Yeni yılda istediğiniz her şeyi nasıl başarırsınız?

Her yeni yıl, yeni kararlar demektir. Herkesin istediği bir şey vardır ki o da hayatında şimdiye kadar istediği her şeyi başarabilmektir. Hayatı boyunca bir çok insan bunun nasıl gerçekleşebileceğini düşünür durur. Hep kafada “nasıl” sorusu olur. Peki bu mümkün mü, yeni yılda istediğimiz her şeyi başarabilmemizin bir yolu var mı?

Sık sık başlıyor olsak da iyileştirmeye karar verdiğimiz her şeyi geliştirmek için kararlı bir şekilde ilerlememiz gerekir, genellikle birkaç hafta içinde yorulup hızlıca görmek istediğimiz sonuçları görmeyince hemen pes ediyoruz. Bu insanların hayatlarında başarısız olmalarının, sıradan bir insan olarak hayatlarını sürdürmelerinin en büyük nedenidir, pes etmek…

Peki en hızlı şekilde, yeni yılda, 2020 yılında, istediğiniz her şeye ulaşacağınız bir yolu aydınlatmakta fayda var. Yeni yılda boşa zaman harcamadan istediğiniz her şeye sahip olmanın bir yolu var… Yeni yıl kararlarını bir kenara atın ve başlayalım.

İstediğiniz hayatı oluşturmak için kullanabileceğiniz üç araç

1. Her şey minnet etmekle başlar

Aynı zamanda hem sahip olduklarınıza şükredip hem de kendinizi sorgulayamazsınız. Peki ya siz, sahip olduklarınızdan minnettar mısınız? Şükretmek için neyi seçtiğinizi ve kendinize nasıl bir duygu oluşturduğunuzu anlamak için bir dakikanızı ayırın. Kendinize teşekkür etmek için her gün bir dakikanızı ayırın.

Bir teşekkür günlüğü yazmaya başlamanızı ve her gün için minnettar olduğunuz 3-5 şeyi yazmanızı öneririm. Farkına varamadığınız birçok şey olabilir. Yaşamınıza katkıda bulunan şeyleri yazdığınızda, size ettiği yardımı görmeyi kabul ettiğinizde, sadece daha iyi hissetmekle kalmaz, minnettar olduğunuz şeyleri daha fazla ortaya çıkarmaya başlarsınız.

2. Sorgulamalar yeni kapılar açar

Soru sormak, yaşamınızda arzu ettiğiniz her şeye sahip olmanın anahtarıdır. Şu anda hayatınızdan memnun olsanız da olmasanız da “Nasıl daha iyisini yaparım? Diye sormaya başlayın. Nasıl daha iyi hale geleceğinizi sorarsanız, olur. Soruyu sormak, henüz düşünmemiş olabileceğiniz olasılıklara kapı açar.

Sorulması gereken başka bir soru da Başka ne mümkün olabilir?”. Bir şeyin kesin bir yol olduğu sonucuna vardıysanız, yeni bir şey ortaya çıkmaz. “Başka ne mümkün?” Diye sormaya başladığınızda, daha önce düşünmediğiniz seçeneklerin farkında olursunuz.

3. Fikrini değiştir, hayatını değiştir

Bakış açınızı değiştirmek basit gözükebilir. Ne zaman yeni bir bakış açısı olduğunu fark ederseniz, “İlginç bakış açısı. Bu bakış açısını deneyebilirim.” deyin. Bakış açınızda bir değişiklik fark edene kadar söylemeye devam edin. Bunu söylediğinizde ilginç olduğuna gönülden inanır hale gelirsiniz. Ve eğer sadece ilginçse, kolayca yeni bir tane daha seçebilirsiniz. Peki ya sizin bakış açınız, hayat kolay dolu ve neşe dolu olsaydı? “Yaşamın tümü bana kolaylıkla, neşe ve şan ile geliyor” demeyi bile deneyebilirsiniz. Bu bakış açısına siz ve yaşamınız için ne yaratacak?

Arzu ettiğiniz hayatı yaşamak zor olmak zorunda değil. Kendinizi yargılamayı bırakın ve onun yerine şükretmeyi deneyin. Sürekli soru sorun. Sahip olmak istediğiniz yaşamı yaratmada size yardımcı olmayan bakış açılarını bırakın.

Yıllar süren araştırmasından sonra özveri, sıkı çalışma ve psikolojik sağlamlığın gelişme ve başarılı olmada yetenek ve zekadan daha önemi olduğunu keşfeden dünyaca ünlü Stanford psikoloğu CarolDweck’in söylediğine göre düşünce yapısı bir dizi davranıştır. Düşünce yapımızı değiştirdiğimizde hayatımızın gidişatını değiştiririz.

Düşünce yapımızı geliştirmek için bu basit adımları hızla ve kolaylıkla her gün uygulayabiliriz:

Sadece nefes alın (5 dakika)

Çalışmalar gösteriyor ki günde sadece birkaç sessiz dakika beynimizi açabilir ve en yenilikçi fikirlerimize ulaşmamızı sağlayabilir. Sessiz bir noktada oturun veya ayakta durun, ayaklarınız yerle temas halinde ve elleriniz yanınızda veya dizlerinizin üzerinde. Şimdi zihninizi sakinleştirin, bir sahil veya dağ gibi barış inancınız olan bir yeri zihninizde canlandırın. Sadece nefes alın, bilinçli ve karnınızın derinlerinden. Eğer düşünceler zorla zihninize girmeye başlıyorsa (gecikmiş bir fatura, bugüne yapılması gereken bir proje vb.) sadece bunun farkında olun ve zihninizdeki resme geri dönün. Sessiz geçen 5-10 dakika, gün boyu derin nefes almak stres seviyemiz yükseldiğinde yolumuza dönmemize yardımcı olur ve daha iyi bir çözüme veya mücadelemizdeki sonraki adıma ulaşmamız için zihnimizi berraklaştırır.

Düşüncelerinizi kontrol edin (5 dakika)

Düşüncelerimiz çok güçlüdür. Günümüz iyi geçip geçmeyeceğini belirleyecek olan hareket ve davranışlarımıza öncülük eden duyguları yaratırlar. Hayatlarımızın sorumluluğunu almak için yapabileceğimiz en güçlü şey düşüncelerimizi seçebileceğimizi öğrenmektir. Düşüncelerin olumlu pozitif olduğundan emin olmak için geçirdiğiniz 5 dakika, güne doğru düşünce yapısıyla başlamayı sağlayacaktır.

Minnettar olduğun şeylerin listesini yapın (3 dakika)

Zamanlayıcıyı kurun ve her gün minnettar olduğunuz beş şeyi yazın. UC Davis psikoloğu Robert Emmons’a göre şükran günlüğü tutmak pozitif bir yaşam tavrına katkıda bulunur ve daha iyi hissetmemize, uyumamıza hatta daha iyi bir bağışıklık sistemine sahip olmamıza yardım eder. Her gün farklı bir liste yazmayı deneyin, haftanın sonuna geldiğinizde bunun düşünce yapınıza nasıl yardımcı olduğu sizi şaşırtacak.

Gün için maksadını belirle (5 dakika)

Sabah evden ayrılmadan günün nasıl bitmesini istediğinize dair bir maksat belirleyin. Bugün gerçekleştirdiğiniz şeylerin sizi gün sonunda nasıl hissettirmesini istersiniz? İlişkileriniz konusunda nasıl hissetmek istersiniz ve bunu daha ileriye taşımak için bugün ne yapabilirsiniz? Çok büyük bir şey olmak zorunda değil. Gün sonunda daha iyi hissetmenizi sağlayacak şey nedir?

Sesi açın (2 dakika)

Favori müziğinizi, önceden kaydettiğiniz ve zaman ayırmak istediğiniz bir dersi dinleyin veya sadece etrafınızda olanları gözlemleyin. Hedefinize vardığınızda dünyada neler olduğunu öğrenmek için bolca zamanınız olacak. Bunu bir hafta boyunca yapın ve kendinizi işe daha sakin, pozitif ve rahatlamış bir düşünce yapısıyla varıyor bulacaksınız. Hepsinden iyisi, hiçbir şey kaçırmadığınızı keşfedeceksiniz.

İşte bu! Sadece 20 dakika ve daha pozitif bir düşünce yapısına doğru ilerliyorsunuz. Bunu yalnızca 2 hafta uygulayın. Üretkenliğinizde ve tavırlarınızda muazzam bir fark göreceksiniz.

Hayatta Pozitif Bir Bakış Açısını Nasıl Sürdürürsünüz?

Bu tamamen perspektifle alakalıdır. Bir şeylere minnettar olmak sizin hüsrana uğramanızı imkansız hale getirir ve hayatta her zaman minnettar olunacak şeyler vardır. Kendinize şunu hatırlatın ki sizin değerini hafife aldığınız şeyler için dua eden insanlar var.

Neye odaklanırsanız kat kat artırırsınız. Hayal kırıklıkları ve problemlerinize odaklanırsanız daha büyük hale gelirler. Fakat minnettar olduğunuz şeylere odaklanırsanız minnettarlık durumu devralır. Negatif hissettiğiniz ve kötü bir ruh halinde olduğunuz her seferinde minnettarlığa yönelin. Güne başlamadan önce kendinize bu 3 soruyu sorun:

  1. Heyecanlı olduğum şey ne?
  2. Minnettar olduğum şey ne?
  3. Ne olursa olsun bugün gerçekleştirmek için kendimi adadığım şey ne?

Bu 3 soruyu sorarak ve güzel düşünülmüş cevaplar vererek güne başlamak sizi beklemediğiniz kadar pozitif etkileyecek, inanın.

Hayatta Belirgin Bir Amaca Sahip Misiniz?

Bu, amaç ve kendinizi daha iyi tanımanızla alakalı aslında, kendi ateşinizi nasıl yakacağınızı bilmeniz ve sizin için en önemli olan şeyi bilmekle alakalı. “Amacını bulma” olayının çoğu insanı harekete geçmekten alıkoyacağını söyleyebiliriz, çünkü insanlar mükemmel zamanı ya da mükemmel fırsatı bekliyorlar.

Zaman, hiçbir zaman tam anlamıyla doğru olmayacak ve her şeyin doğru hizaya gelmesini beklerseniz kendinize haksızlık edersiniz. Deneme, hata yapma, tutarlı davranma, güçlü yanlarını bulma, zayıflıklarını tespit etme ve gerçek öz farkındalık aracılığıyla; hayatınızın geri kalanını ne yaparak geçirmek istediğinizi bulacaksınız. Bunun amaçlamaktan çok yerine getirmekle ilgili olduğunu söyleyebiliriz.

Engellere, Tersliklere ve Yenilgilere Rağmen Nasıl Vizyonunuza Sadık Kalırsınız?

Kişisel olarak başarısızlıkla bir çok farklı yolla başa çıkabilirsiniz. Örneğin ilk olarak, başarısızlığın gerçek gelişmenin önemli bir parçası olduğunu anlamalı ve eğer doğru perspektifle yaklaşılırsa bunun güzel bir şey olduğunu bilerek hareket edebilirsiniz. Başarısızlık size sadece yeni bir bakış açısı vermez aynı zamanda öncekinden farklı ve doğru bir bakış açısı vermiş olur. Başarısızlığın iyi bir şey olduğunu anladığınızda onu cesaret ve güvenle karşılarsınız. Daha bilge olur ve iş ya da hayat olsun neyde başarısız olduğunuzla ilgili daha doğru bir anlayışa sahip olduğunuzda daha iyi kararlar alırsınız.

Anlayışınızı ve bakış açınızı bir kere değiştirip başarısızlığın başarı formülü için gerekli bir bileşen olduğunu anladığınızda uyum sağlamaya başlarsınız. Başarısızlığa nasıl cevap verdiğiniz başarınızı belirler.

Stres ve başarısızlık için yüksek tolerans, başarılı insanların bunun için çok para ödediği yetenekleridir. Yani ilk adım başarısızlığın sadece yaygın değil aynı zamanda önemli olduğunu ve başarının onun yokluğunda gerçekleşmeyeceğini anlamaktır. Belirsizlik ve başarıyı kucaklamayı öğrendiğinizde bunu heyecan verici ve teşvik edici bulacaksınız.

Hayatınıza Netliği Nasıl Getirebilirsiniz?

Her zaman tam anlamıyla netliğe sahip olamazsınız ama yaptığınız şeyi neden yaptığınız konusunda anlaşılır olmak ve hareketlerinizin arkasında bir maksat olduğundan emin olmak istersiniz. Başarı sürekli olarak uyum sağlamak ve gerekli değişiklikleri yapmakla ilgilidir. Bir karışıklığın garanti olduğunu anladığınızda onu kabul etmeyi ve doğru bir şekilde manevra yapmayı öğreneceksiniz.

Girişimcilik ve iş dünyasında gelişmek için karmaşadan sadeliğe geçmeyi öğrenmek zorundasınız. Kafanızın içindeki tüm o seslerden kurtulduğunuzda ve en önemli birkaç aktiviteye odaklandığınızda yeni bir farkındalık ve netlik hissi kazanacaksınız.

50 şeyde iyi olmayı denemeyin. İşinizi daha ileriye götürebilecek birkaç şeyde takıntılı olmayı deneyin.

Mutluluğu nasıl bulacağınızı bilmek kolaydır, ancak ona ulaşmak farklı bir hikayedir. Olumlu sonuçlar almadan mutluluğu takip ediyorsanız, kendinizi açmak ve mutluluğun size gelmesini sağlamak için aşağıdaki ipuçlarını okuyun.

 

Mutluluğun tanımlanamayacağını anlayın

Mutluluk her şeyde bulunabilir, ama hangi şeylerin kalbinizde özel bir yer tutması gerektiğini öğrenmek size kalmıştır.

 

Mutluluğun zaten hayatınızda olduğunu fark edin

Mutluluk zaten hayatınızda.

Yaşamımızdaki küçük mutluluk parçalarını genellikle gözden kaçırıyoruz çünkü bizi mutlu edeceğimize inandığımız nesneler ve başlıkları elde etmeye odaklanıyoruz. Sadece mutluluğa karşı açık olmalıyız.

 

Kendinizi evrene açın

Elinizi bardağın üzerinde tutuyorsanız o bardağa suyu asla dolduramazsınız. Benzer şekilde, kendinizi evrene kapıyorsanız, mutluluğun hayatınızı doldurmasına izin veremezsiniz.

 

Dünyaya minnet duyun

Sahip olduğunuz şeyler için minnettarlığınızı ifade ederseniz, dünya da size ihtiyacınız olanı sağlamak için çok daha istekli olacaktır.

 

Günlük meditasyon

Hepimiz az ya da çok duygularımızın ve düşüncelerimizin davranışlarımızı ve zihniyetimizi dikte etmesine izin veriyoruz. Meditasyon daha sabit, dikkatli ve huzurlu olmanıza yardımcı olur.

 

Kendinizi daha iyi yapmanın yollarına bakın

Kendinizi geliştirmeniz, kendi farkındalığınızı artırmanıza yardımcı olur ve yaşamınızın hangi alanlarında mutluluğunuzun eksik olduğunu bilmenizi sağlar, böylece onların üzerine gidebilirsiniz.

 

Her zaman mutlu olamayacağınızı bilin

Mutluluğu kovalayanlar, bir kez bulduklarında hayatlarının her anının aşırı güçlüklerle dolu olacağı izlenimi altındadır. Bu kesinlikle doğru değil. Her gün mutlu olunmaz ve olunmamalı.

 

***

Mutluluk, etrafımızdaki hava gibidir. Onu her zaman göremezsiniz ve her zaman orada olduğu belli değildir, ama öylece durup beklemez ve onu aramayı bırakmazsanız, onu bulabilirsiniz.

Şükür; hayatta, işte ve ilişkilerde mutluluğun anahtarıdır

Yapılan çalışmalar şükran duyma çalışmasına katılan depresif kişilerin, 12 haftalık bir süre sonunda % 25 daha az depresyonda olduğunu göstermektedir. İlginç, değil mi?

Kötü zamanlarımızda aynı şeyleri tekrar tekrar gözden geçirme eğiliminde oluruz. Çoğu zaman da geçmişimiz ve kendimizle ilgili şeyleri… Kendi kendimizi eleştirmeyi bırakamayız. Bu yüzden daha kötü hissederiz ancak zamanla o depresif duygularımız geçer ve depresyondan kurtuluruz.

Günümüze odaklandığımızda ve sahip olduklarımız ve kim olduğumuz için minnettar olduğumuzda ise, olumlu anılar üretiriz. Gelecekte daha iyi hissetmemize yardımcı olabilecek anılarımızı hatırlarız. Ayrıca, başkalarına odaklanmak ve diğer insanlar için neler yapabileceğimiz de bize yardımcı olabilir. Çok fazla “ben” kelimesi kullanmamalıyız.

Çevrenizdeki insanları da takdir ettiğinizden emin olun. Bunu biliyorlar ve sizi aynısıyla ödüllendireceklerdir.

Doktor Sara Algoe, ABD’li bir psikolog şöyle söylemiştir, “şükran ve cömertlik duyguları, önemsediğimiz insanlarla olan ilişkilerimizi güçlendirmekte ve alan kadar verenin de fayda görmesine yardımcı olmaktadır.”

Başkalarını takdir ettiğinizde bir geri dönüş döngüsü gelişir. Sizi nasıl takdir ettiklerini düşünmeye başlarlar.

İnsanlar kendilerini haklı veya kendileriyle dolu hissettiklerinde, diğerlerinin tamamlayıcılıklarını veya katkılarını takdir etmezler. Özel tedaviyi ya da özel övgüyü hak ettiklerini düşünürler çünkü özeldirler.

Kimse böyle biriyle olmak istemez. Bu yüzden, etrafınızdakilere ne kadar minnettar olduğunuzu gösterdiğinizden emin olun.

 

Nasıl başlanır?

Mutlu

İşleri kolaylaştır.

Her gün için minnettar olduğunuz üç basit şeyi düşünmeyi veya yazmayı deneyin. Tony Robbins bunu günlük bir pratiğe dönüştürmüş ve yüzündeki rüzgar ya da o rüzgarın huzurunu hissetmek gibi kolay bir şeyle başlamıştır.

 

***

Eğer elinizdekilerle mutlu olmayı, yaşadıklarına minnet duymayı alışkanlık edinirseniz hayatınız çok daha keyifli ve mutlu geçecektir. Mutluluk gerçekten küçük şeylerdedir unutmayın.

“Biz tekrar tekrar yaptığımız şeyiz. O zaman mükemmellik bir hareket değil, bir alışkanlıktır.”   Aristoteles.

Hayat bir dizi seçenektir. Uyandığımızdan itibaren günümüzün her dakikasında sayısız seçenekle karşı karşıyayız.

İşte her gün, zor kararlar verirken benliğinizi güçlendirmek için yapabileceğiniz 6 alışkanlık:

 

Erken kalkın

Erken kalkmanın pek çok faydası vardır. Güne dinç ve üretken olduğunuzu hissederek başlamakla kalmaz, aynı zamanda daha erken kalkar ve gününüze daha fazla dakika katarsınız.

 

Gününüze yönelik hedeflerinizi kararlaştırın

İnanılmaz derecede basit; gününüze neyi başarmak istediğinizi bilerek başlarsanız, bundan daha fazlasını elde edersiniz. Daha organize ve kendinizden emin hissedersiniz. Ayrıca işler plana göre gitmezse de her şeye hazır olursunuz.

 

Kendinize iyi bakın

Bu şunları içerir: Kendiniz için üç sağlıklı öğün belirleyin, besleyici atıştırmalıklar alın ve tabii ki sağlıksız yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçının; bunları yaparken bol bol su içmek ve düzenli olarak çalışmak da faydalı bir yöntemdir. Fiziksel sağlığınıza katkıda bulunurken, bu iyi alışkanlıklar zihninizi de harekete geçirir.

 

Okuyun, Okuyun, Okuyun

Zamanınız az olduğunda, oturup okuma yapmak size kendinizi iyi hissettirebilir. Ayrıca, günlük olarak okumayı taahhüt etmek, uzun vadeli muazzam fayda sağlayabilir. Bu sakinleştirici ancak güçlendirici faaliyet için yeterli zaman ayrılması zorunludur.

 

Minnet duyun

Her gün müteşekkir hissetmek için biraz zaman ayırmak, gerçekten olumlu ve can alıcı bir alışkanlıktır. Büyük ya da küçük her gün birkaç şey seçin ve bunlar için ne kadar minnettar olduğunuzu düşünün ve yazıya dökün.

 

Sessiz bir an

Çoğumuz kendimiz için çok az zaman ayırırız; yoğun yaşamlarımızdan dolayı evlerimizde uygun zaman, mekan ve sessizlik bulmak zor olabilir. Oysa günümüzde 15 dakikalık barış ve sessizlik, kendimize verebileceğimiz en iyi armağandır. Geri yüklemek, tekrar odaklanmak ve yeniden şarj olmak için kendimize ayıracağımız zamana ihtiyacımız var.

Bazı insanlar, diğerlerinin aksine günü yatağa yatıp neredeyse hemen uykuya dalarak bitirir.

Ya kendimizi geçirdiğimiz gün hakkında daha iyi hissettirecek ve bize, yarının daha iyi olma ihtimalini dört gözle beklememizi sağlayacak bir şey olsaydı?

İyi haber. Bu mümkün. Günün sonunda negatif düşünceler aklınızı ele geçirmeye çalıştığında kendinize bu altı soruyu sormayı deneyin.

 

Beni ne minnettar hissettirir?

Neyin yanlış gittiğine odaklanmak yerine kendinize sizi neyin minnettar hissettirdiğini sorun.

Neyin yanlış gittiğine odaklanmak yerine kendinize sizi neyin minnettar hissettirdiğini sorun.

Bu kendinizi negatif bir gün hakkında pozitif bir şey bulmaya zorlamanın harika bir yoludur.

 

Bugün beni gülümsetecek ne oldu?

Modunuzu yükseltmek için sizi gülümseten şeyleri sayıp dökmekten daha iyi bir yol yoktur.

Modunuzu yükseltmek için sizi gülümseten şeyleri sayıp dökmekten daha iyi bir yol yoktur.

Bu şeylerin ne kadar küçük veya önemsiz gözüktüğü fark etmez. Eğer yüzünüze bir gülümseme yerleştiriyorsa, tamamdır.

 

Şu an nasıl hissediyorum?

Eğer bu sorunun cevabı ‘kötü hissediyorum’ ise, bu mükemmeldir.

Eğer bu sorunun cevabı ‘kötü hissediyorum’ ise, bu mükemmeldir.

Evet, kendinize bu altı soruyu sormanın amacı içinizde pozitif duygular yaratmak.

 

Bugün başkalarını nasıl hissettirdim?

Başkalarını kötü hissettirecek şeyler yaptığımızı düşünmek tatsızdır, fakat bunun üzerine düşünmek pozitif enerji yayan bir kaynak olmaya hazırlanmamıza yardımcı olabilir.

Başkalarını kötü hissettirecek şeyler yaptığımızı düşünmek tatsızdır, fakat bunun üzerine düşünmek pozitif enerji yayan bir kaynak olmaya hazırlanmamıza yardımcı olabilir.

 

Yarın neyi daha iyi yapabilirim?

Buna cevap vermeden önce asıl noktanın kendinizi, yarını pozitif duygularla dört gözle bekler hale getirmek olduğunu aklınızdan çıkartmayın.

Buna cevap vermeden önce asıl noktanın kendinizi, yarını pozitif duygularla dört gözle bekler hale getirmek olduğunu aklınızdan çıkartmayın.

Ayrıca gerçekten sizi harekete geçirecek olan bazı şeyleri düşünmeye çalışın.

 

Bugün ne öğrendim?

Eğer bugün bir şey bile öğrendiyseniz, gününüzü bitirecek pozitif bir şeyiniz var.

Eğer bugün bir şey bile öğrendiyseniz, gününüzü bitirecek pozitif bir şeyiniz var. Derler ki; başarılı insanlarla diğerleri arasındaki fark, onların en azından bir ders aldıkları sürece en kötü günü bile kucaklayabilmeleridir.

Hepimizin hayatında iniş çıkışlar olur. Bazen olumlu görmek zordur. Bazen bunalmış hissedersiniz ve problemleriniz çaresiz ve çözümsüz görünebilir. En kolay şey, yenilgiyi kabul etmek ve mevcut durumunuzu kalıcı bir gerçeklik olarak görmektir. Ancak, her şey karanlık ve kasvetli olsa bile, daima parlak tarafa ve olumlu yönlere bakmalısınız.

Hayatta minnettar olunacak 7 beklenmedik şey vardır:

 

Ani ayrılıklar

Korkunç bir durumdur, ancak geçmişe baktığımızda, bir süre geçtikten sonra böyle zor zamanların sizi ne kadar güçlü hale getirdiğini göreceksiniz.

 

Başarısızlık

Her başarısızlık sadece yeni bir şey için bir fırsat demektir. Bunun için minnettar olmalısınız.

 

Üzüntü

Bu yeteneğe sahip olduğunuz için kendinizi şanslı hissedin. Bazen üzgün olmak, hiçbir duyguya sahip olmamaktan iyidir. Üzgün olmak sadece zamanı geldiğinde neşeli olabileceğiniz anlamına gelir.

 

Kaçırılan fırsatlar

Her birimizin takip etmediği için kaçırdıkları birkaç fırsatı vardır. Bir dahaki sefere, harika olabilecek bir fırsatı gördüğünüzde kesinlikle bunun peşinden gideceksiniz!

 

Üniversiteden sonraki ilk iş

Genellikle tamamen berbat olur ve ondan nefret edersiniz. Sadece her şeyin, daha sonra gelecek olan bir şey için bir yatırım olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

 

Tekrarlı çalışma

Telefonunuz veya tabletiniz bozulur ve bir – iki günlüğüne onu kullanamazsanız mağdur olmayın. Bunun yerine, bir yürüyüşe çıkın, uçurtma uçurun, hepimizin yaptığı harika şeyleri yapın ama bunları yaparken telefonunuzu unutun.

 

Tam da şimdi

Şu anda bir çoğumuzun zor zamanlardan geçiyor olduğunu biliyoruz. Ama müteşekkir olun, hayat harikadır ve zor zamanlar bizim sadece iyi zamanları daha da takdir etmemiz için vardır. İyi günler geliyor ve zorluklar sadece bir anı olarak kalacak.

Dünya zor ve kimseyi affetmeyen bir yer olabilir. En güçlü kişiye diz çöktürebilir ve bir daha asla kalkamayacaklarını dile getirtebilir. Dünyanın hızlı bir temposu var ve biri geride kaldığında durmaz. Bunun yerine, onları orada bırakır. Motive olmak zordur, sağlam kalmak daha da zor. Ama tüm zorluklara rağmen kendinizi dik durabilmeye hazırlayabilirsiniz.

Bu yazıda sizle, kendinize iyi davranmanın 7 yolunu paylaştık.

 

Planlayın – Kişisel işleriniz için belirli bir zaman ayırın

Takviminizi toplantılar, satış görüşmeleri ve etkinlikler ile doldurmak için hayat çok kısa. Sevdiğiniz şeylere odaklanmayı da deneyin.

 

Kendinize iyi davranın

Paranız için çok çalışıyorsunuz ve tüm uzmanlar bu konuda tavsiyelerde bulunuyorlar, ama gidin ve bir kısmını da harcayın. Ne olduğu önemli değil, iyi hissettiren şeyler satın alın yeter.

 

Kendinize güvenin

Her şey bu denli zorlu olduğunda, bazen en iyi eylem sadece kendinize inanmaktır. Geldiğiniz noktaya ulaşmak için neler yaptığınızı unutmayın ve aynı inancın sizi nereye gitmek isterseniz götüreceğini bilin.

 

Bir yürüyüşe çıkın

Eğer basit görünüyorsa, öyle olduğu içindir. Yürüyüşe çıkmak… Doğaya çıkın ve dünyayı görün. Dışarıdayken, kokuları koklayın, sesleri dinleyin ve esen rüzgarı hissedin. Sizi ne kadar değiştireceğine şaşıracaksınız.

 

Müzik dinlemeye zaman ayırın

Müzik, evrensel bir dil ve ruhumuza bakan aynadır. Teknoloji zaten aradığınız şarkıyı tam aradığınız anda çalmanıza izin veriyor. Bunu kendi yararınıza kullanın.

 

Bir şeyler okuyun

Eğer müzik sizinle değilse, sorun değil. Dünyadan soyutlanın ve en sevdiğiniz kitaba kıvrılın.

 

Bir hayır kurumuna bağış yapın

Hiçbir şey başkalarını mutlu etmek için yapılan şeyler gibi iyi hissettiren kimyasal bir karışım ortaya çıkaramaz.

Nasıl daha mutlu ve olumlu olunur

Kendini koruma iç güdüsü tabiat gereği dünyaya olumlu bir şekilde yaklaşmaktır, bunun iki nedeni var :

Bir gelecek var

ve

Biz de o geleceğin bir parçası olmak istiyoruz.

Fakat, bu iyimserlik mirasıyla birlikte, bizleri olumsuz düşüncelere itebilecek güçte ön yargılar da taşıyoruz. Beyninizi daha iyimser bir insan olmak için eğitmelisiniz.

İşte hayatınızda daha mutlu ve iyimser olmak için benim size tavsiyelerim.

 

Minnet

Muhtemelen daha mutlu olmak için gereken en önemli nokta sahip olduğunuz şeyler için minnet duyma. Minnet duygusuyla birlikte gelen çeşitli yararları anlatan birçok araştırmalar var.

 

Olumlu düşünceler

Bilinçli bir şekilde değişik düşünceleri seçmek ya da “düzeltmek” olumlu düşünme alışkanlığınıza yardımcı olabilir ve zihninizdeki olumsuz düşünce sayısını azaltabilir. Düşüncelerinizi incelemek için kendinize zaman ayırın ve olumsuz düşüncelerinizi olumlu düşüncelere çevirmeye çalışın.

 

Egzersiz

Egzersiz, özellikle kardiyo egzersizleri, olumlu bir insan olmak için son derece önemlidir. Her türlü muhteşem şeyi yapabilecek kapasitede olan bu muhteşem vücutlarla ödüllendirilmişiz.

Ama üzücü bir şekilde çoğumuz vücudumuzu bizleri bir yerden bir yere taşıyacak vasıtalar olarak kullanıyoruz (Genellikle ev kapımızdan garaj kapımıza kadar giderken).

 

Mevcudiyet

Mevcut olmaktan bahsetmişken, mevcudiyet iyimserliğe giden önemli bir adımdır.

‘İçinde bulunduğumuz an’a odaklandığımızda, ki şu an bir şeylerden emin olabildiğimiz tek zaman dilimidir, depresyon ve endişenin yarattığı duygusal dalgalanmalardan rahatlık ve huzura doğru geçiş yapabiliriz.

 

Yansıma

İyimserlik için son önemli etmen yansımadır. Nefes aldığınızda ve hayatınızda değer ifade eden kişilerin yansımasını gördüğünüzde sizin için esas önemli olanın aşk, aile ve topluluk olduğunu anlarsınız.