Kahkahanın faydaları nelerdir? Stresli insanlar neden kahkaha atmalılar? Sağlımız için yararlı mıdır? Araştırmalar, kahkahanın sağlığımıza yararlarının çok fazla olduğunu göstermiştir. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar, kahkahaların ağrıyı hafifletmeye, daha fazla mutluluk getirmeye ve hatta bağışıklığı artırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Pozitif psikoloji, kahkaha eğilimini ve mizah duygusunu, kişinin sahip olabileceği 24 temel gücünden biri olarak adlandırmaktadır. Gününüzün güzel geçmesi, verimliliğiniz ve daha birçok konu için kahkaha atmanız yararlı olacaktır.Ancak ne yazık ki, birçok insan hayatlarında yeterince kahkaha atmıyorlar.

Aslında, bir araştırma, sağlıklı çocukların günde 400 kez gülebileceğini, ancak yetişkinlerin günde sadece 15 kez gülme eğiliminde olduğunu göstermektedir. Diğer çalışmalar bizi bundan biraz daha fazla gülüyor buluyor. Ama bize sorarsanız, neredeyse hepimiz hayatımızda biraz daha fazla kahkahayı kullanabiliriz. Stres seviyelerimiz ve genel sağlığımız için gerçekten ne kadar yararlı olabileceğini göreceksiniz.

Stresle Başa Çıkma Mekanizmaları >>

Kahkahanın Faydaları

Kahkahanın faydaları aslında saymakla bitmez. İ

Kahkahanın faydaları aslında saymakla bitmez. İnsanların çevrem ne der korkusu ile sesli gülmekten uzak durması aslında gergin ve de negatif bir ruh hali yaşamalarına neden olur. Ancak araştırmalar bunun son derece yanlış olduğunu ortaya koymaktadır.

Tutum Başarıyı Nasıl Etkiler? >>

Kahkaha Nasıl Kullanılır

Tüm zamanların en iyi stres yönetimi stratejilerinden biri, çünkü birçok yönden ücretsiz, kullanışlı ve faydalıdır.

Kahkahanın faydaları hakkında konuştuk. Şimdi de kahkahanızı nasıl kullanacağınız üzerinde duracağız. Tüm zamanların en iyi stres yönetimi stratejilerinden biri, çünkü birçok yönden ücretsiz, kullanışlı ve faydalıdır. Aşağıdaki stratejilerle hayatınızda daha fazla kahkaha alabilirsiniz:

1. Arkadaşlarınızla beraber gülün

Bir film veya arkadaşlarınızla bir komedi kulübüne gitmek, hayatınızda daha fazla kahkaha atmanın harika bir yoludur. Kahkahaların bulaşıcı etkisi ile gösteri sırasında daha fazla güleceğiniz anlamına gelebilir. Ayrıca daha sonra başvurmak için şakalarınız olacaktır. Bir parti ya da oyun gecesi için arkadaş olmak da kahkaha ve diğer iyi duygular için harika bir ortamdır. Bu tür eğlenceye zaman ayırmak, sağlığınızı desteklemek için hayatınızda tuttuğunuz diğer alışkanlıklar kadar önemlidir. Çoğu sağlık alışkanlığından da daha zevklidir.

2. Hayatınızda mizah bulun

Hayatın hayal kırıklıklarından şikayet etmek yerine, onlara gülmeye çalışın. Eğer bir şey, çok sinir bozucu ya da iç karartıcıysa onun saçma olduğunu, ‘geriye bakıp gülmek’ olduğunu anlayın. Arkadaşlarınıza anlatabileceğiniz bir hikaye gibi nasıl ses çıkaracağını düşünün ve sonra şimdi gülüp gülemeyeceğinize bakın. Bu tutumla, kendinizi ve etrafınızdakilere daha fazla gülmek için daha açık yürekli ve aptalca bulabilirsiniz. Hayata daha gerçekçi bir şekilde yaklaşın. Olumsuz olaylar hakkında daha az stresli olduğunuzu göreceksiniz.

3. Yapana kadar yapmış gibi yapın

Çalışmalar gülümsemenin sahte veya gerçek olsun, gülümsemenin olumlu etkilerini gösterdiğini kanıtlamıştır. Ayrıca sahte kahkahalar da yukarıda belirtilen faydaları sağlamaktadır. Beden, sadece bilerek yapmaya başladığın ‘sahte’ kahkaha ile gerçek mizahtan gelen ‘gerçek’ kahkahaları ayırt edemez. Fiziksel faydalar tamamen aynıdır. İlki genellikle ikincisine yol açar. Bu yüzden daha fazla gülümse ve sahte kahkahalar ile; yine de olumlu etkiler elde edersiniz.

4. Medyayı kullanın

Hem sinemada hem de evde, film ve TV komedileriyle eğlenceden kaynaklanan kahkaha fırsatlarını kullanın. Çok komik bir şey izleyerek zamanınızı boşa harcamak sizi gerçekten sinirlendirebilir. Ancak gerçekten komik filmler ve şovlar izlemek, ihtiyacınız olduğunda hayatınıza kahkaha atmanın kolay bir yoludur. Önerilerinizi arkadaşlarınızla paylaşmak isteyebilirsiniz ve birlikte başvuracağınız ve güldüğünüz bir şeyler olacaktır. Hayat paylaşınca güzeldir.

Hayatı Sevmek İçin 10 Neden >>

Gününüzü nasıl daha güzel hale getirebilirsiniz? Gününüzü güzelleştirecek alışkanlıklar nelerdir? Bir gün güzel geçerse alışkanlık haline gelir. Hayatınızı değiştirecek bir eylem ve güç haline gelir. Gününüzü daha güzel hale getirmek için bu 10 şeyi yapın. Hayatınızı değiştirin.

Gerek iş hayatında gerekse günlük hayatta sürekli olarak olumsuz olaylarla karşılaşıyoruz. Tüm bu olaylar, bizim enerjimizi düşürmektedir. Ayrıca düşen enerjimiz yine bizlerin üretkenliğini de etkiler,performansımızı aşağıya çeker. Peki gününüzü güzelleştirecek alışkanlıklar ve hayatınızı daha yaşanılır kılacak 10 şey nedir?

Gününüzü Güzelleştirmek İçin 10 Adım

Gününüzü daha güzel hale getirmek için bu 10 şeyi yapın.

Gününüzü güzelleştirecek alışkanlıklar, sizi daha pozitif bir insan yapacaktır. Unutmayın bir alışkanlığın oturması için uzmanlar, en az 21 gün devam edilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

1- Sabah rutini oluşturun.

Her sabah uyandığınızda, kendinize “Bugün harika bir gün.” deyin. Aklınızı olumlamalar ile besleyin. Huzurlu hissetmeyi düşünün. Düşüncelerinizi, tamamiyle onaylamaya çekin. Gününüzü güzelleştirecek alışkanlıklar içinde ilk yapmanız gereken şey budur.

2- Sevdiğiniz bir şeyi yiyin.

Bunu sabah yapmak zorunda değilsiniz. En sevdiğiniz tatlı veya meyveye sahip olabilirsiniz. Bunu deneyin. Sevdiğiniz bir şey yemek istemsizce sizi mutlu edecektir.

Hayatı Sevmek İçin 10 Neden >>

3- Sevdiğiniz bir şey için, örneğin kahve.

Kendinizi ödüllendirmek ve o anda çok huzurlu hissetmek için kahve içebilirsiniz. Çok güzel bir alternatiftir.

4- Çalışmanızı ertelemeyin.

O gün yapılması gereken işi bitirmeniz yeterli olacaktır. Yarına ertelemeyin. O gün çok çalışmış olsanız bile, huzurlu ve mutlu hissedeceksiniz.

5- Dua edin.

Huzur içinde hissetmek, manevi bir bağlantı ile başlar. Dua etmek size huzur ve güven verir. Enerjinizi yeniler ve kendinizi kaynağa bağlarsınız.

6- Düşüncelerinizle değil; Dikkatinizle günü yaşayın.

Farkındalık enerjinizi yenileyecek ve mutlu hissedeceksiniz. Farkındalık yorgunluğu önler ve gününüz harika geçer.

Zihninizi Rahatlatacak Pozitif Düşünce Sözleri >>

7- Biraz mola verin.

Yoğun bir tempoda olsanız bile, 5 ~ 10 dakikalık bir mola harika olur. Bir mola verdiğinizde, zihninizdeki yoğunluktan ayrılacaksınız ve daha sonra çalışmanızı daha iyi kucaklayacaksınız.

8- 5 dakika meditasyon yapın.

Gözlerinizi 5 dakika boyunca kolay ve basit bir şekilde kapatın. Düşüncelerinizi nefesinize odaklayın. Bu size harika bir duygu ve duygu koşulu verecektir.

9- İyi akşamlar.

En sevdiğiniz programı izleyin veya güzel bir yürüyüş yapın. En sevdiğiniz yemeği yiyin. Unutmayın, her gün bizim son günümüz olabilir.

10- Çok iyi dinlenin.

Gününüzü güzelleştirecek alışkanlıklar için son madde, dinlenmektir. Güzel bir uyku sizin diğer güne bomba gibi başlamanızı sağlar. Bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirin. Geceleri yatmadan önce olumlamaları okuyun. Aklınızı boşaltın. Ve rahat, dinlendirici bir uyku alın.

Proaktif Bir Zihniyet İle Başarıya Ulaşmanın 7 Yolu >>

Yaşamlarımızın enerjisini arttırmak bize daha fazla enerji ve şans olarak geri döner. Yaşamlarımızın düşük olduğu, kendimizi halsiz hissettiğimiz zamanlar, yaşam enerjimizin düşük olduğu zamanlardır.

Yaşam enerjisi çevremizdeki enerjiden iç enerjimize doğru değişir. Bazı insanlar büyük enerjiye sahiptir. Her şeyi daha kolay şekilde yapabilmektedirler. Peki bizler yaşam enerjimizi yükseltmek için neler yapabiliriz, gelin birlikte inceleyelim.

Mevlana Sözleri >>

Yaşam Enerjimizi Yükseltmek İçin Yapılacak 10 Şey

Yaşam enerjimizi yükseltmek için yapılacak en etkili 10 yolu sizler için derledik. Siz de eğer hayatınızda durgun zamanlar geçirdiğinizde bu teknikleri kullanarak enerjinizi artırabilirsiniz. İşte bu, yaşamımızdaki enerjiyi artırmanın 10 yolu;

Düşüncelerinizi değiştirin.

Düşüncelerimiz hayatımızı etkiler ve bizi şu an olduğumuz gibi yapar.

Her şey düşüncede başlar. Düşüncelerimiz hayatımızı etkiler ve bizi şu an olduğumuz gibi yapar. Fikrinizi değiştirirseniz, hayatınızın akışını yönlendirebilirsiniz. Her şey temelde düşüncelerle ilgilidir. Bu yazı bile sadece bir düşünceydi. Ama size ulaşan enerji oldu. Bu yüzden düşüncelerinizi yönetin ve değiştirin.

Düşüncelerinizi Değiştirin, Hayatınız Değişsin >>

Bakış açınızı değiştirin.

Fikrini değiştiren bir kişi, daha sonra bakış açısını değiştirir. Hayata nasıl baktığımız ve onu nasıl gördüğümüz enerjimizi etkiler. Sıradan bir şekilde bakarsanız, sadece gözlerinizin ne gördüğünü görürsünüz. Ancak bakış açınızı değiştirirseniz, mucizeleri ve güzelliği görmeye başlarsınız.

Duygularınızı yönetin.

Duygularınız sizi yönetir. Değil mi? Bir hikaye okuduğunuzda veya bir film izlerken, duygularınız bunun güzel mi yoksa çirkin mi olduğunu tanımlar. Duygularınızla değil, mantığınızla hareket etmeniz önemlidir. Enerjinizi en çok düşüren kontrolsüz duygular.

Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek Filmler >>

Olumlu düşünmeye odaklanın.

Pozitif düşünme gülümseyen bir hayattır…

Olumsuz düşünme size endişe ve depresyon verebilir. Pozitif düşünme gülümseyen bir hayattır… Bu yüzden pozitiflere odaklanın ve zihninizi orada kalmaya ikna edin.

Motivasyonunuzu artırın.

Güçlü bir yaşam ışığı için güçlü bir motivasyon duygusuna ihtiyacınız vardır. Motivasyonunuzu artırmak için her gün kendinizi geliştirin.

Bakış Açınızı Değiştirin – Her Şey Çok Kolay Olacak >>

Kendiniz hakkında olumlu düşünmeyi öğrenin.

Kendimizi yok etmeyi seviyoruz, değil mi? Özellikle etrafımızda başarılı olan insanları gördüğümüzde ve hayret ettiğimizde… “Bu kişi başardı ama bu sırada ben ne yaptım?” Bu karşılaştırmayı yaptığınızdan eminiz… Ama buna ihtiyacınız yok. Yapmanız gereken ilk şey, kendinizi sevmek ve olumlu düşünmektir. Bu, yaşam enerjinizi artırmanın harika bir yoludur.

Stresten uzak durun.

Stresli bakmak ve olayların olumsuz yönlerini görmek size stres ve öfke verir.

Nasıl olacak ki? Diye sorduğunuzu duyuyoruz. Bu stresli ve sıkıntılı dünyada… Şu anda enerjinizi neyin düşürdüğünü bulun. Stresli bakmak ve olayların olumsuz yönlerini görmek size stres ve öfke verir. Ama yapmanız gereken stresden kaçınmaktır. Stres olaylardaki tutumumuz ve seçimimizdir. Evet doğru… bu bir seçim. Seçmemek de sizin elinizde…

Stresten Korunmak İçin Neler Yapmalıyız? >>

Hevesli ve tutkulu olun.

Hayatınızı enerji ve heyecanla yaşayın. Gül, neşelen ve acele etme. Yaptıklarınızı tutkuyla yapın. Daha fazlasını başardığınızı ve aynı zamanda mutlu olduğunuzu göreceksiniz.

Güzel şeyler söyleyin.

Etrafınızdaki insanlara olumlu şeyler söyleyin. Harika bir geri dönüş alacaksınız. Güzel ve sıcak ilişkiler kurun. Olumlu konuşun ve iltifat edin. Hayatınızın her zamankinden daha fazla parladığını göreceksiniz.

Unutmayın, hayat bir armağandır.

Hayat bir hediyedir.

Bir açıklamaya ihtiyacınız yok. Hayat bir hediyedir. Bilinçli olmak ve güzelliklerin farkında olmak bir armağandır. Bunun farkında olun ve her anın tadını çıkarın.

Hayatı Sevmek İçin 10 Neden >>

Pozitif düşünce diğer bir adı ile olumlu düşünce yöntemi, olumsuzlukları bir nebze de olsa egale ederek sizi hayata karşı güçlü bir pozisyona getirebilir. Hayata karşı güçlü bir duruş da olumsuzluklardan kurtulmanıza olanak sağlar.

Kişisel gelişim konferanslarında veya kitaplarında genellikle ilk kural ‘pozitif düşünmek’tir. Bunun sebebi ise beynimize olumlu sinyaller göndermektir. Olumlu enerjiyi alan bir beynin, normal bir beyne göre başarılı olma olasılığı daha fazladır. Beynin, pozitif düşünce potansiyeline göre dayanıklılığı da artıyor. Peki, bu dayanıklılıktan kasıt nedir? İyi bir enerji ile iyi bir ruh haline kavuşursunuz. Bunun sonucunda da iyi bir bedene; enerji dolu sağlıklı bir bedene sahip olmanız mümkün.

Dilerseniz hayatınızı daha verimli bir hale getirmek için pozitif düşünce teknikleri çerçevesinde işleyeceğimiz konumuza geçiş yapalım.

Korkularınızı Yenin Ve Başarıya Ulaşın >>

Pozitif Düşünme Taktikleri

Hayat şartlarımız, zihin durumumuz bazen pozitif düşünme konusunda bize engel olabiliyor. Bu engelleri en aza indirgemek için birkaç önerimiz olacak. Bu önerilerimizi uyguladığınız taktirde pozitif düşünmek adına bir şeyler yapabileceksiniz.

Kötü Enerji Veren İnsanlardan Uzak Durun

Başkalarının sözüne aldırış etmeyin.

Belki de en önemli maddemiz budur. Çünkü yaşanan çoğu başarısızlıkların ardından ket vurmalar çıkıyor. Başkalarının sözüne aldırış etmeyin. Sen yapamazsın, senin etin ne, budun ne? Diyeceklerdir. Sakın aldırış etmeyin, siz yeterki inanın, kötü enerjili insanları hayatınızdan çıkartarak daha pozitif bir hayat yaratmaya çalışın.

Tüm Olumsuz Düşüncelerden Kurtulmaya Çalışın

Tabii bunu yapmak kolay bir şey değildir. Öncelikli olarak, dikkatinizi başka yerlere vermeye çalışın. Olumsuz olan şeylerden kurtulup, olumlu yönlere doğru gitmeye çalışın. Göreceksiniz ki pozitif düşünce adına gelişme göstereceksiniz.

Unutkanlık Nedir? Neler Yol Açar? >>

İlham Veren Kitaplar Okuyun

Pozitif düşünmek sadece sizin ihtiyacınız olan bir şey değildir. Zaman zaman başka insanlarda pozitif düşünmeye ihtiyaç duymuşlardır. İlham veren, başarı kitaplarında genellikle size pozitif, mücadele hırsınızı arttıran, motivasyonunuzu en üst seviyeye çıkaran konuşmalar yapılır. Bu konuşmalar da sizlerin pozitif düşünmenize katkı sağlayabilir.

İnsanların En Büyük 8 Korkusu >>

İçinize Atmayın

Söylemek istediğiniz şeyleri içinize atmak size olumsuz yönde bir etki yapabilir.

Söylemek istediğiniz şeyleri içinize atmak size olumsuz yönde bir etki yapabilir. Bu nedenle içinizde bir negatif enerji taşımış olursunuz. Eğer, söylemek istediğiniz şeyleri, karşı tarafa söyleyemiyorsanız, en azından aynaya karşı konuşun. Ya da sessiz bir yere gidip kendi kendinizle konuşabilirsiniz. Rahatlamanıza sebep olacaktır.

Rahatlamak İçin Meditasyon Yapın

Meditasyon yapmak, sizleri negatif enerjiden kurtarabilir.

Meditasyon yapmak, sizleri negatif enerjiden kurtarabilir. Tam anlamı ile konsantre olup, kurallarına göre meditasyon yaptığınız taktirde kendinizi hafiflemiş gibi hissedip olumlu düşünebilirsiniz.

Stres Nedir? 

Yaptığımız en büyük hatalardan biri de hatalarımızdan daima bir şeyler öğrendiğimizi varsaymamızdır. Hiç kimse hata yapmaktan hoşlanmaz zamanını, enerjisini veya parasını kaybetmek istemez. Bu yüzden yapmamamızı istediğimiz şeylerden bir şeyler öğrenmek için çaba sarf etmeliyiz. İşlevsel felsefenin ve pragmatist felsefenin babası John Dewey, bu noktayı açıkça ortaya koydu:

“Gerçekten düşünen kişi, başarısızlıklarından, başarılarından olduğu kadar çok şey öğrenir.”

Hatalarından ders almak otomatik olarak gerçekleşmez .Düşünme ve yansıtma gerektirir. İşte yirmili yaşlarımda yaptığım hatalardan öğrendiğim dersler üzerine düşüncelerim.

 1. Her şeyi bildiğinizi sanmaktan vazgeçin.

Her defasında sizden daha zeki insanları dinlemiyorsanız, akıllı görünmek istediğinizde veya her şeyi bildiğinizi düşündüğünüzde, aptal oluyorsunuz. Egonuzu yana doğru hareket ettirmenin ve hayatın başkalarını etkilemekten ibaret olmadığını anlamanın zamanı geldi. Bazı şeylere ulaşmak istiyorsan, mütevazı olman gerekir.

 1. Mutsuzluğunuz İçin İnsanları Suçlama

Çocukken başkalarının sorumluluğu altındasınızdır. Bu ebeveynleriniz, kardeşleriniz, aile üyeleriniz, koruyucu ebeveynler veya sorumluluk alan başka herhangi bir kişi olabilir. Bu nedenle, sizden birisinin sorumlu olduğunu varsayarsınız. Ama bu doğru değil. Büyüdüğünde, kendinden sorumlusun. Bu yüzden mutsuz olduğunuz zaman başkalarını suçlamak yerine, çözüm arayın.

“Hata Yapmanın Yararları” adlı içeriğimiz için>>

 1. Aslında Çok Zamanınız Yok

Gençken, sonsuz bir zaman denizine sahip olduğunuzu düşünüyorsunuz. İstediğin her şeyi yapabilirsin. Sonra gözünü açıp kapatıyorsunuz ve otuzuncu doğum gününü kutluyorsunuz.Zamanı dikkatli kullanmak kendinize yapacağınız en güzel iyilik.

 1. Muhtemelen Düşündüğün Kadar Müthiş Değilsin

Her zaman senden daha iyi görünen, daha havalı, daha zeki, daha güçlü ya da adını sen koy. Her zaman bu saydıklarımız olacaktır. Öyleyse harika olduğunu düşünmeyi bırak. Çünkü bu ifade kendini başkalarıyla karşılaştırdığın anlamına geliyor. Sadece kendin ol ve kendini başkalarıyla kıyaslama.

 1. Öğrenmeyi Asla Bırakma

Öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi bıraktığında; kendine en büyük kötülüğü yapıyorsun. Üniversiteden çıktığında ya da işi başlayınca öğrenmeyi bırakırsan iki yıl sonra kendimi sıkışmış ve yetersiz hissetmen çok normal.Her gün bir şeyler öğrenmek için kendini zorla. İyileşmiyorsan daha kötüye gidiyorsun.

 1. Zor Şeyler Yapmak Size Daha Fazla Zevk Verir

Zor işleri yapmak hayatınıza, zamanınıza, enerjinize ve paranıza daha fazla geri dönüş sağlayacaktır. Çok çaba gerektiren bir şey yaptığınızda, kendinizi iyi hissedersiniz. Yorgun olduğunuzda ve spor salonuna sıkı bir çalışma için hâlâ giderken, rakipsiz bir başarı ve gurur duygusu hissedersiniz.

 1. Küçük Kararlar Büyük Çıktılara Yol Açıyor

Bugün “uyumak, fazla uyumak fena fikir değil,” değil mi? Bugün antrenmanını atlamanı kimse umursamıyor, değil mi? Son paranla bir alışverişe çıkmak harika bir teklif, değil mi? Cevap hayır, hayır, hayır ve yaşamınız üzerinde hiçbir etkisi olmadığını düşündüğünüz diğer küçük kararların hepsine HAYIR . Gerçek şu ki, hayatınız küçük kararlarınızın sonucudur.

“Sen, her gün yaptığın şeysin.”

Bu, bugün hayatınızı değiştirebileceğiniz anlamına gelir . Peki ya hata yapmaya devam edersen? Kim umursar ki? Her zaman hatalarından bir şeyler öğreneceğinden emin ol.

Hayatımızı Kötü Kılan 10 Büyük Hata >>

Hayatın koşturmacası arasında zihnimizin dolduğunu hissettiğimiz ve kendimizi inanılmaz bitkin hissettiğimiz zamanlar mutlaka olmuştur. Bu gibi durumlarda zihninizi rahatlatacak pozitif düşünebilecek sözler duymak istemeniz kadar normal bir şey yoktur.

Zihni rahatlatmak sadece düşünce olarak algılanmamalıdır. İşimizdeki üretkenliğimiz de işimize karşı odaklanmamız da neredeyse tamamen bu durumla ilgilidir. Kendimizi ne kadar dinç hissedersek, o kadar da üretkenliğimiz ortaya çıkacaktır. Zihninizi rahatlatmanız sizin rahatlamanız demektir.

Negatif bir zihinle, pozitif düşünecek bir zihin oluşturamayacağımız gün gibi açıktır. Kendinizi kötü hissediyorsanız veya zihninizi dolu hissediyorsanız, zihninizi rahatlatacak pozitif düşünce sözleri okumanızı tavsiye ederiz. Bunun yanında videolar izleyebilir, kitaplar okuyabilir veya bir doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz.

Zihninizi rahatlatacak pozitif düşünce sözlerinden bazılarını sizler için derledik;

“Dualarınıza dikkat edin, gerçekleşebilirler.” – Ralph W. Emerson

 

“Düzenim bozulur, hayatım alt üst olur diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?” – Şems-i Tebrizi

 

“Acınızla gurur duyun; hiç olmayanlardan daha güçlüsünüz.” – Lois Lowry

 

“Olumlu düşünmek bulaşıcı olabilir. Kazananlar tarafından kuşatılmış olmak, bir kazanan olmanıza yardımcı olur.” – Arnold Schwarzenegger

“Her şey yoluna girecek, dünya bunun üzerine inşa edildi.” – Mihail Bulgakov

 

“Sabırlı ve dayanıklı ol. Bir gün bu acı senin için yararlı olacak.” – Ovidius

 

“Açık bir zihnin olduğu her yerde mutlaka umut olacaktır.” – Charles F. Kettering

“Zorluklar, çoğu kez sıradan bir insanı sıra dışı bir kadere hazırlar.” – C. S. Lewis

 

“Başınıza gelen her şey, ya size ders olacak bir iyilik ya da bir iyilik olacak derstir.” – Polly Berrien Berends

 

“Her gün 1440 dakika var. Bu, olumlu bir etki yaratmak için günlük 1440 fırsatımız olduğu anlamına geliyor.” – Les Brown

 

“Yaşamınızdaki her sorun, içinde bir armağan saklar.” – Richard Bach

 

“Başınıza gelen en kötü şey, sizin için en iyisi olabilir. Eğer onun size üstün gelmesine izin vermezseniz.” – Will Rogers

“Yaşamın en zorlu göründüğü sırada, kendi içimizde daha derin güçler bulmak için fırsatlar ortaya çıkar.” – Joseph Campbell

 

“Hayır sözcüğünü asla bir yanıt olarak görmeyin. Onun her zaman bir soru olduğunu düşünün. Hayır sözcüğünün şu soru yerine söylendiğini kabul edin: Bundan daha yaratıcı olamaz mısınız?” – Steve Chandler

 

“Çaresiz kaldığında, Atatürk gibi düşün!” – Norveç Atasözü

 

“Mucize, enerjinizi korkularınıza değil, rüyalarınıza verdiğiniz zaman başlar.” – Richard Wilkins

 

“Endişeli düşünce, endişeli düşünceyi önleyebilecek pratik düşünceyi engeller.” –  Vernon Howard

Kendinizi hayatınızın bir döneminde değersizlik hissi ile yaşarken buldunuz mu? Cevabınız evetse, bilmeniz gereken ilk şey yalnız olmadığınızdır. Aslında, hepimiz hayatımızın bir döneminde böyle bir süreçten geçeriz. Lakin bu durumdan çok rahat ve hatta güçlenerek çıkabilirsiniz.

Basitçe, kendin hakkında yeterince iyi hissetmek, seni sen yapabilir. Üzerinizde uçan kara bulutlar üzerinde yol almak istediğiniz kesindir.

Şimdi yeterince iyi olmadığını düşündüğünüzde yapılacak 11 şey:

 1. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayı ve onlarla rekabet etmeyi durdurun

Herkes farklı birer bireydir. Ama çoğumuzla ilgili sorun şudur ki, orijinalliğimizi kaybediyoruz. Bununla beraber, bütüncül bir kaliteyi kaybederiz. İnsanlarla asla bitmeyen karşılaştırma, değersizlik duygusunu uyandıracak kadar yıkıcıdır. Bu yüzden lütfen diğerleri gibi olmak için benzersizliğinizi öldürmeyi bırakın.

İçimizdekinin en iyisini ortaya çıkarmak için başkalarıyla rekabet etmenize gerek olmadığını bilin. Bu şekilde, kendinizi ezik hissiyatına teslim etmekten kesinlikle korunacaksınız.

 1. Geçmiş başarılarınızı ve kimliğinizi hatırlayın

Yeterince iyi olmadığını hissedebiliyorsanız, emin olun, kendinizle gurur duymak için de yeterince yeteneklisiniz. Hafıza kitabınızdaki herhangi bir olumlu duygu, zihin durumunuzu yükseltebilir ve sizi gençleştirebilir. Olumsuzluğun etkisiyle olumlu düşünmenin zor olduğunu kesindir. Ancak bunu, kendinizi kurtarmanız için, güçlü bir temel oluşturmak için gereken bir başlangıç olarak alabilirsiniz. Bu yüzden sadece olumlu anılarınızı kendinize açmaya çalışın.

 1. Belli bir süre düşünme modunu açın, sonra onu devre dışı bırakın

Bu madde göründüğü kadar zor değil. Zihin güçlüdür ve bir nanosaniye içinde duygularımızın arkasına gizlenen inançlardan dolayı ruh halimizi, pozitife de çıkarabiliriz, kendimizi ezedebiliriz. Bu yüzden ne zaman yeterince iyi olmadığınızı düşünürseniz, sadece değişmesi gereken şeyin düşüncelerinizin sıklığı ve kalitesi olduğunu hatırlayın.

Herkes bir şeyleri değiştirmek için, çok fazla bir aktivite yapmakta zorlandığı zamanlar ile karşılaşmaktadır. En iyi yaklaşım bu aşamayı fazla düşünmeden geçmektir. Yani – bir dahaki sefere yeterince iyi olmadığını düşünüyorsanız; düşünmeyi bir süre bırakmayı kendinize hatırlatın!

 1. Olumsuzluğu ifade edin

Sadece olumlu duyguları değil, olumsuz duyguları da ifade etmek zorunludur. Kendini yeterince iyi hissetmeme durumundan kendinizi kurtarmanın en hızlı yolu budur. Durumu  tüm düşüncelerinizle, artısı ve eksisiyle dile getirin, kendinize açıklayın. Rahatladığınızı hissedeceksiniz. Tek yapmanız gereken cesur bir adım atmaktır. Bunu aklınızda bulundurun. Konuştuğunuz andan itibaren, sadece değersizlik hissini düşürmekle kalmayacak, güven ve saygınızı da yeniden kazanmaya başlayacaksınız.

 1. En negatif halinizi paylaşmak için doğru kişiyi seçin

En saf duygularınızı herkesin önünde açığa çıkaramazsınız. Bunun sebebi, dayanacak bir omuz beklerken, kişinin söylemleri ve tavsiyeleri sizin acınızı şiddetlendirebilecek olmasıdır . Bu yüzden zor zamanlarınızdaki duygularınızı, sizi iyi tanıyan birisine verdiğinizden emin olun; güvenebileceğiniz biri. Ama lütfen paylaştığınızdan emin olun. Doğru tavsiyeyi alamayabilirsiniz, ancak zor zamanlar geçirmenize izin verecek güçte olabilirsiniz.

 1. Herhangi bir şefkat yasası sizi gençleştirebilir

Merhamet, kelimenin tam anlamıyla “birlikte acı çekmek” anlamına gelir. Duygu araştırmacıları arasında, bir başkasının acısıyla karşı karşıya kaldığınızda ortaya çıkan ve bu acıyı hafifletmek için kendinizi motive hissetme hissi olarak tanımlanır. Evet…  Yüksek benliğinizi geri almanın en iyi yollarından biri diğerlerini canlandırmaktır.

Başkalarının duygusal ya da finansal ihtiyaçlarını karşıladığınızda, sadece yüzlerine bir gülümseme getirmekle kalmaz, bu durum aynı zamanda sizi iyi hissettirir. Kendiniz için yeterince iyi hissetmediğiniz zaman bir canlıya şefkat gösterin. Zaten insanların hayatını yeterince doyurmaya yetecek kadar verimli olursanız asla geri durmayın. Bu tür bir hareket, aradığınız en yüksek seviyeyi sağlamak için yeterli olacaktır.

 1. Sonuçlara göre sürece odaklanın

Başarıya ulaşmadan önce başarıya iliştirilmiş materyalleri sık sık düşünüyor musunuz? Bu hızlı tempolu materyalist dünyada birçok insanda görülen yaygın bir sendromdur. Başarıya bağlı adı, şöhreti, lüksü o kadar çok düşünüyoruz ki gerçekliğe döndüğümüzde hayal kırıklığına ve sabırsızlığa yol açıyor. Sürecin yürütülmesini olumsuz etkileyen odağı kaybediyoruz.

Ne yapacağını merak ediyor musun? Öz kontrolü geliştirerek başarı hakkında fazla düşünmenin cazibesine karşı durun. Ayrıca bu durumun normal olduğunu ve neredeyse her bireyde olduğunu anlamalısınız. Kendinizi zorlamayın ve bir mola verin.

 1. Canlılığı yaşamak için egzersiz yapın

Çoğu zaman, küçük bir egzersiz seansı, kendinizi hayata geri döndürmek için ihtiyacınız olan şeydir. Her türlü egzersiz sadece vücudunuzu detoksifiye etmekle kalmaz, aynı zamanda mutluluk hormonlarınızı da serbest bırakır. Her zaman spor salonuna gitmenize gerek yok. Evde de devam edebilirsiniz. Sağlıklı bir beden ve zihin, alçaktan hızla iyileşmek için en iyi kombinasyondur. Sadece düşünmeyin…  Başlayın!

 1. İnsanların istenmeyen beklentilerini yerine getirmeyi durdurun

Her zaman başkalarının sizden beklentilerini yerine getirmeye mi çalışıyorsunuz? Eğer öyleyse, kendi mezarınızı kazıyorsunuz. Sadece insanları kaybetmez, aynı zamanda bireyselliğiniz de kaybolur. Bu duruma ne kadar dayanabileceğinizi hiç merak ettiniz mi? Devam ederse, önceliklerinize saygı gösteremezsiniz.

İnsanlara yardım etmek güzel bir şeydir. Herkesin sizden beklentilerini inkar edemezsiniz, ancak temel sorumlulukları almak ile başkalarının kuklası olmak arasında fark olduğundan emin olmalısınız.

 1. Sosyal medya profillerine inanmayı durdurun

Ne kadar sıklıkla, sosyal medyada yayınlanan, gülümseyen bir resim görüyorsunuz? Yine de bu gülümsemenin arkasındaki kırık kalpleri tanımlayabilir misin?  Ne zaman kendinizi iyi hissetmiyorsanız, kendinizi ölçün. Kendinizi bilinçli olarak telefonda sosyal medyayı kaydırırken bulacaksınız. Bu aldatıcı gülümsemeler her tarafta vardır ve sizde bir karşılaştırma hissi yaratacaktır. Lütfen hemen durun! Sosyal medyayı akıllıca kullanın. Düşüncelerinizi mahvetmesine izin vermeyin.

 1. Hayatı eleştirmeyi durdurun ve değer vermeye başlayın

Mutluluk-yiyecek, giyecek ve barınma ihtiyaçlarınıza hak kazanmak için gereken yaşamın temel gereklilikleri ile kuşandınız mı? Eğer bu kadar şanslıysanız, dünya nüfusunun çoğunun üzerindesiniz. Ne zaman yeterince iyi olmadığınızı düşünüyorsanız, orada durun ve size verdiği tüm nimetler için hayatınıza şükredin. Evet… şükran, sizin kendinizi iyi hissetmeniz için gerekli olan şey! Daha büyük resmi görmenizi sağlar. Ve zorlu durumlara daha iyi adapte olursunuz.

Çocukları için en iyisini isteyen bir anne, terfisini bekleyen çalışkan bir baba ya da iş kaybı, boşanma ya da sevilen birisini kaybetme gibi kişisel bir trajedi ile baş başa kalan bir kişi karamsarlığa kapılması elbette olasıdır. Ancak umut, yalnızca kafamızdan çıkıp aşırı rasyonelleştirmeyi bıraktığımızda bize ulaşılabilir. Bizim için daha iyi şeylerin olduğu konusunda gerçekten ikna olmamız gerekiyor. Her şey yolunda gitmiyor gibi görünse bile, henüz göremediğimiz daha büyük bir plan olduğuna inanmamız gerekir.

Bu 10 adım size ilham ve gelecekle ilgili umutsuz hissettiğinizde devam etmeniz için gereken umutları verecektir;

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

 1. Yeniden gruplandırmak ve duygularınızı onurlandırmak için geri adım atın

Duygularınız tarafından boğulmuşsanız ve güvensizlik duyguları zihninizi rahatsız ediyorsa, geri adım atmanız ve ciddi bir öz bakımla ilgilenmeniz gerektiğinin bir işaretidir. Yürüyüşe çıkın, bir arkadaşınızla konuşun, küçük bir tatile çıkın, müzik dinleyin, meditasyon yapın veya dergi okuyun. Merkeze ve dengeye dönmenize yardımcı olacak herhangi bir şeyle ilgilenin. Ne kadar küçük olursa olsun, ulaştığınız her dönüm noktası için kendinizi onaylayın ve ödüllendirin. Attığınız her adım önemlidir ve sizi hayallerinize yaklaştırır. Bilinçli, derin nefesler alarak ve şu anınızdaki her şeyi takdir ederek şimdi odaklanın.

 1. Vizyonunuzu ve hedeflerinizi yeniden ziyaret edin

Bir duvara çarptıysanız, hedeflerinizi ve vizyonunuzu tekrar gözden geçirmeniz yararlı olacaktır. Belirlediğiniz hedefleri not alın ve ilk başta onları yaratmanız için size neyin ilham verdiğini kendinize hatırlatın. Örneğin, 10 kilo vermek istiyorsanız, doktorunuzun önerdiği veya daha sağlıklı olmak istediğiniz için miydi?

Anahtar, hakkında endişelendiğiniz ve taahhüt etmeye istekli olduğunuz hedefler belirlemektir. Hedeflerinizin, herhangi bir engelin üstesinden gelmeniz için sizi iyi edecek genel bir vizyona bağlı olması gerekir. Bir vizyon tahtası oluşturun veya neye ulaşmak istediğinizi açıklayıcı ve canlı bir şekilde yazın.

 1. Beklentilerinizi yönetin

Motivasyonunuzu kaybetmenizin bir diğer olası nedeni, beklentilerinizin çok yüksek olmasıdır. Genellikle en büyük hayal kırıklıklarımız gerçekçi olmayan beklentilerden kaynaklanmaktadır. ‘Gerçekçi değil’ her zaman hedeflerinize ulaşamayacağınız anlamına gelmez, ancak bunu gerçekleştirmek için daha fazla zamana veya kaynağa ihtiyacınız olabilir. Örneğin, yeni bir mağaza açarken, 100K yapmayı ümit etmek yerine, çalışma sisteminizi mükemmelleştirmeye odaklanın. Özellikle başlangıç aşamalarında yönetilebilir hissettiren hedefler belirleyin. Ulaşılması kolay olan sağlıklı beklentiler belirlemek sizi devam etmeye teşvik edecektir.

 1. Acil durum planına sahip olun (B Planı)

Her zaman planlarınızın umduğunuz gibi işe yaramayacağına dair bir şans vardır. Başarısızlığı, özellikle sizin için önemliyse, kırılmadan bir olasılık olarak kabul etmenin zor olduğunu biliyoruz. Ama her zaman alternatif bir planın olmasının perspektifte başarısızlığı sürdürdüğünü daha iyi biliyoruz. B Planı oluştururken, önceki planınızda neyin yanlış gittiğini değerlendirmek çok önemlidir. Başka ne yapabilirdin? Bir dahaki sefere doğru olanı elde etmek için sizi bilgi ile donatabilecek olan deneyimin dersleri nelerdir? Kendi iç görülerinizi desteklemek için arkadaşlardan, danışmanlardan ve koçlardan samimi geri bildirim isteyin.

 1. Pozitif güçlendirme kaynaklarını bulun

Umut, sürekli pozitif güçlendirme olmadan yanabilecek bir mum alevi gibidir. Bizi gelecekle ilgili umutla teşvik etmek için hatırlatıcılara ihtiyacımız var. Neyse ki, yol boyunca küçük başarılarımızı kabul etmek ve engellerin üstesinden gelebildiğimiz zamanları hatırlamak gibi ilham verici birçok yol var.

“Gelecek Kaygısı Olanlar El Kaldırsın – Prof. Dr. Özgür Demirtaş” adlı TEDx konuşması için>>

 1. Güçlü bir destek çemberine sahip olun

Sosyal varlıklar olarak, bizim için önemli olan bir insan topluluğundan destek almaktan büyük ölçüde faydalanırız. Arkadaşlar ve aile üyeleri çoğumuz için temel yaşam çizgisidir ancak ağımızı, hikayemizi duymaya açık olan ve sahip olduğumuz vizyona inanan güvenilir bir mentor, antrenör, danışman veya destek grubu içerecek şekilde genişletebiliriz. Ne zaman aşağıdaysak, bunlar rahatlık kaynağı olabilecek ve oyuna geri dönmemize yardımcı olabilecek insanlardır.

 1. Vizyonunuzla iletişimde kalın

Geleceğimiz için güçlü bir vizyon tarafından yönlendirildiğimizde umutlu hissetmek daha kolaydır. Bu yüzden vizyonunuzu netleştirmek çok önemlidir. Hedef belirleme, vizyon panoları ve görselleştirme, hayallerimize şekil verebilecek birkaç tekniktir. Bu uygulamaları taahhüt ederek vizyonumuz daha somut ve elimizde olacak. Hedeflerimize dayanmak, kendilerini gerçek hissettirecek ve bize tüm enerjimizi yönlendirebileceğimiz bir odak noktası verecektir.

“Olaylara Karşı Tutumumuz, Fırsatlara Bakış Açımızı Belirler” adlı başarı öyküsünü okumak için>>

 1. İyi bilgilendirilmiş olun ve proaktif olun

“Bilgi ve eylem olmadan, umut sadece psikolojik bir iştir.”

Umut, neyi arzu ettiğimiz hakkında daha fazla bilgi aramaya ve bunu gerçekleştirmeye yönelik doğru adımlar atmaya teşvik etmelidir. Bilgi, söylendiği gibi güçtür ve bize daha dikkatli seçimler yapma kapasitesi verir. Sonuçları etkilemek ve bilinçli olarak ilerlemek için gerekenlere sahip olduğumuza olan inancımızı güçlendirir.

 1. Şimdiki anınıza odaklanın

Umut gelecek yönelimlidir ve bu nedenle düşüncelerimizi şimdiki zamandan uzağa yönlendirebilir. Gelecek için çok fazla zaman harcamak esastır. İşlerin daha iyi hale gelmesini istememize rağmen, şu andaki yaşamımızda bulunduğumuz yerle barış yapmak zorundayız. Bu sessiz kabul iç huzurumuzu sağlayacak ve gelecekteki sonuçlara aşırı bağlı olmamızı önleyecektir. Gerçek şu ki, şu anın sahip olacağı her şeydir ve içinden geçerken güzelliğini ve özünü yakalamak için her türlü çabayı sarf etmeliyiz.

 1. Uygulama şükran duymak

Şükran, sıcaklık ve bolluk hissi yaratır. Cazibe Yasası’na göre, sahip olduğunuz her şey için ne kadar değerli olursanız olun, maddi veya başka türlü, size yönelme olasılığınız o kadar artar. Gelecek hakkında bir daha hissedeceğiniz zaman, derin bir nefes alın ve etrafınızdaki harika şeyleri ve insanları düşünün. Hayatınızda kaç tane minnettar olabileceğinizi gördüğünüzde hayatınızı nasıl gördüğünüzde anında bir değişim hissedeceksiniz.

Günümüzün karmaşık ve sürekli değişen toplumunda, hayatınızın bir noktasında endişeli ve stresli hissetmemek neredeyse imkansızdır. Stres ve anksiyete, hepimiz için bir yaşam gerçeği haline geldi ve hepimiz, stresin yaşamımızda neden olabileceği olumsuz etkilerle başa çıkmak zorundayız. Stres, bir gecede aniden hayatınıza giren bir şey değildir. Stres yavaş yavaş zamanla büyür ve bu konuda hiçbir şey yapmamayı seçtiğinizde daha da kötüleşir.

“Stresin, hayatında olanlardan gelmediğini unutma. Hayatında olup bitenlerle ilgili düşüncelerinden geliyor. ”- Andrew J. Bernstein

Stresin tatsız yanıyla başa çıkmamanın sonuçları zihinsel, fiziksel ve genel refahınız için ölümcül olabilir. Ancak, umut var. Stresin yaşamınızdaki olumsuz etkilerini en aza indirmenin ve kontrol etmenin yolları vardır.

Stres tetikleyicilerinizin ne olduğunu ve hangi başa çıkma mekanizmalarının sizin için en iyi şekilde çalıştığını anladığınızda, yaşamınızdaki endişe ve stres düzeylerini yönetme yolundasınız demektir.

Stres ve Kaygı Etkisi

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

Stres ve anksiyete konusunda çok fazla araştırma yapıldı. Örneğin, yapılan araştırmalar; hangi cinsiyet daha çok stresli, hangi yaş grubu en çok strese maruz kalıyor, hangi ülke en çok stresli, hangi işyerlerinde yüksek stres yaratıyor, stresin tetikleyicileri ne, strese devlet ve halk sağlığı sistemine kadar liste devam ediyor.

Tüm bu araştırmaların vurguladığı şey, stresin evrensel olarak pek çok kişi tarafından deneyimlenmesidir. Ancak sorun, tüm bu araştırmalara ve hepimizin bildiği gerçeğe rağmen, stresin dünyada yaşamın tatsız bir gerçeği olması stresle başa çıkmada pek iyi olmamasıdır. Stresle başa çıkmakta çok kötü olduğumuz için, artık stresin şu anda en ölümcül hastalıklara ve uzun vadeli sağlık sorunlarına yol açan en önemli nedenlerden biri olduğu bir kriz noktası olduğunu görüyoruz – yüksek tansiyon, kalp hastalığı, kanser, inme, obezite ve uykusuzluk, yüksek düzeyde stres ile doğrudan ilişkili veya doğrudan etkilenebilecek tıbbi durumlardır.

Çalışan Anksiyete Başa Çıkma Mekanizmaları

Bu 5 strateji, yaşamınızdaki stres seviyelerini yönetmenize ve fiziksel ve zihinsel olarak stres ve kaygının yaşamınız üzerinde yapabileceği zararlı etkilerden kaçınmanıza olanak sağlayacaktır.

 1. Kaygı ve Stres Arasındaki Farkı Bilmek

“Dalgaları durduramazsınız, ancak sörf yapmayı öğrenebilirsiniz.”

Stres ve anksiyete arasındaki farkı bilmek, yüksek stres seviyelerinin yaşamınızdaki etkisini azaltmanızın anahtarıdır. Stres, bir durumdaki tehdide bir cevaptır. Anksiyete strese bir tepkidir. Sürekli olarak yüksek düzeyde strese maruz kalırsak, endişemiz artacaktır. Stres ve endişe ile ilgili olarak, başa çıkma mekanizmalarında hepimiz çok farklıyız. Bir kişi için stresli olan, mutlaka bir başkası için stresli olmayabilir. Endişeli olduğumuzda yaşadığımız semptomlara genellikle ‘dövüş ya da uçuş’ yanıtı denir. Bu, insanların öncelikli olarak ya savaşmalarına ya da tehlikelerden kaçmalarına yardımcı olma kaygısı yaşadıkları fikrinden geliyor.

Örneğin, bir hırsız gördüyseniz, size açık olan iki seçenek ya onlarla savaşmak ya da kaçmaya çalışmaktır. Bizim kavga ya da uçuş tepkisi bu noktada bize yardımcı olmak için devreye girer. Sorun şu ki, günümüzün karmaşık dünyasında, sürekli bozulmaya ve değişime maruz kalıyoruz. Daha stresli hayatlar yaşadığımız için, bedenimiz ve zihinlerimiz henüz bu değişikliklere yetmedi. Sonuç olarak, artık yararlı olmadığı durumlarda endişe duyuyoruz, çünkü onlardan kaçamayız. (örneğin, iş veya finansal baskılar)

 1. Yararsız Düşüncelerinize Nasıl Meydan Okunacağını Öğrenin

Bazı şeyler hakkında düşünme biçimimizin kaygı düzeyimiz üzerinde etkisi var. Bu düşüncelerin çoğu kontrolümüz dışında gerçekleşir ve olumsuz ya da yararsız olabilir. Bu nedenle, onların sadece düşünceler olduğunu, herhangi bir gerçek temeli olmadan ve mutlaka gerçek olmadıklarını hatırlamak önemlidir.

Bu soruları, dikkatinizi çeken yararsız düşüncelere uygulamaya çalışın. Kaygı düzeyinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Düşüncelerinizin gerçekçi ve dengeli olduğunu test etmek için bu tekniği kullanabilirsiniz.

 1. Çözüm Arayıcı Olmayı Öğrenin

Sorunun duygusuna bu kadar daldırdığınızda, bir sorunu çözmek genellikle zordur. Karşılaştığınız sorunların üstesinden gelmenin ve stres seviyenizi hafifletmenin bir yolu bu üç adımı takip etmektir:

1.Sorunun ne olduğunu belirleyin ve yazın

2.Potansiyel çözümlerin bir listesini bulun ve bunları yazın

3.Listenizden en iyi çözümü seçin ve sonra test edin. Nasıl gittiğini ve işe yaramadığını görmek başka bir çözüm seçin.

“Bütün merdivenleri görmek zorunda değilsin, sadece ilk adımı at.” – Martin Luther King

Sadece bir adım atarak, sorununuza çözüm bulmaya doğru yaklaştığınızı vurgulamaktadır. Her şey bir anda bir adım atmakla ilgili – çözüm arayanların yaptığı budur.

 1. Endişelenen Harcama Zamanını Sınırla

Endişeli insanlar zamanlarının çoğunu endişe etmeye harcarlar. Bazen, ‘kapanmayı’ ve rahatlamayı çok zor buldukları noktadan endişe ediyorlar.

Gerçekten de, stresli ve endişeli hissetme konusunda en sinir bozucu şeylerden biri, genellikle bunun yanında ortaya çıkan görünüşte kontrol edilemeyen endişedir.

Bu nedenle, endişelenmek için harcadığınız zamanı azaltabilirseniz, endişe seviyenizi azaltabilirsiniz. Endişelenmeye harcadığınız zamanı azaltmak için, endişelenmenize izin vermek için kendinize günde 10 dakika gibi “sınırlı” bir süre verin. Gün boyunca aklınıza gelen endişeler, bunları yazın. O zaman endişelenme zamanın gelene kadar onları unut. Genellikle bunu daha sonra yapmak en iyisidir.

‘Endişe zamanı’ sadece endişe ettiğiniz zamanı azaltmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda endişe içinde olup olmadığınıza dair daha fazla kontrol sahibi olabileceğinizi de kanıtlar.

 1. Rahatlamayı ve Buna Nasıl Karar Vereceğini Öğrenin

Rahatlamak ve eğlenceli aktiviteler yapmak için zaman ayırmak önemlidir. Bu bedeni ve zihni sakinleştirerek anksiyete seviyelerinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda uyumana yardımcı olabilir.

Gevşemek için zaman ayırmadan, bunalmış ve stresli hissetmek kolaydır. Gevşeme, zevk aldığınız bir şeyi yapmayı veya yalnızca kendiniz olmayı içerebilir. İyi örnekler kitap okumak ve ya yürümek olabilir. Yaptıkların gerçekten önemli değil. Hoşunuza giden bir şey seçmeye çalışın ve yapmayı dört gözle bekleyin. Egzersiz özellikle rahatlamanıza yardımcı olur. Araştırmalar, sürekli aktif olmanız durumunda, stres seviyelerinizi yönetmede çok daha etkili olduğunuzu göstermiştir.

Solunumunuzu nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmek, endişeli veya stresli olduğunuzda başınızı döndüğünüzde veya hafif bir şekilde hissettiğinizde özellikle yararlı olabilecek basit bir tekniktir. Bu bazen olur, çünkü insanların nefes alması değişir ve kendilerini sıkıntılı hissettiklerinde daha hızlı olur. Bu rahatsız edici ve nahoş bir deneyim olabilir. Öğrenme kontrollü nefes egzersizleri daha etkili bu duyguları yönetmek için yardımcı olabilir. Ayrıca aklınıza ve bedeninize sakinleşmek için bir şans vermede yardımcı olabilir.

“Hayat senin yaşadıklarının yüzde onu, buna nasıl cevap verdiğin yüzde doksanı.” – Dorothy M. Neddermeyer

Kas gevşetme egzersizleri, bu tür rahatsız edici semptomları kontrol etmenize yardımcı olabilir. Fiziksel gerginliği azaltabilir ve genel olarak rahatlamanıza yardımcı olabilirler. Yoga , masaj ve meditasyon vücudunuzun ve zihninizin gevşemesine yardımcı olmak için mükemmel aktivitelerdir.

 1. Kendinizi Tanıyın ve Başkalarıyla Bağlantı Kurun

Yaşamınızdaki stres düzeyini başarıyla yönetmeniz için sağlam bir temel oluşturacak olan bu başa çıkma mekanizmasıdır. Kaygı ve stres düzeyimiz, neyi başaramadığımız veya neyi başaramadığımız konusunda endişe duyduğumuzda artar. Kendimize her zaman “mükemmel” olmamanın tamam olduğu konusunda izin verirsek, endişe ve stres düzeylerimiz daha yönetilebilirdir.

“Gençlere Networking Başarısı İçin 5 Stratej” adlı içerik için>>

Korkularınızı ve endişelerinizi bağlı olduğunuz insanlarla paylaşmak, korkularınızla yüzleşmenize ve problemlerinizi çözmenize yardımcı olacaktır. Duygularınızı başkalarıyla tartışmaktan utanmış veya korkmuş hissetmenize rağmen, paylaşım bir sorunla başa çıkmanın bir yolu olabilir. Ve sizi dinleyecek birinin olması, desteklenmiş hissetmenize yardımcı olabilir.

Desteklendiğinizi hissettiğinizde, sürekli kaçınma döngüsünü kırarak istediğiniz veya yapmanız gereken şeyleri yapmanız daha olasıdır. Şanslar, durumun gerçeği beklediğiniz kadar kötü olmayacak, sizi yönetmeye daha iyi donanımlı hale getirecek ve endişenizi azaltacaktır.

Son düşünceler

Kaygıyla 6 başa çıkma mekanizması, yaşamınızdaki stres düzeyini yönetmenize yardımcı olacak araçlardır. Bu stratejileri denemeye karar verirseniz, kendinizi rahat hissetmemesi için hazırlıklı olun ve bu değişiklik gece boyunca gerçekleşmeyecek.

Denemeye devam et ve pes etme. Hayatınızı sonuna kadar yaşayabileceğiniz bir hediye ve gelecek yaratmak isteyen her zaman bir çözüm arayıcısı olmak için inancınızı bulmak için derinlere inin.