İnsanlar Neden Başarısız Olur? – Tim Sales

Ben golfte başarısız olmadım, golfü bıraktım.

Bu yazı, birçok kişinin Network Marketing ticaretinde başarısız oldukları iddiasına yanıt olarak hazırlanmıştır.

Kim başarısız olduğunu kabul eder?

Lütfen bunu bir düşünün. Anlamalısınız ki bunu söyleyen kişi mağdur rolünü oynamaktadır. Bu kişi neden pazarlama ağından vazgeçtiğini ya da neden hiç başlamadığını temize çıkarmaya çalışıyordur.

Pazarlama ağında başarı istatistiklerine bakacak olursanız, evet bu iste para kazanamayanlar, kazananlardan daha çoktur. Fakat neden bu durum diğerlerinden farklıymış gibi davranıyorlar ki? Çünkü aynı şey, girişimde bulunan her şey için söylenebilir.

Bu arada bunu her okuduğunuzda ‘’başarısızlık’’ sözcüğünü tırnak içinde düşünmenizi istiyoruz. Nedenini anlayacaksınız.

Hisse senedi alan bir çok kişi borsada başarısız olur. Emlak işine giren çoğu kişi, tek bir satış bile yapmayı başaramaz. Operada arya söyleyebilmek isteyen çoğu kişi de başarısız olur. Profesyonel sporcu olmak isteyen çoğu kişi de başarısız olur. O zaman tüm bu insanların pazarlama ağında başarısız olması aynı nedenden kaynaklanır. O zaman mantıklı olan başarısızlık yüzdesine bakmak yerine başarısız olanların neden başaramadıklarına ve başaranların da bunu nasıl başarabildiklerine bakmaktır.

Bu başarısızlık kavramının, hiç pazarlama ağına girmemiş kişiler için ne kadar yanıltıcı olacağını açıklayalım.

Bir Network Marketing şirketi seçtiniz ve gerekli olan toplam ücret: yalnızca 50$ ile 1000$ arasında değişen pazarlama başlangıç kitinden ibarettir. Tabii bir de satış yapmak için ürün almak da gerekir. Diyelim ki ürünler ve pazarlama başlangıç kiti toplamda 300$ tuttu. Eğer bunları satın alan kişi bir gün satış yapmaktan vazgeçerse, başarısız sayılır. Hepsi bu işte başarısızlık istatistikleri bu şekilde hazırlanır.

Ama bir de şunu düşünün:

Çoğu katlı pazarlama firmasında, bir kişi vazgeçerse ürünleri belli bir süre içinde geri yollayıp parasını geri alabilir. Hatta, birçok pazarlama firması, 30 gün içinde vazgeçersenizi tüm ürünlerin ve Pazarlama Başlangıç kitinin ücretini yüzde yüz iade ediyor.

Bu  konuya ünlü networker Tim Sales süper bir açıklama getirmiştir. İnsanların Network Marketing işinde “başarısızlık” konusuna sürekli takılı kalmalarının nedenini çok basit bir dil ile bize anlatmaktadır;

“ Bir kaç yıl önce TV’de Tiger Woods’u golf oynarken seyrettim. Öyle mükemmel oynuyordu ki, çok kolaymış gibi gözüküyordu. Bende golf oynamak istiyorum diye düşündüm. Karımı da alıp evin yakınındaki golf sahasına gittim. Golfe başlamanın eğlenceli olacağını düşündük. Golf malzemeleri satan bir spor marketine gittik ve golf sopaları, çantalar vb. aldık.

1 saat sonra ordan çıktığımızda 4000 dolar harcamıştık. Birkaç kez o golf sahasına gittik ve her yol parası 20$ tuttu. Her golf oynadığımızda 110$ ödedik. Sonra Naples- Florida’da güzel bir golf sahası olduğunu öğrendim. Oraya gittik ve bir gece kalmak için 700$ ödedik. O gün hava 40 dereceydi. Korkunç bir oyun çıkarttım ve bu oyundan nefret ettim.

Naples’i terk ettiğimizde 1200$ ödedik. Eve dönünce golf sopalarını garaja attım ve bir daha hiç oynamadım. Bu paranın hiç bir kısmı iade edilebilir değildi. Peki neden bir internet sitesi açıp, golf endüstrisinin insanları nasıl dolandırdığını anlatmadım?

İstatistiklere baktığımızda Tiger Woods gibi golf oynayabilme ihtimali %000.1 den daha az. 100$ almasının haksızlık olduğunu söyleyerek dövünmedim. Öyle bir internet sitesi açmadım çünkü ben mağdurmuşum gibi yapmayacağım. Çünkü ne olduğunu biliyorum. Ben golfte başarısız olmadım, golfü bıraktım.

Golf deneyimimle Çok katlı pazarlama işini şu şekilde benzetebilirim:

Tiger Woods’u izlemem ve keyif almam, tıpkı benim bir pazarlama sunumu seyredip heycanlanmama benziyordu.

Karımla golf sahasına gitmem, bir arkadaşa bana katılmasını söylememe benziyordu. Eğlenceli görünüyordu ve bunu yapabileceğimize karar vermiştik.

Golf sopalarıyla diğer malzemeleri almam, başlangıç kiti ve ürün almama benziyor. Tek farkı şu ki ben o golf sopalarına daha çok para harcadım.

Eğitim kitaplarıyla DVD almam da network için alınan eğitim materyallerine benziyor.

O gün Naples’ta istediğim performansı sergileyememiştim. Ama tıpkı birinin Network Marketing işinde hemen istediği başarıyı yakalayamaması gibi. Emin olduğum bir şey varsa o da profesyonel golf oyuncusu olan herkesin istediği gibi oyun çıkaramadığı bir gün olmuştur.

 

Ama onlar vazgeçmediler. Azimle devam ettiler. Golfte daha iyi olmak istemeleri onları vazgeçmekten alıkoydu. Gerçek şu ki “golfte başarısız olmadım.” Tüm o milyonlarca insan da golfte başarısız olmadı. Sadece vazgeçtiler. Network Marketing’den çıkmak hiç de zor değildir. Başlangıç kitinizi garaja atar ve vazgeçersiniz. Tüm gereken budur.

Eğer bir daha birilerinin, çoğu insanın Network Marketing’de başarısız olduğunu söylediklerini duyarsanız; Gözünüzün önüne tüm o garajlarda terk edilmiş golf sopalarını, bir kez olsun gidilmeyen tüm o spor salanu üyeliklerini evde bir kenara katlanmış aylardır kullanılmayan tüm o spor aletlerini getirin. Tüm bunları düşünün.

Eğer birileri size Network Marketing’de çoğu insanın para kazanamadığını iddaa edecek olursa onlara insanların yapmaya başlayıp da sonunu getiremedikleri tüm o diğer şeylerle bunu karşılaştırmalarını isteyin. Eğer biraz dürüstlerse bir farkı olmadığını söyleyeceklerdir.

Birçok insan bir çok şeyden vazgeçer. Aslında ilk zamanlarda bende 2 hafta boyunca Netwrk Marketing’i bıraktım. Sonra vazgeçmeyeceğime karar verdim. Çünkü büyük para kazanmak için tek fırsatım buydu. Ben de kendimi bu işi öğrenmeye çok para kazanmaya adadım. Tıpkı hayatında büyük başarı elde edebilmiş herkesin yaptığı gibi. Bir kişinin başlangıç kitini almaya ve dahil olmaya karar verdiği gün önemli değildir.

Asıl önemli olan başarılı olmaya giden yolda gitmeye azmederek, verilen karardır.

Eğer Tiger Woods sadece birkaç aylık çalışmayla bugünkü gibi iyi golf oynayabilseydi Nike ona logolarını giymesi için 100 milyon$ vermezdi. İş en basit tanımıyla, bir insanın hayatını daha iyi yapan bir kişi veya şirkettir. Pazarlama ağında başarılı olmak isteyen kişinin iletişim becerileri iyi olmalıdır.

“Başarı doğuştan gelen bir şey değildir. Çünkü kimse başarısız olmaz, sadece başarılı olmak için öğrenmesi gereken becerileri öğrenmeden vazgeçer.”

Performans, şansı değiştirebilecekse, şanstan bahsetmek yanlıştır.

Eğer bir zar atarsam bu işin performansla ilgisi yoktur. Benim üç atma şansımın altıda bir olduğunu söyleyebiliriz. Ama eğer golf sahasında küçük bir topu deliğe sokmak istiyorsan işte o zaman işin içine performans girer. Bir iş kurmaya çalışırsam da işin içine performans girer. Performans her zaman için bilgi ve çalışmayla ilgili olmuştur. Bir insan her şeyde ancak bu şekilde daha iyi olabilir.

Oğlum bana bir soru sordu ve siz bu soruyu nasıl yanıtlamak istersiniz merak ediyorum?

‘’Baba okulun golf takımına sence girme şansım nedir?’’ Eğer bu soruyu sizin oğlunuz sorsaydı nasıl yanıtlardınız? Benim yanıtım: ‘’Oğlum şansla hiçbir alakası yok. Takıma girip giremeyeceğini performansın belirler, şansın değil.’’ Hayatında kayda değer bir başarı elde edebilen herkeste bu başarıya doğru çalışma yoluyla ulaşmıştır. Size de aynısını yapmanızı öneririm.”

Yukarıda Tim Sales’in de açıkladığı gibi network işinde “başarısızlık” diye bir kavram olmayıp sadece “bırakmak” vardır. Eğer siz de bunu gözönünde bulundurursanız bu ticaretteki beklentilerinizi daha iyi ayarlayabilir ve çok daha iyi bir organizasyon kurabilirsiniz.

Bol kazançlar…