Hayatınıza Daha Çok Bereket ve Neşe Katın

Günlük olarak benimsediğiniz takdir ve minnet duyguları ulaşabildiğiniz en yoğun duygusal durumdur…

Ama birçok insan bu minnet duygusunu devam ettirmekte birçok zorluk bulur. Bu kültürel olarak şu ana kadar başarmış olduğumuz şeyleri takdir etmek yerine nelere sahip olmadığımıza odaklanmaya alıştığımız içindir.

Bu şartlanmaya karşı gelmeniz için, sizlere başarılı insanların en önemli özelliklerinden biri olan minnet duygusunu geliştirmek için 5 adet ipucunu aşağıda veriyoruz.

Her gün hayatta takdir ettiğiniz şeyleri not etmek için 7 dakikanızı ayırın

Güne böyle başlamak gün içinde olacak şeylere karşı size hoşgörülü ve minnettar yapar.

Her gün en az 3 kişiye minnet duymak için efor sarf edin

İnsanların onları ne kadar takdir ettiğinizi bilmenizi sağlayarak, kendi takdir duygunuzu, kendinize verdiğiniz değeri ve cesaretinizi geliştirirsiniz. Bu diğer insanlara karşı olumlu duygular beslemenize yardımcı olur

Takdir oyununu oynayın

Gün içinde karşılaştığınız her şeyi sürekli olarak takdir etmek için belirli bir zaman ayırın.

Her durumdaki iyiyi arayın – normalde olumsuz olarak göreceğiniz durumlarda bile.

Minnetinizin fiziki bir emaresini cebinizde taşıyın, bu kalp şeklinde bir taş, bir kristal, ya da başka küçük bir nesne olabilir

Fiziki bir hatırlatıcı beyniniz başka yönlere kaydığında size günlük olarak minnet etme alışkanlığınızı hatırlatabilir. Gün içinde eliniz cebinize gittiğinde ve o nesneyi hissettiğinizde, onu bir anlığına durup, nefes alıp, minnet duygunuzu yeniden canlandırmak için kullanın.

Kendinizi takdir edin

Son olarak, kendi olumlu özelliklerinizi ve başardıklarınızı takdir etmeyi unutmayın. Büyük başarılarınızı kutlamanın yanında, küçük başarılarınızın da farkına varın. Hepimiz farkına varılmak isteriz, ama en çok kendi kendimizi farkına varıp takdir etme ihtiyacı duyarız.