Liderliğin Olmazsa Olmaz 3 Kuralı

Bu yazıyı okuyorsanız, liderliğin teorik temellerini incelediyseniz, büyük adam teorisi ve karizmatik liderlik teorisi gibi çeşitli teorilerle karşılaşmışsınızdır. Yıllar boyunca liderlik, insanlara ne yapması gerektiğini ince bir etki, öneri ve örnekleme ile anlatma sanatından yola çıkarak gelişmiştir.

İşte liderliğin olmazsa olmaz 3 kuralı:

 

Tutku

Tutku olmaksızın büyük başarılar, şahane teşebbüsler ve deha çalışmalarının hiçbiri gerçekleşemezdi. Tutku, daha önce hiç bulunmayan bağlantılar yaratır.

Tutku, takip etmeyi seçmiş olan bireylerin arzusunu arttırır ve bireyleri ortak bir vizyona doğru ilerletir. Steve Jobs gibi liderler, her şeyde bir tutku duygusu sergilemelidir. Tutkusu bir şekilde hafifletilebilmesine rağmen, konu herhangi bir Apple ürününe geldiğinde, bir numaralı satış temsilcisi ve şampiyon olduğu şüphesizdir.

Ortak bir amaç, tutkulu bir bağlılığı paylaşan insanlar tarafından kuşatıldığında, her şey mümkündür.”   – Howard Schultz

 

Kalıcılık

Herkesin bildiği, basit ama çok etkili bir karikatür var. Oldukça geniş gagasının içinde kurbağa olan bir kuş. Ancak, kurbağanın kolları kuşun boğazını tutmuş ve kurbağayı yutulmaktan kurtarıyor. Bu çizimin altında, “asla ama asla pes etmeyin!” yazıyor.

Liderler ısrarcıdır! Problemi çözmek için her zaman bir yol olduğunu bilirler. Bu anlayışı takip eden sonraki eylemler olmalı, bu da coşku ve iyimserliğe yol açabilir!

 

Şevk

Liderler kendine güvenen insanlardır. Yıllar boyunca sistematik olarak kendilerine güvenme konusunda kendilerini geliştirirler. Kendilerine güvenmedikleri durumlarda, kendilerini güvende hissettirmeye çalışırlar. Güven öğrenilen bir şeydir. Sorunlara nasıl yaklaştığımızın zihinsel bir modeli ve bilime yakın olan zihniyetidir.

Liderler sorunu diğerlerinden önce çözeceklerini bilirler; bu tahmin etme meselesi değil, bilme meselesidir.

“Pozitiflik, güven ve süreklilik yaşamın anahtarıdır, bu yüzden asla kendinizden vazgeçmeyin.”   – Khalid

 

***

Eğer liderlik yaptığınız bir ekibiniz & grubunuz varsa yukarıda sizlerle paylaştığımız 3 kuralı ciddiye alın ve hayatınızda uygulayın. Merak etmeyin, etkisini görmeniz çok uzun sürmeyecektir.