Küçük Bir Eylem Başarıyı Sıradanlıktan Ayırır

Bazen ne kadar yaratıcı, başarılı olsak da yaptığımız iş sıradanmış izlenimi verir. Başarı hazzına, mutluluğuna ulaşmış hissedemeyiz. Sıradan olaylar ve başarı türevleri yerine en ufak bir kımıltı sizi daha başarılı yapabilir. Bunu size bir hikaye ile anlatacağım:

Yaşlanan bir çiftçi, çiftliğine bakmak için çok yaşlı olduğunu fark etti ve çiftliğini iki oğlundan birine devretmeye hazırdı. Kararını tartışmak için oğullarını bir araya getirdiğinde onlara şunları söyledi: Çiftliği küçük oğlum idare edecek.

Büyük oğlu çok kızmıştı! “Çiftliği bana nasıl veremezsin ?! Burada daha uzun süre çalıştım! ”Dedi.

Babası sabırla düşünerek oturdu.

“Tamam,” dedi baba büyük oğluna, “Benim için bir şey yapmana ihtiyacım var. Daha fazla stoka ihtiyacımız var. Yakındaki çiftliğe gidip satılık inek bulunup bulunmadığını bakar mısın? ”

Büyük oğlu kısa bir süre sonra geri döndü ve “Baba, yan çiftlikte satılık 6 inek var” dedi.

Baba nezaketle, büyük oğluna çalışmaları için teşekkür etti. Daha sonra küçük oğluna döndü ve “Benim için bir şey yapmana ihtiyacım var. Daha fazla stoğa ihtiyacımız var. Yan çiftliğe gidip satılık inek bulunup bulunmadığını sorar mısın?

Küçük oğlu istediği gibi yaptı. Kısa bir süre sonra geri döndü ve “Baba, yan çiftlikte satılık 6 inek var. Her ineğe 2 bin tl verilecek. Eğer 6’dan fazla inek almayı düşünüyorsak, fiyattan 500 tl düşürmeye istekli olacağını söyledi. Ayrıca, eğer acele etmememiz durumunda, gelecek hafta özel jarse inekleri alacağını söyledi, beklemek iyi olabilir. Ancak, acilen ineklere ihtiyacımız olursa,inekleri yarın teslim edebileceğini söyledi. ”

Baba nezaketle küçük oğluna çalışmaları için teşekkür etti. Sonra büyük oğluna döndü ve “Küçük kardeşin çiftliği bu yüzden alıyor” dedi.

Küçük oğlunun çiftliği almasının nedeni, sadece minimumdan daha fazlasını yapmaya istekli olmasıdır. Bu erdem okul, kariyer, tutku veya hobi olsun çabanın herhangi bir yönüne çevrilebilir. İleriye gitmeye istekli olanlar, sıkı çalışmalarının avantajlarından yararlanacaklar.

Olağanüstü ile Sıradan Olanı Ne Ayırır?

• İyi bir işçi olmak için talimatları nasıl uygulayacağınızı bilmeniz gerekir. İyi bir işçi olmak için bir sonraki adımı nasıl alacağınızı bilmeniz gerekir. Birçok kişi, inisiyatif almak zorunda kalmadan, daha fazlasını yapmak için inisiyatif almak yerine pasif olarak beklemektedir.

• Okuldayken tekrar düşünün: bir makale tahsis edildiğinde, gereklilikleri, kelime sayısını ve ele alınması gereken bilgileri yerine getirme gibi olaylardan daha fazlasını yapmanız gerekebilir. Ama gerçekten tüm özverini bu işe harcadın mı?Makaleyi maksimum etki için nasıl yapılandıracağınızı düşündünüz mü? Yapmazsan sorun değil. Ancak bu makale asla hatırlanmayacak.

• Bir ödev verildiğinde, görevi yerine getirmek için gereken tüm şartları yerine getirdiğinizden emin olun. Fakat bir sonraki adımın ne olabileceğini önceden düşünüyor musunuz? Daha iyi doğruluk için ödevin hangi yönlerinin gözden geçirilebileceğini düşünüyor musunuz? Çıplaklığı en aza indirirseniz ve neden tanınmadığınızı veya terfi ettirilmediğinizi merak ediyorsanız, belki de biraz düşünmenin zamanı geldi.

• Başarılı insanlar sadece eldeki görevi tamamlamaz, işi iyileştirmenin yollarını düşünürler. İşte bu şekilde fark edilip, İşte böyle ilerlersiniz.

• Başarılı insanlar, nihai hedeflerine ulaşmak için atılması gereken adımları stratejik olarak planlayarak ilerlemelerini sağlar.

• Zorlukları ve değişiklikleri tahmin et. İşler her zaman planlandığı gibi gitmez ve işler yolunda gitmediğinde donmazsınız. Bunun yerine, zorlukları benimseyin ve engellerin üstesinden gelmenin yollarını düşünün. Hızlı ve stratejik düşünceniz için fark edileceksiniz.

• Başarılı olanı vasattan en çok ayıran şey, zayıf yönlerinizi belirlemek ve onları iyileştirmenin ve onları güçlü yanlara dönüştürmenin yollarını bulmaktır. Başarılı insanlar her zaman daha iyisini yapabileceklerini bilerek aktif olarak gelişmeye çalışırlar.

• Ortalama olmanın yanlış bir tarafı yok. Eğer rahatsanız ve daha fazlası için çaba harcamanıza gerek kalmıyorsa, sorun değil. Ancak, kişisel düşüncelere veya içgörülere hiçbir zaman katkıda bulunmadan, her zaman şu anki seviyenizde, pasif talimatları izleyerek kalacağınızın farkına varın. Fikriniz asla sorulmayacak, uzmanlığınız asla çağrılmayacak. İş gücünde bu insanlara “beden” diyoruz. İşlerini yapan ancak hiçbir zaman fazladan millere gitmeyen ve kariyerlerinde asla ilerlemeyen insanlar.

• Başarılı olmak bir seçimdir.Çoğu insan, sıra dışı şeyleri şans eseri elde edemez. İlerlemek için proaktif olarak ekstra bir adım atıyorlar. Birçoğumuzun zayıf yönlerimizi gösterecek ve bize nasıl geliştirileceğimizi gösterecek danışmanları yok. Bu faktörleri tanımlamayı ve bu gevşek uçları nasıl güçlendireceğimizi öğrenmeliyiz.

Yapabileceğini Düşündüğünden Daha Çok Şey Yapmaya ne dersin?

En başarılı liderler, kendilerini, ürünlerini ve markalarını geliştirmek için sürekli olarak sorguluyorlar. Steve Jobs  ve Elon Musk asla bir ürün veya projenin başarısını elde ettikten sonra duraksamadılar. Bunun yerine, daha fazlası için çaba göstermeye devam ettiler. Her dönüm noktası, sıradakiler için gerçekten sadece bir basamak taşıdır. Bu insanlar böyle başarılı ve etkili olmayı başardı. Stratejik planlama ve sıkı çalışmayı bırakmadılar.

Harekete geçmelisiniz.

Sadece istemek yeterli değildir. Herkes ilerlemek istiyor, ancak çok azı bunu başarmak için inisiyatif almadıkları için yerinde sayıyorlar.

Kurumsal merdiveni tırmanmaya çalışırken, çok büyük bir rekabet vardır. Fark edilmek için gerçekten bir izlenim bırakmanız gerekiyor. Yönleri takip etmek ve “iyi bir iş” yapmak sizin için harekete geçmeniz gerekir. Şirketler işi yürütmek için işçi arılara ihtiyaç duyuyorlar, bu yüzden bulunduğunuz yerde kalacaksınız. Değerli bir varlık olduğunuzu, hesaba katılması gereken bir güç olduğunu kanıtlamanız gerekir. Bu, emirleri takip eden olmaktan, onları verene geçmek demektir. Fikirleriniz olmalı ve onları harekete geçirmek için korkmanıza gerek yoktur.

Başarılı olmak için durgun olamazsın. Zorlukları benimsemelisin ve üstesinden gelmenin yollarını düşünmelisin. En önemlisi, üstünlük için cesaretin olması gerekir. Başarı korkutucu olabilir, çünkü ona bağlı olmanız gerekir. Ama başarıya giden yolu sadece hayal ederek aşamazsın. Bunun için çalışmalısın.