İş Hayatının Koşturmacasında Sağlığınızı Korumak İçin Bu Yazıya Dikkat!

Ruh ve bedenin sağlığı için beslenmenin ne kadar önemli olduğunu hepimiz az çok biliyoruz. Fakat son yıllarda tükettiğimiz besinlerin besin ve besleyici özelliklerinin azalmış olması, yoğun iş temposu içerisinde yeterince sağlıklı beslenememek, bedende bir çok yetersizliğe ve hastalığa sebep olmaktadır. Bu besin ögesi yetersizliklerinin başında gelenlerden biri, omega 3 yetersizliğidir. Omega-3 yağ asitlerinin, vücudumuz ve beynimiz için çok güçlü etkileri vardır. İşte omega-3 yağ asitlerinin sağlık üzerine bilimsel olarak kanıtlanmış 8 etkisi:

Omega-3 yağ asitleri, bedenimiz için inanılmaz derecede önemlidir.

Omega-3 Yağ Asitleri Depresyon ve Kaygıyla Mücadele Eder.

Depresyon, dünyadaki en yaygın zihinsel bozukluklardan biridir.  Bilimsel çalışmalar, düzenli olarak omega-3 tüketenlerin depresyona daha az yatkın olduğunu göstermektedir. Dahası, depresyon ya da kaygıları olan insanlar omega-3 takviyesi almaya başladığında semptomları iyileşir.

Omega-3 Yağ Asitleri Enflamasyonla Mücadele Eder.

Omega-3 yağ asitleri kronik iltihabı azaltarak  kalp hastalıklarına, kansere ve diğer çeşitli hastalıkların tedavisine katkı sağlar.

Omega-3 yağ asitleri, otoimmün hastalıklarla savaşır.

Omega-3 yağ asitleri tip 1 diyabet, romatoid artrit, ülseratif kolit, Crohn hastalığı ve sedef hastalığı dahil olmak üzere birçok otoimmün hastalıkla savaşmaya yardımcı olur.

Omega-3 Yağ Asitleri Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur.

Omega-3 alımı, kolon, prostat ve meme kanseri gibi bazı kanser türlerinin riskini azaltır.

Omega-3 Yağ Asitleri Çocuklarda Astımı Azaltır.

Omega-3 alımı hem çocuklarda hem de genç erişkinlerde düşük astım riski ile ilişkilendirilmiştir.

Omega-3 Yağ Asitleri Karaciğer Yağlanmasını Azaltır.

Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) düşündüğümüzden daha yaygın bir hastalıktır. Batı dünyasında kronik karaciğer hastalığının en sık nedeni obezite olmuştur. Omega-3 yağ asitleri, alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasında, karaciğer yağını azaltır.

Omega-3 Yağ Asitleri Uykuyu Artırır.

İyi uyku, optimal sağlığın temellerinden biridir. Çalışmalar obezite, diyabet ve depresyon da dahil olmak üzere, birçok hastalığa uyku yoksunluğunu bağlamaktadır. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde yapılan çalışmalar, omega-3 tüketiminin, uyku süresini ve kalitesini artırdığını ortaya koymaktadır.

Omega-3 Yağ Asitleri Göz Sağlığını Artırır.

DHA adı verilen omega-3 yağ asidi, gözlerinizin retinasının önemli bir yapısal bileşenidir. DHA, görme bozukluğuna ve körlüğe neden olan makula dejenerasyonunun, önlenmesine yardımcı olur.