İncir, Kuru Kayısı ve Hurma Şekeri Yükseltir Mi? Zararı Var Mı?

sekeri yukseltir mi

Hurma, şekeri yükseltir ancak orta derecede glisemik indekse sahip olması bakımından şekeri yavaş biçimde yükseltir. Bunun yanında incir içinde yoğun şeker içermesinden dolayı yediğinizde hızlıca şekerinizi yükseltebilmektedir. Kuru kayısının da glisemik indeksi yüksek olduğu için şekeri yükseltmektedir.

Kontrollü tüketildikleri zaman bir zararları yoktur ancak bu besinlerin rastgele tüketimi tavsiye edilmemektedir. Bu besinleri tüketmek istediğiniz takdirde doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Contents

Hurma Şeker Oranı Kaç?

Hurma şeker oranı, 100 gram hurmada 63 gram şeker bulunmaktadır. Hurma orta derecede glisemik indeks içeren bir besindir, bu nedenle aniden şeker yükseltmemektedir.

Doktorunuz tavsiye ettiği takdirde kontrollü bir biçimde bu gıdadan tüketebilmeniz olasıdır. Şeker hastalığınız varsa muhakkak önce doktora görünerek sizin için uygun beslenme modellerini öğrenmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde yediğiniz besinler birden şekerinizi yükseltebilmekte ve sağlık açısından olumsuz etkiler görülebilmektedir.

İncir Şekeri Yükseltir Mi?

İncir içerisindeki şeker miktarından dolayı şeker hastalarının şekerini yükseltmekte ancak uzmanlar kontrollü tüketildiğinde diyabeti kontrol ettiğini de söylemektedir. Kuru incirin içerisinde daha fazla şeker olduğu ve bu nedenle diyabeti olanlar için daha riskli olduğu bilinmektedir.

Şeker hastalığınız varsa doktorunuza danışarak uygun bir diyet listesi belirlemeniz gerekmektedir. Vücudunuz neye hassasiyet gösteriyorsa o besini almamanız sizin açınızdan faydalıdır.

Kuru Kayısı Şekeri Yükseltir Mi?

Glisemik indeksi yüksek bir besin olan kuru kayısı şekeri yükseltmektedir. Kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru erik gibi gıdaların glisemik indeksi yüksek olduğu için şeker hastalarının yüksek miktarda tüketmesi önerilmemektedir.

Doktorunuzun kontrolünde hazırlanan diyet listesine sadık kalarak glisemik indeksi düşük besinler tüketmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Düşük glisemik indeks içeren besinler kan şekerini kontrol altında tuttuğu için şeker hastalarına faydalı olmaktadır. Kafanıza göre bir yiyecek tüketmeden önce glisemik indeks değerine bakmanız da ayrıyeten önemlidir.

seker

Hurma Şeker Hastalığına Zararlı Mı?

Hurma şeker hastaları için zararlı değil, faydalı bir besindir. Çünkü glisemik indeksi düşük bir besindir ve şeker hastaları günde 5 veya 6 tane tüketebilmektedir.

55’in altındaki glisemik indeks değerleri düşük olarak kabul edilmekte ve hurmanın glisemik indeks değeri 39’dur, bu nedenle düşük glisemik indeks oranına sahiptir. Şeker hastasıysanız mutlaka doktor kontrolünde bir beslenme programı oluşturmanız gerekmektedir. Kafanıza göre bir gıda tüketmeden önce mutlaka doktorun verdiği tavsiyeler uymanız gerekmekte, sağlıksız sonuç doğurabilecek her adım şeker hastalığını daha da kötü etkileyebilmektedir.

İlginizi  Çekebilir: Şekersiz Diyetle 21 Günde Kaç Kilo Verilir?

Şeker Hastaları Hangi Hurmayı Yiyebilir?

Sugay hurması şeker oranının daha düşük olması sebebiyle şeker hastalarına tavsiye edilmektedir. Hurma genel olarak düşük glisemik indekse sahip olduğu için şeker hastası olan bireylere tavsiye edilen bir besindir.

Şeker hastasıysanız doktorunuzun kontrolü olmadan kafanıza göre farklı besin gruplarını tüketmemeniz gerekmektedir. Bilmeden tükettiğiniz her gıda sağlığınız açısından olumsuz sonuçları beraberinde getirebilmektedir. Hastalığınızı kontrol edebilmek için doktorunuzun tavsiyelerini dikkatle dinlemeniz oldukça önemlidir. Bilinçsizce tükettiğiniz her gıda şekerinizi tetikleyebileceği gibi geri dönülmez sağlık sorunlarına da davetiye çıkarabilmektedir.

Cennet Hurması Şekeri Yükseltir Mi?

Fazla tüketildiğinde şekeri yükselttiği için diyabeti olanların kontrollü tüketmesi önerilmektedir. İçerdiği karbonhidrat değerlerinden dolayı şeker hastalarına 1 orta boy cennet hurmasının yarısını tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Şekeriniz varsa rastgele gramajda yiyecekler tüketmeden önce doktorunuzda danışmakta fayda vardır. Yediğiniz yemekten dolayı bir anda şekeriniz yükseliyorsa sağlınız açısından olumsuz etkilerle karşılaşmanız mümkündür. Her şeyin başında sağlık geldiği için hastalığınızı kontrol altında tutmak için doktorun tavsiyelerine uymanız önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Avokado Yaprağı Tansiyonu Yükseltir Mi?