Zorluklarla Başa Çıkmanın 5 Yolu

Hepimiz her gün hiç tahmin edemeyeceğimiz sayıda zorlukla karşılaşıyoruz. Birçok insan karşılaştıkları zorlukları kabul etmede ve onlarla başa çıkmada güçlük yaşar. Ancak hayatın özü budur. Hangi alanda olursa olsun hayatımız boyunca zorluklar olacak ve biz de onların üstesinden gelebilmek durumundayız.

İşte bunu ustaca yapabilmek için yapmaya başlamanız gerekenler:

 

Aşırı tepki vermeyin

Probleminize aşırı ve yoğun tepki göstermek size yanlış kararlar aldırır. Duygularımızı kontrol edemediğimiz zaman dilimlerinde sonradan pişman olacağımız kararlar alırız.

 

Gerçeği kabul edin

Güncel yaşantınızın gerçekliklerini ve insanları oldukları gibi kabullenin. Her şeyin sizin istediğiniz gibi olmayacağını artık anlamalısınız. Eğer gerçekleri şimdi kabul etmezseniz tüm hayatınızın iplerini kabul edemediğiniz olguların yönetimine vereceksiniz. Güncel durumunuzu bir kere kabul edebildiğinizde (karşılaştığınız zorluklar da dahil) daha sakin ve ılımlı düşünmeye fırsat bulacaksınız ve her gün bir adım ileri gidebileceksiniz.

 

Başkalarını suçlamayın

Başınıza gelen ve aşmak zorunda olduğunuz zorluklardan dolayı başkalarını suçlamanız, insanların sizden uzaklaşmasına ve sizi sevmemelerine yol açacaktır. Dolayısıyla aşılması gereken bir güçlükle karşılaştığınızda başkalarını suçlamaktan kendinizi alıkoyun.

 

Hayatınızdaki değişikliklere kucak açın

Ömrünüz boyunca hayatınızda değişimler olacaktır. Birçok insan değişimi sevmez, çünkü değişimler bireyi konfor alanının dışına çıkarır. Bu değişimleri daha kolay kabullenebilmek için iç huzurunuzu bulmaya çalışın ve duyguların sizi etkilemesine izin vermemenin yollarını arayın.

 

Kendi yaşam tarzınızı başkalarınınkiyle karşılaştırmayın

Kendimizi başkalarıyla karşılaştırma zehri yalnızca bir defa zihinsel sistemimize girdiğinde bundan kurtulmak ciddi bir uğraş gerektirir. Çünkü bunun devamında çaresizlik hissi baş gösterecektir. Söz konusu problemi aşmanın yolu bizden daha başarılı ya da daha başarısız kimsenin olmadığı, herkesin başarı yolunda kendi başına ilerlediği ve herkesin hikayesinin kendine özgü bir yanı olduğunu kabul etmektir.