Yeni Yılda Kararlarınızı Gözden Geçirin

Yılın sonu, herkesin size nasıl daha sağlıklı yaşamanız, daha iyi görünmeniz ve daha fazla para kazanmanız konusunda tavsiyelerde bulunmaya çalıştığı zamandır. Herkes kararlarınızı, hayatınızı sorgulamaya ve sonraki yıl için iyileştirmeye çalışır. Tüm ipuçları ve görüşler arasında kendinizi kaybolmuş bulursanız, üzülmeyin, bu anlaşılabilir bir durumdur. Bu makaleyi, yeni hayatınızın uyum listesinden çıkarmanız gereken şeyler hakkında günlük hayatınızı daha uyumlu ve huzurlu hale getirmek için hazırladık.

Öyleyse bunları Yeni Yıl yapılacaklar listesinden çıkardığınızdan emin olun – bedeniniz, zihniniz ve ruhunuz şükredecektir.

Yeni Yılda Yapılacaklar Listesinden Çıkarmanız Gerekenler

Anlamsız hediyeler almayı durdurun

Yükümlülük duygusunu hepimiz biliyoruz – zaten yarın olan bir etkinlik veya kutlama için bir hediye almak zorunda olduğumuzda, hepimiz telaşlı hissederiz.

Bu ipuçlarını doğum günleri, düğünler, mezuniyetler vb. Dahil olmak üzere yaklaşan tüm tatil günleri için en yakın noktaya götürün. Mecburiyetten hediye almak gereksiz bir durumdur.

Malzeme nesnelerine odaklanmayı bırak

Hangi maddi nesneye odaklanacağına odaklanmak yerine, uyandırmak istediğiniz duyguyu düşünün, hediye alıcısına gittikten sonra, bu duyguyu destekleyebilecek veya temsil edebilecek sembolik bir hediye seçin. Örneğin, kupa, çay, mum vb. ile “konfor seti” sunarak rahatlık hediye edebilirsiniz veya güzel bir planlayıcı veya not defteri sunarak motivasyon kazanabilirsiniz.

Hediyeleri önceden planlayın

Bunun söylenenden daha kolay olduğunu biliyoruz. Ancak, önümüzdeki aylarda hangi hediyelere ihtiyaç duyacağınızı planlamaya çalışırsanız (yılda üç veya dört kez bir liste yapmayı deneyin), fikirlerin akla daha fazla gelmesi ve son dakika alışverişlerinden kaçınmanız gerekir. En iyi fiyatları elde etmek için fırsatları kovalayabilirsiniz.

Verdiğiniz hediye alışveriş yerine ortak deneyimler içersin

Hediyelerinize para harcamak yerine ortak bir seyahate, akşam yemeğine veya başka bir etkinliğe gitmeyi (eşinizle veya geniş aile ile) kabul edebilirsiniz. Bazen ailede yıllarca kabul edilmiş olan kuralları çiğnemeyi başlatan kişi olmanız gerekir. Ancak grupta hediye avcılığı yapmaktan bıkan tek kişi olmadığınızdan şüpheleniyorsanız, önerileriniz için mutlaka destek bulacaksınız.

Diyetler ve fitness kararlarınızı abartmayın

TV şovlarının, makale başlıklarının ve reklamların kendimizden daha iyi, daha ince ve daha genç görünmemiz gerektiğini hissettirdiği bir sır değil. Ancak başka bir diyete devam etmek veya yanlış motivasyonla bir fitness planına başlamak nadiren mükemmel sonuçlara yol açar.

Eğer birçok insan gibiyseniz, muhtemelen yaşamınıza en az bir kez yıllık bir spor salonu üyeliği için kayıt yaptırdınız ve pes ettiniz.

Hoşunuza giden bir fiziksel aktivite bulun

Spor yapmaktan hoşlanmazsanız bile, kesinlikle zevkle yapacağınız bir aktivite bulabilirsiniz. Ne istediğinizi düşünün. Örneğin yürüyüşe çıkıp pilates yapmak, hatta evde egzersiz yapmak. Ancak bu aktiviteleri yaparken de sağlığınıza dikkat edin.

Aralıklı oruç tutmayı deneyin

Örneğin, akşam saat 8’de yemek yemeyi bırakın ve en geç 12 saat sonra tekrar başlayın. Bu yaklaşımın kilo vermenin yanı sıra sayısız sağlık yararına sahip olduğu kanıtlanmıştır .

Günlük yapılacaklar listenize bir başlık koyun

Günümüzün yoğun dünyasında, gününüzü stressiz bir şekilde planlamak aslında başlı başına bir sanattır. Sevgi dolu bir ebeveyn, çalışkan, yerel topluluğun aktif bir üyesi ve muhtemelen birkaç başka bireysel rol olmak istemek doğaldır.

Erken kalkmayı dene

Bazen 30 dakika önce uyanmak bile, günün birkaç işi için ihtiyaç duyulan baş başlangıcını sağlayabilir. Ama daha önce yatmak anlamına gelse bile her gece yeterince uyumayı unutmayın.

Gününüzü bir gün önce planlayın

Muhtemelen bir öğle yemeği hazırlar ve yatmadan önce bir kıyafet hazırlarsanız gününüzü daha iyi organize edersiniz.

E-postaları ve sosyal mesajları kontrol etmek için bir zaman belirleyin
Randevular arasında mesajlarınızı kontrol etmeye başlarsanız, yanıtlanması gereken mesajlar denizinde kaybolma riskiniz vardır. Bu etkinlik için bir zaman belirleyin veya bir toplantıya erken gelmeniz durumunda uygulayın.

Sağlıksız ve zaman çalan alışkanlıkları bırakın

Yeni yılda kurtulmamız gereken bir şey varsa, zamanımızı çalıp alışkanlık kazandıran, ancak uzun vadede herhangi bir değer sunmayan alışkanlıklardır . Ya da daha kötüsü, sağlığımız üzerinde olumsuz bir etki bırakıyor. Örneğin bu sene tv dizilerinizden ve dizi izlerken anında tükettiğiniz abur cuburlardan uzak durabilirsiniz.

Bir kahve bağımlısı olmak günümüzde çok sık karşılaşılan bir bağımlılık, ama başlangıçta göründüğü kadar masum değil. Bağımlılığın başlı başına bir sorun olmasının yanı sıra, çok fazla kahve içmek (günde 500-600 mg’dan fazla kafein) sinirlilik, uykusuzluk, mide rahatsızlığı, hızlı bir kalp atışı ve hatta kas titremesine neden olabilir.

Fakat size sağlık açısından oldukça önemli yeşil kahveyi önerebiliriz. Yeşil kahve hakkındaki makalemize ulaşmak için tıklayınız.

Hangi alışkanlıktan vazgeçmek istiyorsanız  , kendinizle bir sözleşme yapmak ve elde ettiğiniz kilometre taşları için kendinizi ödüllendirmek için bazı alışkanlıklar geliştirici araçlar kullanmayı düşünün .

Aşırı tüketmeyi durdurun

Tüketim çağında yaşıyoruz – bir yandan rahat yaşam vaadiyle büyük üreticiler ve bir yandan da modern yaşam tarzımızın doğrudan sonucu olan artan çevresel tehditler -. Tek bir çözüm var – ne zaman ve nerede olursanız olun daha az tüketmeye çalışın.

Ek satın alımlardan önce, kendinize şu soruları sorun:

  • Gerçekten ihtiyacım var mı?
  • Dün ihtiyacım oldu mu?
  • Eskiden satın alamaz mı yoksa arkadaşlarımdan ödünç alabilir miyim?
  • Kiralayabilir miyim?
  • Kendim yapabilir miyim?
  • Bu ürünün en sürdürülebilir sürümünü satın alıyor muyum?

Yine de kendinize engel olamıyorsanız “Para Tasarrufu Sırrı” adlı makalemizi okumanızı öneririz.

Telefonunuzdan uzaklaşmayı öğrenin

Bugünün dünyası bilgiyle doludur ve birçok insan gerçekte neyin önemli olduğuna odaklanmak için mücadele eder. Dünyada çok fazla oluyor – okumak, izlemek, bilmek, katılmak için çok fazla konuşma var.

Ancak telefonu kontrol etme ve sosyal medyayı kontrollü bir şekilde, zorlayıcı bir şekilde kullanmaya başlama cazibesini nasıl reddedebilirim?

Telefon bağımlılığınızı yönetmek için bazı ipuçları:

  • Günde sadece sınırlı miktarda pil harcayın. Örneğin, güne% 50 pil ömrü ile başlayın ve akşama kadar devam edebilmeniz için telefon kullanımınızı yönetin.
  • Telefonunuzdaki ve bilgisayarınızdaki dikkat dağıtıcı uygulamaları ve bildirimleri engelleyin. Bir saatlik, iki saatlik veya daha uzun engelleme oturumları seçin ve bu durumun ruh haliniz ve üretkenlik üzerindeki olumlu etkisinin keyfini çıkarın.
  • Telefonunuzu uçuş moduna ayarlayın. Tam odaklanma gerektiren önemli bir görevi yapmaya başladığınızda, kimsenin sizi rahatsız etmemesi için telefonunuzu uçuş moduna ayarlayın.
  • Öğle yemeğine çıkarken telefonunuzu evde veya ofiste bırakın. Bir an için ulaşılamaz olma duygusunun aslında çok özgürleştirici olduğunu göreceksiniz.

Yeni bir yıl başladığında, hepimiz heyecanla önümüzdeki maceraları bekliyoruz. Ancak bu yıl kendinize şunu vaat edin:

“Hiç bitmeyen bir görev ve taahhüt listesine sahip olmak yerine, gerçekten anlamlı olanlara odaklanmalıyım.”