Stresle Başa Çıkma Mekanizmaları

Günümüzün karmaşık ve sürekli değişen toplumunda, hayatınızın bir noktasında endişeli ve stresli hissetmemek neredeyse imkansızdır. Stres ve anksiyete, hepimiz için bir yaşam gerçeği haline geldi ve hepimiz, stresin yaşamımızda neden olabileceği olumsuz etkilerle başa çıkmak zorundayız. Stres, bir gecede aniden hayatınıza giren bir şey değildir. Stres yavaş yavaş zamanla büyür ve bu konuda hiçbir şey yapmamayı seçtiğinizde daha da kötüleşir.

“Stresin, hayatında olanlardan gelmediğini unutma. Hayatında olup bitenlerle ilgili düşüncelerinden geliyor. ”- Andrew J. Bernstein

Stresin tatsız yanıyla başa çıkmamanın sonuçları zihinsel, fiziksel ve genel refahınız için ölümcül olabilir. Ancak, umut var. Stresin yaşamınızdaki olumsuz etkilerini en aza indirmenin ve kontrol etmenin yolları vardır.

Stres tetikleyicilerinizin ne olduğunu ve hangi başa çıkma mekanizmalarının sizin için en iyi şekilde çalıştığını anladığınızda, yaşamınızdaki endişe ve stres düzeylerini yönetme yolundasınız demektir.

Stres ve Kaygı Etkisi

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

Stres ve anksiyete konusunda çok fazla araştırma yapıldı. Örneğin, yapılan araştırmalar; hangi cinsiyet daha çok stresli, hangi yaş grubu en çok strese maruz kalıyor, hangi ülke en çok stresli, hangi işyerlerinde yüksek stres yaratıyor, stresin tetikleyicileri ne, strese devlet ve halk sağlığı sistemine kadar liste devam ediyor.

Tüm bu araştırmaların vurguladığı şey, stresin evrensel olarak pek çok kişi tarafından deneyimlenmesidir. Ancak sorun, tüm bu araştırmalara ve hepimizin bildiği gerçeğe rağmen, stresin dünyada yaşamın tatsız bir gerçeği olması stresle başa çıkmada pek iyi olmamasıdır. Stresle başa çıkmakta çok kötü olduğumuz için, artık stresin şu anda en ölümcül hastalıklara ve uzun vadeli sağlık sorunlarına yol açan en önemli nedenlerden biri olduğu bir kriz noktası olduğunu görüyoruz – yüksek tansiyon, kalp hastalığı, kanser, inme, obezite ve uykusuzluk, yüksek düzeyde stres ile doğrudan ilişkili veya doğrudan etkilenebilecek tıbbi durumlardır.

Çalışan Anksiyete Başa Çıkma Mekanizmaları

Bu 5 strateji, yaşamınızdaki stres seviyelerini yönetmenize ve fiziksel ve zihinsel olarak stres ve kaygının yaşamınız üzerinde yapabileceği zararlı etkilerden kaçınmanıza olanak sağlayacaktır.

 1. Kaygı ve Stres Arasındaki Farkı Bilmek

“Dalgaları durduramazsınız, ancak sörf yapmayı öğrenebilirsiniz.”

Stres ve anksiyete arasındaki farkı bilmek, yüksek stres seviyelerinin yaşamınızdaki etkisini azaltmanızın anahtarıdır. Stres, bir durumdaki tehdide bir cevaptır. Anksiyete strese bir tepkidir. Sürekli olarak yüksek düzeyde strese maruz kalırsak, endişemiz artacaktır. Stres ve endişe ile ilgili olarak, başa çıkma mekanizmalarında hepimiz çok farklıyız. Bir kişi için stresli olan, mutlaka bir başkası için stresli olmayabilir. Endişeli olduğumuzda yaşadığımız semptomlara genellikle ‘dövüş ya da uçuş’ yanıtı denir. Bu, insanların öncelikli olarak ya savaşmalarına ya da tehlikelerden kaçmalarına yardımcı olma kaygısı yaşadıkları fikrinden geliyor.

Örneğin, bir hırsız gördüyseniz, size açık olan iki seçenek ya onlarla savaşmak ya da kaçmaya çalışmaktır. Bizim kavga ya da uçuş tepkisi bu noktada bize yardımcı olmak için devreye girer. Sorun şu ki, günümüzün karmaşık dünyasında, sürekli bozulmaya ve değişime maruz kalıyoruz. Daha stresli hayatlar yaşadığımız için, bedenimiz ve zihinlerimiz henüz bu değişikliklere yetmedi. Sonuç olarak, artık yararlı olmadığı durumlarda endişe duyuyoruz, çünkü onlardan kaçamayız. (örneğin, iş veya finansal baskılar)

 1. Yararsız Düşüncelerinize Nasıl Meydan Okunacağını Öğrenin

Bazı şeyler hakkında düşünme biçimimizin kaygı düzeyimiz üzerinde etkisi var. Bu düşüncelerin çoğu kontrolümüz dışında gerçekleşir ve olumsuz ya da yararsız olabilir. Bu nedenle, onların sadece düşünceler olduğunu, herhangi bir gerçek temeli olmadan ve mutlaka gerçek olmadıklarını hatırlamak önemlidir.

 • Bu düşünceyle çelişen herhangi bir kanıt var mı?
 • Benzer düşünceye sahip bu düşünceye sahip bir arkadaşıma ne söylerim?
 • Bu şekilde düşünmenin maliyeti ve faydaları nelerdir?
 • 6 ay sonra bunun hakkında nasıl hissedeceğim?
 • Bu duruma bakmanın başka bir yolu var mı?

Bu soruları, dikkatinizi çeken yararsız düşüncelere uygulamaya çalışın. Kaygı düzeyinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Düşüncelerinizin gerçekçi ve dengeli olduğunu test etmek için bu tekniği kullanabilirsiniz.

 1. Çözüm Arayıcı Olmayı Öğrenin

Sorunun duygusuna bu kadar daldırdığınızda, bir sorunu çözmek genellikle zordur. Karşılaştığınız sorunların üstesinden gelmenin ve stres seviyenizi hafifletmenin bir yolu bu üç adımı takip etmektir:

1.Sorunun ne olduğunu belirleyin ve yazın

2.Potansiyel çözümlerin bir listesini bulun ve bunları yazın

3.Listenizden en iyi çözümü seçin ve sonra test edin. Nasıl gittiğini ve işe yaramadığını görmek başka bir çözüm seçin.

“Bütün merdivenleri görmek zorunda değilsin, sadece ilk adımı at.” – Martin Luther King

Sadece bir adım atarak, sorununuza çözüm bulmaya doğru yaklaştığınızı vurgulamaktadır. Her şey bir anda bir adım atmakla ilgili – çözüm arayanların yaptığı budur.

 1. Endişelenen Harcama Zamanını Sınırla

Endişeli insanlar zamanlarının çoğunu endişe etmeye harcarlar. Bazen, ‘kapanmayı’ ve rahatlamayı çok zor buldukları noktadan endişe ediyorlar.

Gerçekten de, stresli ve endişeli hissetme konusunda en sinir bozucu şeylerden biri, genellikle bunun yanında ortaya çıkan görünüşte kontrol edilemeyen endişedir.

Bu nedenle, endişelenmek için harcadığınız zamanı azaltabilirseniz, endişe seviyenizi azaltabilirsiniz. Endişelenmeye harcadığınız zamanı azaltmak için, endişelenmenize izin vermek için kendinize günde 10 dakika gibi “sınırlı” bir süre verin. Gün boyunca aklınıza gelen endişeler, bunları yazın. O zaman endişelenme zamanın gelene kadar onları unut. Genellikle bunu daha sonra yapmak en iyisidir.

‘Endişe zamanı’ sadece endişe ettiğiniz zamanı azaltmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda endişe içinde olup olmadığınıza dair daha fazla kontrol sahibi olabileceğinizi de kanıtlar.

 1. Rahatlamayı ve Buna Nasıl Karar Vereceğini Öğrenin

Rahatlamak ve eğlenceli aktiviteler yapmak için zaman ayırmak önemlidir. Bu bedeni ve zihni sakinleştirerek anksiyete seviyelerinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda uyumana yardımcı olabilir.

Gevşemek için zaman ayırmadan, bunalmış ve stresli hissetmek kolaydır. Gevşeme, zevk aldığınız bir şeyi yapmayı veya yalnızca kendiniz olmayı içerebilir. İyi örnekler kitap okumak ve ya yürümek olabilir. Yaptıkların gerçekten önemli değil. Hoşunuza giden bir şey seçmeye çalışın ve yapmayı dört gözle bekleyin. Egzersiz özellikle rahatlamanıza yardımcı olur. Araştırmalar, sürekli aktif olmanız durumunda, stres seviyelerinizi yönetmede çok daha etkili olduğunuzu göstermiştir.

Solunumunuzu nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmek, endişeli veya stresli olduğunuzda başınızı döndüğünüzde veya hafif bir şekilde hissettiğinizde özellikle yararlı olabilecek basit bir tekniktir. Bu bazen olur, çünkü insanların nefes alması değişir ve kendilerini sıkıntılı hissettiklerinde daha hızlı olur. Bu rahatsız edici ve nahoş bir deneyim olabilir. Öğrenme kontrollü nefes egzersizleri daha etkili bu duyguları yönetmek için yardımcı olabilir. Ayrıca aklınıza ve bedeninize sakinleşmek için bir şans vermede yardımcı olabilir.

“Hayat senin yaşadıklarının yüzde onu, buna nasıl cevap verdiğin yüzde doksanı.” – Dorothy M. Neddermeyer

Kas gevşetme egzersizleri, bu tür rahatsız edici semptomları kontrol etmenize yardımcı olabilir. Fiziksel gerginliği azaltabilir ve genel olarak rahatlamanıza yardımcı olabilirler. Yoga , masaj ve meditasyon vücudunuzun ve zihninizin gevşemesine yardımcı olmak için mükemmel aktivitelerdir.

 1. Kendinizi Tanıyın ve Başkalarıyla Bağlantı Kurun

Yaşamınızdaki stres düzeyini başarıyla yönetmeniz için sağlam bir temel oluşturacak olan bu başa çıkma mekanizmasıdır. Kaygı ve stres düzeyimiz, neyi başaramadığımız veya neyi başaramadığımız konusunda endişe duyduğumuzda artar. Kendimize her zaman “mükemmel” olmamanın tamam olduğu konusunda izin verirsek, endişe ve stres düzeylerimiz daha yönetilebilirdir.

“Gençlere Networking Başarısı İçin 5 Stratej” adlı içerik için>>

Korkularınızı ve endişelerinizi bağlı olduğunuz insanlarla paylaşmak, korkularınızla yüzleşmenize ve problemlerinizi çözmenize yardımcı olacaktır. Duygularınızı başkalarıyla tartışmaktan utanmış veya korkmuş hissetmenize rağmen, paylaşım bir sorunla başa çıkmanın bir yolu olabilir. Ve sizi dinleyecek birinin olması, desteklenmiş hissetmenize yardımcı olabilir.

Desteklendiğinizi hissettiğinizde, sürekli kaçınma döngüsünü kırarak istediğiniz veya yapmanız gereken şeyleri yapmanız daha olasıdır. Şanslar, durumun gerçeği beklediğiniz kadar kötü olmayacak, sizi yönetmeye daha iyi donanımlı hale getirecek ve endişenizi azaltacaktır.

Son düşünceler

Kaygıyla 6 başa çıkma mekanizması, yaşamınızdaki stres düzeyini yönetmenize yardımcı olacak araçlardır. Bu stratejileri denemeye karar verirseniz, kendinizi rahat hissetmemesi için hazırlıklı olun ve bu değişiklik gece boyunca gerçekleşmeyecek.

Denemeye devam et ve pes etme. Hayatınızı sonuna kadar yaşayabileceğiniz bir hediye ve gelecek yaratmak isteyen her zaman bir çözüm arayıcısı olmak için inancınızı bulmak için derinlere inin.