Kanaatkar Olmak Hayatı Dolu Dolu Yaşamanıza Nasıl Yardım Eder?

Mutlu olmanın yolu kanaatkar olmaktır.

Elbette herkes mutlu olmak ister. Asıl soru ise “Nasıl?”. Nasıl mutlu olabiliriz? Pek çok insana göre, bunun cevabı daha fazla şeye sahip olmaktır: Daha fazla para, daha fazla şöhret, daha fazla başarı.

Ben bunun böyle olmadığını düşünüyorum. Neden? Çünkü daha fazla şeye sahip olmanın sonu yok. Evet, istediğinizi elde ettiğinizde bir süreliğine mutlu olabilirsiniz. Fakat sonra döngü kendisini tekrar eder. Bir süre sonra mutlu olmak için daha fazlasını isteyeceksiniz.

Mutlu olmanın yolu kanaatkar olmaktır.

Kanaatkar olmak ne anlama geliyor?

Kanaatkar olmak şu anda elinizde olan ile mutlu olmak demek. Mutlu olmadan önce herhangi bir şeye ihtiyacınız yok.

Kanaatkar olmak şu anda elinizde olan ile mutlu olmak demek

Eğer kanaatkar isen, çok fazla bir şeye sahip değilsen bile mutlu olacaksın. Ama değilsen çok şeye sahip olsan da mutlu olamayacaksın. Benjamin Franklin’in belirttiği gibi :

Kanaatkarlık fakiri zengin yapar, hoşnutsuzluk ise zengin adamı fakir yapar.

Kanaatkarlık sizi tatmin edecek şeyleri yapma serbestliği tanıdığı için etkilidir. Zamanını daha fazla şey elde etmek için harcayacağına potansiyelini tanımak ve ona katkıda bulunmak için harcayabilirsin. Bu sana içsel tatmin sağlayacak.

Daha fazla şeye sahip olmak isteyenler özellikle maddi şeyler ve itibar kısımları olmak üzere hiyerarşinin alt kısmında zamanını harcarlar. Öte yandan kanaatkar olanlar ise zamanlarını hiyerarşinin üst tarafında, kendinin farkına varma ve kendini aşma kısımları, harcarlar. Kendini aşma senin için önem arz eden bir konuya katkı vermeye karşılık gelirken, kendinin farkına varma potansiyelini keşfetmeye karşılık gelmektedir. İkisi de tatmin edici bir hayat yaşamanın yöntemidir.

Kanaatkar olmak hayatı dolu dolu yaşamak için çok önemlidir. Yakın bir zamanda değil şu anda mutlu olmanızı sağlar. Ayrıca size potansiyelinizi keşfetme ve katkıda bulunma olanağı sağlar. Bu tatmin edici bir hayat yaşamanıza yol açacaktır.