu ortaklarından olan Lawrence Joseph Ellison, bilinen adıyla Larry Ellison, firmanın uzun yıllar CEO’luğunu da yapmıştır. Günümüzde halen firma bünyesinde, yönetim kurulu başkanı ve teknoloji sorumlusu olan Ellison aynı zamanda lisanslı bir pilottur. Lawrence Joseph Ellison, dünyanın en zengin internet girişimcileri arasındadır.

Elon Musk Sözlerinden Alınacak Dersler >>


4. Lawrance Page – Google

Google - Lawrance Page, bilinen adıyla Larry Page, Yahudi asıllı bir Amerikalı bilgisayar mezunudur.

Web sitesi: Google
Kuruluş tarihi: 4 Eylül 1998
Net serveti: 50 Milyar Dolar
Yaşı: 47

Google firması, şuan dünyanın en büyük internet girişimleri arasında zirvede gösterilmektedir. İnternet kavramından önce insanların aklına Google gelmektedir. Google, internet tabanlı hizmet ve ürünler geliştirmektedir.

Lawrance Page, bilinen adıyla Larry Page, Yahudi asıllı bir Amerikalı bilgisayar mezunudur. Google’un kurucularından biridir. 50 Milyar Dolarlık net serveti ile dünyanın en zengin ilk 100 insanı arasındadır.


5. Sergey Brin – Google

Sergey Brin, Larry Page ile birlikte Google firmasının kurucularından biridir.

Web sitesi: Google
Kuruluş tarihi: 4 Eylül 1998
Net serveti: 48.5 Milyar Dolar
Yaşı: 46

Sergey Brin, Larry Page ile birlikte Google firmasının kurucularından biridir. Google, internet üzerinden insanlara hizmet ve ürünler sunan bir yazılımdır. Dünyanın en değerli markaları arasında gösterilmektedir. Bugün online reklamlardan, veri toplamaya kadar bir çok alanda hayatımızda yer etmiştir.

Asıl adı Sergei Mikhailovich Brin, ünlü yatırımcı, Yahudi kökenlidir. Bilgisayar bilimcisi ve internet girişimcisidir. Dünyanın en zengin internet girişimcileri arasında yer alan Sergey Brin, dünyanın en zengin ilk 20 insanı arasında gösterilmektedir. Brin, aynı zamanda 3 Aralık 2019 tarihine kadar, Google’un yan firması olan Alphanet Inc’in başkanlığını da yürütmüştür.

Warren Buffett Hayat Hikayesi Ve Sözleri >>


6. Ma Huateng – Tencent Holdings

Pony Ma olarak da bilinen Ma Huateng, Tencent teknoloji firmasının kurucusu, başkanı ve CEO'sudur.

Web sitesi: Tencent Holdings
Kuruluş tarihi: 1988
Net serveti: 46 Milyar Dolar
Yaşı: 46

Tencent, dünyanın en büyük internet ve teknoloji firmalarından biri olarak gösterilmektedir. Ayrıca yatırım, eğlence ve oyun sektöründe de dünyanın en önde gelen markaları arasındadır. Tencent şirketi, şuan Çin’in en büyük anlık mesajlaşma sistemini kontrol etmektedir.

Pony Ma olarak da bilinen Ma Huateng, Tencent teknoloji firmasının kurucusu, başkanı ve CEO’sudur. 2015 yılında Forbes dergisi tarafından dünyanın en güçlü insanları arasında gösterilmiştir. Yine 2017 senesinde Fortune dergisi tarafından da dünyanın en önemli iş adamları arasına seçilmiştir.


7. Jack Ma – Alibaba Group

Jack Ma - Alibaba.com, şuan dünyanın en büyük online alışveriş platformları arasında gösterilmektedir.

Web sitesi: Alibaba.com
Kuruluş tarihi: 4 Nisan 1999
Net serveti: 25 Milyar Dolar
Yaşı: 55

Alibaba.com, şuan dünyanın en büyük online alışveriş platformları arasında gösterilmektedir. 1988 yılında kurulan Alibaba.com, Çin’in en büyük markalarından biridir. Online alışveriş platformu üzerinde 200’ü aşkın ülkeden, 3,5 milyon firma faaliyet göstermektedir.

Jack Ma, dünyanın en zengin internet girişimcileri arasındadır. Alibaba.com kurucusu ve başkanıdır. Çin’li ünlü iş adamının hayatı başarıyı kovalayan insanlara adeta ilham olmaktadır. Girişimciler için adeta bir inanç kaynağı oluşturmaktadır.

Olumsuzlukları Başarı Olarak Gören Kişi: Edison >>


8. Masayoshi Son – SoftBank

Masayoshi Son, SoftBank'ın kurucusu ve de CEO'sudur.

Web sitesi: SoftBank
Kuruluş tarihi: Eylül 1981
Net serveti: 22.5 Milyar Dolar
Yaşı: 62

SoftBank, Japonya ve dünyanın en büyük teknoloji markaları arasında yer almaktadır. Masayoshi Son, SoftBank’ın kurucusu ve de CEO’sudur. 1999 yılında kurulan Alibaba.com’un da en büyük hissedarları arasıdadır. Daha ilk kurulduğu zaman yaptığı yatırım ile ön plana çıkmıştır.

Japonya’nın Bill Gates’i olarak tanınan Masayoshi Son, Forbes dergisine göre dünyanın en etkili 45. insanı olarak gösterilmiştir. Dünyanın en zengin internet girişimcileri arasında yer alan Son, 2020 yılı verilerine göre 23 milyar dolar civarında bir servete sahiptir.


9. Azim Hashim Premji – Wipro Limited

Wipro Limited 29 Aralık 1945 senesinde, Azim Hashim Premji tarafından kurulmuştur.

Web sitesi: Wipro
Kuruluş tarihi: 29 Aralık 1945
Net serveti: 20 Milyar Dolar
Yaşı: 74

Wipro Limited 29 Aralık 1945 senesinde, Azim Hashim Premji tarafından kurulmuştur. Premji, Hint asıllı iş adamı, yatırımcı ve de mühendistir. Gayri resmi verilere göre Hint BT endüstrisinin Çarı olarak tanınmaktadır. Wipro Limited, klasik ticaret içerisinde adını duyurmuş olsa da dünyanın en büyük bilgi teknolojisi markaları arasında yer almaktadır.

Dünyanın en etkili 500 Müslüman kişisi arasında gösterilen Azim Hashim Premji, aynı zamanda birçok kez dünyanın en etkili iş adamları listesine de girmiştir.

Steve Jobs Başarı Hikayesi >>


10. Robin Li – Baidu

Baidu 2000 senesinde Robin Li tarafından Pekin merkezli olarak kurulmuştur.

Web sitesi: Baidu
Kuruluş tarihi: 2000
Net serveti: 6 Milyar Dolar
Yaşı: 51

Baidu 2000 senesinde Robin Li tarafından Pekin merkezli olarak kurulmuştur. Çin’de hizmet veren en büyük arama motoru olan Baidu, ayrıca online reklam ve birçok online veri tabanlı hizmet vermektedir.

Robin Li, Buffalo Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi okumuştur.Dünyanın en zengin internet girişimcileri arasında yer almaktadır. Ayrıca Li, Asyalı Bilim İnsanları Dergisi tarafından, 2011 senesinde en önemli 15 Asyalı bilim insanı arasında gösterilmiştir.

Gerçek Hayat Hikayelerine Dayalı 17 Film >>