Başarı Sözleri – 8 Muhteşem Thomas A. Edison Sözü

Edison - 11 Şubat 1847 senesinde doğan Thomas Alva Edison, 20.yy’ın en önemli mucitlerinden ve iş adamlarından biri olmuştur.

11 Şubat 1847 senesinde doğan Thomas Alva Edison, 20.yy’ın en önemli mucitlerinden ve iş adamlarından biri olmuştur. Bazı icatları orijinal olsa da birçok icadı yönetimi altında çalışan kişiler tarafından bulunmuştur.

İlkokula yazdırıldığı zaman, algılamasının yavaş olması sebebiyle okuldan uzaklaştırıldı. Evlerinin kilerinde kimya laboratuarı kurdu. Burada deneyler yaptı. Aynı zamanda telgraf makinasını yaptı ve mors alfabesini öğrendi. 84 yıllık hayatı boyunca 100’e yakın patent alan Thomas Edison, dünyanın ilk endüstriyel araştırma laboratuarını da kuran kişidir.

İletişim Uzmanı Dale Carniege’in Başarı Üzerine 10 Sözü >>

Thomas A. Edison’un 8 Tecrübesinden Çıkarılacak Noktalar

Belki de dünya tarihinde en önemli icatlardan biri olan elektriği, sanılanın aksine Thomas Edison bulmamıştır. Ancak onu geliştirerek, şuandaki haline getiren kişi Edison’dur. Tüm dünyayı aydınlatan Thomas Edison’un 8 sözünden çıkarmamız gereken dersler olduğu kesindir;

1. Hayatımda bir gün bile çalışmadım. Hepsi keyiften ibaretti.

Sevdiği işi yapanlar, hayatlarında bir gün bile çalışmış olmazlar. Hayatımızı başkalarının korkuları veya istekleri üzerine yoğunlaştırmak yerine, kendi isteklerimize ve hayallerimize göre yaşarsak daha yararlı olabiliriz. Daha etkili, daha üretken olabiliriz.

Bakış Açınızı Değiştirecek Warren Buffett Sözleri >>

2. Büyük bir fikir üretmek için, önce birçok fikir üretmiş olmak gerekir.

Başarılı insanlar, hiç hata yapmayan, hiç düşmeyen, hiç ağlamayan, hiç risk almayan kişiler arasından çıkmamıştır. Başarılarını kazanmak için normal insanlara göre belki 100 kat daha fazla yanlı yapmışlardır. 100 tane bir işe yaramayan fikir, sizin durmanızı gerektirmez. 100 tane yanlış yolu elemenizi sağlar. Belki 101. yol sizin bütün hayatınızı değiştirecek, kim bilir?

İş Performansınızı %1000 Artırmanın 7 Yolu >>

3. Hayatın en büyük hataları, başarıya ne kadar yaklaştıklarını bilmeyen insanların vazgeçmelerinden dolayı olur.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi aslında, başarı bir günlük bir şey değildir. Bir günde ulaşabileceğiniz bir şey değildir. Başarı bir süreçtir. Kazanmak için, vazgeçmemek gerekir. Vazgeçenlere bir bakın, kimi hatırlıyorsunuz?

4. Cesaretimi kaybetmiyorum, çünkü vazgeçilen her yanlış, girişimlerimin doğru atılmış yeni bir adımıdır.

Eğer başarıya ulaşmak istiyorsanız, başarısızlık ya da bırakmak gibi bir fikri kafanızdan çıkarmalısınız. Başarı yolu öyle bir yoldur ki, o yolda dikenler, çukurlar, kayalıklar olacak. Düz bir yol olmayacak. Bunu bilerek yola çıkarsanız, hem cesaretinizi kaybetmezsiniz hem de odağınızı dağıtmazsınız.

Jeff Bezos’tan Öğrenebileceğiniz 8 Ders >>

5. Hiç yanılmadım, 10000 işe yaramayan yol buldum.

Eğer odağınız kazanmak ise, kaleyi bulmayan şutlara oturup ağlamazsınız. Yeniden, yeniden, yeniden denersiniz. Büyük futbolculara bir bakın, en fazla şut kaçıran, en fazla isabetsiz şut çekenler onlardır. Denemeye devam edin, maç 90 dakika!

Prof. Dr. Özgür Demirtaş Kimdir? >>

6. Yorgunluk hoşnutsuzluk getirir. Hoşnutsuzluk gelişim için gereklidir.

Gelişim, belirsizliği beraberinde getirir. Belirsizlik de hoşnutsuzluğu getirir. Hoşnutsuzluk sizin sorgulamanızı sağlar. Sorgulayan insan gelişmeye başlar.

7. Düşünmeden konuşmanın cezası sonradan düşünmeye mahkum olmaktır.

Aynı şey düşünmeden hareket edenler için de geçerlidir. Düşünerek hareket etmek, sizin tekrar baştan başlamanızı engeller. Arabayı dar bir sokaktan geri çevirebilirsiniz, fakat aynı şey bir tren için mümkün mü?

Einstein’in Gizli Başarı Formülü >>

8. Hiçbir şeyin, yüzde birinin, milyonda birini bile bilmiyoruz.

Evren sonsuzdur. Sonsuz olan bir şeyi, sınırlı bir düşünce ile nasıl bilebiliriz? Kutunun dışında düşünmeye odaklanın. Hiçbir şey imkansız değil. Her zaman, içinden çıkamadığımız durumlar için bizim bilmediğimiz bir yol olacaktır.

Dünyamızı aydınlatan Thomas Edison’un başarı ve motivasyon üzerine sözleri bizlere yıllar sonra bile ışık tutmaktadır. Başarı yolunda, başarılı insanların tavsiyeleri tecrübeyi tekrar tecrübe etmemenizi sağlar.

Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? En sevdiğiniz başarılı insan ve en sevdiğiniz bir sözünü bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz. 

Mevlana Kimdir? Muhteşem Mevlana Sözleri >>

Kaynak; Wikipedia,