Kenevir Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kenevir tohumu faydaları listemizde sağlığa olan faydaları verilecektir;

Kenevir tohumu, kenevir bitkisi içerisindeki küçük tohumlara verilen addır. Anadolu’da ‘çedene’ olarak da bilinmektedir. Türkiye’de genel olarak kuş yemi olarak kullanılmaktadır. Her ne kadar kuş yemi olarak kullanılsa da kenevir tohumu faydaları inkar edilmemelidir. Dilerseniz, kenevir tohumu nedir? Sorusunu daha net kavramak için ayrıntılara geçelim;

Son yıllarda mutfakta da kullanılan bu bitki türü, böreklerin üzerine çörek otu gibi serpilmektedir. Ayrıca, çeşitli hamur işlerine de katılmaktadır. Peki, kenevir tohumu nasıl tüketilmelidir? Bu sorununun 2 cevabı vardır; çiğ olarak veya kavrularak kullanılabilir.

Sağlıklı Beslenmeye Karşı Bakış Açınız Nasıl Olmalıdır? >>

Kenevir Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Kenevir Tohumu yararları - Protein bakımından fazlaca zengin olan kenevir tohumu, aminoasitler içerir.

Kenevir tohumu faydaları listemizde sağlığa olan faydaları verilecektir;

  • Magnezyum, manganez, demir, kalsiyum, potasyum, fosfor, sodyum ve çinko minarellerini bünyesinde barındırmaktadır.
  • Protein bakımından fazlaca zengin olan kenevir tohumu, aminoasitler içerir. Günde yaklaşık 3 yemek kaşığı kadar kenevir tohumu tüketiseniz, protein ihtiyacınızın 3’te 1’ini karşılamış olursunuz. Bu noktada vejetaryen ve vegan beslenen kişiler için ideal bir besin kaynağıdır.
  • GLA(gama linolenik asit) olarak bilinen bir yağ asidini de bünyesinde barındıran kenevir tohumu, bu özelliği sayesinde vücuttaki hormon dengesini korumaktadır.
  • Kolestrolü düşürme konusunda etkilidir. Aynı zamanda kalp ve damar sağlığına da iyi geldiği bilinmektedir. Cilt ve saç sağlığı açısından yararlıdır. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde cildin daha parlak görünmesini sağlamaktadır.
  • Omega yağ asitleri konusunda da yüksek değer içeren kenevir tohumu, beyin sağlığını da desteklemektedir.
  • Adet döneminde kadınların kurtarıcısı olabilir. Çünkü, içerdiği gama linoleni asit, hormon dengesini sağlamaktadır. Adet öncesi sendrom veya adet ağrısına iyi gelmektedir.
  • Uyku problemlerine karşı iyi geldiği de bilinmektedir. İçerisinde bulundurduğu magnezyum sayesinde, melatonin eksiliğine bağlı olarak yaşanan uykusuzluk sıkıntısını azaltır ve melatonin hormonu salgılanmasını basitleştirir.
  • Kenevir tohumunun kemikleri güçlendirici etkisi de görülmektedir.
  • Kenevir tohumu, kansızlığa karşı iyi gelmektedir. İçerisinde bulundurduğu demir ve vitaminler sayesinde kansızlığa bağlı olarak yaşanabilen, yorgunluk, halsizlik ve baş ağrısı gibi şikayetlerinde önlenmesine yardımcı olur.
  • Kenevir tohumunun iyi bir lif kaynağı olduğu bilinmektedir. Bu özelliği sayesinde bağırsakların çalışmasını kolaylaştırır. Bağırsakları iyileştirmesinden dolayı da sindirim sistemine olumlu etkisi vardır.

Ekinezya Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? >>

Kaynak; Wikipedia,