fbpx

Etkili Liderlik İçin 8 İpucu

Kariyerinizde nerede olursanız olun, liderlik becerilerinizi geliştirmeye başlamak veya devam etmek için asla çok erken veya geç değildir. Liderlik, genellikle geliştirilebilecek ve eğitilebilecek bir dizi beceri olarak tanımlanmaktadır. İşletme sahiplerinin ilerlemesine yardımcı olma konusundaki çalışmalarımdan esinlenerek, etkili bir lider olmak için sekiz ipucu:

  1. Örnek teşkil etmeyi öğrenin

Herkesin kariyerlerinin bir noktasında, onlardan bir toplantı için erken gelmek gibi genellikle yapmadıkları bir şeyi yapmalarını isteyen, bir patronu olmuştur.  Ve sonra patron bu toplantıya geç kalmıştır.

“Söylediğimi yap” tutumuna sahip olmak, sizi sevilmez ve ekibiniz tarafından saygı duyulmaz bir kişi yapar. İyi bir lider, örnek olarak liderlik eder ve diğerlerinin yapmasını beklediği şeyi önce kendisi yapar. Ekibinizin çok çalışkan olmasını bekliyorsanız, o zaman da çok çalışkan olmalısınız. Söylediğiniz şeyi uygulayarak ekibinizin saygısını ve sadakatini kazanırsınız ve çok geçmeden örneğinize uyduklarını görürsünüz.

  1. Hedef odaklı olun

Eldeki sorunlara odaklanmak yerine, etkili bir lider, herkesin dikkatini çözüme yönlendirir. Sorunlardan endişe etmek ve şikayet etmek yerine, hedeflere odaklanırlar ve sonra enerjilerini bu hedeflere ulaşmak için bir plan ve strateji oluşturmaya yönlendirirler. Etkili bir lider, önce yapılması gereken en önemli ve acil sonuçlar için öncelik verir.

  1. Sorumluluk alın

İşler yanlış gittiğinde parmakla işaret etmek ve suçlu oyunu oynamak yerine, iyi bir lider takımın eylemleri ve sonuçları için sorumluluk alır. Sorumluluk almaya istekli olduğunuzda, güven ve saygıya layık olduğunuzu kanıtlarsınız.

  1. Zaferi paylaşın

Muhtemelen hepimizin, ekibin sıkı çalışması ve başarısı sonucunda tüm krediyi alan bir patronu vardı, değil mi? Bu etkili bir liderlik örneği değildir. Etkili bir lider, ekip odaklı iyi bir iş için zaferi ve krediyi paylaşmaktan mutluluk duyar. Bu düşünce şekli takım odaklı bir liderlik olup, insanları daha fazla motive eder. Başarı ve başarıların ekibin ortak çabalarından kaynaklandığını kabul ederler. Bir lider ancak arkasındaki ekip kadar iyidir. Zaferi paylaşarak, etkili bir lider ekibin beğenisini ve saygısını kazanabilir. Ne de olsa kimse bencil bir lideri takip etmek istemez.

  1. Nasıl takım geliştirileceğinizi bilin

Etkili bir liderin en önemli özelliklerinden biri, eğitim, öğretim veya koçluk aracılığıyla ekip üyelerini geliştirme yeteneğidir. Ekip, bu eğitim olmadan kuruluşun hedeflerine ulaşamaz.

Etkili bir lider insanları kurabilir ve daha güçlü bir ekip oluşturabilir. Bunu yapabilirler, çünkü takımın bir bütün olarak güçlü yanlarına ve her zayıf takım üyesine dikkat ederler. Ekip üyeleriyle ve ekip üyeleri arasında ilişkiler kurmak için kullanabilecekleri mükemmel iletişim becerilerine sahiptirler. Takımlar arası iyi ilişkiler kurarak, daha yüksek bir verimlilik düzeyi yaratırlar.

  1. Bir iletişim ustası olun

Etkili bir lider olmak için mükemmel iletişim becerileri gerekir. Bununla birlikte, iletişim sadece ne olmak istediğinizi ifade etmekle ilgili değildir – aynı zamanda başkalarını gerçekten dinleyebilmekle de ilgilidir. Etkili bir lider, fikirlerini ve stratejilerini sadece ikna edici ve açık bir şekilde ifade etmekle kalmaz, aynı zamanda geri bildirimleri açık bir zihinle dinler.

“Etkili İletişim Kurarken Atlanmaması Gereken 16 Kural” adlı makalemiz için >>

  1. Cesur ve iddialı olun

Çoğu durumda, bir ekibin lideri yeni bölgeye girmelidir, bu da bilinmeyene karşı karşıya gelmeleri ve risk almaları veya kuralları çiğnemeleri gerektiği anlamına gelir. Bunu yapabilmek için bir lider, ekibin ihtiyaç duyduğu ve istedikleri hakkında gerçekten önemli ve iddialı olan şeyler hakkında konuşabilmelidir. Etkili bir lider, kendi hedeflerine ve kuruluşun hedeflerine ulaşabilmeleri için her türlü zorluk veya engelle yüzleşmeye istekli ve hazırdır.

  1. Kendine güven

Güveni yansıtmak muhtemelen geliştirmesi en zor özelliktir. Bazı insanlar bu konuda doğaldır, ancak daha büyük bir kendine güven duygusu geliştirebilirsiniz. Bu güvenin bir kısmı, kendinize inanmak, güvende hissetmek, başkaları tarafından kabul edilmek ve sevilmek zorunda olmamak olabilir. Ayrıca etkili bir lider olmak ve takımın liderliğini yapmak için gerekli yetenek ve becerilere sahip olduğunuzu kanıtlayabilmektir.

Kariyerinizde nerede olursanız olun, etkili bir lider olmayı öğrenmek için asla geç değildir. Bu sekiz ipucu liderlik becerilerinizi geliştirmenize ve işyerinde sizi daha çekici hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
142,997TakipçilerTakip Et
4,515TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Analiz Derdi Geride Bırakır

Kişisel gelişim bölümümüzde bu kez analiz etmek üzerine kafa yoracağız. İnsanları geride bırakan, gelişmesini ve değişmesini engelleyen bir düşünce yapısını inceleyeceğiz. Nedir bu analizci...

Kısa Hikayeler – Değerli Yüzük Hikayesi

Kısa hikayeler bölümümüzde bu defa bir şeyin değerini nasıl bileceğimiz üzerinde duracağız. Değerli yüzük hikayesi, bize bilginin önemini anlatır. Çünkü bilginin, insanı farklı kılan...

Girişimcilerin Michael Phelps’ten Öğrenebilecekleri 7 Ders

Tüm zamanların en büyük Olimpiyat sporcularından biri olan Michael Phelps, bireyin çok genç yaşta neler başarabileceğini yeniden tanımladı. Sadece beş Olimpiyat Oyunu'nda kemerinin altında...

Neden Marka Olunmalı?

Neden markalar bizim hayatımızda bu kadar önemli bir yer tutuyor? Neden bazı markalar bizim için birer “arzu nesnesi” olmuş durumda? Neden çok beğendiğimiz markalarla...

Hayatta Sahip Olmanız Gereken En Önemli 7 Öncelik Nedir?

Öncelik belirlemek, başarınızı artıracak en önemli etkendir diyebiliriz. Peki yapılacaklar listenizdeki her öğenin çok önemli olduğunu düşündüğünüz için her gün tüm görevlerinizi tamamlamaya mı...

Çevrimiçi Öğrenmenin Eğitimin Geleceği Olmasının 5 Nedeni

Geleneksel eğitim kavramı son birkaç yılda kökten değişti. Çevrimiçi öğrenme ya da uzaktan eğitim, öğrenci ve öğretmenlerde bakış açısını tamamen değiştirdi diyebiliriz. Bir sınıfta...