Kendinizi Motive Etmenin Yolları

Eğer hayatta başarılı olmak istiyorsanız, sahip olmanız gereken ilk özellik öz-motivasyon yetisidir. Yani kendinizi motive etmeyi bilmelisiniz. Ama nasıl? İşte size öz-motivasyon yetinizi verimli hale getirecek bazı ipuçları…

 

Bir sebebiniz olsun…

Bazı sebepler size zorluklar karşısında elinizden geleni yapabilmeniz için ilham verir. İmkansız görünen şeyleri bile yapılabilir kılar. Sebebinizin olması önemlidir.

 

Bir hayal kurun. Büyük bir hayal…

Sebepler motivasyonun güçlü birer kaynağıdır ancak yine de hala güncel yaşamınızda bir özet versiyondadır. Onu bir hayal ile sağlamlaştırmalısınız, köklendirmelisiniz. Yani sebepler yapraklarsa, hayaliniz ağaçtır. Ağacınızı bulun.

Ancak şunu söylemeden geçemeyiz: Hayaliniz de size ilham verecek kadar büyük olmalı. Gerçekçi ama zorlayıcı ve iddialı! Sizi konfor alanınızın dışına çıkaracak kadar!

 

Aç olun!

Ne mi demek istiyoruz? Nasıl mı yani? Şöyle: Eğer önemsediğiniz bir sebebiniz ve hayatınızın başrolünde oynayan bir hayaliniz varsa, ona ulaşmak için size ilham veren bir açlık duymalısınız. Eğer zaman zaman açlığınızın azaldığını hissederseniz geriye dönüp hayaliniz ve sebebinizle bir toplantı yapın. Sizi motive etmelerine izin verin.

Not: “Açlık” kelimesinden korkmayın. Açlık hissettiğimizde vücudumuz tarafından uyarılmasaydık hayatta kalamazdık, unutmayın!

 

Kendinizle yarışın

Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak motivasyonun düşmesine neden olan en önemli etkendir. Coşkuyla çalışmaya başlasanız bile, kendinizi başkalarıyla karşılaştırdığınızda anda tüm enerjinizi kaybedersiniz.

En iyi rakip kendinizsiniz. Yapabileceğinizin en iyisini yaptınız mı? Cevap hayırsa, işte size kendinizle yarışmanız için bir neden daha.

 

Bir adım daha atın

Yolda engellerle karşılaştığınızda, hedefinizden vazgeçmeye eğilimli olabilirsiniz. Devam etmek zor gelebilir. Hatta ulaşmanın imkansız olduğunu da düşünebilirsiniz. İşte tam bu noktada kazananlarla kaybedenler arasındaki farkı görmek mümkündür. Herkes aynı zorluklarla karşılaşır. Ancak kazananların tek bir farkı vardır: Devam etme cesareti.

 

Artık geçmişi unutun

İşte iyi haber… Geçmiş sandığınızın ve yaptığınızın aksine, sırtınızda taşımanız gereken bir yük değildir. Onu omuzlarınızdan indirin ve olduğu yere bırakın. Geçmişte hatalar yapmış olabilirsiniz. Başkalarını hayal kırıklığına uğratmış olabilirsiniz ama hepsi bitti. Her şey geçti ve yapabileceğiniz bir şey de kalmadı.

Bugün yeni bir gün ve yeni bir başlangıç için yeni bir fırsat. Geçmişinizin ne kadar karanlık olduğu hiç önemli değil, hala parlak bir geleceğiniz var ve sizin onu görmenizi bekliyor.

Hala o yükü taşımakta ısrarcı mısınız?

Olmayın.