Para Yönetimi Yapamıyor Musunuz? İşte Endişelerinizi Azaltacak 9 İpucu

Para yönetimi - Endişeleriniz ne olursa olsun, şu zaman diliminde, finansmanı ele almak için doğru zaman diye bir zaman yoktur.

Para yönetimi nedir? Para yönetimi yapamıyor musunuz? Finansal durumunuzu düzeltmek için maaşınızı veya gelirinizi planlamayı öğrenmelisiniz. Tasarruf yapmak istediğiniz halde yapamıyorsanız, acilen harcamalarınızı kontrol altına almalısınız. Peki ama nasıl?

Para yönetimi zor bir konudur. Birçok insana bu konuda bir de endişe duygusu eşlik ediyor. Belki biraz uzun bir süre emeklilik için para biriktirmişsinizdir. Ya da bir acil tasarruf hesabına sahip olmadığınızdan endişeleniyorsunuz. Endişeleriniz ne olursa olsun, şu zaman diliminde, finansmanı ele almak için doğru zaman diye bir zaman yoktur. İyi alışkanlıklar konusunda – en kısa zamanda – başlamak her zaman en iyisidir.

Para yönetimi konusunda endişenizi azaltacak 9 önerimiz

Para yönetimi konusunda endişeleniyorsanız, bu önerilerimiz tam da size göre. Endişelerinizi biraz olsun azaltabilir. Plan yapmanızı sağlayabilir. Tasarruflarınızı bir çizgiye çekebilirsiniz. Kim bilir belki de hayalini kurduğunuz o arabayı, evi alabilirsiniz. Belki de hayalini kurduğunuz o tatile çıkabilirsiniz. Tüm bunlar için işte size para yönetimi konusunda yardımcı olacak 9 öneri;

Kısa Hikayeler – Acaba Alışkanlıklarımız Doğru Mu? >>

Para konusunda önceliklerinizi bilin

Para yönetimi - Önceliğinizi belirleyin

Bütçe planı oluşturmadan önce önceliklerinizi belirlemelisiniz. Bu önemli adımı atlarsanız, mali planınızda başarılı olamazsınız. Para hedeflerinizi para alışkanlıklarınızla aynı hizaya getirmek için bir odağa ihtiyacınız var. Bu odak şu anda hayatınızdaki en önemli şeydir. Eğer kredi kartı borcunuz varsa bunu ödemek, 1 numaralı önceliğiniz olabilir.

Kişisel finans, girişimcilik ve daha pek çok konuda önde gelen bir otorite olan Patrice Washington, para önceliklerinin kişisel değerlerinizle aynı seviyede olmasını  tavsiye eder. “En önemli kategoriler sizin için en büyük olanı yansıtmalıdır.” Daha sonra, gerçek öncelikleriniz için “maksimum kapasitede tasarruf etmek” için diğer kategorileri azaltabilirsiniz.

Belki biriktirmek istediğin para bir düğün ya da tatil için geçerli olacaktır. Veya belki de acil durum fonu kurmak istersiniz. Bu nedenle gereksiz harcamanızı kesmeniz daha mantıklı bir hareket olacaktır.

“Sizi en çok ilgilendiren şey, başlamak için önceliğinizi belirlemektir.”

Tasarruf Nedir? >>

Aylık elinize geçen miktarı belirleyin

“Ne ölçülür, ne yönetilir?” sözü gibi, her ay ne kazandığınızı bilmeden paranızı nasıl yönetebilirsiniz? Somut rakamlarınız yoksa, vergi sonrası aylık gelirinizi belirleyin. Düzenli bir maaşlı çalışansanız, bu daha kolay olacaktır. Serbest çalışanlar aylık gelirlerini tahmin etmek zorunda kalabilir.

Bir ek geliriniz olduğunda, fazladan para yatırmak için bir miktar ayırın.  Belki ara sıra bebek bakıcılığı yapıyorsunuz veya reklam geliri elde eden bir blogunuz var. Ya da haftalık spor dersi veriyorsunuz. Ne kadar kazanırsanız kazanın, aylık yatırım kategorinize ekleyin.

Paranızı nasıl harcadığınızı takip edin

Para hedeflerinizi para alışkanlıklarınızla aynı hizaya getirmek için bir odağa ihtiyacınız var.

Kendi maliyenizle dedektifçilik oynama zamanı. Harcama alışkanlıklarınızın tam resmini alabilmek için kendinize bazı finansal adli tıp raporu hazırlamanız gerekecektir. Çok zor görünüyorsa, kendinizi aylık belli masraflarla sınırlayın. Kredi kartı eksterelerinizi, konut ve hizmet faturalarınızı, ATM’den para çekme dahil banka dekontlarını çıkartın. Ya bir elektronik tablo açın ya da eski moda kağıt ve kaleminizi alın – giderlerinizi toplamanın zamanı geldi.

Bu araçlar harcamalarınızı ayrıştırırken kategorize etmeye yardımcı olur. Örneğin, satın alımları ihtiyaç, istek veya tasarruf / borç olarak etiketleyebilirsiniz. Veya daha ayrıntılı bilgi edinebilir ve eğlence, yemek masrafları, seyahat ve ulaşım gibi kategoriler ekleyebilirsiniz. Yabancı otları ne kadar temizlemek istediğiniz size kalmış. Giderleri bir noktada topladıktan sonra, paranızın büyüklüğünün nereye gittiğini görmek için her kategoriyi toplayın. Dışarıda ne kadar harcadığınıza şaşırmış olabilirsiniz.

Kendi İşinizi Kurmak İçin 20 Sebep >>

Bir planınız olsun – herhangi bir plan

Artık ne kadar kazandığınızı ve ne kadar harcadığınızı bildiğinize göre, bir plan yapmanın zamanı geldi. Finansal plan içerisindeki en önemli önceliğinizi, harcama alışkanlıklarınızla aynı hizaya getirir .

Diyelim ki bir spor tutkunusunuz. Giderlerinizi topladığınızda, ortalama bir ayda, bir spor salonu üyeliği, yoga sınıfı kartı ve yeni spor malzemeleri için para harcadığınızı fark ettiniz. Bu sizin için önemliyse, kesmek zorunda kalmazsınız. Ancak, belirlediğiniz önceliği karşılamak için – bunun acil bir fon olduğunu varsayalım – masrafları başka bir yerde azaltmanız gerekir. Bu, indirimli bir markette alışveriş yapmak veya iş arkadaşlarınızla birlikte sipariş vermek yerine öğle yemeğinizi evde yapmak anlamına gelebilir.

Planınıza uyun

Bir plan seçtikten sonra, en az bir ay boyunca deneyin.

Bir plan seçtikten sonra, en az bir ay boyunca deneyin. İşe yarayıp yaramadığını görmek için o kadar zamana ihtiyacınız var. Daha az bir şey olursa, finansmanınıza göz atmanın faydasını göremezsiniz. Bu yüzden denemek, başlamak ve onunla kalmak istediğiniz bir bütçe bulun. Bu kadar basit. Öneri; bir sonraki uluslararası seyahatiniz için para biriktiriyorsanız, hedefinizi zihninizde taze tutmak için hayalinizdeki seyahatin resimlerini koyabilirsiniz.

Kadın Girişimciler İçin İş Fikirleri >>

Acil durumları bekleyin

Önceliğinizin ne olduğuna bakılmaksızın, kolayca ulaşabileceğiniz bazı fonlara sahip olmak istersiniz. Ne olabileceğini asla bilemezsiniz. Siz veya eşiniz,  biriniz işini kaybedebilir veya acil bir tıbbi durumunuz veya birçok sıkıntınız olabilir. İster beğen ya da beğenme, hayat bu sonuçta olabilir. Karşılaştıkları sorunlarla başa çıkmak için paraya sahip olmak insanları, daha güvenli ve biraz daha hazırlıklı hissetmesine yardımcı olacaktır.

Acil durumlar için nasıl para harcadığınız size kalmış. Belki tarafınızdaki tüm parayı, sadece mutlaka bir acil durumda dokunduğunuz bir hesaba huniyle aktarın. Veya herhangi bir doğum günü veya hediye parasının gittiği yer olabilir.

Tatili Verimli Geçirmek İçin 25 Tavsiye >>

Erkenden tasarruf edin

Bu kural, mevcut önceliğinizden bağımsız olarak geçerlidir.

Bu kural, mevcut önceliğinizden bağımsız olarak geçerlidir. Ne kadar çabuk kazanırsan o kadar çabuk ilgi çekebilirsin. Faiz kazanmaya başlamak için bir yatırım hesabına bile ihtiyacınız yok. En iyi tasarruf hesaplarının çoğu faiz oluşturur ve bu hesaplar FDIC sigortalıdır. Bu, bir aracı kurumda olduğu gibi paranızı kaybetme riskiniz olmadığı anlamına gelir.

Bu kural emeklilik için de geçerlidir. Bir emeklilik fonunda para biriktirmeye ne kadar erken başlarsanız, o kadar iyidir. Emekli olmaktan uzakta olsanız bile, geleceği düşünmeniz gerekir. En kısa sürede başlarsanız, paranız daha çok artabilir.

Borcunuzu yapılandırın

Toplam borcunuza bir göz atın (2 numaralı para yönetimi ipucu). Daha düşük bir fiyat için yeniden finanse edebileceğiniz bir şey var mı? Belki daha düşük faizli bir kredi kartına bakiye aktarıyordur. Veya, öğrenci kredilerini birleştiriliyor olabilir.

Her Gencin Para Hakkında Bilmesi Gereken 5 Şey >>

Neyin işe yaradığını bulun – ve yapmaya devam edin

Para yönetimi için geçerli olan bir diğer yaygın görüş, “kırılmadıysa, düzeltmeyin”dir.

Para yönetimi için geçerli olan bir diğer yaygın görüş, “kırılmadıysa, düzeltmeyin”dir. Çalışan bir sistem bulduğunuzda, yeni uygulamalardan veya çelişkili finansal tavsiyelerden rahatsız olmayın.

Bir sonraki harcama yapacağınız yer cazip, özellikle daha kolay, daha basit veya planınız için daha hızlı olacaksa, kendinizi ayarlayıp harcama yapabilirsiniz. Ancak, işe yarayan bir ritim içindeyseniz – para biriktiriyor, finansal hedeflere ulaşıyor ve güvenlik oluşturuyorsunuz – bu rutin içerisinde kalmaya devam edin. Odak noktaların mutlaka karşılığını alacaktır.

Alt çizgi

Finansal uzman Dave Ramsey’nin dediği gibi;

“Ya parayı yöneteceksin ya da paranın yoksunluğu her zaman seni idare edecek.”

Finansal güvenliği geliştirmenin en iyi yolu, gelirini nasıl ve nereye harcadığınla ilgilenmek ve sonra bir plan için – buna sadık kalmaktır. Tabii ki, hayat bazen seni raydan çıkarabilir, ama sorun değil. Bütçe planınıza geri döndüğünüz sürece gelecekteki finansal başarınızı tahrip etmeyeceksiniz.

Hayallerinizi Gerçekleştirmek İçin 15 İlham Verici Fikir >>