Limon Şekeri Yükseltir Mi? Yoksa Düşürür Mü?

limon sekeri yukseltir mi

Limon şekeri düşürür gibi bir bilgi halk arasında dolanmaktadır. Ancak bu bilgi oldukça yanlış bir bilgi olarak bilim adamlarınca tanımlanmaktadır. Özellikle bu konuda yapılan herhangi bir bilimsel araştırma söz konusu değildir. Kısacası limonun şekere etkisi tam anlamıyla bilinmemektedir. Aynı zamanda limon içerisinde bir takım lifler bulunmaktadır. Bunlar kan şekerlerini düzenlemeye yaramaktadır.

Limon yendiğinde vücudun şeker emilim oranını yavaşlatmaktadır. Bu sağlıklı bir şeker aralığında tutulmasında yardımcı olmaktadır. Ayrıca 100 gramlık bir limonda 2,5 gram şeker bulunmaktadır. Bu durum sonucunda net bir şey olmasa da şekerin düzenlenmesinde yardımcı olduğu bilinmektedir.

Şeker Hastalığına İyi Mi Gelir?

Şeker hastalığına limon iyi gelmektedir. Ancak tüketimde kesinlikle aşırıya kaçınılmaması gerekmektedir. Özellikle limon içerisinde bulunan C vitamini ve çözünür lifler bakımından zengin olduğu için “sperfoods” olarak tanımlanmaktadır. Limonun da içerisinde bir miktar şeker bulunduğunu düşündüğümüzde yukarıda da belirttiğimiz gibi abartıya kaçılmadığı sürece limon tüketimi oldukça sağlıklıdır.

Aynı zamanda limonun birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Vitamin açısından ve bağışıklığı kazandırma açısından size oldukça yardımcı olmaktadır. Bu bakımdan kesinlikle limon kullanımı desteklenmelidir.

İlginizi Çekebilir: Şekersiz Diyetle 21 Günde Kaç Kilo Verilir?

Her Sabah Limonlu Su İçmek Zararlı Mı?

Limonlu su içmek, kafeinin azalmasına ve enerjik hissetmenize yardımcı olmaktadır. Bu yüzden sabah aç karnına bu suyu içmek güne enerjik başlama açısından oldukça büyük bir avantaj sağlanmaktadır. Bununla birlikte vücuttaki toksinleri arıtmanız için de size yardımcı olmaktadır. Özellikle sabah aç karnına içmek yağ yakımını da kolaylaştırmaktadır.

Limonlu su ile birlikte gün içerisinde en az 2 litre su içmek de vücudunuz için oldukça avantajlı bir durum söz konusu olmaktadır. Bu sebeple kesinlikle öncelikli olarak limonlu suyu gün içerisinde bol su ile desteklemek gerekmektedir.

Limonlu Yoğurt Şekeri Düşürür Mü?

Limonlu yoğurt şeker hastaları tarafından kullanılan ve oldukça sevilen bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat şeker hastalığını kaldıracak kadar etkili olmamaktadır. Bunun için ciddi bir tanıya sahip değildir. Size yardımcı olan limonlu yoğurt, durumun düzelmesinde kesinlikle asıl madde olarak karşımıza çıkmamaktadır.