Mavi Rengin Anlamı Ve Psikolojik Etkileri

Mavi rengin anlamı - . Aynı kırmızı gibi mavi renk de, insanların psikolojilerini olumlu yönde etkilemektedir.

Mavi renk anlamı nedir? Mavi rengin anlamı ve psikolojik etkileri nelerdir? Sonsuzluğa, özgürlüğe baktığımız okyanuslarda, gökyüzünde görürüz hep mavi rengi. Ancak anlamını daha önce hiç araştırdınız mı? Mavi rengin hayatınıza son derece önemli katkıları bulunmaktadır.

Mavi Renk Anlamı Ve Psikolojik Etkileri

Kırmızı rengin anlamını daha önce incelemiştik. Aynı kırmızı gibi mavi renk de, insanların psikolojilerini olumlu yönde etkilemektedir. Peki nedir bu etkileri, gelin biraz inceleyelim. 

Mavi Rengin Gündelik Hayatımıza Etkisi

Mavi, sadakat, güven, dürüstlük, huzur, sorumluluk duygularını ifade eder. Stresli bir hayatınız varsa mavi tonlarını kullanmanızda fayda var. Mavi rengi kullanan insanlar kişilik olarak hoşgörülü, uzlaşmacı, huzurlu, kendileri ve çevre ile barışık, sabırlı, fedakardırlar. İnsanlarla rahat iletişim kurabilmek için maviyi tercih edebilirsiniz. Ancak çevreleri için bu kadar özverili olmaları bazen suistimallere sebep olabilir. Bu konuda dikkatli olunmalıdır.

Gündelik hayatın yorgunluğundan kurtulmak ve rahatlamak için mavi rengi kullanabilirsiniz ya da dışarda bir ağacın altına uzanıp gökyüzüne bakabilirsiniz. Mavinin dengeli kullanılmasında fayda var. Derin mavilikler karamsarlığa yol açabilir. Açık mavinin mesafeli, soğuk bir tarafı vardır.

Düşünce Gücünüz Ne Kadar Kuvvetli? >>

Mavi Rengin İş Hayatına Etkisi

Mavi rengin anlamı iş hayatında da kendisini gösteriyor. İş görüşmelerine giderken mavi giyinmek kararlılığı ifade ettiği için daha uygun olacağı  söylenir. Mavi verimliliği artırdığı için çalışma ortamınızda mavi renkten de yardım alabilirsiniz. Mavi rengi reklam ve pazarlamada da kullanabilirsiniz. Bilinçaltında sağlam bir etki bıraktığı için sosyal medya siteleri bu rengi kullanmayı daha çok tercih eder.

Mavi renkte yazılmış yazı daha çok akılda kalacağı için yazınızı mavi kalemle yazabilirsiniz ya da önemli gördüğünüz notların altını mavi renkli kalemle çizebilirsiniz. Sanatsal çalışmalar yapıyorsanız mavinin olumlu bir katkısı vardır. Çünkü, bu renk, ilham verir. Peki mavi rengin anlamı sağlığımız için ne diyor?

Sonbaharda Sağlıklı Beslenme Önerileri >>

Mavi Rengin Sağlık Alanında Etkileri

Mavi renk aynı zamanda üzüntü, depresyon, güveni de temsil ettiği için psikologlar, görüşme yaptıklarında mavi rengi asla giymemeleri gerekir. Kilo probleminiz varsa evlerinizi veya sadece mutfağınızı mavi renge boyamanız diyet yapmanıza da yardımcı olur. Mavinin kan akışını yavaşlattığı, yeşil gibi sakinleştirici özelliğe sahip olduğu da araştırmalar arasında yer almıştır.

Bazı terapistler, renklerin enerjisi ile vücuttaki hastalıkları tedavi ediyor. Mavi, boğaz, göz, kulak, burun, sinüsler, varis, ülser, cilt problemleri ile ilgili olan hastalıkların tedavisinde  kullanılmaktadır. Mavinin soğutucu etkisi olduğundan şok geçirenlere bu rengin iyi geldiği de söylenmektedir. Ayrıca yatak odasında bu rengi kullanmak, kabus görmeyi de engellemektedir.

Umudun bir rengi olsaydı mavi olurdu; deniz gibi, gökyüzü gibi sonsuz.

Sarı Rengin Anlamı Ve Psikolojik Etkileri >>