Yeterli Olmadığınızı Düşündüğünüzde Yapmanız Gereken 11 Şey

Kendinizi hayatınızın bir döneminde değersizlik hissi ile yaşarken buldunuz mu? Cevabınız evetse, bilmeniz gereken ilk şey yalnız olmadığınızdır. Aslında, hepimiz hayatımızın bir döneminde böyle bir süreçten geçeriz. Lakin bu durumdan çok rahat ve hatta güçlenerek çıkabilirsiniz.

Basitçe, kendin hakkında yeterince iyi hissetmek, seni sen yapabilir. Üzerinizde uçan kara bulutlar üzerinde yol almak istediğiniz kesindir.

Şimdi yeterince iyi olmadığını düşündüğünüzde yapılacak 11 şey:

 1. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayı ve onlarla rekabet etmeyi durdurun

Herkes farklı birer bireydir. Ama çoğumuzla ilgili sorun şudur ki, orijinalliğimizi kaybediyoruz. Bununla beraber, bütüncül bir kaliteyi kaybederiz. İnsanlarla asla bitmeyen karşılaştırma, değersizlik duygusunu uyandıracak kadar yıkıcıdır. Bu yüzden lütfen diğerleri gibi olmak için benzersizliğinizi öldürmeyi bırakın.

İçimizdekinin en iyisini ortaya çıkarmak için başkalarıyla rekabet etmenize gerek olmadığını bilin. Bu şekilde, kendinizi ezik hissiyatına teslim etmekten kesinlikle korunacaksınız.

 1. Geçmiş başarılarınızı ve kimliğinizi hatırlayın

Yeterince iyi olmadığını hissedebiliyorsanız, emin olun, kendinizle gurur duymak için de yeterince yeteneklisiniz. Hafıza kitabınızdaki herhangi bir olumlu duygu, zihin durumunuzu yükseltebilir ve sizi gençleştirebilir. Olumsuzluğun etkisiyle olumlu düşünmenin zor olduğunu kesindir. Ancak bunu, kendinizi kurtarmanız için, güçlü bir temel oluşturmak için gereken bir başlangıç olarak alabilirsiniz. Bu yüzden sadece olumlu anılarınızı kendinize açmaya çalışın.

 1. Belli bir süre düşünme modunu açın, sonra onu devre dışı bırakın

Bu madde göründüğü kadar zor değil. Zihin güçlüdür ve bir nanosaniye içinde duygularımızın arkasına gizlenen inançlardan dolayı ruh halimizi, pozitife de çıkarabiliriz, kendimizi ezedebiliriz. Bu yüzden ne zaman yeterince iyi olmadığınızı düşünürseniz, sadece değişmesi gereken şeyin düşüncelerinizin sıklığı ve kalitesi olduğunu hatırlayın.

Herkes bir şeyleri değiştirmek için, çok fazla bir aktivite yapmakta zorlandığı zamanlar ile karşılaşmaktadır. En iyi yaklaşım bu aşamayı fazla düşünmeden geçmektir. Yani – bir dahaki sefere yeterince iyi olmadığını düşünüyorsanız; düşünmeyi bir süre bırakmayı kendinize hatırlatın!

 1. Olumsuzluğu ifade edin

Sadece olumlu duyguları değil, olumsuz duyguları da ifade etmek zorunludur. Kendini yeterince iyi hissetmeme durumundan kendinizi kurtarmanın en hızlı yolu budur. Durumu  tüm düşüncelerinizle, artısı ve eksisiyle dile getirin, kendinize açıklayın. Rahatladığınızı hissedeceksiniz. Tek yapmanız gereken cesur bir adım atmaktır. Bunu aklınızda bulundurun. Konuştuğunuz andan itibaren, sadece değersizlik hissini düşürmekle kalmayacak, güven ve saygınızı da yeniden kazanmaya başlayacaksınız.

 1. En negatif halinizi paylaşmak için doğru kişiyi seçin

En saf duygularınızı herkesin önünde açığa çıkaramazsınız. Bunun sebebi, dayanacak bir omuz beklerken, kişinin söylemleri ve tavsiyeleri sizin acınızı şiddetlendirebilecek olmasıdır . Bu yüzden zor zamanlarınızdaki duygularınızı, sizi iyi tanıyan birisine verdiğinizden emin olun; güvenebileceğiniz biri. Ama lütfen paylaştığınızdan emin olun. Doğru tavsiyeyi alamayabilirsiniz, ancak zor zamanlar geçirmenize izin verecek güçte olabilirsiniz.

 1. Herhangi bir şefkat yasası sizi gençleştirebilir

Merhamet, kelimenin tam anlamıyla “birlikte acı çekmek” anlamına gelir. Duygu araştırmacıları arasında, bir başkasının acısıyla karşı karşıya kaldığınızda ortaya çıkan ve bu acıyı hafifletmek için kendinizi motive hissetme hissi olarak tanımlanır. Evet…  Yüksek benliğinizi geri almanın en iyi yollarından biri diğerlerini canlandırmaktır.

Başkalarının duygusal ya da finansal ihtiyaçlarını karşıladığınızda, sadece yüzlerine bir gülümseme getirmekle kalmaz, bu durum aynı zamanda sizi iyi hissettirir. Kendiniz için yeterince iyi hissetmediğiniz zaman bir canlıya şefkat gösterin. Zaten insanların hayatını yeterince doyurmaya yetecek kadar verimli olursanız asla geri durmayın. Bu tür bir hareket, aradığınız en yüksek seviyeyi sağlamak için yeterli olacaktır.

 1. Sonuçlara göre sürece odaklanın

Başarıya ulaşmadan önce başarıya iliştirilmiş materyalleri sık sık düşünüyor musunuz? Bu hızlı tempolu materyalist dünyada birçok insanda görülen yaygın bir sendromdur. Başarıya bağlı adı, şöhreti, lüksü o kadar çok düşünüyoruz ki gerçekliğe döndüğümüzde hayal kırıklığına ve sabırsızlığa yol açıyor. Sürecin yürütülmesini olumsuz etkileyen odağı kaybediyoruz.

Ne yapacağını merak ediyor musun? Öz kontrolü geliştirerek başarı hakkında fazla düşünmenin cazibesine karşı durun. Ayrıca bu durumun normal olduğunu ve neredeyse her bireyde olduğunu anlamalısınız. Kendinizi zorlamayın ve bir mola verin.

 1. Canlılığı yaşamak için egzersiz yapın

Çoğu zaman, küçük bir egzersiz seansı, kendinizi hayata geri döndürmek için ihtiyacınız olan şeydir. Her türlü egzersiz sadece vücudunuzu detoksifiye etmekle kalmaz, aynı zamanda mutluluk hormonlarınızı da serbest bırakır. Her zaman spor salonuna gitmenize gerek yok. Evde de devam edebilirsiniz. Sağlıklı bir beden ve zihin, alçaktan hızla iyileşmek için en iyi kombinasyondur. Sadece düşünmeyin…  Başlayın!

 1. İnsanların istenmeyen beklentilerini yerine getirmeyi durdurun

Her zaman başkalarının sizden beklentilerini yerine getirmeye mi çalışıyorsunuz? Eğer öyleyse, kendi mezarınızı kazıyorsunuz. Sadece insanları kaybetmez, aynı zamanda bireyselliğiniz de kaybolur. Bu duruma ne kadar dayanabileceğinizi hiç merak ettiniz mi? Devam ederse, önceliklerinize saygı gösteremezsiniz.

İnsanlara yardım etmek güzel bir şeydir. Herkesin sizden beklentilerini inkar edemezsiniz, ancak temel sorumlulukları almak ile başkalarının kuklası olmak arasında fark olduğundan emin olmalısınız.

 1. Sosyal medya profillerine inanmayı durdurun

Ne kadar sıklıkla, sosyal medyada yayınlanan, gülümseyen bir resim görüyorsunuz? Yine de bu gülümsemenin arkasındaki kırık kalpleri tanımlayabilir misin?  Ne zaman kendinizi iyi hissetmiyorsanız, kendinizi ölçün. Kendinizi bilinçli olarak telefonda sosyal medyayı kaydırırken bulacaksınız. Bu aldatıcı gülümsemeler her tarafta vardır ve sizde bir karşılaştırma hissi yaratacaktır. Lütfen hemen durun! Sosyal medyayı akıllıca kullanın. Düşüncelerinizi mahvetmesine izin vermeyin.

 1. Hayatı eleştirmeyi durdurun ve değer vermeye başlayın

Mutluluk-yiyecek, giyecek ve barınma ihtiyaçlarınıza hak kazanmak için gereken yaşamın temel gereklilikleri ile kuşandınız mı? Eğer bu kadar şanslıysanız, dünya nüfusunun çoğunun üzerindesiniz. Ne zaman yeterince iyi olmadığınızı düşünüyorsanız, orada durun ve size verdiği tüm nimetler için hayatınıza şükredin. Evet… şükran, sizin kendinizi iyi hissetmeniz için gerekli olan şey! Daha büyük resmi görmenizi sağlar. Ve zorlu durumlara daha iyi adapte olursunuz.