11 Şubat 1847 senesinde doğan Thomas Alva Edison, 20.yy’ın en önemli mucitlerinden ve iş adamlarından biri olmuştur. Bazı icatları orijinal olsa da birçok icadı yönetimi altında çalışan kişiler tarafından bulunmuştur.

İlkokula yazdırıldığı zaman, algılamasının yavaş olması sebebiyle okuldan uzaklaştırıldı. Evlerinin kilerinde kimya laboratuarı kurdu. Burada deneyler yaptı. Aynı zamanda telgraf makinasını yaptı ve mors alfabesini öğrendi. 84 yıllık hayatı boyunca 100’e yakın patent alan Thomas Edison, dünyanın ilk endüstriyel araştırma laboratuarını da kuran kişidir.

İletişim Uzmanı Dale Carniege’in Başarı Üzerine 10 Sözü >>

Thomas A. Edison’un 8 Tecrübesinden Çıkarılacak Noktalar

Belki de dünya tarihinde en önemli icatlardan biri olan elektriği, sanılanın aksine Thomas Edison bulmamıştır. Ancak onu geliştirerek, şuandaki haline getiren kişi Edison’dur. Tüm dünyayı aydınlatan Thomas Edison’un 8 sözünden çıkarmamız gereken dersler olduğu kesindir;

1. Hayatımda bir gün bile çalışmadım. Hepsi keyiften ibaretti.

Sevdiği işi yapanlar, hayatlarında bir gün bile çalışmış olmazlar. Hayatımızı başkalarının korkuları veya istekleri üzerine yoğunlaştırmak yerine, kendi isteklerimize ve hayallerimize göre yaşarsak daha yararlı olabiliriz. Daha etkili, daha üretken olabiliriz.

Bakış Açınızı Değiştirecek Warren Buffett Sözleri >>

2. Büyük bir fikir üretmek için, önce birçok fikir üretmiş olmak gerekir.

Başarılı insanlar, hiç hata yapmayan, hiç düşmeyen, hiç ağlamayan, hiç risk almayan kişiler arasından çıkmamıştır. Başarılarını kazanmak için normal insanlara göre belki 100 kat daha fazla yanlı yapmışlardır. 100 tane bir işe yaramayan fikir, sizin durmanızı gerektirmez. 100 tane yanlış yolu elemenizi sağlar. Belki 101. yol sizin bütün hayatınızı değiştirecek, kim bilir?

İş Performansınızı %1000 Artırmanın 7 Yolu >>

3. Hayatın en büyük hataları, başarıya ne kadar yaklaştıklarını bilmeyen insanların vazgeçmelerinden dolayı olur.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi aslında, başarı bir günlük bir şey değildir. Bir günde ulaşabileceğiniz bir şey değildir. Başarı bir süreçtir. Kazanmak için, vazgeçmemek gerekir. Vazgeçenlere bir bakın, kimi hatırlıyorsunuz?

4. Cesaretimi kaybetmiyorum, çünkü vazgeçilen her yanlış, girişimlerimin doğru atılmış yeni bir adımıdır.

Eğer başarıya ulaşmak istiyorsanız, başarısızlık ya da bırakmak gibi bir fikri kafanızdan çıkarmalısınız. Başarı yolu öyle bir yoldur ki, o yolda dikenler, çukurlar, kayalıklar olacak. Düz bir yol olmayacak. Bunu bilerek yola çıkarsanız, hem cesaretinizi kaybetmezsiniz hem de odağınızı dağıtmazsınız.

Jeff Bezos’tan Öğrenebileceğiniz 8 Ders >>

5. Hiç yanılmadım, 10000 işe yaramayan yol buldum.

Eğer odağınız kazanmak ise, kaleyi bulmayan şutlara oturup ağlamazsınız. Yeniden, yeniden, yeniden denersiniz. Büyük futbolculara bir bakın, en fazla şut kaçıran, en fazla isabetsiz şut çekenler onlardır. Denemeye devam edin, maç 90 dakika!

Prof. Dr. Özgür Demirtaş Kimdir? >>

6. Yorgunluk hoşnutsuzluk getirir. Hoşnutsuzluk gelişim için gereklidir.

Gelişim, belirsizliği beraberinde getirir. Belirsizlik de hoşnutsuzluğu getirir. Hoşnutsuzluk sizin sorgulamanızı sağlar. Sorgulayan insan gelişmeye başlar.

7. Düşünmeden konuşmanın cezası sonradan düşünmeye mahkum olmaktır.

Aynı şey düşünmeden hareket edenler için de geçerlidir. Düşünerek hareket etmek, sizin tekrar baştan başlamanızı engeller. Arabayı dar bir sokaktan geri çevirebilirsiniz, fakat aynı şey bir tren için mümkün mü?

Einstein’in Gizli Başarı Formülü >>

8. Hiçbir şeyin, yüzde birinin, milyonda birini bile bilmiyoruz.

Evren sonsuzdur. Sonsuz olan bir şeyi, sınırlı bir düşünce ile nasıl bilebiliriz? Kutunun dışında düşünmeye odaklanın. Hiçbir şey imkansız değil. Her zaman, içinden çıkamadığımız durumlar için bizim bilmediğimiz bir yol olacaktır.

Dünyamızı aydınlatan Thomas Edison’un başarı ve motivasyon üzerine sözleri bizlere yıllar sonra bile ışık tutmaktadır. Başarı yolunda, başarılı insanların tavsiyeleri tecrübeyi tekrar tecrübe etmemenizi sağlar.

Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? En sevdiğiniz başarılı insan ve en sevdiğiniz bir sözünü bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz. 

Mevlana Kimdir? Muhteşem Mevlana Sözleri >>

Kaynak; Wikipedia,

Çok iyi şiirler yazan, matematik bilen, fizolof, astrolog Ömer Hayyam Kimdir? Tam adı Gıyaseddin Eb’ul Feth Ömer İbn-i İbrahim el-Hayyam olan ünlü rubai yazarı ve matematik konusunda da öncü olan Ömer Hayyam’ın Sözleri nelerdir? Bu Ömer Hayyam’ın Hayatı ele alınarak tüm bu sorular ayrıntılı bir şekilde işlenecektir.

Tarihteki ilk savaş karşıtı eylemi yapan kişinin Ömer Hayyam olduğu da iddia edilmektedir. Bu iddia Ömer Hayyam’ın sözlerine bakılarak da anlaşılabilir.

Ömer Hayyam’ın Hayatı ( 1048 – 1131 )

Ömer Hayyam Kimdir? Sorusunun cevabını bu başlık altında genel olarak işleyeceğiz. 1048 yılında Nişabur’da dünyaya gelen Ömer Hayyam, yaşadığı dönemde ünlü kişiler ile birlikte eğitim görmüştür. Bu ünlü kişiler ise dönemin ünlü veziri Nizamül-Mülk ve Hasan Sabbah’tır.(Kesin olmayan bilgilerdir) Eğitim bittikten sonra bu kişiler ile bağlantısını kesmiştir.

Ömer Hayyam, dönemin birçok bilim insanının etkilendiği Batıni ve Mu’tezile anlayışlarından etkilenir. Evreni tam anlamı ile kavramak için, yetiştiği İslam kültürü içerisindeki hakim anlayıştan zamanla ayrılmıştır. Bu ayrılıştan sonra kendi içerisinde akıl yürütmeye başlamıştır. Akıl yürütmeleri o dönemin eşsiz düşüncelerindendir. İlerleyen dönemlerde ise bu akıl yürütmelerini dörtlükler ile halka arz etmiştir.

Ömer Hayyam, sadece bir felsefeci veya edebiyatçı değildir. Hayyam, aynı zamanda dönemin ünlü matematikçilerindendir. Üçüncü derece denklemlerle ilgilenmiştir. Aynı zamanda Binom açılımını ilk defa kullanan kişidir.  Ömer Hayyam’ın rubaileri o dönemde çok ünlenmiştir. Eğlenceye düşkünlüğünün rubailere yansıması ile birlikte kazandığı ünü, günümüze kadar gelmiştir.

Ömer Hayyam’ın doğum tarihi 18.04.1048 ölüm tarihi 4.12.1131 olduğu bilinmektedir. Bu durum dönemin şartlarına göre olağanüstü bir durum olarak kabul edilebilir. Çünkü, tarih ve gününe kadar bilinmesi o dönemde rastlanılacak durum değildi. Fakat, bu durum Hayyam’da böyle değildir. Hayyam, takvim konusunda da uzmandır. Kendisi doğum tarihini araştırıp, bulmuştur.

Celali takvimini hazırlayan Ömer Hayyam, bilim tarihinde önemli bir yere sahiptir. Ayrıca, günümüzde Pascal Üçgeni olarak bilinen üçgeni ilk olarak Hayyam oluşturmuştur. Bunların dışında da birçok bilimsel çalışması olduğu bilinmektedir. Dilerseniz Ömer Hayyam’ın çalışmaları ışığında Ömer Hayyam’ın sözleri listesine geçelim.

Zihninizi Rahatlatacak Sözler >>

Ömer Hayyam’ın Sözleri

Ömer Hayyam, vefat etmeden önce birçok söz söylemiştir. Ömer Hayyam Sözleri, Yunus Emre’nin genel felsefesini, görüşünü ve akıl yürütmelerini ortaya koyan en belirgin göstergelerdir. Dilerseniz, Ömer Hayyam’ın söylediği sözler listemize geçelim;

Adalet evrenin ruhudur.

Aklı olan paraya değer vermez,

Ama parasız dünya da çekilmez;

Eli boş menekşe boynunu büker,

Gül altın kasede gülmezlik etmez.

Ömer Hayyam Sözleri - Ayrılığın özlemin her şeyin bir hazzı var. Seni anlamak da güzel, seni beklemek kadar.

Aşk ki gerçek değilse, tutkusu olmaz. Ateşi koze döner, kokusu olmaz. Aşık olan gün, gece, ay ve yıl yanar; güneş, ışık, rahat ve uykusu olmaz.

Ayrılığın özlemin her şeyin bir hazzı var. Seni anlamak da güzel, seni beklemek kadar.

Benim halimden haber sorarsan, bir çift sözüm var sana, yürekten: sevginle gireceğim toprağa, sevginle çıkacağım topraktan.

Bir geldi mi ağır ölüm uykusu… Biter bu dünyanın dedikodusu.

Bir kalb ki onun sevmesi aldanması yok

Tutkunluğu yok , bir güzele yanması yok

Bin kez yazık olsun sevisiz yüreğe

Aşksız geçecek günlerin faydası yok

Bu kubbe altındaki bin bir belayı gör; dostlar gideli boşalan dünyayı gör; tek soluk yitirme kendini bilmeden; bırak yarını, dünü, yaşadığın anı gör.

Bu uçsuz bucaksız dünya içinde, bil ki, mutlu yaşamak iki türlü insana vergi: biri iyinin kötünün aslını bilir, öteki ne dünyayı bilir, ne kendini…

Cehennemi gerçekten bilmek mi istersin? Dünyada cehennem, ehil olmayanla konuşmandır.

Ey sevginin sırlarından habersiz yaşayanlar, bilin ki tüm varlığın baş kaynağı sevgidir, sevgi.

Eğer her şeyini kaybetmişsen ve cebinde bir ekmek alacak kadar paran kalmışsa, git kendine bir demet menekşe al ve ruhunu besle. Bence bu çok anlamlıdır ve kişinin öncelikle ruhunu beslemesi lazım.

Ey sevginin sırlarından habersiz yaşayanlar, bilin ki tüm varlığın baş kaynağı sevgidir, sevgi.

Gün doğarken sabah horozları niçin acı acı bağrışırlar, bilir misin? Tan yerini gösterip derler ki sana: bir gecen geçti gidiyor; sen nerdesin?

Hayat kısa insanoğlu! Kesildikçe biten otlar gibi yeşermeyeceksin bir daha.

Hayat yangın gibidir. Yoldan geçenin unuttuğu alevler, rüzgarın önüne katıp savurduğu küller; işte bir insan ömrü gelip geçmiştir

İnancınızı Artıracak Kararlılık Sözleri >>

Ömer Hayyam’ın Eserleri

Ömer Hayyam’ın çalışmaları genel olarak bilimsel niteliktedir. Günümüze kadar ulaşanlar Ömer Hayyam’ın Eserleri başlığı altında listelenmiştir.

 1. Ziyc-i Melikşahi. (Astronomi ve takvime dair, Melikşah’a ithaf edilmiştir)
 2. Kitabün fi’l Burhan ül Sıhhat-ı Turuk ül Hind. (Geometriye dair)
 3. Risaletün fi Berahin İl Cebr ve Mukabele. (Cebir ve denklemlere dair)
 4. Müşkilat’ül Hisab. (Aritmetiğe dair)
 5. İlm-i Külliyat (Genel prensiplere dair)
 6. Nevruzname (Takvim ve yılbaşı tespitine dair)
 7. Risaletün fil İhtiyal li Marifet. (Altın ve gümüşten yapılmış bir cisimde altın ve gümüş miktarının bilinmesine dair. Almanya Gotha kütüphanesinde bir nüshası mevcuttur.)
 8. Risaletün fi Şerhi ma Eşkele min Musaderat (Öklid’in bir probleminin çözülmesi metoduna dair, Hollanda Leiden kütüphanesinde bir nüshası vardır. F. Woepcke fransızcaya çevirmiştir.)
 9. Risaletün fi Vücud (Felsefede ontoloji bahsine dair. Britanya kütüphanesinde bir nüshası mevcuttur.)
 10. Muhtasarun fi’t Tabiiyat (Fizik ilimine dair.)
 11. Risaletün fi’l Kevn vet Teklif (Felsefeye dair).
 12. Levazim’ül Emkine (Meskûn yerlerin iklimi ve hava değişikliklerine dair)
 13. Fil Cevab Selaseti Mesâil ve fi Keşfil Hicab (Üç meseleye cevap ve alemde zıtlığın zorunlu olduğuna dair)
 14. Mizan’ül Hikem (Pırlantalı eşyaların taşlarını çıkarmadan kıymetini bulmanın yöntemine dair)
 15. Abdurrahman’el Neseviye Cevab (Hak Teâlâ’nın alemleri yaratmasının ve insanları ibadetle yükümlü kılmasının hikmetine dair)
 16. Nizamülmülk (Arkadaşı olan vezirin biyografisi)
 17. Eş’arı bil Arabiyye (Arapça rubaileri)
 18. Fil Mutayat (İlim prensipleri)

Nelson Mandela’nın Doğru Bildiklerinizi Sorgulatacak Sözleri >>

Kaynak; Wikipedia,

Mark Zuckerberg, Facebook’un kurucu ortağı ,CEO’su ve dünyanın en genç milyarderlerinden biridir. New York’taki White Plains’de 14 Mayıs 1984’te doğan Mark Zuckerberg, sosyal paylaşım sitesi Facebook’u üniversitesinin yurt odasından kurdu. İkinci sene sonunda Harvard Üniversitesi’ni, sahaya yoğunlaşmak için bıraktı. Kullanıcı tabanı şuan 2 milyardan fazla insana ulaşan Facebook sayesinde Zuckerberg, dünyanın en genç milyarderi oldu.

Günümüzde sosyal medya deyince akla ilk gelen sosyal paylaşım sitesi Facebook, kurulduğu zamandan bu yana büyümeye devam etmektedir. Facebook ile dünyanın en genç milyarderi olan Mark Zuckerberg aynı zamanda başarılı bir yatırımcıdır. Günümüzde Whatsapp ve Instagram‘ı da alan genç girişimci, bu alanda liderliği elinde bulunmaktadır.

Dünyanın En Genç Milyarderi Mark Zuckerberg’in 20 Sözü

Kişisel servetinin, 2017 yılına göre 70 Milyar Dolar civarında olduğu tahmin edilmektedir. Dünya’nın en genç milyarderi olan Mark Zuckerberg’in başarısını özetleyen 20 sözünü siz girişimciler için hazırladık.

Steve Jobs Başarı Hikayesi Ve Sözleri >>

 

Kendinizi olduğunuzdan az göstermeyin. Herkesin dünyaya getirebileceği eşsiz bir bakış açısı vardır.

– Mark Zuckerberg –

 

En büyük risk herhangi bir risk almamaktır. Gerçekten hızla değişen bir dünyada, başarısızlığa uğrayan tek strateji risk almamaktır.

– Mark Zuckerberg –

 

Basit bir iş kuralı olduğunu düşünüyorum, ilk önce daha kolay olan şeyleri yaparsanız gerçekten çok ilerleme kaydedebilirsiniz.

– Mark Zuckerberg –

Girişimcilik Fırsatlarını Nasıl Görebilirsiniz? >>

İşler bozulmuyorsa  yeterince hızlı hareket etmiyorsun demektir. İnsanlar hata yaparak öğrenirler.

– Mark Zuckerberg –

 

Mark Zuckerberg network okulu başarı sözleri 2

Hızlı hareket et, risk al, büyük şeyleri denemek, işe yaramamış olmak ve bundan ders almak hiçbir şey yapmamaktan daha iyidir.

– Mark Zuckerberg –

 

En büyük etkiye sahip olmak istiyorsak, bunu yapmanın en iyi yolu, her zaman en önemli sorunları çözmeye odaklandığımızdan emin olmaktır.

– Mark Zuckerberg –

 

İnsanlar insanları etkiler. Hiçbir şey insanları güvenilir bir arkadaşın bir önerisinden daha fazla etkilemez. Güvenilir bir tavsiye, insanları en iyi yayın mesajından daha fazla etkiler. Güvenilir bir tavsiye, reklamın Kutsal Kase’sidir.

– Mark Zuckerberg –

 

Bir şeyi değiştirmek istediğinde, herkesi memnun edemezsin. Eğer herkesi memnun edersen, yeterince ilerleme kaydedemezsin.

– Mark Zuckerberg –

 

Girişimcilik sözleri - İnsanlar inovasyonun sadece iyi bir fikir olduğunu düşünüyorlar, ancak inovasyonun çoğu hızlıca hareket etmek ve birçok şeyi denemektir.

İnsanlar inovasyonun sadece iyi bir fikir olduğunu düşünüyorlar, ancak inovasyonun çoğu hızlıca hareket etmek ve birçok şeyi denemektir.

– Mark Zuckerberg –

 

Kendime her gün ” Yapabileceğim en önemli şeyi mi yapıyorum ” diye soruyorum. Eğer yapabileceğim en önemli sorunla uğraşmıyorsam zamanımı boşa harcadığım için kendimi kötü hissederim.

– Mark Zuckerberg –

 

Hile size bir şeyler eklemez, sizi hedefinizden uzaklaştırır.

– Mark Zuckerberg –

Girişimcilik İçin İzlenmesi Gereken Filmler >>

Eğer gerçekten sevdiğin bir şeyi yaparsan her şey çok daha kolay olur ve çok daha fazla amaç kazanır.

– Mark Zuckerberg –

 

Mark Zuckerberg network okulu başarı sözleri

Benim bir numaralı tavsiyem: nasıl programlanacağını öğrenmen.

– Mark Zuckerberg –

 

İnsanların bağlanmasına ve paylaşmasına yardımcı olarak dünyayı daha açık bir yer yapmaya çalışıyorum.

– Mark Zuckerberg –

 

En önemli şey, ekibinizi mümkün olduğunca küçük tutmaktır.

– Mark Zuckerberg –

 

Beğendiğiniz ve tutkulu olduğunuz şeyler üzerinde çalışıyorsanız, işlerin nasıl oynayacağına dair bir ana plana sahip olmak zorunda değilsiniz.

– Mark Zuckerberg –

Girişimcinin Gerçek İşi Nedir? >>

Mark Zuckerberg - Genelde dünyadaki insanlar için iyi şeyler yaparsanız, bunlar size geri döner ve zaman içinde bundan faydalanırsınız diye düşünüyorum.

Genelde dünyadaki insanlar için iyi şeyler yaparsanız, bunlar size geri döner ve zaman içinde bundan faydalanırsınız diye düşünüyorum.

– Mark Zuckerberg –

 

 

Genç girişimcilerin, ne bilmediklerini bilmek için yeterince farkında olmaları önemlidir.

– Mark Zuckerberg –

 

İnsanlar sizin hakkınızda ne söylendiğine bakmazlar. Hatta sizin ne söylediğinize de bakmazlar. Sizin ne inşa ettiğinize bakarlar.

– Mark Zuckerberg –

 

Bir amaç belirleme ve iş kurma birlikte olmalıdır. Beni heyecanlandıran şeyin sadece amaç olduğu doğru ama en başından beri ikisini birlikte yürütmemiz gerektiğini biliyorduk.

– Mark Zuckerberg –

Girişimcilik Üzerine Söylenmiş 19 Muhteşem Söz >>

Kaynak; Wikipedia

Thomas Alva Edison, ilköğreniminin yaklaşık 4 ay sonra algılamasının yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı. Bu süreçte kimya laboratuarı kurarak çalışmalar yaptı. Mors alfabesini öğrenerek bir telgraf aleti yaptı. Okuldan ayrılması onun için çok da kayıp değildi. Kendi başına da ilerleyebiliyordu.

12 yaşında trende yiyecek satmanın yanı sıra taşıdığı baskı makinesi ile haftalık gazete çıkarmaya başladı. Vagonda çıkan yangın sonucu hem işini kaybetti, hem de işitme duyusunun büyük çoğunluğunu kaybetti. Daha sonra telgrafhanede işe başladı.

Thomas Edison, 1879 yılında bir elektrik ampulünü geliştirdi ve yaşam alanlarında kullanılmasını sağladı .1883 yılında hayatının en büyük icadı ile Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi. Bu icadı ile ampul tanınıp sıkça kullanılmaya başlandı.

Warren Buffett Hayat Hikayesi >>

Edison diyabet nedeniyle hayatını kaybetti ve sonrasında evinin arkasına gömüldü. Ölümünden sonra saygı adına şehirde 1 dakikalığına ışıklar söndürülmüştür.

Edison’un uğraş dolu yaşamından geriye kalan ilham verici sözleri;

Edison, hayatını kazanmak isteyen, sıfırdan iş kurmak isteyen insanlar için kuşkusuz en mükemmel örnekler arasındadır. Girişimciler için ilham verici bir hayat hikayesinin yanında ilham verici sözleri de onlara yol göstermektedir.

Biz de networkokulu.net olarak hayatını değiştirmek isteyen, ilham almak isteyen insanlar için Thomas Edison’un sözlerini sizler için derledik. Burada belirttiğimiz sözleri sizler de hayatınızda kendinize rehber edinebilirsiniz.

Thomas Edison’un hayatınıza ilham verecek sözlerini sizlerle paylaştık. Sizler de, hayatınıza yön verirken rehber edindiğiniz, sizleri etkileyen sözleri bizlerle aşağıda yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Steve Jobs Hayatı ve Başarı Hikayesi >>

“Her insanın, bir hikaye yaşamaya ihtiyacı var.”

Türk Psikologlar Derneği üyesi olan Beyhan Budak, aynı zamanda yazar, eğitimci ve de TEDx konuşmacısıdır. İnsanların yaşayış ve davranış biçimlerini araştıran ünlü yazar, insanların mutlu olmasını aldığı ürünlerde aramamaları gerektiğini çok güzel ifade etmektedir.

İlköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamlamıştır. “İnsanlarla olan her şey beni  inanılmaz şekilde çekiyor.” diyen yazar, üniversite tercihlerinin hepsini psikolojiden yana kullanmış ve nitekim İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur.

Yazarlığının yanında da, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte yararlı bir çok TV programında da yer alan Beyhan Budak’ın TEDx konuşmasını birlikte izleyelim;

 “Büyük şiir, güzel söz söyleme sanatı değildir; büyük felsefedir.”

20 Haziran 1946 tarihinde Konya’da dünyaya gelen ünlü müzisyen, aynı zamanda politikacı, yazar ve yönetmendir. Sadece Türkiye’de değil, dünya çapında da tanınırlığı olan Zülfü Livaneli’nin yayınlanmış 7 kitabı, 25 albümü, 300 bestesi ve uzun metrajlı olarak çekmiş olduğu 3 filmi vardır.

Halen biz gazete köşe yazarlığı yapmakta olan ünlü müzisyenin almış olduğu ödüllerden bazıları şunlardır;

1978 – Sürü filmi ile en iyi film müziği ödülü

1982 – Yılanı Öldürseler filmi ile en iyi film müziği

1982 – Yol filmi müziği ile Cannes film festivalinde Altın Palmiye ödülü almıştır.

Başarı konusunda yaşayan efsanelerden olan Zülfü Livaneli’nin, TEDx konuşmasını birlikte izleyelim;

30 Temmuz 1863 senesinde İrlanda kökenli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Henry Ford, ilk seri üretimi başarmış kişidir. Bulmuş olduğu bu yöntem ile hem işçilerin çalışma saatlerini azaltmış hem de kazancını katlamıştır. Böylece iş dünyasında bir çığır açmıştır.

Genç yaşta annesini kaybeden Henry, boş zamanlarını kendi kendine kurduğu makine atölyesinde geçiriyordu. İlk buharlı makinesini de yine burada yapmıştır.

Çok uzun süre, kendi adı ile üretilen otomobilleri, tek bir model üzerine yoğunlaşmıştır. Bu şekilde dahi, gerek seri üretim fikri gerekse başarılı girişimciliği sayesinde 20.yy’ın yarısına kadar Amerika otomotiv endüstrisine egemen olmayı başarmıştır. Kurmuş olduğu otomotiv şirketi, 1927 yılına kadar dünya çapında 15 milyon adet satmıştır.

Sanayi çağının bel kemiği olan fabrikalaşmayı başlatan Henry Ford’un, tecrübelerinin hepsi çok önemli. Ancak seçmiş olduğumuz bu 10 tecrübesinden çıkarmamız gereken dersleri sizler için derledik;

Kendi odununuzu kendiniz kesin. Böylece iki kez ısınmış olursunuz.

Kendi işinizi kendiniz yaparsanız, onun bütün inceliklerini öğrenmiş olacaksınız. Deyim yerindeyse “pişmiş” olursunuz. Ve bu sizi, o iş üzerinde usta yapacaktır.

Bir insanın yapabileceği en büyük keşif, yapmaktan korktuğu şeyi yapabildiğini görmektir.

Cesaret, korkusuz olmak değil; tüm kokularına rağmen o şeyi yapmaktır. Yapılan bir araştırmada başarılı insanların da, bir işe girişmeyen insanlarla aynı derecede korktuklarını ortaya koymuştur. Peki neden başarılı insanlar o işi yapıyorlar? Çünkü korkunun onları durdurmasına izin vermiyorlar.

Başarısızlık, daha zekice başlama fırsatından başka bir şey değildir.

Eğer yapılacak bir iş varsa, sonunda 2 seçenek olacak. Ya başarılı olacaksınız ya da tecrübe kazanacaksınız. İki seçenek de karlı değil mi? Ağlamak yerine, başarı yolunda yanlış seçeneklerden birini elediğimiz için mutlu olmalıyız.

Bir araya gelmek bir başlangıçtır, beraberliği sürdürmek bir ilerleme. Beraber çalışmaksa gerçek başarıdır.

Hiçbir şey, bir takım oyunundan daha güçlü olamaz. Beraber çalışmak başarının ilk imzasıdır.

Çoğu insan problemlerin çevresinden dolaşmaya, onları çözmeye çalışmaktan daha çok zaman ve enerji harcıyor.

Yüzmeyi seviyorsanız, kumsalda denize bakıp sürekli “ denizi seviyorum, yüzmeyi seviyorum” demenizin bir anlamı var mı?

Kalite kimse bakmadığında da doğru olanı yapmaktır.

Bir insanın işine verdiği değeri ancak ve ancak o kişi kontrol altında değilken gösterdiği özenle ölçebilirsiniz. Yaptığımız işin hakkını vermezsek, o iş bizim için vakit kaybından başka bir şey olamaz.

Zorluklar, zamanında yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur.

Hayatımıza kesinlikle ama kesinlikle kendimizin yön verdiğini unutmazsak daha başarılı olacağımız kesindir. Çünkü başarının sırrı yoktur; o yolda yapılacaklar listesi vardır. Listeye bağlı olduğumuz sürece başarı gelecektir. Bu yüzden listede önemsiz gibi görünen, kolay gibi görülen işlerin önemini siz düşünün.

En iyi dost, bendeki en iyi yönleri ortaya çıkaran insandır.

Eğer çevreniz sizinle sürekli aynı fikirde ise, yeni bir çevre edinme zamanınız gelmiştir.

Düşünmek zor iştir, muhtemelen bu nedenle çok az kişi düşünür.

İnsanlarla ile diğer canlılar arasındaki tek fark, düşünmektir. Aslında günlük yaşantımızda bu farkı ne kadar kullanabiliyoruz?

Her şey ters gidiyorsa unutma: Uçak, rüzgarı karşısına alarak yükselir, arkasına alarak değil.

Zorluklar karşınıza çıktığı zaman, oturup kara kara düşünmek yerine kanatlarınızı açın. Kim bilir, belki siz de yükselebilirsiniz.

Warren Buffett, 1930’da Nebraska’da doğdu. Genç yaşta keskin yetenekleri  sayesinde çevresinin hem dikkatini çekti hem de onların güvenini kazandı.

1956’da BuffettPartnershipLtd.’i kurdu. 1965’te Berkshire Hathaway’in tüm kontrolünü üzerine aldı. Medya, sigorta, enerji ve yiyecek ve içecek endüstrilerinde bir holdingin büyümesini üstlenen Buffett, dünyanın en zengin adamlarından ve ünlü hayırseverlerden biri konumundadır. 2018’de Buffett’in tahmini net serveti 84 milyar dolardır.

Geçtiğimiz yüzyılın en önemli yatırımcıları arasında gösterilen Warren Buffett’ın hayatta başarı üzerine tecrübelerinden çıkaracak çok şey var.

Bazı tecrübelerinden çıkarmamız gereken noktalara gelin birlikte göz atalım;

“Yeteneğiniz ve çabanız ne kadar çok olursa olsun bazı şeylerin olması zaman ister. Dokuz kadını hamile bırakarak 1 ayda çocuk sahibi olamazsınız.”

Bir iş olması gerektiği zaman, olması gerektiği yerde ve olması gerektiği şekilde olur. Bu yüzden çalışmaya devam edin. Sonuçlarını zamanı gelince alacaksınız. Önce ekim yapın, onu besleyin sonra hasat zamanı gelecektir.

“Aynı anda yedi basamak atlamak için uğraşmam, her zaman atlayacak tek basamak ararım. “

Başarı merdivenlerini teker teker çıkmayı kafaya koymalısınız. Hızlı çıkışın, hızlı düşüşü olur. Aynı kavak ve kabak ağacı hikayesi gibi. Kabak sadece yılın belli zamanlarında çıkan, hızla boy atan ve kısa süreli bir bitkidir. Kavak ağacı yavaş büyür fakat güçlü köklere sahiptir.

“Fırsatlar çok seyrek karşınıza çıkar. Gökten altın yağdığında kovanızı doldurun, kaşığınızı değil.”

Hayattaki amacımızı bulduktan sonra onun için gerekli olan şeyleri yapmalıyız. Bu şekilde algılarımız da hep açık kalacaktır. Zamanı gelince de hemen, duraksamadan fırsatı değerlendirmelisiniz.

“Size zengin olmanın yolunu söyleyeceğim. Kapıları kapatın. Başkaları açgözlü iken korkak olun, başkaları korkarken de açgözlü olun.”

Herkesin yaptığı şey, düşündüğü şey doğru değildir. Siz herkesin gittiği yolun tersine gidin. Neden mi? Çevrenizdeki insanların geneli maaşlı bir işte çalışıyor, geneli yoksul, genelinin standartları düşük, geneli başarısız. Çok insan TV izliyor, zamanını boşa geçiriyor.

Başarılı inşaların sayısı az. Az insan kitap okuyor ve zamanını dolu geçiriyor. O zaman herkesin yaptığını yapmayın.

“Büyük yatırım fırsatları, muhteşem şirketler alışılmadık şartlarla karşılaşırken ve çok az ilgi görürken ortaya çıkar.”

Fırsatlar her zaman biz istediğimiz zaman ortaya çıkmaz. Bazen beklenmedik zamanlarda karşımıza çıkar. Önemli olan nokta, o fırsat karşımıza çıktığı zaman hazır olmamızdır.

“Fiyat ne ödediğinizdir, değerse ne aldığınız.”

Bir şeyin fiyatı onun değerini göstermez. Fiyata değil, karşılığında alacağınız, sahip olabileceğiniz değerlere odaklanın.

“Diğerlerinden daha akıllı olmamıza gerek yok. Diğerlerinden daha sabırlı olmalıyız.”

Başarının kısa yolu yoktur. Başarılı insanlar daha akıllı olanlar değil, gerekeni, yapmak istemeseler dahi, sabırla çalışarak yapanlardır. Çalışmaya devam edin, meyvesini alacaksınız.

“Birilerinin gölgede oturmasının sebebi uzun süre önce birilerinin ağaç dikmesidir.”

Şuan gölgesinde oturacağımız bir ağacımız yoksa, 5 yıl önce bir fidan dikmediğimiz içindir. 5 yıl sonra gölgesinde oturabileceğimiz bir ağacımız olması için en iyi zaman, “şuan”dır.

“Sizden daha iyi kişilerle takılmaya çalışın. İş arkadaşlarınızı davranışları sizden daha iyi olanlardan seçin, böylece o yöne doğru gidersiniz.”

Bilimsel araştırmalara göre birlikte zaman geçirdiğiniz arkadaşlarınızın ortalamasını yansıtıyorsunuz. Eğer sizden daha başarısız insanlarla takılırsanız, bu “ego”nuz için iyi olacak ve sizi geliştirmeyecektir. Ancak sizden da başarılı insanlarla vakit geçirmeniz, eksiklerinizi size gösterecek ve sizi geliştirecektir.

“Alışkanlık zinciri kırılamayacak kadar güçlü olmadan önce fark edilmeyecek kadar hafiftir.”

Alışkanlıklar, sürekli tekrarlanan eylemlerimizin sonucudur. Bu alışkanlık iyi ve ya kötü olabilir. Eylemlerinizi gözden geçirin, zincir kırılamayacak güce ulaştığı zaman çok geç olabilir.

“Kendinizi bir çukurda bulursanız yapmanız gereken şey kazmayı bırakmaktır.”

Sürekli aynı şeyleri yaparak, nasıl farklı sonuç almayı düşünüyorsunuz? Aynı çaba ile, aynı davranışlar ile aynı sonuçları alacaksınız. Farklı bir gelir, farklı bir hayat istiyorsanız, lütfen şuana kadar yaptıklarınıza bir son verin. Ve düşünün; belki çıkış, tam ters yöndedir.

“Dalgalanma risk demek değildir. Böyle düşünenler çok para kaybedeceklerdir.”

Hayatta hiçbir çizgi yoktur ki düz bir şekilde ilerlesin. Dalgalanma her zaman olacaktır. İnişler ve çıkışlar olacak; çünkü bu doğanın kanunu. Bu yüzden inişte tecrübe edindiğiniz şeyler, yükselirken sizi daha güçlü yapacaktır.

“Her zaman zengin olacağımı biliyordum. Bir an olsun bile şüpheye düşmedim.”

Şüphe insanın başarısını önleyen şeydir. Hedefinize olan inancınızı bir an bile olsa kaybetmeyin. Çünkü inanç bir işi başarmanın yarısıdır. Şüphe, inancı öldürür.

“Ün kazanmak 20 yıl, onu mahvetmek ise 5 dakika sürer. Eğer bunu bilirseniz bir çok şeyi farklı yaparsınız.”

Başarı kolay kazılan bir şey değildir. Atalarımız hep söylemiştir; “Eline, beline ve diline hakim ol.” Üzerinde hakimiyet kurabileceğimiz ve onları geliştirebileceğimiz yeteneklerimiz var. Kontrol edebilecekleriniz üzerine yoğunlaşın.

Hayatta amacınızı belirlemişseniz, başarıya giden yolun güllük gülistanlık olmayacağını bilmeniz gerekir. Çoğu zaman engellerle karşılaşacaksınız ve onları aşmanız gerekecek. Arkadaşlarınız size bol bol negatif verecek; “sen yapamazsın, kim başarmış ki sen yapacaksın, boş ver dünyayı sen  mi kurtaracaksın…” vb daha bir sürü şey.

Üzülmeyin… Her başarılı insanın geçtiği bu yolda tecrübeler var. Tecrübelerin sözlerini dinlerseniz, yolunuzda daha emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Aynı zamanda motivasyona da ihtiyacınız var ki yine bunun için başarılı insanların sizi motive edecek sözlerine ihtiyacınız var.

En yeni ilham verici hedefler koleksiyonumuz, yaşamınızdaki hedefleri belirlemenin önemini hatırlatacak. Bu hedef belirleme sözleri size başarıya ulaşmanız için ilham verecektir. Hedefler, kişisel ve profesyonel olarak her türlü şeyi içerebilir. En önemli şey gerçekçi olmalarıdır. Bir plana ihtiyacımız var ve onları daha mantıklı, küçük ve yönetilebilir adımlara bölebiliriz.

Aşağıda, yıllar boyunca çeşitli kaynaklardan toplanan ilham verici, akılcı ve düşündürücü, hedef sözleri,hedef alıntıları ve hedef atasözleri koleksiyonumuz bulunmaktadır.

Hedeflerinizde başarı için sizi motive edecek sözler;

“Kararınızı bir gecede değiştiremezsiniz, ancak geceleyin yönünü değiştirebilirsiniz.” – Jim Rohn

 

 “Uygun şekilde belirlenmiş bir hedefle, işin yarısına ulaşılır.” – Zig Ziglar

 

“Tırmanmak istediğiniz merdivenin dibinde olmak, istemediğinizin üstünde olmaktan iyidir” – Stephen Kellogg

 

“Kendi yaşam planınızı tasarlamazsanız, başka birinin planına girme ihtimaliniz var. Ve tahmin et bakalım senin için ne planladılar? Fazla değil. ”- Jim Rohn

 

“Yaptığın her işte, sonunu düşün.” – Solon

 

“Harika şeyler başarmış olan herkesin büyük bir amacı vardı ve bazen bakışlarını yüksek,imkansız görünen bir hedefe yönelttiler.” – Orison Swett Marden

 

“Herkesin, kendi tırmanması için bu dünyaya yerleştirilen Everest Dağı vardır.” – Seth Godin

 

“Çoğumuz için en büyük tehlike, amacımızın çok yüksek olması ve onu özlememiz değil, çok düşük olması ve buna ulaşmamızdır.” – Michelangelo

 

“Bana amacı olan bir stok memuru verin, size tarih yazacak bir adam vereceğim. Bana hedefi olmayan bir adam ver, ben de sana bir depo memuru vereyim. ”- J.C. Penney

 

“Eylemsiz niyet, sizden en iyisini bekleyenlere hakarettir.” – Andy Andrews

 

“Hayat kısa, kırılgan ve kimseyi beklemiyor. Hayallerinizi ve hedeflerinizi takip etmek için ASLA mükemmel bir zaman olmayacak.”

 

“Ben bir amaç için buradayım ve bu amaç bir kum tanesine daralmamak, bir dağa yükselmek. Bundan böyle tüm çabalarımı en yüksek dağ olmak için uygulayacağım ve merhamet için ağlayana kadar potansiyelimi zorlayacağım. ”- Og Mandino

 

“Yaşam, sürücüler tarafından itilebildiği gibi, kesinlikle amaçlarla çekilebilir.” – Viktor Frankl

 

“Eğer standartlarınızı yükseltiyorsanız ancak onlarla tanışabileceğinize gerçekten inanmıyorsanız, kendinizi çoktan sabote ettiniz demektir. Denemiyorsunuz  bile; İçinizdeki en derin kapasiteye dokunmanıza izin veren bir kesinlik duygusundan yoksun olacaksınız…

İnançlarımız, soruların nasıl olduğunu, neyin mümkün ve imkansız olduğunu ve ne yapabileceğimizi ve yapamayacağımızı söyleyen  tartışmasız komutlar gibidir. Her hareketi, her düşünceyi ve yaşadığımız her duyguyu biçimlendirir. Sonuç olarak, inanç sistemlerimizi değiştirmek hayatımızda her türlü gerçek ve kalıcı değişikliği yapmak için çok önemlidir. ”- Anthony Robbins

 

“Hayat felsefem; hayatımızda ne yapacağımızı aklımızdan çıkarıp bu hedefe doğru sıkı bir şekilde çalışırsak, asla kaybetmeyiz – bir şekilde daima kazanırız.” – Ronald Reagan

 

“Amaç, son teslim tarihi olan bir rüya.”

 

“Başarısızlar gerginliği giderici olanı, kazananlar ise hedeflenen şeyi yapar.” – Dennis Waitley (Brian Tracy’nin kitabında belirtildiği gibi, Eat That Frog)

 

“Güneşi hedef alın ve ona ulaşamayabilirsiniz; ama okun, kendinle aynı seviyedeki bir nesneyi hedeflemekten çok daha yükseğe uçacak. ”- J. Howes

 

“Hedefler başarının fırını içindeki yakıttır.” – Brian Tracy

 

“En “imkansız” hedeflere, onları ısırık büyüklüğünde parçalara ayırarak, onları aşağıya yazarak, onlara inanarak ve sonra rutinmiş gibi tam hızda ilerleterek ulaşılabilir.” – Don Lancaster

 

“Kazanılan şeyler yapılır; sevincin ruhu işin içinde yatar. ”- William Shakespeare

 

“En sonunda atanan yere varacak olan, tek bir yolu takip etmeli ve birçok yönden dolaşmamalıdır” – Seneca

 

“Hedeflerimize ancak, şiddetle inanmamız  ve üzerinde yoğun bir şekilde hareket etmemiz gereken bir plan aracıyla ulaşabiliriz. Başarının başka yolu yok. ”- Pablo Picasso

 

“Erdem, ödülde değil, mücadelede yatıyor.” – Richard Monckton Milnes

 

“Hedefiniz sadece ulaşılabilir olmalı ama görüş alanınız dışında değil.” – Denis Waitley ve Remi Witt

 

“Her zaman yapmak üzere olduğum şeyle, daha önce yaptığımdan daha fazla ilgileniyorum.” – Rachel Carson

 

“Her ne kadar mükemmel bir eylem olsa da, çok iyi bir amacın sonucu olmadığında, harika olarak görülmemelidir.” – Francois de la Rochefoucauld

 

“İyi bir okçu oklarıyla değil, amacı ile bilinir.” – Thomas Fuller

 

“Gidiş, hedeftir.” – Horace Kallen

 

 “Mükemmelliği hedefleyen, sıradanlığın üstünde olacak; sıradanlığı hedefleyenler bunun çok azında olacak. ”

 

“Bir gün hedefe yol açabilecek adımlar atmak belki de yeterli değil; Her bir adımın kendisi de bir amaç ve aynı şekilde bir adım olmalıdır. ”- Johann Wolfgang von Goethe

 

“Açıkça tanımlanmış hedeflerin olmadığında, günlük önemsiz eylemler gerçekleştirmeye garip bir şekilde sadık kalıyoruz.”

 

“Hayatta hedef alınması gereken iki şey var; ilk olarak  ne istersen almak  ve ikincisi zevk almak. İnsanoğlunun yalnızca en bilgesi ikincisi oldu. ” – Logan Pearsall Smith

 

Bu sözlerden hangisi bugün size hedefinize ulaşmanız için ilham kaynağı oldu?

Hedeflere ulaşmak, yaşadığımız en büyük hislerden biri olabilir. Büyük bir basamak taşı elde etmek ya da uzun vadeli bir projeyi tamamlamak, son derece tatmin edici bir duygudur.

En önemlisi, hedeflerimize doğru yürürken kendimize kredi vermeli ve küçük zaferleri kutlamalıyız. Umarım bu hedef belirleme teklifleri niçin amaçlarla yaşamaya ihtiyacımız olduğunu size hatırlatır.

Listeye eklemek için başka favori sözünüz var mı? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

“Tutum bir seçimdir. Mutluluk bir seçimdir. İyimserlik bir seçimdir. Nezaket bir seçimdir. Saygı bir seçimdir. Hangi seçimi yaparsan yap akıllıca bir seçim seni sen yapar.”

 

“Yapabilirsin, yapmalısın,ve başlayacak kadar cesursan, yapacaksın.”

 

“Kafanızdaki korkuların etrafında itilmeyin. Kalbindeki rüyaların başında olun. ”

 

“Kontrol edemedikleriniz hakkında endişelenmek yerine, enerjinizi yaratabileceğinize kaydırın.”

 

“Ancak, konfor alanınızın dışına çıktıktan sonra değişmeye, büyümeye ve dönüşmeye başlarsınız.”

 

“Mutluluğunuzun sorumluluğunu üstlenin, asla başkalarının ellerine bırakmayın

 

“Kibarlik davranislari:

Ne kadar küçük olursa olsun rastgele bir nezaket davranışı başkası üzerinde muazzam bir etki yaratabilir.”

 

“Kalbinize inanın, Tutkulu, amaçlı, sihirli ve mucizelerle dolu bir hayat yaşamanız gerektiğine inanın. ”

 

“Dikkatli ol. Minnettar ol. Olumlu ol. Gerçekçi ol. Nazik ol.”

 

“Doğru olanı yapın, kolay olanı değil.”

 

“Amaçlarınızı sürdürürken sahip olduklarınız için minnettar olun.

 

Zaten sahip olduklarınız için minnettar değilseniz, sizi daha mutlu ne mutlu edebilir?“

 

“Kalbini takip et, iç sesini dinle, başkalarının ne düşündüğünü umursama.”

 

“Kendini kabul et, kendini sev ve ilerlemeye devam et. Uçmak istiyorsan, vazgeçmek zorundasın.”

 

“Hayallerinizdeki Yaşamı Yaşayın: Hayallerinizdeki yaşamı, kendinize göre yaşayacak kadar cesur olun.Başkalarının beklentileri ve görüşleri yerine vizyon ve amaç edinin.”

 

“Birisinin gülümsemesinin sebebi sen ol. Birinin sevildiğini hissetmesinin ve iyiliğe inanmasının nedeni ol.” – Alphonse Karr

 

“Geçmiş bir ikamet yeri değil, referans yeridir.”

 

“Geçmişteki hatıralarının gelecekteki potansiyelini sınırlamasına izin verme. Aklınız hariç, Neyin sınırı yok ki? yaşam yolculuğunuzda her zaman başarılı olabilirsiniz. ”

“Diğer insanlarda iyiliği görebildiğimizde hayat daha kolay ve daha güzel hale gelir.”

 

“Başkalarının beklenti ve görüşlerinin kararlarınızı etkilemesine izin vermeyin. Bu senin hayatın. Senin için en önemli olanı yap; seni hayatta mutlu hissettiren şeyleri yap. Başkalarının size kim olduğunuzu söylemesine izin verirseniz, onların gerçekliğini yaşamak zorunda kalırsınız. İnsanları memnun etmekten daha çok yaşam var.

 

“İyileştirmeler yapın, mazeretler değil. Saygı bekle, ilgi değil.”

 

“Hayat, yol boyunca zorlukları kabul etmek, ilerlemeye devam etmeyi seçmek ve yolculuğun tadını çıkarmaktır. ”

 

“Kalbini yakalayana dikkat et, gözlerini yakalayana değil.”

 

“Başarı, ne kadar yükseğe tırmandığın değil, dünyada nasıl olumlu bir fark yarattığındır”.

 

“Öfke, pişmanlık, endişe ve kin içinde zamanınızı boşa harcamayın. Hayat mutsuz olmak için çok kısa.”

 

“En zor zamanlarınız sizi çoğu kez hayatınızın en büyük anlarına götürür. Zor durumlar sonunda güçlü insanlar inşa eder. Devam et! ”

“Gündelik yaşamda her zaman rastgele birisini gülümsetmek ve şefkatli davranışlar sunmak için fırsatlar bulun.”

 

“Başarısızlıktan korkmayın, denemekten korkmayın”

 

“Kendine inan. Düşündüğünden daha cesur, bildiğinden ve hayal ettiğinden daha yeteneklisin.”