İnsanların En Büyük 8 Korkusu

Hayatımızı etkileyen 8 büyük korku vardır.

En büyük korkularımız nelerdir? Korkularımız bizim başarımızı nasıl etkiliyor? Nasıl engelliyor? Hayatımızı etkileyen 8 büyük korku vardır. İnsanlar bu 8 büyük dehşet yüzünden sürekli eziliyorlar. Doğru egosu olan insanlar bu korkuların üstesinden kolayca gelebilir. Ancak sosyal baskılar nedeniyle maalesef egomuz doğru şekillenmemiştir. Bu 8 korku nedeniyle hayatımızın kalitesi düşüyor.

Korkularımız, farkında olmasak bizleri engellemektedir. Peki hangi konularda, korkularımız bizi engelliyor?

  • Başarımızı engeller. Bu korkular nedeniyle başarımız engellendi; çok çabuk vazgeçip geri çekilebiliyoruz. Anında kararımızda dönebiliyoruz. Etkili karar verme yeteneğimizi elimizden alıyor.
  • Özgüvenimizi azaltır. Birçok insan için en büyük sorun, onların özgüvenidir. Ne yazık ki, kendine güven birçok başarısızlığın ve mutsuzluğun ana nedenidir. Bu nedenle özgüveni yüksek insanlar, daha mutlu insanlardır.
  • Özgürlüğümüzü kısıtlar. Farkında olmadığımız başka bir şey de özgürlüğümüzün, korkularımız tarafından engellendiğidir. Özgürlüğümüzü önlemenin en büyük nedenlerinden biri korkularımızdır. Korkularımızın üstesinden geldiğimizde başarımız artacaktır.
  • Farkındalığımızı azaltır. Farkındalık, hayatımızdaki en önemli adımlardan biridir. Şimdi’ye, Şuan’a odaklanamamanızın en büyük nedeni, korkularımız.
  • Duygusal olarak olumsuz hissetmemize neden olur. Duygularımızı kontrol edemeyiz. Genellikle olumsuz bir ruh halimiz vardır. Bunun en büyük nedeni korkularımızdır. Korkularımızın üstesinden geldiğimizde başarılı oluruz.

Korku Ve Cesaret – Komik Ve Anlamlı Karikatürler >>

En Büyük Korkularımız

Korkularımızın bizi hangi konularda nasıl engellediğini gördük. Şimdi sıra, insanların hayatlarında yaşadıkları en büyük korkular nelermiş, gelin hep birlikte bunları inceleyelim:

Reddedilme korkusu

Bu bizim en büyük korkularımızdan biridir.

Bu bizim en büyük korkularımızdan biridir. Başka bir kişi bizi reddedebilir veya bir kurum reddedebilir. Bu o kadar büyük bir korku ki, ileri adım atmamıza izin vermiyor. Bu korkunun üstesinden gelemezsek, adım atmamıza izin vermez. Reddi, yaşamın bir koşulu olarak görmemiz gerekir. Herkes bizi kabul etmeyebilir. Reddetme, hayatımızda üstesinden gelmemiz gereken önemli bir korkudur.

Sıradan İnsanları, Başarılı İnsanlara Dönüştüren Kural >>

Alay etme korkusu

Aşağılanmadan çok korkuyoruz, bazen hareket bile edemeyiz. Başarımızı etkileyen, yaptığımız şeyleri ortaya çıkarmaktan çok korkuyoruz. Alay konusu olmak bizi bağlayan en büyük korkulardan biridir. Bunu yendiğimizde, büyük bir adım daha atabiliriz.

Monofobi

Çoğu insan bunu kendilerine itiraf edemez.

Çoğu insan bunu kendilerine itiraf edemez. Hatta çoğumuz bundan korkmadığımızı bile söylüyoruz. Ama yalnız kalmak korkularımızdan biridir. Sadece bu korku için, sevmesek bile bazı insanları hayatımızda tutarız.

Kaybetme korkusu

Kaybetme korkusu yaşam yasalarından biridir. Bazen savaşırız, çünkü kaybetmekten korkarız. Bizi savaşa girmek için korkutuyor. Ancak kaybetmenin hayatın bir gerçeği olduğunu unutmamalıyız. Hayatımızda kazanmak için kaybedilecek bir yer var. Kaybettiğimizde tekrar denemek en önemli adımlarımızdan biri olmalı.

Başarılı İnsanların Günlük Rutinleri – Brian Tracy >>

Bilinmeyen korkusu

Gelecek bilinmiyor.

Gelecek bilinmiyor. Yaptığımız seçimlerin sonuçları bilinmiyor. Birçok şey bilinmiyor. Hayat bize hemen cevap vermez. Onları yaşamalıyız. Çoğu insan hayatında yeni şeyler içermez, bu yüzden bilinmeyenlerle karşılaşmazlar. Ama bilinmeyenden korkmayı bırakırsak, yenilenir ve güçleniriz.

İkilem korkusu

Bir ikilemde olduğumuzda seçim yapmak çok zordur. Çoğumuz ikilemi önlemek için elinden geleni yapıyor. İkilemde kalmamızın en büyük nedeni korkularımızdır. İçimizdeki sese tamamen güvenirsek, bir ikilem içinde olmayacağız.

Warren Buffett – Milyarderliğe Uzanan Hayat Hikayesi >>

Ölüm korkusu

Hayatın bir gerçeği doğum, diğeri ölümdür

Hayatın bir gerçeği doğum, diğeri ölümdür. Ölüm bir son ya da başka bir şey olarak görülebilir. Ama önemli olan ölümden önce hayatınızı güzelleştirmektir. İyi bir insan olmak, her canlıya saygılı ve kibar olmak önemlidir. Eğer mirasınız iyi bir insansa, ölüm artık sona ermez. Unutmayın, bir gün öleceğiz ama ölünceye kadar da yaşayacağız.

Hile korkusu

Hile yapmayı sadece ortağınız/eşiniz hakkında düşünmeyin. Arkadaşınız olduğunu düşündüğünüz insanlar tarafından aldatılmak olabilir. Sevdiğiniz insanlar da hile yapabiliyor. Sonuçta, insanlar bunu gerçekten yapıyor. Aldatılmaktan korkmayın. İnsanlara her anlamda güvenmeyin. Her sırrınızı vermeyin. Bir kişinin en fazla bir veya iki arkadaşı vardır. Bir sırdaşı olacak. Eğer incinmek istemiyorsanız, herkese sıkıntılarınızı ve zayıflıklarınızı söylemeyin…

Olumlama Nedir? >>