Para yönetimi nedir? Para yönetimi yapamıyor musunuz? Finansal durumunuzu düzeltmek için maaşınızı veya gelirinizi planlamayı öğrenmelisiniz. Tasarruf yapmak istediğiniz halde yapamıyorsanız, acilen harcamalarınızı kontrol altına almalısınız. Peki ama nasıl?

Para yönetimi zor bir konudur. Birçok insana bu konuda bir de endişe duygusu eşlik ediyor. Belki biraz uzun bir süre emeklilik için para biriktirmişsinizdir. Ya da bir acil tasarruf hesabına sahip olmadığınızdan endişeleniyorsunuz. Endişeleriniz ne olursa olsun, şu zaman diliminde, finansmanı ele almak için doğru zaman diye bir zaman yoktur. İyi alışkanlıklar konusunda – en kısa zamanda – başlamak her zaman en iyisidir.

Para yönetimi konusunda endişenizi azaltacak 9 önerimiz

Para yönetimi konusunda endişeleniyorsanız, bu önerilerimiz tam da size göre. Endişelerinizi biraz olsun azaltabilir. Plan yapmanızı sağlayabilir. Tasarruflarınızı bir çizgiye çekebilirsiniz. Kim bilir belki de hayalini kurduğunuz o arabayı, evi alabilirsiniz. Belki de hayalini kurduğunuz o tatile çıkabilirsiniz. Tüm bunlar için işte size para yönetimi konusunda yardımcı olacak 9 öneri;

Kısa Hikayeler – Acaba Alışkanlıklarımız Doğru Mu? >>

Para konusunda önceliklerinizi bilin

Para yönetimi - Önceliğinizi belirleyin

Bütçe planı oluşturmadan önce önceliklerinizi belirlemelisiniz. Bu önemli adımı atlarsanız, mali planınızda başarılı olamazsınız. Para hedeflerinizi para alışkanlıklarınızla aynı hizaya getirmek için bir odağa ihtiyacınız var. Bu odak şu anda hayatınızdaki en önemli şeydir. Eğer kredi kartı borcunuz varsa bunu ödemek, 1 numaralı önceliğiniz olabilir.

Kişisel finans, girişimcilik ve daha pek çok konuda önde gelen bir otorite olan Patrice Washington, para önceliklerinin kişisel değerlerinizle aynı seviyede olmasını  tavsiye eder. “En önemli kategoriler sizin için en büyük olanı yansıtmalıdır.” Daha sonra, gerçek öncelikleriniz için “maksimum kapasitede tasarruf etmek” için diğer kategorileri azaltabilirsiniz.

Belki biriktirmek istediğin para bir düğün ya da tatil için geçerli olacaktır. Veya belki de acil durum fonu kurmak istersiniz. Bu nedenle gereksiz harcamanızı kesmeniz daha mantıklı bir hareket olacaktır.

“Sizi en çok ilgilendiren şey, başlamak için önceliğinizi belirlemektir.”

Tasarruf Nedir? >>

Aylık elinize geçen miktarı belirleyin

“Ne ölçülür, ne yönetilir?” sözü gibi, her ay ne kazandığınızı bilmeden paranızı nasıl yönetebilirsiniz? Somut rakamlarınız yoksa, vergi sonrası aylık gelirinizi belirleyin. Düzenli bir maaşlı çalışansanız, bu daha kolay olacaktır. Serbest çalışanlar aylık gelirlerini tahmin etmek zorunda kalabilir.

Bir ek geliriniz olduğunda, fazladan para yatırmak için bir miktar ayırın.  Belki ara sıra bebek bakıcılığı yapıyorsunuz veya reklam geliri elde eden bir blogunuz var. Ya da haftalık spor dersi veriyorsunuz. Ne kadar kazanırsanız kazanın, aylık yatırım kategorinize ekleyin.

Paranızı nasıl harcadığınızı takip edin

Para hedeflerinizi para alışkanlıklarınızla aynı hizaya getirmek için bir odağa ihtiyacınız var.

Kendi maliyenizle dedektifçilik oynama zamanı. Harcama alışkanlıklarınızın tam resmini alabilmek için kendinize bazı finansal adli tıp raporu hazırlamanız gerekecektir. Çok zor görünüyorsa, kendinizi aylık belli masraflarla sınırlayın. Kredi kartı eksterelerinizi, konut ve hizmet faturalarınızı, ATM’den para çekme dahil banka dekontlarını çıkartın. Ya bir elektronik tablo açın ya da eski moda kağıt ve kaleminizi alın – giderlerinizi toplamanın zamanı geldi.

Bu araçlar harcamalarınızı ayrıştırırken kategorize etmeye yardımcı olur. Örneğin, satın alımları ihtiyaç, istek veya tasarruf / borç olarak etiketleyebilirsiniz. Veya daha ayrıntılı bilgi edinebilir ve eğlence, yemek masrafları, seyahat ve ulaşım gibi kategoriler ekleyebilirsiniz. Yabancı otları ne kadar temizlemek istediğiniz size kalmış. Giderleri bir noktada topladıktan sonra, paranızın büyüklüğünün nereye gittiğini görmek için her kategoriyi toplayın. Dışarıda ne kadar harcadığınıza şaşırmış olabilirsiniz.

Kendi İşinizi Kurmak İçin 20 Sebep >>

Bir planınız olsun – herhangi bir plan

Artık ne kadar kazandığınızı ve ne kadar harcadığınızı bildiğinize göre, bir plan yapmanın zamanı geldi. Finansal plan içerisindeki en önemli önceliğinizi, harcama alışkanlıklarınızla aynı hizaya getirir .

Diyelim ki bir spor tutkunusunuz. Giderlerinizi topladığınızda, ortalama bir ayda, bir spor salonu üyeliği, yoga sınıfı kartı ve yeni spor malzemeleri için para harcadığınızı fark ettiniz. Bu sizin için önemliyse, kesmek zorunda kalmazsınız. Ancak, belirlediğiniz önceliği karşılamak için – bunun acil bir fon olduğunu varsayalım – masrafları başka bir yerde azaltmanız gerekir. Bu, indirimli bir markette alışveriş yapmak veya iş arkadaşlarınızla birlikte sipariş vermek yerine öğle yemeğinizi evde yapmak anlamına gelebilir.

Planınıza uyun

Bir plan seçtikten sonra, en az bir ay boyunca deneyin.

Bir plan seçtikten sonra, en az bir ay boyunca deneyin. İşe yarayıp yaramadığını görmek için o kadar zamana ihtiyacınız var. Daha az bir şey olursa, finansmanınıza göz atmanın faydasını göremezsiniz. Bu yüzden denemek, başlamak ve onunla kalmak istediğiniz bir bütçe bulun. Bu kadar basit. Öneri; bir sonraki uluslararası seyahatiniz için para biriktiriyorsanız, hedefinizi zihninizde taze tutmak için hayalinizdeki seyahatin resimlerini koyabilirsiniz.

Kadın Girişimciler İçin İş Fikirleri >>

Acil durumları bekleyin

Önceliğinizin ne olduğuna bakılmaksızın, kolayca ulaşabileceğiniz bazı fonlara sahip olmak istersiniz. Ne olabileceğini asla bilemezsiniz. Siz veya eşiniz,  biriniz işini kaybedebilir veya acil bir tıbbi durumunuz veya birçok sıkıntınız olabilir. İster beğen ya da beğenme, hayat bu sonuçta olabilir. Karşılaştıkları sorunlarla başa çıkmak için paraya sahip olmak insanları, daha güvenli ve biraz daha hazırlıklı hissetmesine yardımcı olacaktır.

Acil durumlar için nasıl para harcadığınız size kalmış. Belki tarafınızdaki tüm parayı, sadece mutlaka bir acil durumda dokunduğunuz bir hesaba huniyle aktarın. Veya herhangi bir doğum günü veya hediye parasının gittiği yer olabilir.

Tatili Verimli Geçirmek İçin 25 Tavsiye >>

Erkenden tasarruf edin

Bu kural, mevcut önceliğinizden bağımsız olarak geçerlidir.

Bu kural, mevcut önceliğinizden bağımsız olarak geçerlidir. Ne kadar çabuk kazanırsan o kadar çabuk ilgi çekebilirsin. Faiz kazanmaya başlamak için bir yatırım hesabına bile ihtiyacınız yok. En iyi tasarruf hesaplarının çoğu faiz oluşturur ve bu hesaplar FDIC sigortalıdır. Bu, bir aracı kurumda olduğu gibi paranızı kaybetme riskiniz olmadığı anlamına gelir.

Bu kural emeklilik için de geçerlidir. Bir emeklilik fonunda para biriktirmeye ne kadar erken başlarsanız, o kadar iyidir. Emekli olmaktan uzakta olsanız bile, geleceği düşünmeniz gerekir. En kısa sürede başlarsanız, paranız daha çok artabilir.

Borcunuzu yapılandırın

Toplam borcunuza bir göz atın (2 numaralı para yönetimi ipucu). Daha düşük bir fiyat için yeniden finanse edebileceğiniz bir şey var mı? Belki daha düşük faizli bir kredi kartına bakiye aktarıyordur. Veya, öğrenci kredilerini birleştiriliyor olabilir.

Her Gencin Para Hakkında Bilmesi Gereken 5 Şey >>

Neyin işe yaradığını bulun – ve yapmaya devam edin

Para yönetimi için geçerli olan bir diğer yaygın görüş, “kırılmadıysa, düzeltmeyin”dir.

Para yönetimi için geçerli olan bir diğer yaygın görüş, “kırılmadıysa, düzeltmeyin”dir. Çalışan bir sistem bulduğunuzda, yeni uygulamalardan veya çelişkili finansal tavsiyelerden rahatsız olmayın.

Bir sonraki harcama yapacağınız yer cazip, özellikle daha kolay, daha basit veya planınız için daha hızlı olacaksa, kendinizi ayarlayıp harcama yapabilirsiniz. Ancak, işe yarayan bir ritim içindeyseniz – para biriktiriyor, finansal hedeflere ulaşıyor ve güvenlik oluşturuyorsunuz – bu rutin içerisinde kalmaya devam edin. Odak noktaların mutlaka karşılığını alacaktır.

Alt çizgi

Finansal uzman Dave Ramsey’nin dediği gibi;

“Ya parayı yöneteceksin ya da paranın yoksunluğu her zaman seni idare edecek.”

Finansal güvenliği geliştirmenin en iyi yolu, gelirini nasıl ve nereye harcadığınla ilgilenmek ve sonra bir plan için – buna sadık kalmaktır. Tabii ki, hayat bazen seni raydan çıkarabilir, ama sorun değil. Bütçe planınıza geri döndüğünüz sürece gelecekteki finansal başarınızı tahrip etmeyeceksiniz.

Hayallerinizi Gerçekleştirmek İçin 15 İlham Verici Fikir >>

Ek gelir kazanmak için yapabileceğimiz iş fırsatları nelerdir? Yapabileceğimiz mevsimlik iş fikirleri nedir? Sadece internetten para kazanma yolları değil, dışarıda da yapabileceğiniz birçok fırsat bulunmaktadır. Peki her yerde yapabileceğiniz 16 mevsimlik iş fikri nelermiş birlikte bakalım.

Küçük bir işletme kurmayı hayal ettiyseniz, ancak girişimlerinize 7/24/365 taahhütte bulunma konusunda temkinli iseniz, başka seçenekleriniz de var. Birine part-time olarak başlayabilirsiniz. Ayrıca yalnızca takvim yılının bir bölümünde faaliyet gösteren bir işletmeye başlayabilirsiniz.

Her Yerde Yapabileceğiniz 16 Mevsimlik İş Fikri

Her yerde yapabileceğiniz bu iş fikirleri ile evinize ek gelir kazandırabilirsiniz. Bir yıl boyunca taahhüt gerektirmeyen küçük bir işletme fikri arıyorsanız, işte sizin göz önünde bulundurmanız gereken harika iş fikirlerinin bir listesi;

Gıda kamyonu işletin

Güzel havalarda, bir yemek kamyonu işletmek için harika bir iş.

Güzel havalarda, bir yemek kamyonu işletmek için harika bir iş. İş merkezlerini, halka açık mekanları ve üniversite kampüslerini ziyaret edin ve müşterilere hızlı, rahat ve lezzetli bir yemek sunun.

Macera şirketi kurun

Yaz aylarında açık macera işinde olmak için harika bir zaman. Rehberli yürüyüşlerden beyaz su rafting gezilerine ve daha pek çok şeye kadar insanlara eğlence sunabilirsiniz.

Kişisel antrenörlük  yapın

Tenis antrenöründen kilo kaybı olan kişisel antrenöre, insanları zindelik ve beslenmeyi öncelik haline getirmek için motive edin. Havalar soğuduğunda, işinizi yeni yıl kalabalığına pazarlamaya odaklanın.

Instagram Üzerinden Satış Yaparak Para Kazanın >>

Çim bakımı yapabilirsiniz

Güneşte olmayı seviyorsanız, ilkbahardan sonbahara kadar öğütme, biçme ve tırmıklama hizmetleri sunan bir çim bakımı işi başlatabilirsiniz.

Güneşte olmayı seviyorsanız, ilkbahardan sonbahara kadar öğütme, biçme ve tırmıklama hizmetleri sunan bir çim bakımı işi başlatabilirsiniz. Kışları kapalı tutun veya sezon sonuna kadar kar ve buzu temizlemeye geçin.

Baca temizleyiciliği yapın

Odun, ateşlemeli şömineli ev sahipleri, bacalarının güvenlik açısından süpürülmesinin önemli olduğunu biliyorlar. Belirli bir dönem için bir temizleyici olarak çalışın ve geri kalan zamanın tadını çıkarın.

Profesyonel organizatörlük yapın

Uzun bir kıştan sonra insanlar mekanlarını temizlemeye ve organize etmeye hazırlar. Profesyonel bir organizatör olarak, bahar temizleme sezonundan yararlanabilirsiniz.

Başarılı Bir Girişimci Olmanın 20 Anahtarı >>

Ateşli araçlar perakendecisi

Anma günleri, işçi bayramı, yılbaşları, gibi zamanlar havai fişek satıcısı olarak çalışmak için harika bir zamanlardır.

Anma günleri, işçi bayramı, yılbaşları, gibi zamanlar havai fişek satıcısı olarak çalışmak için harika bir zamanlardır.

Cadılar bayramı perakendecisi

Her ne kadar bu tür işletmeler her yıl sadece birkaç hafta kârlı olsa da, kısa süreliğine yer kiralayarak kostüm perakendecisi olarak başarılı bir işletme kurabilirsiniz.

Yılbaşı perakendeciliği

Yer kiralayın veya tatil süs eşyaları, hediyeler satıp çevrim içi olarak çalışın. Yılın en yoğun alışveriş sezonundan yararlanan bir işe başlayabilirsiniz.

Fikirlerinizi Başarılı Bir İşe Dönüştürün >>

Tur rehberliğini düşünebilirsiniz

Tarihi öneme sahip turlara önderlik edin veya misafirleri, perili yerlere götürün.

Tarihi öneme sahip turlara önderlik edin veya misafirleri, perili yerlere götürün.

Doğrudan satış sektörüne girebilirsiniz

Kendi işinizi kurmak ve daha hızlı gelir elde etmek istiyorsanız doğrudan satış sektörünü deneyebilirsiniz. İşinizden arta kalan zaman diliminde TV izlemek, sosyal medyada takılmak veya boşa zaman geçirmek yerine satış becerilerinizi geliştirmek için muazzam bir yol. Yarı zamanlı işinizi ileride asıl işiniz haline getirebilirsiniz. Yaparken de bilgi desteği için “networkokulu.net”i takip etmeyi unutmayın.

Online dersler verin

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için özel öğretmen olarak online bir işletme kurun. Online dersler verebilirsiniz. Online dersler her zaman ilgi görür. Zamandan, mekandan ve paradan tasarruf etme konusunda insanlar için harika bir seçenektir. Onların okul yılı boyunca başarılı olmalarına yardımcı olmayı deneyin.

Kadın Girişimciler İçin İş Fikirleri >>

Evcil hayvan bakıcılığı yapın

Evcil hayvanlara aileler için, tatilde veya tatil günlerinde şehir dışındayken özen gösterin.

Evcil hayvanlara aileler için, tatilde veya tatil günlerinde şehir dışındayken bakıcılık yapın. Ek bir avantaj olarak, ev içi evcil hayvan bakıcılarının başlangıç maliyeti yoktur veya çok düşüktür. Hemen bir ilan verebilirsiniz.

Havuz bakımı mevsimlik güzel bir iştir

Havuz bakımı dikkat edilmesi gereken bir iş. Havuz kimyası hakkında bir iki şey biliyorsanız, Yaz günlerine girerken bir havuz bakım işine başlayabilirsiniz.

Bahçıvanlık veya çiftçilik yapın

Küçük bir bahçe veya çiftlikte yerel ürünler sunan mevsimlik bir işletmeyi yönetebilirsiniz. Ürünlerinizi yol kenarındaki standlarda doğrudan tüketicilere veya yerel marketlere satabilirsiniz.

Taşıma işletmesi kurun

Hareketli işletmeler her zaman yüksek talep görmektedir. Ancak kolejlerin olduğu, üniversitelerin olduğu şehirlerde kesinlikle en yoğun mevsimleri vardır. Kampüs içinde ve dışında hareket eden öğrenciler için taşınma konusunda yardımcı olmak için mevsimsel bir işletme kurabilirsiniz.

Yılın sıcak veya soğuk dönemlerinde zirveye çıkan iş fikirlerini tercih etseniz de, bu mevsimlik iş fikirleri size en uygun zamanda karlı bir işletme yönetme fırsatı sunacaktır.

Daha Önce Hiç Duymadığınız İş Fikirleri >>

Network marketingde çalışmadan para kazanmak mümkün mü? Daha az çalışarak daha fazla gelir elde etmenin yolları vardır. Ancak network marketingde bunu nasıl yapabiliriz? Bu sorular, aslında gelir elde etmek isteyen, kendi işini kurmak isteyen insanların sordukları sorulardan sadece birkaç tanesidir. Peki çalışmadan para elde etmek mümkün müdür?

Network Marketingde Çalışmadan Para Kazanmak

Bugünün yayınında, network marketingde hiçbir şey yapmadan para kazanmak hakkında konuşacağız. Bu, endüstrimizde olan ve genel olarak tüm dünyanın epik bir problemidir. Sadece network sektöründe değil, dışarıda başka iş türlerinde de durum aynı. Pek çok insan varlıklı, başarılı ve hayatta mutlu olmak istiyor, ancak oraya ulaşmak için gereken işleri, gereken fedakarlıkları yapmak istemiyorlar.

Her şeyin kolay olmasını bekliyorlar. Ve bu büyük hedeflere ulaşmak için gereken bedeli ödemek istemiyorlar. Belki böyle birini tanıyorsunuzdur, belki de tanımıyorsunuz?

Bir Ürünü Nasıl Satacağınızı Öğrenin >>

Network sektöründe önde gelen liderlerden biri bir röportajında şunları ifade etmiştir;Son 12 yılda takımlarımdan kaç kişi ayrıldığını söyleyemem, çünkü büyük para kazanmıyorlardı. Ancak, bu insanları yakından değerlendirmek isteseydiniz, BÜYÜK çoğunluğun işlerini büyütmek için kesinlikle HİÇBİR ŞEY (ya da çok az) yaptığını görürdünüz. Sanki kaydolmuşlar ve paranın sihirli bir şekilde ortaya çıkmasını bekliyorlarmış gibi. Bu piyango zihniyeti, düşünebildiğim daha fazla rüyayı öldürdü!”

Hayattaki hiçbir şey bu şekilde çalışmıyor. Bir şey istiyorsan, bir hedef belirlemelisin. Bir oyun planı hazırlamalı ve çalışmaya başlamalısın! Dünya sana hiçbir şey borçlu değil. Ve size bir fırsat verilirse, onunla bir şeyler yapmak size kalmış!

“Hiçbir şey yapmadan bir şey istemek, bir lanet gibi bir şeydir. Bir hedefe ulaşmak için çok çalışmanın en iyi yanı, bu süreçte olduğunuz, büründüğünüz kişidir. Hayatta başarmaya değecek hiçbir şey kolay veya ücretsiz değildir. Öyle olsaydı, herkes yapardı.”

Network marketing zor mu? Emin olun, zor! Ancak aklınıza gelen her değerli işte, başarı zaten zor kazanılır. Hayatınızda zorluk yaşadığınız süreçleri bir hatırlayın. Hayatta istediğiniz her şeyi, anında elde etmediniz. Sabır gösterdiniz. Emek verdiniz. Çalıştınız. Aynı şu örnekler gibi: 

Bu şeyler yapmanın zor olması nedeniyle, az sayıda insan bunu başarır. Çoğu insan ilk yenilgiden sonra vazgeçer. Çoğu insan bir şeye yapışır kalır ve fırsatlar karşısına çıkınca bunu göremez. Ancak başarı zorluklardan sonra gelir.

Ek Gelir Fırsatları >>

Network marketingde bunu unutmayın

Her gün sizi motive etmek ve sizin için bir takım oluşturmak, sponsorunuzun işi değil.

Bunların hepsi doğal ve bu işin bir parçası. Ancak bu küçük şeylerin sizi durdurmasına izin vermeyin. Amaç ve ödül ne kadar büyükse, o kadar büyük bir fedakarlık yapmanız gerekecek. Büyük hedefler, tonlarca sıkı çalışma ve kalıcı bir taahhüt gerektirir.

Unutmayın, network marketingde de çalışmadan para kazanmak gibi bir durum yoktur. İstediğiniz şeylerin, hedeflerinizin bir bedeli olacak. Bu bedeli ödemeye istekli olanlar belki hedeflerine ulaşabilecek. Gereken bedeli ödemek istemeyen insan her ne iş olursa olsun zaten sıradan bir hayatı benimsemiş demektir.

Network Marketingde İş Ciddiyeti >>

Küçük bütçenin önemi azalttığını düşünmüyor musunuz? Sadece UPS’e sorun. Şirket sola dönüş yapmanın zaman ve paraya mal olduğunu anladı, bu yüzden sürücülerden mümkün olduğunca doğru dönüş yapmalarını istediler. Bu, 2010’da bu küçük ayarlama ile 20,4 milyon mil yoldan daha az yol yaptı.. Küçük değişim, büyük fark.

Harcama alışkanlıklarınızda küçük değişiklikler yapmak, düşündüğünüzden daha hızlı tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Harcama alışkanlıklarınızdaki küçük bütçe indirimlerinden ve tasarruflarından tasarruf edebileceğiniz bu TL kesme örneklerini inceleyin.

  1. Dışarıda yemek seçenekleri

Restoranlar kategorilere ayrılır: hızlı (McDonald’s’ı düşünür), gündelik oturma (kafeler) ve kaliteli yemekler (şık kıyafet giyin!). Besin zinciri ne kadar yüksekse, o kadar fazla ödeme yaparsınız. Dışarıda dört kişilik bir akşam yemeği, ortalamanın üstünde bir mekanda size yaklaşık 100 – 200 TL’ye mal olacaktır. Bunun yerine daha uygun yerler seçebilirsiniz. Veya evde yapın, hem daha sağlıklı hem de ne yiyeceğinize istediğiniz gibi karar verebilirsiniz.

  1. Film geceleri

Hiçbir şey, gecenin en son gişe rekorunu kıran filmi bir arkadaşı ile izlemek gibi olamaz. Aynı zamanda bir cüzdan hırsızı da olabilir. İki biletin maliyeti, bir kova patlamış mısır  ve içecekler, bir korku filmi gibi hissetmenize neden olabilir. Filmi büyük ekranda görmeye ayarlandıysanız – bazıları bu şekilde daha iyidir – o zaman matineyi seçin ve önceden yiyin.

Ya da daha iyisi, Netflix’te evde kalarak büyük ekranı feda edin ve daha da fazla tasarruf edin. Markette atıştırmalıklar için birkaç TL harcayın ve maliyetin yarısından daha az bir fiyata harika bir film için hazırsınız!

  1. Kahve deliliği

Dürüst olalım. Bir kahvenin içeceği gün, bir şeye ateş eden, büyük bir Frappuccino’yu yudumlayana kadar başlamaz. O sabah ritüeli harcamayı kolayca 15 TL’ye çıkarabilir. Kahve dükkanını atlamak ve haftada iki kez bile kendi fincan kahvenizi demlemek ayda 120 TL tasarruf etmenizi sağlayabilir. Bu yüzüne bir gülümsemeye neden olabilir – kafeine gerek yok.

“Para Yönetimi Yapamıyor Musunuz? İşte Endişelerinizi Azaltacak 9 İpucu” makalemiz için >>

  1. Yolculuk tuzakları

Herkes bir yolculuğa bayılır. . . özellikle benzin istasyonlarındaki kasiyerler. Her lavabo molasında alışveriş yapmanızı severler, çünkü size bir şey satacaklar. Gazlı içecekler, tuzlu atıştırmalıklar ve bazı tatlılar satın alırsanız, her mola başına kolayca 10 TL kazanabilirsiniz. Yola çıkmadan önce markette stok yaparak para biriktirin ve piknik öğle yemeğinin tadını çıkartarak anılarınızı saklayın. Daha da fazla para kazanacaksın!

  1. Bir ay atlama

Genelde çek gibi saatlerde çek defterine çarpan alışverişlerde fazladan bir ay geçmeyi dene. Kendi tırnaklarını kendin yap (20 tl). Saçınızın dört yerine sekiz hafta (20 tl) uzamasına izin verin. Kuru temizlemeden önce bir veya iki kez bu kıyafeti kullanın (30 tl). Hiç çaba harcamadan kazanacağın 70 TL. İki aylık planınıza devam ederseniz yılda 840 TL tasarruf edebilirsiniz. Bir ay atlamak bankaya kadar tüm yolu atlamak olabilir!

Küçük Bütçe, Büyük Tasarruf Sağlıyor

Bütçe hazırlamak ve tutmak, kasa yerine büyük paralar kazandırabilecek diğer küçük değişiklikleri bulmanıza yardımcı olabilir. Ve kurtardığınız her küçük parça sizi para kazanmaya daha da yaklaştırıyor. Bu, uzun süre keyif alacağınız büyük bir fark oluşturabilir.

Siz tasarruf yapabiliyor musunuz veya planınızı nasıl yapıyorsunuz? Tecrübelerinizi yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

“Bütçe Planı Yapmak İçin 14 Pratik İpucu” makalemiz için >>

Network Marketing’in hızlı ve kolay yoldan zengin olma kandırmacası olduğunu söyleyen insanları görebiliriz ama gerçekten öyle midir? Network Marketing uzmanlarına, hakkında yazılan kitaplara veya Network Marketing’e yıllarını vermiş liderlere göre durum hiç de öyle görünmüyor.

Network Marketing, her işte olduğu gibi, işin içine girip, hem kişisel gelişiminizi arttırmak için hem banka hesabınızı arttırmak için zaman harcamanız gereken bir ticari modeldir.  Bu ticaret “yan gel yat” ticareti değildir, emek ve sabırla çalışmak gerekir.

Yatarak Para Kazanmak Mümkün Mü?

► Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

Network Marketing’in kolay para kazanmak ile ilişkilendirilmesinin nedenlerinden biri Ponzi Sistemler ile karıştırılması, bir diğer nedeni ise Network MarKeting’e yeni katılan heyecanlı amatörlerin hızlı büyümek adına yanlış tutumlarıdır. Bu konu hakkında daha fazlası için “Kolay Yoldan Para Kazanmak” videosunu izleyebilirsiniz.

Bir çiftçi gibi düşünmelisin

Eğer siz bir çiftçi olursanız bir mısır tohumu ekerek başlarsınız. Bir tohumla başlarız. Önce tohumu ekeriz. Tohumu ektikten sonra yarın mısır çıkmasını bekler miyiz? Hayır. Çünkü ekersin sularsın gübrelersin, sonra tekrar sularsın ve sonra filizlenir 3-5 ay sonrada mısır ortaya çıkar. Onu büyütünceye kadar zahmet çekersiniz ve en sonunda mahsulü alırsınız.

Bitki filizlendikten sonra acaba onu bırakacak mısınız? Hayır. Çünkü siz onun için çok zahmet çektiniz ve HALA O ÖLEBİLİR! İlk yaptığınız işten sonra (su, gübre vs) siz onlara bakacaksınız. Mesela kuşlar için bostan korkuluğu yapacaksınız. Bu işlerin hepsinden sonra bitki büyüyecek. O zaman ne olacak? Bir küçük tohumla bu kadar uğraştıktan sonra binlerce mahsul elde etmiş olacaksınız.

Networkerlerin Okuması Gereken Kitap Listesi İçin >>

Bu iş emek ister

Eğer bu işte ilerlemek istiyorsanız öğreneceksiniz, bir çiftçi gibi davranacaksınız. İlerlemek için bu tek yoldur. Satışı ve çok kazanmayı kafanıza takmayın, sadece bir çiftçi gibi düşünün. Çoğu insan Network Marketing’de bundan dolayı ki sadece tarımın mahsulünü düşünürler. Ama uğraşmak için hiç zahmet çekmiyorlar. Sadece faydalanmayı istiyorlar. Hey uyanın bu iş bu kadarda rahat değil.

Eğer ki sizin organizasyonunuz da birisi var ki işi bu şekilde tanıtıyor: ‘Hey, buraya gelin. Sadece para kazanın. Zahmet çekmeye gerek yok. Sadece işinize bakın ve 2 hafta sonra zengin olacağız.‘’ Bu size olan güveni azaltır. Eğer büyük yüksek gelirli bir organizasyon istiyorsanız onun bedelini ödeyeceksiniz. Bazı zevklerinizden (TV, halı saha, akşamları takılmak gibi, oyun oynamak, arkadaşlarınızla takılma vs gibi) bir kaç ay vazgeçeceksiniz.

Ağ Pazarlaması İlişkiler İle Mi İlgilidir? >>

Takımınızdakileri yetiştireceksiniz

Herkes şöyle der; “O para kazanıyor, çok şanslı tabi bende kazansam bende fedakarlık yaparım.” Hayır, iş öyle değil önce fedakarlığı yaparsın sonra kazanırsın. Ne demek şanslı; o insanlar günde 13-14 saat çalışıp bu işi yoluna koyuyorlar öyle görüldüğü gibi çokta basit değil. Ama herkes yaparsa faydasını da görecektir.

Siz isteyeceksiniz eğitim alıp diğerlerine de öğretmeyi. Çünkü bu işin bir bölümüdür. Bu bizi kolay ve hızlı işlerden ayırır. Sizin, diğerlerinin (alt levellerinizin) eğitimi için zaman ayırmanız gerekiyor ki onlar da zamanında lider olabilsinler. Bedeli var, o bedeli ödemeniz gerekiyor ki başarılı olabilesiniz. Sizlerin de bunu hesaplamanız lazım, bu bedeli hesaplayacaksınız.

Bu işte diğerlerini yetiştireceksiniz, yetiştireceksiniz ki onlar da lider olabilsinler. Bunun da zamana ihtiyacı var. Bu prosedür zaman alacak, bunun için Network Marketing hızla para kazanmanın yolu değil. Network Marketing %100 kazandırıcı bir iştir ama hızlı değil, bunların arasında çok fark var. Bol kazançlar…

Bugünün yayınında, size tekrarlayan müşteriler ile yeni müşteriler arasındaki farklar üzerine konuşmak istiyoruz. İşinizin başarısı için, şunu bilmenizi isteriz ki, gerek satış ve pazarlama alanında gerekse doğrudan satış sektöründe, tekrar eden, tekrar satın alan müşteriler yeni müşterilerden çok daha karlı (ve değerli) durumdadır.

Çoğu işletme yeni müşteriler bulmaya odaklanır. Halen sahip oldukları müşterilere bakmak yerine, zamanlarını, paralarını ve enerjilerini ürün ve hizmetlerini satacak yeni insanlar bulmaya odaklamaktadırlar. Satışı yeni müşterilerine yaptıktan sonra, hızlı bir şekilde onları unuturlar ve sonra ürün veya hizmetlerini satacak başka birini ararlar. Bu hiç bitmeyen bir döngü oluşturur. Bu yanlış düşünce, girişimcilerin müşterilerine tek gecelik ilişki gibi davranmaları gibi bir görüntü ortaya çıkarmaktadır.

Size birkaç örnek sunarak, kafanızda bazı noktaların daha da canlanmasına yardımcı olalım;

Çoğu insan için cevap aynıdır: HİÇ.

Sonuç olarak, bu işletmelerden hiçbirine bağlılığınız yok. Muhtemelen sadece bir numara gibi hissediyorsunuzdur, sadece hızlı bir dolar kazandıkları birileri gibi görmekteler. Basitçe söylemek gerekirse, kişisel bir dokunuş yok. İşletme muhtemelen iyi bir ürün veya hizmet sunar, ancak takdir etmenizi sağlamak için küçük şeyler yapmazlar.

Sonuç olarak ne olur?

Başka bir deyişle, bu işletmelerin çoğuna bir daha gitmeyeceksiniz.

Bir kez daha, tekrar satın alan, temas kurduğunuz müşteriler, herhangi bir işte gerçek kârın sağlandığı yerdir.

Bir işletme sahibiyseniz, bu kısa görüşlü hatayı yapmayın. İş yaptığınız herkesle düzenli olarak iletişim halinde kalın. Her yıl birkaç kez onlarla iletişim kurun. Onlara yardım için orada olduğunuzu bildirin. Umrunuzda olduğunu bilmelerini sağlayın. Yaptıklarınızla göstererek, işlerini takdir ettiğinizi bilmelerini sağlayın.

Bunu yapmak için aşağıdakilerden birini deneyin:

Bunu yaparak, birkaç şey olacak. Öncelikle, bu kişilerin çoğu sizinle tekrar iş yapacak, bu da ceplerinize daha fazla kar kazandıracak. Ek olarak, bu kişilere ek ürünler veya hizmetler önerebilir ve bu da size daha fazla para kazandırır. Ve bu milletten referans alacaksınız çünkü çoğu girişimcinin asla yapmadığı şeyi yapıyorsunuz: bağlantıda kalın ve iyi bir ilişki kurun.

Ayrıca, her ay reklam verirken, pazarlama bütçenizin en az% 75’ini mevcut ve eski müşterilerinizle ilişkilerin sürdürülmesi ve iletişimde kalması (yeni teklifler gönderilmesi) için harcadığınızdan emin olun. Bu insanların çoğu, teklif etmek zorunda olduğunuz şey hakkında önceden bilgi edinmiş durumda aranızda bir bağ var ve bu dışarı çıkıp yeni bir müşteri bulmaktan çok daha kolay (ve ucuz) bir satış olacaktır.

Örneğin, reklamlara ayda 1000 dolar harcıyorsanız, mevcut ve eski müşteri tabanınıza teklifler, promosyon malzemeleri ve yazışmalar göndermeye 750 dolar ayırın.

Ve yeni bir müşteri aldığınızda, onlara altın gibi davranın. Takdir edilmelerini sağlayın. İşlemden memnun olduklarından emin olun. Her 30 ila 90 günde bir irtibatta kalın. Bunu e-posta, telefon görüşmeleri, doğrudan posta ve diğer tekniklerle yapabilirsiniz. Asla kim olduğunuzu veya ne sunmanız gerektiğini unutmayın.

Unutmayın, müşterilerin tekrar alışveriş yapmalarını sağlamak yeni müşteriler edinmeye çalışmaktan daha karlı. Yeni müşteriler size para kazandıracak, ancak sizi zengin edecek olan o müşterilerin tekrar sizden satın alması olacak.

Network Marketing kolay para kazanma yolu mudur?

HERHANGİ bir işletmede para kazanmanın hızlı ya da kolay olduğunu söyleyen herkes kesinlikle size yalan söylüyordur. Herhangi bir türde başarılı ve kârlı bir işletme kurmak bir insanın, normalde ÇOK ÇALIŞILARAK birkaç YILINI alır. Bundan emin olmak için sadece herhangi bir girişimciye sormanız yeterlidir.

Ne yazık ki, birçok insan YANLIŞ beklentileri ile pazarlama ağı endüstrisine sponsorluk yapıyor. Ya sponsorları, hızlı para kazanma vaadiyle onları heveslendirir ya da bir iş kurmanın kolay olduğunu ve az çalışma gerektirdiğini söyler. Veya daha da kötüsü, müşterilern networkle ilgili piyango anlayışı var. Başka bir deyişle, “kaydolarak” paranın her ay banka hesaplarında sihirli bir şekilde ortaya çıkacağını düşünüyorlar.

Bu yanlış beklentiler HER ZAMAN hayal kırıklığına yol açar

Pazarlama ağı çok basit ama kesinlikle KOLAY değil. Başarılı olmak ve pazarlama ağında büyük para kazanmak çoğu insan için çok zor olacak. Güçlü bir iş ahlakına, büyük bir yanma arzusuna ve başarılı olmak için geliştirilmesi gereken bazı büyük satış ve insan becerilerine gerek duyulur. Çoğu insan bu beceri setlerine sahip değildir ve onları öğrenmeye istekli de değildir.

Bununla birlikte, hemen hemen herkesin, bazı tutarlı çalışmalarla ayda 200 ila 500 Dolar tutarında bir yarı zamanlı ağ pazarlama işi oluşturabildiğini de görmekteyiz. İyi bir oyun planı olsaydı, herkes üç ila dokuz aylık sürede beş ila yirmi müşteriyi bulabilirdi. Ve bu ekstra para, birçok insan için yaşam kalitesini arttırmak demektir.

İşin aslı, çoğu iş başarısız. Kime sorduğunuza bağlı olarak, on işletmeden dokuzu ilk beş yıl içinde başarısız oluyor. Bu başarısızlık, geleneksel işletmeleri, çevrimiçi işletmeleri, perakende satış mağazalarını vb. birçok işletme türünü içerir.

Ağ pazarlaması farklıdır ancak bu fark çok incedir. İnsanlar bu diğer endüstrilerdeki başarısızlık oranlarından nadiren şikayet ederler, ancak network marketingde her zaman büyük bir beklenti ile sürekli şikayet eder dururlar.

Dürüst olmak gerekirse, çoğu insan sektörümüzde başarısız olmuyorlar, bunun yerine çoğu insan işi bırakıyor. Evet bırakıyorlar. Zor geliyor düzenli çalışmak, kendini geliştirmek, plan yapmak, düşünmek vs. Çünkü gerçekçi olmayan beklentileri var ya da işi yapmak istemiyorlar. Lütfen başarısızlık ve bırakma arasındaki farkı karıştırmayın.

En az iki yıl boyunca sürekli olarak pazarlama ağı işinde çalışmayan hiç kimse başarısız olmaz. Ancak işi bıraktılar. Başlamadığın bir şeyi bırakamazsın. Bunu asla unutma.

Yıllar boyunca, geleneksel işletmelere, çevrimiçi işletmelere ve çeşitli ağ pazarlama işletmelerine sahip kişilerin görüşleri de bu yöndedir. İşletmelerin hiçbiri hızlı ya da kolay para kazandırmaz. Zaten yasal olarak değil böyle bir şeyin de mümkün değildir. Emeksiz kazanç fikri anca yasal ve ahlaki olmayan işlere mahsustur. Neredeyse her işletme karlı ve sorunsuz bir şekilde çalışmak için en az bir kaç yılınızı alacaktır. Bazıları sadece kâr etmek için bundan daha da fazla zaman alabilir.

Bir çok insan yanlış düşünüyor

Çoğu insan için, network marketing muhtemelen onlar için iyi bir iş fırsatı değildir. Endüstrimizdeki insanların neredeyse yüzde doksanının başlangıçta girişimci olmaması gerektiğine bile bahse girilebilir. Bu kişilerin çoğu, başarılı bir işletme kurmak için gereken sermayeye, uygun beceriye veya girişimci zihniyete sahip değildir. Bunu neden söylüyoruz? Kınamak ve küçümsemek için değil. Herhangi bir işte girişimci olarak başarılı olmak için sadece belirli bir zihin seti ve beceri seti gerektirdiği için bunu söylüyoruz.

Sektörümüze giren insanların çoğu, işsiz ya da iş yapmak için çaresiz insanlardan oluşuyor diyebiliriz. Son yıllarda network marketinge giren profesyonel meslek sahibi insanların seviyesi tabiki arttı. Ancak konu bu değil. Konu insanların nasıl bir zihniyet taşıdığı ile alakalıdır. Ancak işsiz ya da iş yapmak için çaresiz olmak, kendi işinizi kurmanız için iyi bir aday olduğunuz anlamına gelmeyecektir. Bu kategorilerden birine girerseniz, gerçekten sadece bir iş bulmalı ya da küçük bir perakende ticareti geliştirmelisiniz.

Eğer içinde bulunduğunuz durumun farkında olarak, çalışıyor, kendinizi geliştiriyor, liderlerinizi takip ederek işinizi büyütmek için çaba veriyorsanız, tabiki bu kategorinin dışında olacaksınız. Ancak belirtmek gerekir ki ünlü bir iş adamının sözü küpe niteliğindedir;

“Küçük ticaret yoktur, küçük düşünen insanlar vardır.”

Sonuç olarak

Network Marketing kolay yoldan para kazanma işi değildir. Hiçbir iş böyle değil. Fakat bu ticaretin birinin servet yaratması ve kaldıraç kullanması ve kendi işine sahip olması için harika bir yol olduğunu da bilmelisiniz. Ancak, eşsiz yeteneklere sahip özel bir insan ve en üst sıralarda yer almak için büyük bir yanma arzusu arar. Harika olan, katıldığınızda bu becerilere sahip olmanıza gerek kalmamasıdır. Sadece onları geliştirme vizyonuna, bağlılığına ve disipline sahip olmalısınız.

Huzuru sağlamanın en iyi yollarından birinin yoksulluğa son vermek olduğuna inanıyoruz. Aynı zamanda yoksulluğa son vermenin en iyi yolunun mali yardım yapmaktan çok, mali eğitim vermek olduğunu düşünüyoruz. Yani, bir fakire para verirsen, onun fakirliğini uzatmış olursun. O gider parası bitince tekrar yanınıza gelir.

Zenginlik Ve Fakirlik Üzerine

Bu konuyu bir örnekle açalım ağrı kesicinin etkisi ile ilgili bağ kuralım. Ağrı kesici bizi tedavi etmez sadece o anlık ağrılarınızı giderir ama bizi tedavi etmez, ilacın etkisi geçince de ağrılar yeniden başlar ve bizi rahatsız eder. İşte birine yapılan maddi yardım da aynen öyledir. Onların o anki ihtiyacını giderir ancak uzun süreli bir çözüm değildir. Eğer ona nasıl para kazanacağını öğretirsen ömür boyu para ile ilgili sıkıntı yaşamaz.

Kişisel Gelişim İçin Okumanız Gereken Kitap Önerileri >>

Toplumumuzda bu bir gelenek haline gelmemiştir.

Nerede bir fakir, ihtiyaç sahibi görsek gider para yardımı yaparız. Ama ona yol göstermeyiz. Bu böyle devam ettikçe daha çok insan elini diğerlerine açıp bir şeyler isteyecek, daha çok insan hastanelerde parası olmadığı için tedavi olamayacak, daha çok insan aç kalacak. vb. gibi bir çok sorunlar…

Bu değişimi gerçekleştirmek bizim elimizde önce kendimiz öğrenmeliyiz, kendimizi değiştirmeliyiz ve sonra etrafımızdakilere öğretmeliyiz ve onları etkilemeliyiz. Bizlere büyük görev düşmektedir. Yani kökten çözüm tedavi olmak tedavi etmektir.

Ünlü eğitimci yazar Robert Kiyosaki bir kitabında bu konuya değinmektedir;

“Geleneksel şirketlerin çoğu halkın zengin ve harcayacak parası olduğu ülkelerde ayakta kalabilir. Dünya çapındaki bütün insanların ömürlerinin sonuna dek canlarını dişlerine takıp çalışarak zenginleri daha da zengin yapmaları yerine zengin ve müreffeh bir yaşamın tadını çıkarmak üzere fırsat eşitliğine sahip olmalarının artık zamanı gelmiş de geçmiştir. Eğer zenginlerle fakirler arasındaki uçurum derinleşirse, huzurlu bir ortamın sağlanması zorlaşacaktır.Zihnimizi açık tutup ona göre hareket etmeliyiz.”

Anlamlı Karikatürler – İçimizdeki Yükseklik İsteği >>

Bir ebeveynin bir çocuk için yapabileceği en güzel şeylerden biri, kendi işlerini çevrimiçi olarak kurmaya teşvik ederek onlara işletme ile ilgili temel bilgileri öğretmektir. Bir işletme kurmak, hatta küçük ölçekli bir işletme olmak, mükemmel bir öğrenme aracı ve daha büyük ve daha iyi şeyler için harika bir başlangıç olabilir. Girişimci bir eğitim alan çocukların kendine güvenen liderler olmaları ve yaşlandıkça başarılı bir yaşam sürmeleri muhtemeldir.

Ne yazık ki, girişimcilik çoğu okulda yaygın olarak öğretilen bir şey değildir. Bu yüzden çocuklar ya kendi başlarına grev yapmak zorundadırlar ya da şanslılarsa, bu ekstra adıma geçip onlara yardım etmek isteyen ebeveynleri vardır.

Çocukların kendi işlerini çevrimiçi (veya çevrimdışı) kurmalarına yardım etmek isteyen ebeveynler, yıllar boyunca çok büyük avantajlar elde edeceklerdir. Ve en iyi yanı, tüm süreç sadece eğlenceli değil, aynı zamanda ebeveyn-çocuk bağlarını güçlendirmenin harika bir yolu olabilir.

Temel bilgilerden başlayın

İşletme türüne karar vermek, genellikle süreçteki ilk adımdır. Bazı durumlarda, çocuğun işin ne olması gerektiği hakkında çok özel fikirleri olacaktır, ancak diğerlerinde, o kadar emin olmayabilir. Önemli olan, çocuğa ilgi duyan bir şeyle ve büyüme potansiyeli olan bir şeyle gitmektir.

Çevrimiçi bir işletme kurmak, bir WordPress blogu oluşturmak ve birkaç bağlı kuruluş bağlantısı eklemek kadar basit olabilir veya satılacak ürünleri oluşturmak kadar etkili olabilir. Tabii ki, başka birçok seçenek de mevcut. İşletmeler, bireyin yapmak istediği kadar kişiselleştirilebilir.

Kazanılan faydalar

Çocukları kendi işlerini çevrimiçi olarak başlatmaya teşvik etmenin asıl yararı, deneyimin kendisinin güven duygusunu aşılamasına yardımcı olmasıdır. Kendine güven genellikle liderlik becerileri için bir numaralı gereklilik olarak kabul edilir. Buna ek olarak, belirli iş görevleri ve yönleriyle ilgili diğer avantajlar aşağıda tartışılmaktadır.

İş için hedef belirleme

İş, ister bağlı kuruluş satışlarına,  ister ürün yaratmaya dayanıyor olsun, hedefler koymak çocuğunuzun başarısının önemli bir parçasıdır. İş hedeflerine sahip olmak, çocukların hedefler belirlemek, onları başarmak için çalışmak ve nihai başarı arasında ilişki kurmasına yardımcı olur.

Satış ve diğer fırsatlar

Bir işletmeyi yürütmek, çoğu satışa dayanan büyüme fırsatları sağlar. Bu tür fırsatları tanımayı öğrenmek, yaşam boyu bir varlık olacaktır. Ürün ve hizmetlerin nasıl satılacağını ve finansal işlemlerin nasıl yapılacağını öğrenmek, herkesin ihtiyaç duyduğu bir yaşam becerisidir. Çocuklara nasıl gelir elde edileceğini ve nasıl tasarruf edileceğini öğrenmede yardımcı olabilir.

“Daha Önce Hiç Duymadığınız Ek Gelir Getirecek 29 İş Fırsatı” adlı çok okunan içeriğimiz için>>

Pazarlama

Her girişimci pazarlama stratejilerinin yaratıcılık gerektirdiğini bilir. Çocukların kesinlikle yaratıcı oldukları biliniyor – bu konuda doğallar. Yaratıcı tekerleklerinin dönüp ne olduğunu görmelerine izin verin.

Hata yok

Her iş büyük başarı elde etmese de, gerçek bir çaba gösterildiğinde, hiçbir başarısızlığın olmadığı belirtilmelidir. Bir iş sahibi olmak beraberinde birçok zorluk getirir ve bununla birlikte işlerin planlandığı gibi gitmediği zamanları da vardır. Bu beklenen bir şey. Ebeveynler çocuklarına bu durumlardan ders almayı ve yeni bilgilerle ilerlemelerini öğretmelidir.

İletişim teknikleri

Çevrimiçi bir işletmeye sahip olmak, etkili iletişim tekniklerini uygulamak için mükemmel bir fırsat verir. Ebeveynler, gerektiğinde telefonla, yüz yüze ya da posta yoluyla iletişim kurmanın yanı sıra çevrimiçi içeriğe uygun yöntemler üzerinde çocuklarla çalışabilirler.

“Gençlere Networking Başarısı İçin 5 Strateji” adlı içeriğimiz için>>

Başkalarına yardım etmek

Çoğu çevrimiçi işletme, başkalarına bir şekilde yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır. Bu amaç, çocukların mütevazı olmanın ve bir işletme veya şirketin daha büyük nedenini görmenin önemli olduğunu görmesine yardımcı olabilir. Başka bir deyişle, bir işletmenin amacı sadece mal sahibine para kazanmak değildir; aynı zamanda diğer insanlara yardımcı olmaktır.

Çocuklar kendi işlerini geliştirirken, gurur ve öz değer duygusu hissederler; özgüvenleri artar. Bunlar, mutlu ve başarılı bağımsız, iyi ayarlanmış yetişkinler haline gelmek için büyüyen çocuklar halini alırlar.

Kendi işi olan çocuklar, bağımsız düşünürler. Cevaplar için başkalarına bakmazlar; çözüm bulmayı kendileri üstlenirler. Bu çocuklar yarının liderleridir.

Çocuklarınıza işler hakkında bir şey öğretiyor musunuz? Onları kendi işlerini kurmalarına teşvik eder misiniz? Buna katılmıyor musunuz ve çocuklara bu şekilde öğretmenin gerekli olduğunu düşünmüyor musunuz? Lütfen görüş ve düşüncelerinizi bize yorum yazarak bildirin!

Bir milyon dolarlık iş fikrini nereden bulursun? Bugün insanlar, bir fikrin, büyüyüp milyon dolarlık hatta milyar dolarlık bir şirkete dönüşmesi için kendilerine sihirli bir değneğin değmesini bekliyorlar. Peki, milyon dolarlık iş fikrileri nereden geliyor?

Networkokulu.net olarak sizler için, başarılı insanların gündelik hayatlarından yaptığımız araştırmalar sonucunda kısa ve net olarak bu 10 sonuca ulaştık. Unutmadan; okumak ve bilmek bize bir şey katmaz, uygulamadıktan sonra!

1) Banyo Yapın veya Yürüyüşe Çıkın

Ciddi derecede. Bazen bir şeyleri düşünmek veya düşünmemek için çok uğraşıyoruz. Yine de, yıllar boyunca dahi fikirler,  bazen o kişilerin zihinlerini başka bir şeyle dağıttığı zaman geldi. Yürümek, egzersiz yapmak ve müzik dinlemek, beyninizin bir tarafını,  diğer fikirlere izin vermek için rahatsız etmenin bir yoludur.

2) İlham Verici Yerlere Git

Size ilham veren yerler ziyaret edin. Sahilde oturmak için dışarı çıkmanız da olabilir. En sevdiğiniz tatil yerine gidin. Ya da önce yeni bir bakış açısı kazanmak için yurtdışına seyahat edin.Dubai’de Palm’da uçmak, hatta Virgin Galactic’te bir yolculuk yapmak gibi.Türkiye’de de olur tabii 🙂

3) Çözülecek Büyük Sorunlar Bulun

Başarılı başlangıçlar gerçekten büyük problemleri çözenlerdir. Su, yiyecek ve barınma, 9 – 5 çalışmak ve kendi işini kuramamak en belirgin fikirlerdir. Gezegendeki herkesin ülkesinde bu tür sorunlar var. O zaman sağlık, ulaştırma, lojistik ve finansal teknoloji de diğer yardımcı fikirlerden olacaktır.

4) Büyük Ulaşılabilir Pazarlara Sahip İşletmeler Bulun

Başarı öykünüzün oluşması için büyük bir başlangıç beklemeyin. Google’a, Facebook’a veya Alibaba’ya bir bakın. Onlar yaratılmadan önce gerçekten nasıl yaşamışız diye düşünüyor insan. Oysa şimdi vazgeçilmez olmuşlar. Pazarları çok büyük. Neredeyse gezegendeki herkes bu tür müşterilerin müşterisidir. Dünyada insan nüfusu zirveye yaklaşıyor, dokuz milyar insan var, yıllık 1 milyar dolar kazanabilmeniz için,  yılda 1 dolar vermelerini sağlamak için, burada sadece% 10’una ihtiyacınız olduğunun farkına varın.

“Başarılı Girişimcileri Normal İnsanlardan Ayıran 5 Fark” adlı çok okunan içeriğimiz için>>

5) Çalışan Bir İş Modeli bulun

Geçmişin milyar dolarlık şirketlerlerini bulup nasıl işlediğini görün. Bunu ürününüz veya markanız için nasıl kullanabileceğinizi görün.

6) Eski Bir Endüstri Bulun

Hala taş çağından kalan bir endüstri bulup onu geleceğe taşıyın. Uber bunun mükemmel bir örneğidir. Taksiler yerleştirildi ve bu düzenleme dahil edildi. Sonuç, uber avantaja sahip oldu.

Tüketiciler arasında ortak hayal kırıklığı yaratabilecek noktaları tanıyın. İstediklerimiz konusunda ve yaşam tarzlarımıza uygun bir çözüm sunmanın bir yolunu bulun.

7) Harika Fikirlere Sahip Diğer Girişimcileri Bulun

Son birkaç yıllık milyonlarca başarısız ticari girişim var, bir düşünün. Bu girişimcilerden her biri, yapmadan önce daha az fikre sahipler. Biriyle konuşup, fikir edinmiyorlar.

Belki de temel fikirden daha da önemli olan şey onu nasıl uygulayacağınız ve milyon dolarlık bir fikri nasıl ölçekleyeceğinizdir.

Networkokulu.net”teki başarılı insanları hayat hikayelerini okuyabilirsiniz. Size biraz da olsa yardımcı olacaktır.

8) Milyar Dolarlık Büyük Bir Şirkete Hizmet Vermenin Bir Yolunu Bulun

Ford için bir otomobil parçası icat etmek ve ömür boyu telif hakkı kazanmak. Ya da tüm kaynaklara sahip olanlar için petrol şirketi hizmetleri sunmak. Hatta büyükşehir bölgelerine çöp kutusu hizmeti de vermek gibi. Teknolojiyi kullanarak, sorunlara çözümler üretebilirsiniz.

Bugün bu, Google’ın müşterileri için ekleyebileceği bir ürün veya hizmet olabilir. Veya IBM veya hükümetler için biz hizmet olabilir.

9) Tutkunuzu Milyonlara Uyarlayın

En iyi girişimlerin birçoğu, kişisel bir meydan okumadan veya evdeki bir sorunu iyileştirmeye çalışanlardan veya hobilerden çıkmış olanlardır.

10) Günlük tutun

Tarihin en büyük liderleri, sanatçıları, müzikleri ve iş dünyasıyla paylaşılan en yaygın alışkanlıklardan biri günlük yazmaktır. Belki de kağıda yazmak, fikri edinmenin açıklığıdır. Belki zamanla kendi kalıplarına bakıyordur. Belki başka fikirleri ortaya çıkaran alışkanlıktır. Ancak çalışır, denemeye değer.

Özet

Bir milyon dolarlık iş fikrine ihtiyacınız var. Bu yeterince büyük düşünerek yapılabilir.

Hemen sihirli değnek dokunmayacak. Sihir yok. Kendilerini yetiştirenler, bunları uygulayanlar başarılı olmaktadır. Seçim sizin. Denemeye değer.

Yine de kritik bir konuyu ele aldığınızdan emin olun. Milyonlarca veya milyar dolarlık bir şirkete mühendislik hizmeti vermek için, onlar ne istiyorsa vermeye hazır mısınız? Kendi yolundan çıkmak, işe almak, üst düzey danışmanlık almak, öğrenmeye yatırım yapmak ve para toplamak için…