Etkili Karar Verme Nedir? Buna Neler Engel Olabilir?

İnsanlar genellikle karar vermeyi zor bulduklarını söylerler

İnsanlar genellikle karar vermeyi zor bulduklarını söylerler. Ne yazık ki, hepimiz her zaman karar vermek zorundayız; öğle yemeği için neyin olması gerektiği gibi önemsiz konulardan, nerede ve ne çalışacağınız ve kiminle evleneceğiniz gibi, yaşamı değiştiren kararlara kadar.

Bazı insanlar hiç durmadan daha fazla bilgi arayarak veya başkalarının önerilerini sunmalarını sağlayarak karar vermeyi bıraktılar. Diğerleri oy alarak, listeye bir iğne sokarak ya da yazı tura atarak karar vermeye başvuruyorlar.

Networkokulu.net” aynı zamanda büyük veya küçük kararlar almakta zorluk çekenlere yardım etmek için tasarlanmış bazı fikirler sunar.

Karar Verme Nedir?

En basit anlamıyla karar verme, iki veya daha fazla hareket tarzı arasında seçim yapma eylemidir. Daha geniş bir problem çözme sürecinde karar verme, bir problemin olası çözümleri arasında seçim yapmayı içerir. Kararlar sezgisel ya da gerekçeli bir süreçle ya da ikisinin bir kombinasyonu ile verilebilir.

Sezgi

Sezgi, olası hareket tarzlarıyla ilgili “içten duygularını” kullanır. Her ne kadar insanlar büyülü bir “duyu” gibi konuşsa da sezgi , aslında geçmiş deneyimlerin ve kişisel değerlerin bir birleşimidir. Sezginizi hesaba katmaya değer çünkü yaşamla ilgili öğrendiklerinizi yansıtıyor. Bununla birlikte, her zaman gerçekliğe dayanmaz, yalnızca çoğu çocukluk döneminde başlamış ve sonuç olarak çok olgunlaşmamış algılarınızdır.

Bu nedenle, özellikle belirli bir eylem biçimine karşı çok güçlü bir hissiniz varsa, nedenini çözüp çözemeyeceğinizi ve bu duygunun haklı olup olmadığını görmek için bağırsaklarınızı yakından incelemeniz gerekir.

Muhakeme

Muhakeme karar vermek için önünüzdeki gerçekleri ve rakamları kullanır. Akıl yürütmenin kökleri burada ve şimdi ve gerçeklerdedir. Bununla birlikte, kararın duygusal yönlerini ve özellikle de kararın uygulanma şeklini etkileyebilecek geçmişten gelen sorunları göz ardı edebilir.

Sezgi, kararın basit bir nitelikte olması veya hızlı bir şekilde yapılması gerektiğinde daha uygun olmakla birlikte, karar vermenin tamamen kabul edilebilir bir yoludur. Daha karmaşık kararlar, genellikle hem sezgiyi hem de akıl yürütmeyi içeren daha resmi ve yapılandırılmış bir yaklaşım gerektirme eğilimindedir. Bir duruma karşı itici tepkilere karşı dikkatli olmak önemlidir.

Hem Muhakemeyi Hem Sezgiyi Uygulama

Bunu yapmanın bir yolu da iki yönü uygulamaktır. Sebeple başlamak ve gerçekleri ve rakamları toplamak faydalıdır. Belirgin bir ‘karar’ verdiğinizde, bu sezginin sırasıdır. “Cevap” hakkında ne düşünüyorsun? Doğru olduğunu hissediyor musun?

Aldığınız karara duygusal olarak bağlı değilseniz, onu iyi ya da etkili bir şekilde uygulayamazsınız.

Etkili Karar Verme

Kişisel veya örgütsel düzeyde kararlar uygulanabiliyor olmalıdır. Bu nedenle, karara şahsen karar vermeniz ve başkalarını kendi değerleri için ikna edebilmeniz gerekir. Bu nedenle etkili bir karar alma sürecinin bunu yapabilmenizi sağlaması gerekir.

Etkili karar vermeyi önleyebilecek bazı sorunlar vardır. Bunlar şunları içerir:

  1. Yeterli Bilginizin Olmaması

Eğer yeterli bilgiye sahip değilseniz, verdiğiniz kararın herhangi bir temele dayanmadığını hissedebilirsiniz.

Zaman çizelgesi çok dar olsa bile kararınızı bildirmek için gerekli verileri toplamak için biraz zaman ayırın. Gerekirse, hangi bilgilerin sizin için en önemli olacağını belirleyerek bilgi toplanmasına öncelik verin.

  1. Çok Fazla Bilginizin Olması

Karşıt sorun, ama şaşırtıcı bir şekilde sık görülen bir sorun: “odun için ağaçlar”ı görmenin imkansız olduğu çok fazla çelişkili bilgiye sahip olmak. Buna bazen analiz felci denir ve aynı zamanda karar vermeden önce daha fazla bilgi isteyen katılımcılar ile birlikte karar vermeyi geciktirmek için bir taktik olarak kullanılır.

Bu sorun genellikle, hangi bilgilerin gerçekten ve neden önemli olduğuna karar vermek için, herkesi bir araya getirerek ve bir bilgi toplama aşaması da dahil olmak üzere, karar verme için net bir zaman çizelgesi belirleyerek çözülebilir.

  1. Çok Fazla İnsan Olması

Komite ile karar vermek zordur. Herkesin kendi görüşleri ve kendi değerleri vardır. Bu görüşlerin ne olduğunu ve neden ve nasıl önemli olduklarını bilmek önemli olsa da, bir kişinin karar vermede sorumluluk alması çok önemli olabilir. Bazen herhangi bir karar, hiçbir karar olmamasından iyidir.

  1. Kazanılmış İlgi Alanları

Karar verme süreçleri genellikle kazanılmış hakların ağırlığı altında kurulur. Bu kazanılmış haklar genellikle açıkça ifade edilmez, ancak çok önemli bir tıkanıklık olabilir. Açıkça ifade edilmediklerinden, onları net bir şekilde tanımlamak zordur ve bu nedenle bunları ele almak zordur.

Ancak bazen bunları, ancak benzer bir pozisyondaki işlemin dışındaki birisiyle keşfederek yapmak daha iyi olabilir. Ayrıca, süreci desteklemek için genellikle bir dış yardımcı, tüm paydaşlarla rasyonel / sezgisel yönleri keşfetmeye yardımcı olabilir.

  1. Duygusal Ekler

İnsanlar genellikle statükoya çok bağlıdırlar. Kararlar, birçok insanın zor bulduğu değişim olasılığını içerir.

  1. Olmayan Duygusal Ekler

Bazen bir karar vermek zor olabilir çünkü bir şekilde karar verdiğinizde diğerini umursamıyorsunuz. Bu durumda, yapılandırılmış bir karar verme süreci, belki de daha önce düşünmemiş olduğunuz belirli eylemlerin bazı gerçek artılarını ve eksilerini belirleyerek yardımcı olabilir.

Bu sorunların birçoğu, yapılandırılmış bir karar alma süreci kullanılarak aşılabilir. Bu size yardımcı olacaktır:

  • *Daha karmaşık kararları daha basit adımlara düşürün;
  • *Herhangi bir kararın nasıl alındığını görün; ve
  • *Son teslim tarihlerini karşılamak için karar vermeyi planlayın.

Basit kurallardan son derece karmaşık işlemlere kadar birçok farklı karar verme tekniği geliştirilmiştir. Kullanılan yöntem, alınacak kararın niteliğine ve ne kadar karmaşık olduğuna bağlıdır.