Hayatınızdan Uzak Tutmanız Gereken 8 Toksik İnsan Tipi

Hayatınızdan bu 8 toksik insan tipini uzak tutabilirseniz, emin olun daha huzurlu ve de dinç olacaksınız; 

Bu niteliklere sahip kişiler enerjinizi azaltabilir ve işinizi zorlaştırabilir. Hayatınızdan bu 8 toksik insan tipini uzak tutabilirseniz, emin olun daha huzurlu ve de dinç olacaksınız;

Yargılayıcı olanlar.

Yargılayıcı insanlar, iletişim kurdukları her şeyi eleştirmenin bir yolunu bulacaktır. Onlara bir şeyi ayrıntılı olarak açıklamak için zaman ayırabilirsiniz, ancak bir kulağından girip diğerinden çıkacağı kesindir. Herhangi bir gerçeği duymadan önce hemen sonuca varırlar – iyi dinlemiyorlar ve iletişim kurmada korkunçlar. Yargılayıcı bir kişiden tavsiye veya geribildirim almak, tam bir zaman kaybıdır.

Kıskanç olanlar.

Girişimci olmak, yüksek ve alçaklarla dolu çok inişli çıkışlı bir yolculuk olabilir. Moralinizin düştüğü zamanlarda köşenizde güçlü bir destekçi grubunun bulunması önemlidir.Ayrıca, en yüksek seviyeye ulaştığınızda sizi tebrik etmek için orada bulunan destekçilerin olması da önemlidir. Kıskanç insanlar sizin için mutlu olmayacak – hem de hiç. Kendileri  yapamadığı veya kendileri düşünemediği için başka birinin de düşünmesini veya o işi yapmasını istemezler.

Kontrol düşkünleri olanlar.

Kontrol düşkünleri hiç dinlemek istemezler- mecbur değillerdir. Çünkü onlara her şeyi biliyorlar ve her şeyi yapmanın en iyi yolunu biliyorlar. Bu tür bir insan kişisel yaşamınızda sıkıntı yaratabilir. Hele iki iş ortamında uğraşmak için tam bir kabustur.

Kibirli olanlar.

Kibir ile güveni karıştırmayın – kendinden emin insanlar ilham verirken, kibirli insanlar korkutur ve sinirlenirler. Kibirli bir tavrı olan biri, etrafındaki herkesten daha iyi olduğunu hisseder. Kişisel bir ortamda bu can sıkıcı olabilir, profesyonel bir ortamda ise rahatsız edici bir ortam yaratabilirler.

Mağdur olanlar.

Sürekli kurban olduklarını dile getiren insanlar,  her zaman mazeret çıkarır. Hataları ve olumsuzluklar konusunda hep başkalarını suçlar. Etrafınızda olabilecek en zehirli insanlardan bazıları bunladır. Hiçbir zaman sorumluluk kabul etmezler ve her zaman parmakları başkalarına işaret edecektir. Bu da bir iş ortamında suçlama oyununun domino etkisine neden olacak. Onları işinizden uzaklaştırın ve bu baş ağrısını giderin.

Negatif olanlar.

Her zaman negatif olan biri pozitif enerjiyi anında sömürecektir.  Etrafındaki herkesi aşağı indirmeye devam ederler. Negatif birinden asla cesaretlendirme sözleri almayacaksınız. Sahip olduğunuz her fikri reddedecekler ve destekleyici olmak yerine, olasılıklara ve potansiyellere odaklanmak yerine başarısız olabileceğiniz her türlü yolu işaret etmek için kendi yollarını kullanacaklar. Onlar büyük bir enerji emicidirler. Onlardan anında uzaklaşmanız gerekir.

Yalancı olanlar.

Başarılı olmak için, kendinizi,  güvenebileceğiniz ve sizin için orada olacağınıza güvenebileceğiniz diğer başarılı bireylerle kuşatmanız gerekir. Yalancılara güvenemezsiniz ve onlara güvenmek zordur. Çünkü yalan söyleyip söylemediklerini veya gerçeği söyleyip söylemediklerini asla bilemezsiniz. Bu tür bir belirsizlik sizi hızlı bir şekilde aşındıracak tır. Onları hayatınızdan çıkarırsanız yalan olup olmadığını merak etmenize gerek kalmaz.

“Olumlu İnsanlarla Kendinizi Nasıl Kuşatırsınız?” adlı makalemiz için >>

Dedikoducu olanlar.

İnsanlar dedikodu yapıyorlar çünkü güvensizler – gerçeği spekülasyondan nasıl ayıracağını bilmiyorlar. Hakikatler yerine insanlara yanlış bilgi aktarıyorlar.  Böyle bir ortamda ise  duygular zarar görüyor ve düşmanlar doğuyor. İşletmenizde bir dedikoducu olması çok yıkıcı olabilir. Onlar kanser hücreleri gibidirler ve hızlı bir şekilde olumsuz bir ortam yaratabilirler.

Onları hayatınızdan çıkarın.

Hayatınızın her evresinde toksik bireylere maruz kalma ihtimaliniz çok yüksektir. Onları denklemden çıkarmayı düşünmelisiniz.  Gereksiz dikkat dağıtanlarla aranıza mesafe koyun ve hedeflerinize ulaşmak için yüzde 100 odaklanmaya devam etmenizi sağlayın.