Sosyal fobi, toplum içerisinde sıkça görülmektedir. Eğer, toplum içerisinde dışlanmaktan korkuyorsanız ve sürekli tedirginseniz sosyal fobi nedir? Sorusunun cevabını iyice benimsemeniz gerekmektedir. Çünkü, toplum içerisinde görülen ve diğer adı sosyal anksiyete bozukluğu olan rahatsızlık gündelik yaşamınızın kalitesini düşürmektedir. Dilerseniz, hayat kalitenizi daha da yükseltmek için ayrıntılara geçelim.

Toplumsal ortamlarda diğer toplum üyeleri tarafından dışlanmaya sosyal fobi adı verilmektedir. Bu rahatsızlığa sahip bireyler, toplum içerisinde bir iş yapmaktan çekinmektedirler. Çünkü, yapacakları işin sonucunda toplum tarafından olumsuz eleştiri almaktan korkmaktadırlar. İşte bu yüzden de bireyler, toplum içerisinde kendini gerçekleştiremedikleri için hayat kaliteleri olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Fakat, sosyal fobi tedavisi ile bu olumsuzluk aşılabilir.

Sosyal fobi, bireylerin özel ilişkilerinde, iş hayatlarında büyük bir olumsuz etkiye sahiptir. İş hayatında girişimci olması gerekirken, çekingenlikten dolayı girişim yapmaktan çekinen bir birey, asla başarıyı yakalayamayacaktır. Ayrıca, özel ilişkilerde ise utangaçlıktan dolayı karşı tarafa iyi ifadeler sunulmayabilir. Bu nedenle de ikili ilişkilerde olumsuz bir ortam oluşması muhtemeldir. Bu kişiler, özel ilişkilerinde de büyük zorluk çekeceklerdir.

İnsan Sağlığına Zararlı 5 Psikolojik Durum >>

Sosyal Fobi Belirtileri Nelerdir?

Bu nedenle de sosyal anksiyete bozukluğu psikolojik çerçeveden incelenirken, sosyolojik etmenlerin de gözardı edilmemesi gerekmektedir.

Sosyal fobi hastalığı, günümüze doğru iyice artmıştır. Sebebi ise sosyal medyanın kullanımının artmasıdır. Tabii tek etmen de bu değildir. Toplumda belirli çeşitli kurallar vardır. Birey, bu toplumsal kurallara uymazsa veya toplumdan farklı bir birey olursa da kendini dışlanmış olarak hissedebilir. Bu nedenle de sosyal anksiyete bozukluğu psikolojik çerçeveden incelenirken, sosyolojik etmenlerin de gözardı edilmemesi gerekmektedir. Dilerseniz, sosyal fobi nasıl yenilir? Sorusunun cevabından önce sosyal fobi belirtileri nelerdir? Sorusunu cevaplayalım;

İyi Bir Konuşmacı Olmanın Yolları >>

Sosyal Fobinin Nedenleri Nelerdir?

Sosyal fobi hastalığı, günümüze doğru iyice artmıştır.

Dünyamızda her olayın bir nedeni vardır. Elbette ki sosyal fobi rahatsızlığının da bir nedeni vardır. Sosyal fobi nasıl olur? Sorusunun cevabı üç başlık şeklinde incelenebilir. Dilerseniz, ayrıntılara geçelim;

  1. Sosyal Beceri Eksikliği: Bireylerin bazıları, toplum içerisindeki faaliyetlerde kendini göstermekte zorlanırlar. Kendilerini ifade edemezler ve sürekli geri planda kalırlar. Bunların sonucunda da o ortam tarafından kabul edilmezler. Yaşanılan bu olaylar ilerledikçe de sosyal fobi ortaya çıkmaktadır.
  2. Sürekli Kötü Düşünce İçerisinde Olmak: Hayatta başarılı olmanın ilk kurallarından biriside pozitif düşüncedir. Pozitif düşünce içerisinde olmayan insanlar, işlerin de başarıya ulaşma konusunda zorluklar yaşayacaktır. Çünkü, inanılmayan bir yol da uzun süre gidilmez. Örneğin; biriyle tanışma esnasında acaba beğenir mi? Düşüncesi bu bireyi ileride sosyal fobi rahatsızlığına sevk edebilir. Bu denli küçük olaylar, ileride büyük olaylara yol açabilir. Düşüncelerinizi değiştirin ve her zaman kendinizden emin olun!
  3. Geçmiş İle Bağı Koparamama: Sosyal fobi sahibi insanlarda görülen en belirgin özelliktir. Geçmişte yaşanılan, bazı tatsız olaylar unutulmamaktadır. Bu nedenle de insanlar sürekli kendilerini kötü hissetmektedir. Geçmişteki olaya bağlı kalarak sürekli dışlanma korkusu yaşayan bireyler, ömür boyu bunun etkisinde kalabilir ve ömür boyu hayat kaliteniz düşebilir. İplerinizden kurtulun, geleceğe bakın!

Sosyal Fobi Rahatsızlığının Tedavisi

Her psikolojik rahatsızlığın bir tedavisi vardır. Bu nedenle de psikoloji bilimi alanına giren sosyal fobi rahatsızlığının da tedavisi vardır. Sosyal fobi tedavisi için öncelikli olarak işinde uzman bir psikologdan destek almalısınız. Bu destek size yetecektir. Tedavinin olumlu sonuç vermesi için kendinize inanıp, güvenmelisiniz. Unutmayın ki; inanmadığınız bir yolda başarı elde edemezsiniz.

Depresyon Belirtileri Nelerdir? >>

En büyük korkularımız nelerdir? Korkularımız bizim başarımızı nasıl etkiliyor? Nasıl engelliyor? Hayatımızı etkileyen 8 büyük korku vardır. İnsanlar bu 8 büyük dehşet yüzünden sürekli eziliyorlar. Doğru egosu olan insanlar bu korkuların üstesinden kolayca gelebilir. Ancak sosyal baskılar nedeniyle maalesef egomuz doğru şekillenmemiştir. Bu 8 korku nedeniyle hayatımızın kalitesi düşüyor.

Korkularımız, farkında olmasak bizleri engellemektedir. Peki hangi konularda, korkularımız bizi engelliyor?

Korku Ve Cesaret – Komik Ve Anlamlı Karikatürler >>

En Büyük Korkularımız

Korkularımızın bizi hangi konularda nasıl engellediğini gördük. Şimdi sıra, insanların hayatlarında yaşadıkları en büyük korkular nelermiş, gelin hep birlikte bunları inceleyelim:

Reddedilme korkusu

Bu bizim en büyük korkularımızdan biridir.

Bu bizim en büyük korkularımızdan biridir. Başka bir kişi bizi reddedebilir veya bir kurum reddedebilir. Bu o kadar büyük bir korku ki, ileri adım atmamıza izin vermiyor. Bu korkunun üstesinden gelemezsek, adım atmamıza izin vermez. Reddi, yaşamın bir koşulu olarak görmemiz gerekir. Herkes bizi kabul etmeyebilir. Reddetme, hayatımızda üstesinden gelmemiz gereken önemli bir korkudur.

Sıradan İnsanları, Başarılı İnsanlara Dönüştüren Kural >>

Alay etme korkusu

Aşağılanmadan çok korkuyoruz, bazen hareket bile edemeyiz. Başarımızı etkileyen, yaptığımız şeyleri ortaya çıkarmaktan çok korkuyoruz. Alay konusu olmak bizi bağlayan en büyük korkulardan biridir. Bunu yendiğimizde, büyük bir adım daha atabiliriz.

Monofobi

Çoğu insan bunu kendilerine itiraf edemez.

Çoğu insan bunu kendilerine itiraf edemez. Hatta çoğumuz bundan korkmadığımızı bile söylüyoruz. Ama yalnız kalmak korkularımızdan biridir. Sadece bu korku için, sevmesek bile bazı insanları hayatımızda tutarız.

Kaybetme korkusu

Kaybetme korkusu yaşam yasalarından biridir. Bazen savaşırız, çünkü kaybetmekten korkarız. Bizi savaşa girmek için korkutuyor. Ancak kaybetmenin hayatın bir gerçeği olduğunu unutmamalıyız. Hayatımızda kazanmak için kaybedilecek bir yer var. Kaybettiğimizde tekrar denemek en önemli adımlarımızdan biri olmalı.

Başarılı İnsanların Günlük Rutinleri – Brian Tracy >>

Bilinmeyen korkusu

Gelecek bilinmiyor.

Gelecek bilinmiyor. Yaptığımız seçimlerin sonuçları bilinmiyor. Birçok şey bilinmiyor. Hayat bize hemen cevap vermez. Onları yaşamalıyız. Çoğu insan hayatında yeni şeyler içermez, bu yüzden bilinmeyenlerle karşılaşmazlar. Ama bilinmeyenden korkmayı bırakırsak, yenilenir ve güçleniriz.

İkilem korkusu

Bir ikilemde olduğumuzda seçim yapmak çok zordur. Çoğumuz ikilemi önlemek için elinden geleni yapıyor. İkilemde kalmamızın en büyük nedeni korkularımızdır. İçimizdeki sese tamamen güvenirsek, bir ikilem içinde olmayacağız.

Warren Buffett – Milyarderliğe Uzanan Hayat Hikayesi >>

Ölüm korkusu

Hayatın bir gerçeği doğum, diğeri ölümdür

Hayatın bir gerçeği doğum, diğeri ölümdür. Ölüm bir son ya da başka bir şey olarak görülebilir. Ama önemli olan ölümden önce hayatınızı güzelleştirmektir. İyi bir insan olmak, her canlıya saygılı ve kibar olmak önemlidir. Eğer mirasınız iyi bir insansa, ölüm artık sona ermez. Unutmayın, bir gün öleceğiz ama ölünceye kadar da yaşayacağız.

Hile korkusu

Hile yapmayı sadece ortağınız/eşiniz hakkında düşünmeyin. Arkadaşınız olduğunu düşündüğünüz insanlar tarafından aldatılmak olabilir. Sevdiğiniz insanlar da hile yapabiliyor. Sonuçta, insanlar bunu gerçekten yapıyor. Aldatılmaktan korkmayın. İnsanlara her anlamda güvenmeyin. Her sırrınızı vermeyin. Bir kişinin en fazla bir veya iki arkadaşı vardır. Bir sırdaşı olacak. Eğer incinmek istemiyorsanız, herkese sıkıntılarınızı ve zayıflıklarınızı söylemeyin…

Olumlama Nedir? >>

Eğer başkalarının dediğine, istediklerine odaklanırsak başkasının hayatını yaşamış oluruz. Ancak kendi istediğimiz şeyleri yaparsak mutlu oluruz.

Hayat öyle bir ilerliyor ki genelde meslek seçimlerinde çocuklar ailelerinin istediği ve yönlendirdiği meslekleri seçiyorlar sonrada yaptıkları işleri sevmiyorlar. İşlerine zorla gidiyorlar dolayısıyla işe gitmek işkence gibi oluyor. Bu belki basit gibi görülebilir ama bulunulan toplumu çok kötü bir şekilde etkilemektedir. Çünkü enerjimiz düşükken yaptığımız işte verimde düşük olacaktır. Verimin düşük olması da o toplumun gelişimini kötü etkilemektedir.

Genelde insanlar hayallerindeki şeyleri yapmazlar ve istedikleri şeyleri çocuklarına yaptırmaya çalışırlar. Mesela öğretmen olmak isteyen biri olamaz çocuğunu öğretmen olması için yönlendirir. Bu durum geçmişten geleceğe hep böyle gelip geçmiştir. Oysa birilerinin onayına ihtiyaç duymadan seçersen, düşünürsen, hareket edersen özgür olursun ve dünyanın en mutlu insanı olursun. Bir şeyleri içinden gelerek yapmak kadar güzel ne olabilir ki. Korkusuzca yaşarsınız ve kendinize güveniniz gelir.

“Korku, en büyük fırsat katilidir.”

Korku sizin hayallerinizi öldürür. Buna izin vermemeliyiz. Mutluluk her zaman korkularınızın ötesindedir. Korkularının ötesinde hareket edersen özgür hissedersin. Artık kimsenin dediğini önemsemeyen bir birey olmak için kendinize şans verin. Kendinize odaklanın.

Hayalleriniz uğruna mücadele etmek sizi hedeflerinize ulaştıracaktır. Özgür ruhlar ne uğruna mücadele ettiklerini çok iyi bilirler: sevdikleri uğruna, kimliklerini belirleyen şeyler uğruna, mutluluk uğruna. Gerisi önemli değildir.
Hayallerini erteleme!

Kendinizi çok büyük tutkulu bir hedef belirlediniz, sizi strese soktu, endişe yarattı ve ‘neden bunu yapıyorum?’ Diye merak ettiniz mi?

Ya bu endişeyi odağa dönüştürebilirseniz, bu da daha verimli sonuçlar doğurursa? Bunu yapacak unsurları öğrendiğimde, başarı denklemimin en önemli bileşenlerinden biriydi.

Başarıyı en derin seviyede göstermelisin. Hedefinize ulaşmak için tutkulu bir arzuya sahip olmalısınız. Eğer ateş karnınızda değilse, bu sizin için işe yaramayacaktır. Gerçekten istediğin bir şeye doğru çalışıyor olmalısınız.

Bir tutkuya çalışırken ortaya çıkan stres, sizi sakat bırakmasına izin vermek yerine, sizi nihai hedefinize doğru itmek için harcayabileceğiniz enerji türüdür. Bu yüzden, bilerek, tutkuyla beslendiğinden ve yolculuğa bağlı olduğunuzdan emin olun.

Stresi Başarıya Dönüştürmek İçin 4 Adım

Rolünü Belirle

Hayattaki rolünüzü kesinlikle istediğiniz hedefi elde etmek zorunda olmak olarak görüyor musunuz?

Şimdi neden 1’in bu kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Hedefinize ulaşmak için yanma arzusuna sahip olmalısınız, çünkü 2. sıra, bunun gerçekleşmesini sağlayacak rolü kendinize koymak için kendinize izin vermektir.

Bunun düşüncesi sizi çoktan strese sokuyor mu? Ama bu endişeyi ayarlayabilirsiniz. Kendimi aile varlıklarıyla desteklemek bir girişimci olarak benim rolümdü. Ailemle liderlik sohbeti diyeceğim şeye odaklanarak bu endişeyi odağa dönüştürdüm. Bu yüzden bu rolü benimsedim.

İyi stresi, kötü stresi belirle

Vizyonunuzu oluşturmaya çalışırken, stres yaşamaya başlayacaksınız, ancak iyiyi kötüden nasıl ayırt edeceğinizi öğrenmek önemlidir.

Vücut strese cevaben büyür. Stres karakter büyümesini, duygusal büyümeyi, ruhsal büyümeyi ve kas büyümesini teşvik eder. Hayallerinizi kovalarken, inişler ve çıkışlar garanti edilir, ancak bu büyümenin sizi güçlendirmesi için izin verin.

Kötü bir stres, hayatınızı kontrol altına almamanızdır. Tutkunuzdan, güvenli bölgenizden uzaklaştırıldınız ve işler hala yanlış gidiyor. Bu stres sizi zayıflatır ve ‘fakir bir ben’ zihniyetine katkıda bulunur. Kendin için üzülecek bir hayal kurulmadı.

Endişenin zayıfladığına inanıyorsanız, kendi kendine yeten bir kehanet olacaktır. Bu inançlarla yüzleşin ve değiştirin; bu şeyleri odaklanmaya dönüştürmek uzun bir yol alacaktır.

Başarı Hikayeleriyle Kendinizi Kuşatın

Strese kapıldığınız anlarda hikayeler en iyi kurtarıcınız olabilir. Hikayeler sizi en karamsar anlarda bile motive edecektir. Hikayeleri çevrenizden dinleyebileceğiniz gibi, kitap internet ve film aracılığı ile hikayelere ulaşabilirsiniz. Gerçek hayat hikayelerine dayalı öneri film listemize ulaşmak için tıklayınız.

Mantıksız Korkularla Felç Olma

Korkunuzu anlamlandırın. Anlam veremediğiniz korkularla karşı karşıya iseniz derhal hayatınızdan çıkartın. Ve bu korkularınızı yenmek için size bazı örnekler vereceğim. Yüksekten korkuyorsanız, uçağa binmekle yola koyulabilirsiniz. Sudan korkuyorsanız, yazın her gün yüzmeye gidin, bu mantıksız korkuyu ve buna eşlik eden bir kaygıyı coşkulu enerjiye dönüştürüp keyfini çıkarmaya başlayıncaya kadar devam edin!

Stresin olduğu yerde, büyüme vardır. Zorla ilerlediğiniz ve geri çekilmediğiniz sürece, bu enerjiyi odağa dönüştürebilirsiniz, bu da sizi olmak istediğiniz yere itecektir.

Kendinizi Sınırlamayın!

Pazarlama Ağı Konusunda Endişelerinizi Aşmak

“Kendini sınırlama. Pek çok insan, yapabileceklerini düşündükleriyle kendilerini sınırlar. Zihninin izin verdiği ölçüde gidebilirsin. İnandığın şeyi hatırla, başarabilirsin. ”~ Mary Kay Ash

Bu alıntıyı seviyorum!

23 yıldan fazla süredir pazarlama ağı endüstrisindeyim ve birçok kişiyle tanıştım.  Çoğu insan heyecanla bir şirkete katılıyor. İlk katıldıklarında, heyecan ve başarı hayalleriyle doludurlar. Ancak, mevcut olumsuz düşüncelerinin coşkusunu azaltmaya başlamaları çok uzun sürmez.

Olumsuz yorumlar akmaya başladığında… ”Yaptıklarınızı yapamam.” “Çok utangacım.” “Parti yapıp  insanların önünde konuşamam.” “Ya başarısız olursam?” “Satamam!”

Bu yorumlar her zaman beni gülümsetiyor. Hayır, kaba ve kalpsiz olduğum için değil… Gülümsüyorum çünkü aynı şeyi yıllar önce söylüyordum.

Beni ne değiştirdi peki?

Yapamayacağımızı düşündüğümüz şeylerin çoğu, kendi kişisel korkularımızdan kaynaklanmaktadır. Annemin bana öğrettiği birçok şey vardı, ama ondan öğrendiğim en önemli derslerden birinin, bana öğrettiğini bile anlamadığı bir şey olduğuna inanıyorum… korkularının seni kontrol etmesine izin verme.

Annem tanıdığım en zeki bireylerden biriydi, ama ne yazık ki korkuları hayatının her yönünü kontrol ediyordu. Her şeyden korkuyordu. Fırtınalar, su, yükseklikler, araba sürmek, insanlar… korktuğu şeyin listesi oldukça uzundu… Aslında, çok uzun.

Bu mükemmel kadın, şaşırtıcı ve başarılı bir hayata sahip olabilirdi, ama korkularını ve kendi kendine kuşkularını aşmayı asla başaramadı. Ve aynı şey neredeyse bana da oldu.

Genç yıllarımda büyüdüğüm ve “dünyasal” hale geldiğimde, korkularının ve kendinden şüphe duyduklarının çoğunun da benim olduğumu anladım. Ve bu aydınlanma beni, korkularımdan daha çok korkuttu. Bu durumun büyüdükçe, korkularımın üstesinden gelmek için bir şey yapmazsam beni de mahvedeceklerini biliyordum. Kolay değildi, ama her seferinde tek bir korku üzerinde çalışmaya başladım.

Ve şimdi bu yüzden gülümsüyorum.

Çünkü bu bireylerin her birinin kendi işlerinde, korkularını ve kendilerini sınırlayan, kendilerine özgü şüphelerini yenebilselerdi başarılı olabileceklerini biliyorum.

“Kendinize bir şey yapamayacağınızı söylerseniz, o zaman buna inanırsınız… Düşüncelerinizi, korkularınızı değiştirmek kolay değildir, ancak yapılabilir.”

Kendinden şüphe duymanın üstesinden nasıl gelirsin?

“Çok utangacım… Parti yapıp  insanların önünde konuşamam.”

Ağ pazarlama işinizde en büyük engelinizi/korkunuzu bulun .Yeni ağ pazarlamacılarının çoğunun bir numaralı korkusu yabancılarla dolu bir odanın önünde bir sunum yapıyor olmaktır.

Girişimci olmak istedikleri için birçok yeni ekip üyesi buluyorum, ancak şirketlerinin partilerini yaparken insanların önünde konuşmaktan korktukları için pistlerinde ölmeyi bırakıyorlar.

Kendine uygulanan bu limiti nasıl değiştirebilirsin?

Küçük başla!

Sunumunuzu birkaç kez aynanın karşısında yaparak başlatın. Bu uygulama oturumunda sadece sen ve ayna olmalı. Herkesi odadan çıkarın ve  kapıyı kapatın, aynaya bakın ve pratik yapın, pratik yapın. Sunumun içini ve dışını tanıyana kadar pratik yapmaya devam edin.

Sonra… bir izleyici kitlesine mezun olmanın vakti geldi… destekleyici olmaya yetecek yaşta çocuklarınızı bir araya getirin ya da gerçekten yakın bir arkadaşınızı davet edin ve birkaç kez daha pratik yapın.

Şimdi daha büyük bir gruba geçme zamanı. Mesela, sizinle aynı korkuyu paylaşan 2 veya 3 ekip üyesi. Onlara pratik konusunda arkadaşın olmak isteyip istemediklerini sor.

Sırasıyla… her pratisyen arkadaşınızın sunumunu yapmasını isteyin ve sonra… Herkes yaptıktan sonra, her birinizin nasıl gelişebileceği hakkında beyin fırtınası yapın.

O zaman tekrar yap.

Ve her insan büyük bir kitleye sunum yapabilecek seviyeye gelene kadar yapmaya devam edin!

Büyük resmi gösterene kadar… Gerçek bir sunumda uygulayıncaya kadar devam edin. İlk partinizi programlayın, ancak pratik arkadaşlarınızdan birinden ahlaki destek için gelmelerini isteyin. Sadece orada olacağını bilmek, sizin güveninize ilave bir destek verecektir.

Evet… bazı hatalar yapacaksınız, muhtemelen makul miktarda kekemelik yapacaksınız, ancak hayatta kalacaksınız! Ve en büyük sürpriziniz iltifatlar olacak. Mesela “Harika iş çıkardınız! Yaptıklarını asla yapamam! ”

Ve tabii ki, ilave satış bonusu!

Kolay olacağını söyleyemem  çünkü değil, ama yapılabilir. Adım adım… (*Bir Network Marketing uzmanından alıntıdır.)

Çocukken sizi korkutan şeyin ne olduğunu bir düşünün. İlk defa havuzun derinliklerine atlamak mı? Eğitim tekerlekleri olmadan bisikletinizi sürmek mi? Bu korkuları nasıl geçtiniz? Her ne kadar hayatımızda çeşitli şeyler hakkında korku duymak normal olsa da, bu korkuların üstesinden gelip başarılı olmak için stratejiler geliştirmek önemlidir. Aşağıdaki liste başlamanıza yardımcı olacaktır:

Bir yedekleme planı oluşturun.

Eğer bir “B Planı” varsa, doğrudan bir satış işi yürütmenin belirsizliğini gidermek çok daha kolaydır. İşinize en zarar verecek durumları tahmin etmeye çalışın. Bu koşullar ortaya çıkarsa geri çekilecek bir yedekleme planı oluşturun. Örneğin, şirketiniz en çok satan ve satış sunumunuzun odak noktası olan ürün biterse ne olur?

Para Yönetimi Yapamıyorsanız Bu Yazı Tam Size Göre >>

Değiştirilen ürünü vurgulamak için adımınızı nasıl yenileyeceksiniz? Alanın dışına taşınmanız ve tüm sadık müşterilerinizi bırakmanız gerekirse ne olur? Kendinizi başka bir yerde nasıl yeniden kuracaksınız? Bunlar düşünülmesi gereken korkutucu şeylerdir, ancak hazırlıklı olmak işinizde ciddi aksaklıklar yaşamak yerine onları geçmenize izin verecektir.

Olay veya faaliyetin içinden geçerek görselleştirin ve pratik yapın.

Birçok Olimpiyat sporcusu, profesyonel sanatçı, gerçek bir girişimde bulunmadan önce, bu bitiş çizgisini geçtiğini veya bu performansı tekrar tekrar çivilemek için görselleştirdiklerini itiraf ediyorlar. Olumlu düşünmenin gücü hafife alınmamalıdır. Başarılı olduğunuzu görselleştirmek, kendinize, gerçekten yapabileceğinize inanmanıza yardımcı olabilir.

Sadece görselleştirme üzerinde çalışmak yarışları veya Akademi Ödülleri’ni kazandırmaz. Ancak mümkün olduğunca pratik yaptığınızdan emin olun. İster satış sunumunuz olsun, ister bir müşteri adayıyla görüşün, ister başkalarının önünde, aynanın içine bakarken veya kendinizi kaydederken kendinizi gözlemleyin. Görselleştirme ve uygulama eylemleri de başarısızlık korkunuzun üstünden gelmenizi kolaylaştıracak.

Sesinizi Daha Güçlü Kullanın >>

Ders çalışın ve kendinizi daha iyi hazırlayın.

Normalde eğitim almayı okulda olmakla ilişkilendiririz, ancak eğitim okumak doğrudan satış işiniz için de geçerli olabilir. Kataloğunuzu, fiyatları, ürün özelliklerini, üretim esaslarını, güncel promosyonları vb. inceliyor olmalısınız. Asla beklenmedik bir şekilde yakalanmak istemezsiniz veya işletmeniz veya temsil ettiğiniz şirket hakkında bilgisiz görünemezsiniz. Verimli çalışma ve geniş hazırlık, harcadığınız zamanın para olarak karşılığını vermesine ve bilinmeyen korkunuzun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

Olumlu yönlere odaklanın ve olumsuz yönleri düzeltin.

Muhtemelen zor olacak, ancak ilerlemenizi engelleyen olumsuzlukları gidermeye odaklanın. Bu, olumsuz kendi kendine konuşma ve yaşamınızdaki yeteneklerinizi sorgulayan veya başarı şansınızla ilgili şüphelerini dile getiren insanları içerir. Bunun yerine kendinizi, üst sıranız, destekleyici arkadaşlarınız ve aileniz ve tabiiki kendiniz gibi yerlerde bulduğunuz pozitifliği ayarlayın. Kendinizin en iyi amigo kızınız olun.

Korkularınızın üstesinden gelmek, sizin durumunuzla ve kendinize olan güveninizle çok ilgili. Başarıya giden yolu temizlemek için yukarıdaki stratejileri kullanın. İşinizle ilgili bazı korkularınız nelerdir ve bu stratejiler onları aşmanıza nasıl yardımcı oldu? Yorumlarınızı ve deneyimlerinizi lütfen bizimle paylaşmayı unutmayın!

Para Tasarrufu Yapmanın Sırları >>